2007'den Bugüne 84,925 Tavsiye, 26,564 Uzman ve 18,918 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Köpeklerde Katarakt ve Fakoemülsifikasyon (Fako-Phaco) ile Tedavisi
MAKALE #1053 © Yazan Vet.Hek.Doç.Dr.Güçlü GÜLANBER | Yayın Mayıs 2008 | 7,773 Okuyucu
Katarakt nedir?

Sağlıklı bir gözde lens (göz içi merceği) şeffaftır. Işık normal bir lensten geçerek gözün arka tabakası olan ve sinir dokudan oluşan retinada odaklanır. Kataraktlı lens ise ışığı geçiremeyecek derecede opaklaşır ve beyaz bir görünüm haline gelir. Böylece lensin normal yapısı bozulur ve ışık geçirgenliği yok olur. Lensin büyük bir bölümünde katarakt oluşursa retinaya ışığın ulaşması mümkün olmaz ve görme kısmen ya da tamamen yok olur.Katarağın tedavisi nedir?

Günümüzde katarakt tedavisinde operasyonsuz tedavi için çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak bu ilaçlar ne yazıkki tedavide neredeyse %90 oranında başarısız olmaktadır. Bugün için katarağın kesin tedavisi ancak cerrahi olarak yapısı bozulmuş olan lensin alınmasıdır. Günümüzde fako cerrahisi ile köpeklerde katarağın tedavisi başarıyla yapılabilmektedir.

Fako cerrahisi nedir?

Halk arasında lazer olarak isimlendirilen Fako ( Phacoemulsifiyer )

gözden katarakt'ı yani bulanık göz içi merceğini parçalayarak almak için kullanılır. Fako ile yapılan katarakt operasyonunun klasik katarakt operasyonundan farkı çok küçük bir kornea kesiği (yaklaşık 3 mm.) ile gerçekleştirilmesidir. Çoğunlukla dikiş uygulanmaz ya da kendiliğinden emilebilen iplik ile tek bir dikiş uygulanır. Bu nedenle operasyon sonrası görülebilecek komplikasyonların (enfeksiyon, keratitis, üveitis, vb.) ortaya çıkma olasılığı çok azalır. Fakonun probu yaklaşık 40 KHz'lik ultrasonik bir frekansta titreşerek göz içi merceğinin bulanıklaşmış jelimsi çekirdeğini parçalar. Özel bir yıkama solüsyonu ile bir taraftan gözün ön bölümü yıkanır ve bu sırada parçalanmış mercek gözün dışına probun merkez deliğinden içeri emilerek uzaklaştırılır.

Göz içine operasyon sonrası yapay lens konuluyor mu?

Katarakt uzaklaştırıldıktan sonra intraokuler bir lens açılmış bu küçük delikten göz içine (IOL) orijinal lens yerine konur. Günümüzde köpekler için çeşitli lensler üretilmiştir. Biz merkezimizde köpekler için özel üretilmiş +41 diyoptrilik IOL kullanmaktayız.

Operasyon sonrası bakım nasıl olmaktadır ?

Operasyon sonrası bakım çok önemlidir. Hatta operasyondan bile daha öenmli olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle 15 ile 20 günlük bir süre boyunca bazı göz damlalarının kullanılması ve gözün hijyenini sağlamak gerekir. Bu nedenle çok agresif ve ilaç kullanımına izin vermeyen hastalarda bunun göz önünde bulundurulması gerekir. Bu tip hastalarda operasyonun yapılması operasyon sonrası bakım yokluğu nedeniyle tavsiye edilmez.

Her kataraktlı köpeğe operasyon yapılabilir mi?

Her katarakt vakasına operasyon yapılamamaktadır. Bu nedenle gözün detaylı muayenesinin yapılması mutlaka gereklidir. Yapışmalar, enfeksiyonlar , vb. durumlarda operasyonun yapılmaması gerekir. Köpek gözünün yapısı ile insan gözünün yapısı birbirinden farklıdır ve ortaya çıkabilecek komplikasyonlar ile bunların önlenebilmesi için alınacak tedbirler farklıdır. Bu nedenle bu operasyonun mutlaka veteriner bir uzman tarafından yapılması önemlidir. Son yıllarda özellikle ülkemizde insan göz doktorlarına köpeklerin operasyonu için başvurulmakta ve birtakım tıbbi ve etik problemler yaşanmaktadır. Bu operasyonu yaptıracağınız yerin size daha önceden yaptıkları hastalardan referans vermelerini istemeniz iyi olacaktır.

Genellikle köpekler görme duyusunun kaybına çok iyi adapte olurlar. Evde yaşıyan bir köpek kısa sürede eşyaların yerini ezberleyerek ve çok hassas olan işitme yeteneğini de kullanarak normal bir hayat sürebilmektedir.

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Köpeklerde Katarakt ve Fakoemülsifikasyon (Fako-Phaco) ile Tedavisi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.Doç.Dr.Güçlü GÜLANBER'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Vet.Hek.Doç.Dr.Güçlü GÜLANBER'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Doç.Dr.Güçlü GÜLANBER'in Makaleleri
► Köpeklerde Katarakt Vet.Hek.Doç.Dr.M. Alper ÇETİNKAYA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,918 uzman makalesi arasında 'Köpeklerde Katarakt ve Fakoemülsifikasyon (Fako-Phaco) ile Tedavisi' başlığıyla benzeşen toplam 25 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:09
Top