2007'den Bugüne 92,300 Tavsiye, 28,217 Uzman ve 19,976 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Çocuklarda Göz Sağlığı
MAKALE #16489 © Yazan Dr.Şeyda ATABAY YILDIZ | Yayın Nisan 2016 | 3,385 Okuyucu
Çocuklarda göz bozukluğu olur mu?
Çocuklarda göz hastalığı nasıl anlaşılır?
Çocuklarda göz bozuklukları nasıl tedavi edilir?


Çocuklarda okul başarısında en etkili durumlardan biri göz bozukluklarıdır. Hipermetropi durumlarında özellikle yakın çalışmalarda zorluklar, okurken satır atlama, uzun çalışmalarda yorulmalar ve çalışmaya karşı isteksizlik olmaktadır. Astigmatizma bozukluklarında ise odaklanma zorluğu yakın ve uzak çalışmalarda olurken, uzun süreli kitap okuma gibi durumlarda baş ağrısı yapabilmektedir.
Miyopi hastalığında ise yakın çalışmada hiçbir rahatsızlık yok iken uzak görme rahatsız edici olarak bozulmuştur ve derslerde tahtayı görememeye bağlı sorunlar ortaya çıkmaya başlar.
Çocuklarda okul öncesinde hipermetropi hastalığı daha sık görülürken okul çağından itibaren miyopi hastalıkları daha sık izlenmeye başlanmaktadır. Bunun nedeni okul çağı ile birlikte yakın çalışmanın artmasıdır. Ancak son yıllarda bilgisayar kullanımının artması hatta küçük ekranlarda tablet ve telefonların sık kullanılır olmasıyla miyopi çok daha erken yaşlarda başlamakta ve ilerlemesi daha hızlı olmaktadır.
Astigmat bozuklukları sıklıkla göz yapısı ile ilgi olmakta ve genetik özellikler taşımaktadır. Astigmat bozuklukları genelde yaşla birlikte çok fazla bir artış göstermemek le birlikte ergenlik dönemlerinde numaraların artması başka hastalıklar hakkında uyarıcı olmaktadır.
Teknolojinin ilerlemesi ile göz bozukluklarının daha sık ve daha erken yaşlarda görülmektedir. Burada uzun süreli yakın odaklanmalar gözde miyopi gelişimlerini oldukça hızlandırmaktadır.
Çocukların görmediklerini ifade etmekte zorlanmaktadırlar. Ve göz tedavileri eksik kalmakta ve derslerde başarısızlıklar sanki öğrenme zorluğu varmış olarak karşımıza çıkmaktadır.
Bu nedenle çocukların 1 yaşından itibaren her yıl göz kontrolü olmaları gerekmektedir. Hastalık varlığında ise kontrol süreleri daha sık olmakta ve yaklaşık 6 ayda bir muayene tekrarları gerekmektedir. Çünkü çocuklar sürekli bir büyüme döngüsünde olmalarından dolayı göz numaraları da sıklıkla değişmektedir. Ve çocuk muayene tekrarını geciktirilmesine bağlı olarak yanlış ve yetersiz gözlük kullanırsa bu fayda yerine zarar getirebilmektedir. Bu sebeple hiçbir rahatsızlığı olmayan çocukların yılda 1, göz problemi olanların ise daha sık 6 ayda 1 gibi muayene tekrarlarını önermekteyiz. Bu süreler 15 yaşına kadar çocuklarda geçerlidir.

Bebeklerde ilk göz muayenesi ne zaman olmalıdır?

Bebeğiniz görüyor mu?? Gözleri ne kadar sağlıklı?
Bebekler görmediklerinde daha huzursuz ya da daha tepkisiz olabilirler. Dışardan bakıldığında herşey normal gözükebilir. Ancak mutlaka bir Göz Doktoru tarafından muayene edilmelidir. İlk muayenenin ilk 6 ay içinde yapılması oldukça önemlidir. Hiçbir hastalığı yakıştıramadığımız bebeklerimizde yetişkinlerde görülen pekçok hastalık olabilmektedir. Katarakt ve glokom hastalıkları bunlardan sadece bir kaçıdır…
Erken tanı hayat kurtarır, erken göz hastalıkları tanısı ve tedavisi bize yeni renkli bir hayatın kapılarını açar..
Yeni doğan bebeğinizi hiç bir problem olmasa dahi ilk 6 ay içinde bir kez göz hastalıkları muayenesine götürmenizi ısrarla tavsiye etmekteyiz. Görmeyen göz öğrenemez ve tembel kalır. Erken dönemde tanısı koyduğumuz ve tedavi ettiğimiz pek çok bebeğimiz şimdi görebiliyor.. Bebekler görmediklerini anlatamaz, dışarıdan bakınca herhangi sorun gözükmeyebilir.
Artık gelişmiş cihazlar sayesinde 1 aylık bebekte bile çok kolay şekilde astigmatizma varlığını, minimal kayma varlığını dahi tesbit edebilmekteyiz. Üstelik ona dokunmadan, korkutmadan, damlasız bir şekilde, üstelik o muayene esnasında eğlenirken biz bunu yapıyoruz.
İlk 6 ayda ilk Göz muayenesini olan bebeğimize 9 yaşına kadar yılda bir göz muayenesi önermekteyiz. Yıllık kontrol yaptıramayan ailelerimize 2. muayenelerini 2,5 yaş civarında ve 3. muayenelerini ise okul öncesi 5 yaş civarlarında önermekteyiz.

Bebeklerde göz kayması neden olur? Bebeklerde göz kayması önemli midir?
Tedavileri nelerdir?

Bebeklerde göz kayması çok önemli bir durumdur. Genelde görmeyen göz kayar. Bir gözün görmesinde özellikle erken çocukluk döneminde bozulma meydana gelirse genelde o gözde kayma oluşur. Bu durum bazen aileleri uyarması ve erken tedavi olanağı konusunda uyarıcı ve faydalı olabimektedir.
Özellikle bebeklik döneminde göz kaymasına neden olabilecek nedenlerin başında yüksek hipermetropi gelmektedir. Ve iki gözü birlikte odaklamayı başaramayan gözde kayma gelişir. Bu durum göz tembelliği ile neticelenir. Bazen kayma bir gözde olurken, bazı durumlarda her iki gözde de olabilmektedir. Genelde daha iyi gören göz tercih edilendir.
Yeni doğan kataraktları kayma oluşturmadan önce genelde verdiği beyaz refle sayesinde tanınabilir ancak tanı konulmadığında ileri dönemlerde kayma nedeni olabilmektedir.
Bir diğer konu göz arkası problemleridir. Bunlar içinde göz tümörleri önemli bir yer işgal etmektedir.Çocuklardaki göz tümörleri hızlı başlangıçlı olabilmekte ve gözde beyaz refleye neden olmaktadır. Özelikle fotoğraf çekimlerinde karşılaşılan göz bebeğindeki kırmızı refle normal iken, beyaz refle görülmesi anormal bir durum olarak kabul edilmektedir.
Bebeklerde kayma tedavilerinde ilk yapılacak olan sebebin tesbitidir. Öncelikle sebebi ortadan kaldırdığımızda sorun düzelebilmektedir ancak bebeklerde bu durum sıkıntılı bir sürece de neden olabilmektedir.
İlk 9 yaşa kadar göz hastalıkları açısından çocuğa yapılan yatırım çok önemlidir. Bu dönemde tedavi edilemeyen pek çok hastalık daha ileri yaşlarda tedavi edilemezken, işlevsel yetersizliklere neden olabilmektedir.

Sık sorulan sorular?
1- Çocuklarda ilk muayene ne zaman olmalıdır?
C: İşk muayene 6. ay içinde olmalıdır.
2- Bebeklerde göz muayenesi nasıl yapılır? Bebeklere özel makineler var mıdır?
C. Bebeklere özel muayene cihazları mevcuttur. Bu sayede bebeğe değmeden dokunmadan onu korkutmadan ölçümler yapabilmekteyiz. Astigmat mikro göz kaymalarını dahi kontrol edebilmekteyiz.
3-Bebeklerde ve çocuklarda hangi hastalıklar mevcuttur?
C: Yetişkinlerde karşılaştığımız her türlü hastalık bebek ve çocuklarda olabilmektedir. Konjonktivit, katarakt, glokom ( Göz tansiyonu) , miyopi, astigmatizma, hipermetropi, göz yaşı kanalı tıkanıklığı, göz tümörleri ve daha pekçok hastalık bebek ve çocuklarda olabilmektedir.
4- Bebek ve çocuğun göz problemi nasıl anlaşılır?
C: Dışarıdan muayene etmeden bebek ve çocuklarda göz problemleri anlaşılamaz. Bazı hastalıklar gözde kayma problemlerine neden olabilir. Bu aslında uyarıcı bir durumdur. Ve erken tedavi şansı tanır. Ancak çoğu zaman hiç bir belirti vermez. Bir çocuk az gördüğünü anlayamaz ve bunu anlatamaz. Bir gözü iyi gören bir çocuk diğre gözünün az gördüğünü farkedemez.
5- Çocuk göz hastalıklarının erken tanı koyulması önemli midir?
Bebek ve çocuklarda erken tanı ile göz bozukluklarının erken tedavisi görmeyi kurtarabilir.
6-Gözünde katarakt olan bir bebek ne zaman ameliyat olmalıdır?
Katarakt görmeyi engelleyecek düzeyde ise en kısa zamanda katarakt ameliyatı yapılmalıdır.
7- Gözünde kayma olan bir çocuk ameliyat olmalı mıdır?
Bir çocukta göz kayması tesbit edildiğinde öncelikle kaymaya neden olan hastalık araştırılmalıdır. Kaymaya sebep olan sorun çoğunlukla hipermetropi ve göz tembelliği (ambliyopi) durumudur. Bu durumda öncelikle gözlük verilmesi ve göz tembelliğinin tedavi edilmesi gerekmektedir. Gözlük verilmesi sonrasında göz tembelliği de olabildiğince tedavi edildiğinde hala kalan birt miktar kayma varsa cerrahi operasyon düşünülebilir.

Op.Dr. Şeyda Atabay
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuklarda Göz Sağlığı" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Şeyda ATABAY YILDIZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Şeyda ATABAY YILDIZ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Şeyda ATABAY YILDIZ Fotoğraf
Dr.Şeyda ATABAY YILDIZ
İzmir
Doktor "Göz Hastalıkları"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Şeyda ATABAY YILDIZ'ın Makaleleri
► Zor Zamanlarda Ruh Sağlığı Doç.Dr.Alişan Burak YAŞAR
► Çocuk Göz Sağlığı Op.Dr.Serkan DAĞDELEN
► Kadın Sağlığı ve Yaz Ayları Op.Dr.Kenan ERTOPÇU
► Ergenler ve Üreme Sağlığı Op.Dr.Kenan ERTOPÇU
► Koroner Kalp Sağlığı Dr.Mahmut AKYILDIZ
► Boyun Sağlığı İçin Öneriler Prof.Dr.Orhan ŞEN
► Bel Fıtığı ve Bel Sağlığı İçin Öneriler Dr.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
► Uçak Yolculuğunda Kulak Sağlığı Prof.Dr.Murat Cem MİMAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,976 uzman makalesi arasında 'Çocuklarda Göz Sağlığı' başlığıyla benzeşen toplam 94 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Şaşılık (Strabismus) Haziran 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


13:02
Top