2007'den Bugüne 89,850 Tavsiye, 27,680 Uzman ve 19,689 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Kedilerde Vitamin Eksikliği ve Belirtileri
MAKALE #22371 © Yazan Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN | Yayın Haziran 2021 | 1,098 Okuyucu
KEDİLERDE VİTAMİN EKSİKLİĞİ VE BELİRTİLERİ

🐾Vitaminler tüm canlılar için oldukça değerlidir. Kedilerde de vitamin eksikliği çeşitliği sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle kedilerin beslenme planlarının detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. Vitamin eksikliğinin meydana gelmesinin iki temel nedeni vardır. Beslenme ve altta yatan sağlık sorunu vitamin eksikliğinin yaygın nedenleridir.
Kediler günlük beslenme gereksinimlerini karşılamayan içeriklere sahip mamalar ile beslendikleri zaman kediye vitamin takviyesi yapılması veya mama değişiminin gündeme getirilmesi gerekir.
Kedilerin yaşadığı bazı sağlık sorunları da dışarıdan alınan vitaminlerin sentezlenmesine engel olur. Böyle bir durumda da vitamin eksikliğine neden olan sağlık sorununun tedavi edilmesi ve kediye vitamin takviyesi verilmesi gerekir.

Kedilerde Yaygın Görülen Vitamin Eksiklikleri:

Kedilerde yaygın olarak görülen vitamin eksiklikleri aynı zamanda patili dostlarımızın yaşam fonksiyonları açısından çok önemli vitaminler arasında yer almaktadır.

1-) Kedilerde A vitamini eksikliği ve belirtileri:


A vitamini göz sağlığı ve bağışıklık sistemi için oldukça değerli bir vitamindir. Yağda çözünen bir vitamin olan A vitamini, yağ dokusunda ve karaciğerde depolanır.
⛑️Kedilerin beslenmesinde fazla A vitamini olması da zararlıdır bu nedenle kontrollü tüketim sağlanmalıdır.

Kedilerde A vitamini eksikliği;

📌Gece körlüğü,
📌Tüy ve cilt sağlığında sorunlar,
📌Kas sistemi sorunları,
📌Zayıflama gibi belirtiler ile karakterizedir.

2-) Kedilerde D Vitamini Eksikliği ve Belirtileri:

Kediler için çok önemli olan kalsiyum ve fosfor minerallerinin dengelenebilmesi ve vücutta işlenebilmesi için D vitamini gereklidir. Yağda çözünen D vitamininin mutlaka ideal seviyede tüketilmesi gerekir.

Kedilerde D vitamini eksikliği;

📌 Kas ve sinir sisteminde sorunlar,
📌 Konjestif kalp yetmezliği
📌 Kemik yumuşaması (osteomalazi)
📌 Kemik deformitesi (raşitizm) ile karakterizedir.


3-) Kedilerde C Vitamini Eksikliği ve Belirtileri:

Kediler için olmazsa olmazdır. Üriner sistemde oldukça etkisi vardır, C vitamini aynı zamanda kanser riskini azaltır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

4-) Kedilerde B Vitamini Eksikliği ve Belirtileri:

Kediler için önemli olan pek çok B vitamini vardır. Bunların kediye vitamin takviyesi planlaması kapsamında birbirlerinden bağımsız olarak ele alınması gerekir.

⛑️Kediler için önemli olan B vitaminleri;

1- B1 Vitamini (Tiamin)
2- B2 Vitamini (Riboflavin)
3- B3 Vitamini (Niasin)
4- B6 Vitamini (Piridoksin)
5- B12 Vitamini (Kobalamin) olarak bilinmektedir.
Bu vitaminlerin hepsinin eksikliğinin farklı sonuçları ve belirtileri olabilmektedir.

4.1-) B1 Vitamini (Tiamin) Vitamini Eksikliği ve Belirtileri:

B1 vitaminin temel olarak sağlıklı bir gelişim ve sinir sisteminin çalışması için elzem olan suda çözünebilir bir vitamindir. Bu vitaminin eksikliğine bağlı olarak genellikle nörolojik sorunlar ortaya çıkar.

Kedilerde B1 vitamini eksikliği;

📌 Koordinasyon ve/veya denge bozukluğu
📌 Anormal yürüyüş
📌 Başın öne doğru eğik durması,
📌 Büyüyen göz bebekleri,
📌 Tere doğru bükülme ve boynun kıvrılması gibi belirtiler B1 vitamini eksikliğine işaret eder.


4.2-) B2 Vitamini (Riboflavin) Vitamini Eksikliği ve Belirtileri:

B2 vitamini sağlıklı bir büyüme süreci için çok önemlidir. Ayrıca bu vitamin vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi alabilmesi için besinlerin parçalanmasına yardımcı olur.

Kedilerde B2 vitamini eksikliği;

📌 Periauriküler Alopesi ( Saçkıran)
📌 Karaciğer yağlanması,
📌 Anoreksia,
📌 Kilo kaybı,
📌 Katarakt gibi sağlık sorunları ile karakterizedir.4.3-) Kedilerde B3 (Niasin) Vitamini Eksikliği ve Belirtileri:

B3 vitamini vücutta depolanmayan bir vitamindir bu nedenle de düzenli olarak yeterli miktarda alınması gerekir.

Kedilerde B3 vitamini eksikliği;

📌 Anoreksiya,
📌 Yüksek ateş,
📌 Ağızda kızarıklık ve ülser
📌 Kilo kaybı gibi belirtiler ile karakterizedir ve B3 vitamini eksikliğinin ölümcül sonuçları olabilmektedir.


4.4-) Kedilerde B6 (Piridoksin) Vitamini Eksikliği ve Belirtileri:

B6 vitamini olarak adlandırılan 3 farklı bileşik vardır. Bu bileşiklerin hepsi kırmızı kan hücresi fonksiyonları ve bağışıklık sistemi açısından değerlidir. Vücuda giren proteinin metabolize edilebilmesi için B6 vitamine ihtiyaç duyulur. Kedilerde B6 vitamini eksikliği diğer B vitaminlerine kıyasla daha az görülür.

Kedilerde B6 vitamini eksikliği;

📌 Kalsiyum oksalat kristalleri,
📌 Sağlıksız büyüme ve gelişim,
📌 Kansızlık gibi belirtiler ile karakterize olabilir.4.5-) Kedilerde B12 (Kobalamin) Vitamini Eksikliği ve Belirtileri:

Kedilerde B12 vitamini bağışıklık, sinir ve sindirim sistemi gibi hayati fonksiyonlar açısından çok önemlidir. Suda çözünen bir vitamin olan B12 kedilerde kalın bağırsakta bulunan bakteriler tarafından sentezlenmektedir. Kronik bağırsak sorunu olan kedilerde B12 vitamini eksikliği ihtimali daha yüksektir. Bu soruna sahip kedilerde kusma, ishal ve kilo kaybını takriben B12 eksikliği ortaya çıkar. Kedilerde B12 vitamini eksikliği sindirim sistemi sorunları ile karakterizedir. B12 eksikliğinin semptomları ile B12 eksikliğine yol açan hastalıkların semptomları benzerdir.

Kedilerde B12 vitamini eksikliği;

📌İshal
📌Kusma
📌Kilo kaybı gibi semptomlar ile karakterizedir.

Kedilerde Vitamin Eksikliğinin Teşhisi

Kedilerde vitamin eksikliğinin farklı belirtileri olduğundan bahsettik. Bu belirtiler farklı sağlık sorunlarına işaret edebileceği gibi vitamin eksikleri sonucunda da ortaya çıkabilir. Bu noktada yapılması gereken belirtilerin şiddetini ve süresini kontrol etmektir. Kusma nadiren meydana gelen bir durumsa direkt endişelenilmesine gerek olmasa da 1 hafta içerisinde 3'den fazla kusma meydana geldiyse Veteriner Hekime danışılması önerilir.
Kediye vitamin takviyesi verme kararında öncelikle vitamin eksikliğinden emin olmak gerekir. Eğer bir eksiklikten emin olunamıyorsa fazla alımında toksik etkisi olmayan vitaminlerin tercih edilmesi ve kedinin sağlık durumundaki değişimin gözlenmesi önerilir.

Kedilerde Vitamin Kullanımı:

Kedilerde vitamin kullanımı hassas bir konudur. Mutlaka kediler için özel olarak formüle edilmiş vitamin takviyelerinin tercih edilmesi gerekir. İnsanların, kedilerin ve diğer canlıların fizyolojilerinin çok farklı olduğunu her durumda göz önünde bulundurmak gerekir. Kedilerde vitamin eksikliği belirtileri olduğu noktada kediye vitamin verilir mi? sorusunun cevabı evet olmalıdır. Belirli dönemlerde insanların vitamin takviyesine ihtiyaç duyduğu gibi kedilerde vitamin kullanımı gerekli olabilir. Kedilerde mineral eksikliği belirtileri de bazen vitamin eksikliği ile ilişkilidir. Bu nedenler kedilerde vitamin kullanımı için Veteriner Hekimlere danışılması her zaman en doğrusudur.

Kediye Vitamin Nasıl Verilir?


Kediler alışkanlıklarına bağlı canlılardır ve kendilerine özgü bir damak zevkleri vardır. Bu nedenle her mamayı, ödülü ya da takviyeyi tüketmeyebilirler. Kediler için özel formüle edilen vitamin ve takviyelerin onların damak zevkine uygun olması için çalışmalar yapılsa da bazı patili dostlarımız farklı lezzetleri tüketmeyi reddedebilirler. Böyle bir durumda olabildiğince sakin kalmak gerekir.

Kediye vitamin nasıl verilir? sorusunun birden fazla cevabı vardır ve hepsi sıra ile sakin bir şekilde denenmelidir. Kediye vitamin veya takviye vermeden önce ambalajı ile tanışmasına izin verin. Bu sayede kedilerin kendilerine özgü merak duygularını tatmin etmiş olur ve yeni tanıştıkları bir ürüne karşı ön yargı geliştirmeleri önlenmiş olur. Eğer kediniz vitamin veya takviyeyi doğrudan tüketmeyi reddediyorsa içeriğin formülüne göre alternatif tüketim yöntemleri geliştirebilirsiniz.

🐾Tablet formundaki vitaminleri ezip kuru, yaş ya da ödül maması ile karıştırabilirsiniz.

🐾Macun formundaki takviyeleri kedinizin patisine sürerek kendini temizlemeye mecbur bırakarak tüketmesini sağlayabilirsiniz.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Kedilerde Vitamin Eksikliği ve Belirtileri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Uveys Veysel BECERMAN Fotoğraf
Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN
İstanbul
Uzman Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN'ın Yazıları
► Köpek ve Kedilerde Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi ÇOK OKUNUYOR Vet.Hek.Tolgay AYTAR
► Kedilerde Taurin Eksikliği ve Önemi Nedir Vet.Hek.Uveys Veysel BECERMAN
► Kedilerde Aıds (Fıv) Vet.Hek.Işıl KARATAN
► Kedilerde Aşılama Vet.Hek.Azem GÜNER
► Kedilerde Obezite Sorunu Vet.Hek.Uveys Veysel BECERMAN
► Kedilerde Fıp Hastalığı Nedir? Vet.Hek.Mirsad Kürşad ERDOĞAN
► Kedilerde Agresiflik-Saldırganlık ÇOK OKUNUYOR Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,689 uzman makalesi arasında 'Kedilerde Vitamin Eksikliği ve Belirtileri' başlığıyla benzeşen toplam 82 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Kedi ve Köpeklerde Alerji Testleri ÇOK OKUNUYOR Şubat 2022
◊ Kedilerde Orchitis (Testis Yangısı) ÇOK OKUNUYOR Şubat 2022
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


11:46
Top