TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Melda ALANTAR Fotoğraf
Dr.Melda ALANTAR
İstanbul
Doktor Pedagog
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi7 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 35 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 3923,

* Yayın Tarihi : 03-09-2010 - 19:59 (2327 gün önce),

* Ortalama Günde 1.69 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 6479 , Kelime Sayısı : 765 , Boyut : 6.33 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dr.Melda ALANTAR hakkında söyledikleri:
Yeğenimin okulda öfke problemi, okula gitmek istememe gibi sorunları vardı. Daha önce birçok psikiatrist ve pedagogdan tedavi aldıysakta sonuc alamamıştık.
Dr.Melda hanımı tavsiye ettiler. Yegenimle 4 ay çalıştılar. 4 ay gibi kısa sürede Dr. Melda Hanım mucize yarattı. Sorunumuz kalmadı.
Okulda tüm ögretmenler şikayetçi iken , şu an yegenimden cok memnunuz ,harika gidiyor demekteler.
Öfke , sosyal fobi vb sorunlarınız varsa size Dr. Melda Hanımı tavsiye ederim.

(Dyt.Lale ÖZBEK, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 15-03-2013)

Melda hn ile bugun tanistik ve sicagi sicagina yazmak istedim.Kizim ve ben doktorumuzu cok sevdik:-) sicacik yaklasimi ve rahatlatici konusmasiyla bizi pozitif etkiledi. Herkese ihtiyaci olan olmayan sohbet icin bile olsa tavsiye ediyorum.Sahip oldugu bilgilerinden herkesin faydalanmasini isterim:-)kizim cikista bir daha ne zaman gideiz ben doktorumuzu cok sevdim dedi:-)herkese tavsiye ediyorum..:-) sizi tanidigim icin cok mutlu oldum....en onemlisi her konuda danisacagim biri var artik
(ASLI, Danışan, 22-11-2012)

Mareşal Fevzi Çakmak Pakmaya İ.Ö.O Okul Aile Birliğinden Fatma Dümen Öncelikle Dr.Melda Hanıma Okulumuza Gelip Biz Velileri Bilgilendirdiği İçin Teşekkür Ederiz. Kendisini Tanıdığım İçin Cok Şanslıyım. Çocuğumla Ve Ailemdeki Bazı Sorunları Kendisinin Yardımıyla Aştık. Kendisini Aradığımda Kafamdaki Bütün Sorunlara Rahatlıkla Cevap Alabiliyorum.Cok Cana Yakın Yanında Ailecek Kendimizi Rahat Hissetiğiniz. Rahatlıkla Herşeyi Paylaştığınız Cok Degerli Bir DOKTOR DUR ....
(Fatma Dümen, Danışan, 09-01-2012)

Dr.Melda ALANTAR Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

ÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİ HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

Hiperaktivite olarak da bilinen Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu çocuğun yaşamını etkileyen nörobiyolojik bir bozukluktur. Araştırmalar hiperaktiflerin beyinlerindeki nörokimyasal yapının diğer bireylere göre farklı olabileceğini göstermektedir.

Pek çok çocuk zaman zaman hiperaktif davranışlar sergiler. Hiperaktif terimi her hareketli çocuğa yakıştırılan bir terim haline gelmiştir. Ancak her hareketli çocuk hiperaktif değildir ! Hiperaktivite okul çağındaki çocukların % 3-5’inde ortaya çıkan ve erkek çocuklarda kızlara oranla üç kez daha fazla görülen psiko-eğitimsel bozukluktur.

En yaygın belirtileri dikkatsizlik, düşünmeden hareket etme, iyi düzenlenemeyen motor etkinlikler ( yani aşırı hareket veya hareketsizlik ), okul başarısındaki tutarsızlıktır.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu’nun nedenleri beyin hasarları ve travmalar, diğer tıbbi durumlar, çevresel toksinler v.b. çok yönlüdür. Ancak hiperaktiviteye yol açan ana neden kalıtımdır. Hiperaktif çocukların pek çoğunun anne ve / veya babaları özellikle okul çağında benzer sorunlar yaşamışlardır.

Öğrenme güçlükleri, duygusal bozukluklar, davranış sorunları, ciddi ailevi sorunlar yaşayan veya uygun olmayan eğitim ortamlarında yetiştirilen bazı çocuklarda da hiperaktiviteye benzer sorunlar görülebilir. Bu nedenle hiperaktivite tanısı konulmadan önce sorunun geçmişi ve ayrıntıları uzmanlar tarafından araştırılmalıdır.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu üç tip olarak sınıflandırılmaktadır :

* Bileşik Tip ( dikkatsizlik, hiperaktivite ve dürtüsellik birlikte görülür)
* Dikkatsizliğin Önde Geldiği Tip
* Hiperaktivite ve Dürtüselliğin Önde Geldiği Tip.

Doğru tanı konulması için yapılacak işlemler tıbbi değerlendirmeyi, uzman pedagog veya psikologun aile ve öğrenciyle görüşmesini, öğrencinin sınıf-branş-rehber öğretmenlerinden bilgi toplamasını , değerlendirme ölçek ve testlerini uygulamasını içermektedir.

Tıbbi inceleme çocuğun sağlık geçmişi hakkında bilgi toplamak için önemlidir. Tıbbi değerlendirme çocuk doktoru veya aile hekimi tarafından yapılır. Çocuğun genetik yapısı, doğum, gelişimsel ve zihinsel durumu araştırılır.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu’nun belirtilerine benzeyen diğer tıbbi sorunlar belirlenir , örneğin epilepsi nöbetleri, tiroid bezinin aşırı çalışması, kullanılan bazı ilaçların-alerji ilaçları vb.- yan etkileri gibi.

Aile görüşmesinin amacı çocuğun geçmişi ve gelişimi hakkında bilgi sağlamaktır. Veli görüşmelerinde annenin hamilelik dönemindeki sağlığı, doğum, çocuğun gelişimsel ve kişilik özellikleri ile sosyal gelişimi ve öğrenmeye karşı tutumu, akademik başarısı belirlenir. Aile içi ilişkiler ve psiko sosyal gerginlikler saptanır.

Çocukla görüşme değerlendirmenin zorunlu bir bölümüdür. Çocuğun kendisini, diğerlerini ve sorunu nasıl algıladığını gösterir. Ancak görüşme sırasında çocuğun davranışı, hareketlilik düzeyi, dikkati ve uyumu hakkında yapılan gözlem yanıltıcı olabilir. Pek çok hiperaktif çocuk bu görüşmelerde olağanüstü dikkat ve özdenetim sergiler. Çocukla görüşme sonucu Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu’na benzer belirtiler gösteren psikiyatrik sorunlar da teşhis edilir.

Çocuğun sınıf içi durum ve davranışını değerlendirmede uzmanın okul ortamında doğrudan gözlem yapması kullanışlı bir yöntemdir. Ancak doğrudan gözlemin olumsuz yönü pahalı bir uygulama olmasıdır. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun tanısında kullanılan bir diğer araç ise derecelendirme ölçekleridir. Ölçeklerden elde edilen puanlar dikkat, düşünmeden hareket etme, hiperaktivite, öğrenme, sosyalleşme v.b. hakkında bilgi verir. Çocuğun zihinsel yeteneği, bilgi süreçleri, akademik başarısına ilişkin bilgiler ise psikometrik testlerden elde edilir. Bu testler özel eğitim almış klinik/okul/eğitim psikologları tarafından uygulanmalı ve yorumlanmalıdır.

Hiperaktivitenin teşhisi için okul ortamında öğretmenlerin dikkat etmeleri gereken konular şunlardır : öğrencinin dikkatini yoğunlaştıramaması, başlanan işi bitirememesi, hayal kurması, düşünmeden hareket etmesi, verilen ödevi eksik bırakması, düzensiz ve aşırı hareketli olması, sıklıkla eşyalarını kaybetmesi, sırasını beklememesi.
Okuldan elde edilen bilgi çocuğun okul başarısının değerlendirilmesi, akademik ve sosyal gelişiminin akranlarıyla kıyaslanabilmesi ve öğretmenin müdahale çabalarının irdelenmesi açısından gerekli ve önemlidir.

Teşhis gibi Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu’nun tedavisi de tek adımlık basit bir süreç değildir. Hiperaktif çocuklara yönelik tedavi programları tıbbi müdahale, davranış değiştirme, psikolojik danışmanlık ve eğitimsel düzenlemeleri içeren süreçleri kapsar. Hiperaktivitenin tedavisi çok yönlü modelden oluştuğu için uygun tedavi programı geliştirirken değişik disiplinlerden uzmanlar birlikte çalışmalıdır.

Çocuk psikiyatrı dikkat, düşünmeden hareket etme, hiperaktiviteyi denetlemek için ilaç önerebilir. İlacın sağlayacağı en önemli yarar hiperaktivitenin temel belirtilerini hafifletmektir. Ancak bozukluğun tedavi edilmesinde ilaç kullanımı tek başına yarar sağlamaz. Ruh sağlığı uzmanları hiperaktivitenin etkileri ve ortaya çıkan sorunları çözebilmek , çocuk ve aileyi yönlendirmek için bireysel veya aile danışmanlığı verebilirler.Evde ve okulda çocuğun daha dikkatli olmasını sağlayacak davranış değiştirme programı geliştirilebilir. Eğitimsel düzenlemeler çocuğun ihtiyaçları doğrultusunda yapılmalıdır. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu gösteren çocukların temel gereksinimleri şunlardır :

* Açıkça belirlenmiş kural, beklenti ve yönergeler,
* Davranış hakkında sık, anında ve sürekli geribildirim ve ödeve yeniden yönlendirme,
* Uyumlu/ uyumsuz davranışlar için mantıklı ve anlamlı sonuçlar,
* Çocuğun dikkat dağınıklığı, yetersiz organizasyon becerileri, öfkeye karşı tahammülsüzlüğünü giderecek etkili yetişkin müdahalesi,
* Yapılandırılmış ve destekleyici bir çevre yaratmak için beraber çalışan ve iletişim kuran uzman, yönetici, öğretmen ve velilerden oluşan bütünleşmiş bir ekip.

Erken tedaviyle hiperaktif çocuğun geleceği için umut verici sonuçlara ulaşılmaktadır. Hiperaktivitenin etkilerinden tam anlamıyla kurtulamayacak olsalar da onlara yardım etmenin pek çok yolu vardır. Uzmanlar, okul ve aile bireylerinin işbirliği ile hiperaktif
çocuk normal bir yaşam sürdürerek başarılı ve mutlu bir yetişkin olur.

Pedagog Dr. Melda Alantar

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Melda ALANTAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Dr.Melda ALANTAR Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Çizgi Filmler Ve Çocuklar
 • Asperger Sendromu
 • Bir-İki Yaş Çocukların Gelişimini Destekleyecek Oyun Ve Oyuncaklar
 • Astımlı Çocuklara Psikolojik Yaklaşım
 • Çocukların Önünde Kavga Etmek
 • Evlat Edinilen Çocuklar
 • Bebek Ve Çocuklarla Uçak Yolculuğu
 • Hırslı Anneler Ve Çocukları
 • Spor Ve Çocuklar
 • Çocuğunuz İçin En Uygun Okulu Nasıl Seçebilirsiniz ?
 • Çocuğunuzun Günlüğünü Okumayın
 • Küçük Çocuklar Ve Cinsellik
 • Çocuklarımıza Kitap Okumayı Nasıl Sevdirebiliriz ?
 • Değerler Ve Çocuklarımız
 • Hastaneye Yatırılan Çocuklara Psikolojik Destek
 • Küresel Şiddetin Çocuk Psikolojisi Üzerindeki Etkileri
 • Okul Ortamında Ölüm
 • Çocuklarda Sık Rastlanan Alışkanlıklar Ve Çözüm Önerileri
 • Doğal Afetler Ve Çocuklar
 • Gebelikte Bebeğin Kişilik Ve Zekasını Etkileyen Etmenler
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Özgüveni Yüksek Çocuk Yetiştirmek , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklarda Takıntı Ve Tedavisi , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Bebeklik Döneminde Bağlanma Sorunlarının Yetişkinlik Dönemine Etkisi , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocukta Tuvalet Eğitimi Otorite Savaşına Dönmesin , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Dış Dünyaya Atılan İlk Minik Adımlar , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Kardeş Kıskançlığı, Taht Kavgası , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklar Cinsel İstismardan Nasıl Korunur? , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklara Kreş, Anaokulu Ve Okul Seçerken Anne-Babaların Dikkat Etmesi Gereken Konular , Gönül BAYALTUN
 • Çocuk Depresyonu Ve Kaygı Bozuklukları , Afife SELVİTOPU
 • Çocuklarda Travma Sonrası Görülen Sorunlar - Çocuklarda Yas Durumları , Meltem VARAN
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğunda Erken Keşif Hayat Kurtarır , Afife SELVİTOPU
 • Çocuğunuzun Gelişimi Yaşı İle Uyumlu Mu? , Afife SELVİTOPU
 • Bebek Psikolojisi Ve Bağlanma Problemleri , Afife SELVİTOPU
 • Otizmli Çocukların Eğitim Hakkı , Pınar KAYA DÖŞLÜ
 • Otizmli Çocuklarda Öfke Nöbetleri Ve Saldırganlık/ Ne Yapılmalı , Pınar KAYA DÖŞLÜ
 • Evliliklerde Aldatma Psikolojisi , Sedat BAŞ
 • Karne Uyarısı , Sedat BAŞ
 • Öfke Kontrolü , Sedat BAŞ
 • Teknoloji Bağımlılığı - Aptallaşıyor Muyuz? , Sedat BAŞ
 • Çocuklarda 0-3 Yaş Döneminin Gelişimsel Özellikleri , Uzm.Özge DEMİRCİ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  20:09
  Top