2007'den Bugüne 92,403 Tavsiye, 28,230 Uzman ve 19,990 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Hipnoz ( Bursa Deluxe Dergisi, Röportaj )
YAZI #247 © Yazan Uzm.Psk.Şahin UÇAR | Yayın Ocak 2009
HİPNOZ

Psikolojik Danışman ve hipnoterapist Şahin uçar, açlık duygusu hissetmeden kilo vermenin, aşk acılarına son vermenin ve daha birçok ruhsal bozuklukların hipnoz yoluyla ortadan kaldırılmasının mümkün olduğunu söylüyor. Sanıldığının aksine hipnozun bilimsel bir yöntem olduğunu vugulayan Uçar, hipnozun ciddi ve kalıcı sonuçlar verdiğini ifade ediyor. Uçar, yaşadığınız tüm sıkıntıların, mutsuzlukların geçmiş ile bir ilgisi olduğunu söylüyor.Hipnoz, insanların sandığı gibi bir uyku hali ya da kendinden geçme hali değildir.Hipnoz, insanların bilinçlik halini koruyarak yaşadıkları bir trans halidir. Hipnoz sırasında insanlar der şeyin farkındadırlar. Her şeyi duyar ve hatırlarlar. İnsanların en büyük korkuları “ya söylemek istemediğim bir şeyi söylersem” diye kaygı duymalarıdır. Hipnoz esnasında söylemek istemediğiniz bir şeyi kimse size söyletemez. Hipnoz, başından sonunu kadar zaten gerçek bir uykunun olmadığı bir haldir. Dolayısıyla uykunun olmadığı bir yerde insanların korktuğu gibi uyanamama gibi bir durum da söz konusu değildir. Hipnoz tarihinde şimdiye kadar hipnozdan uyandırılamayan bir insan olmamıştır. Zaten kişi istediği zaman hipnozdan çıkabilme özgürlüğüne sahiptir.Hipnoz, geri dönüşümü olmayan, kalıcı sonuçlar verir.Peki her şeyi hatırlıyorsak her şeyin bilincindeysek hipnozun tedavi edici özelliği nereden geliyor? En çok sorulan sorulardan birisi bu. Hipnozun tedavi edici yönü; bilinç altına istendik telkinlerin yollanarak, istenen yönde davranış değişikliği meydana getirmesidir. Bütün sorunları hipnoz ile ortadan kaldırabilir miyiz peki? Bu soruya “ evet “ dersem çok mucizevi bir yaklaşım sergilemiş olurum. Ancak hipnoz, tedavi ettiği rahatsızlıklarda gerçekten geri dönüşümü olmayan, kalıcı ve ciddi gelişmeler sağlar.Hipnoz, kilo verme sigarayı bırakmada son derece etkili bir yöntemdir.Bize genellikle depresyon, panik atak, cinsel sorunlar, kilo verme,sigarayı bırakma, geçmişte yaşadığı öfke, kızgınlık ve pişmanlık duygularını ortadan kaldırmak isteyen insanlar geliyor. En sık başvurulan sorunlardan biri olan kilo verme ve sigarayı bırakmada hipnoz, son derce etkili bir yöntem.


Açlık duygusu hissetmeden kilo verebilirsiniz.Hipnoz ile kilo verilebilir. Hemde açlık duygusu hissetmeden. Birincisi hipnozla kilo vermenin diğer kilo verme yöntemlerinden en önemli farkı açlık duygusu hissetmeden kilo vermektir. İkincisi de verilen telkinler ile az yiyerek metabolizmanın hızlandırılmasıdır. Mide bğırsak sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlamaktır bu şekilde. Hastamıza açlık duygusunu hissetmemesi için çok su içilmesi, bazı yiyeceklerin daha az, bazılarının daha çok yenilmesi yönünde telkinler veririz. Mesela çok tatlı yiyen ya da kendini tatlı yemekten alıkoyamayan birisinin artık hiç tatlı yememesini ve ya çok daha az yemesini sağlarız. Bir rejim söz konusu değil yani. Bu ne kedar kalıcı bir sonuç verir peki? Daha fazla yemek yemenizin altında eğer psikolojik sıkıntılarınız varsa öncelikle bu sorunlar üzerinde dururuz. Bu sorunların ortadan kalkmaya başladığı andan itibaren de zaten kilo vermeye başlıyorsunuz. Dolayısıyla bu şekilde kalıcı bir zayıflamayı sağlamak mümkün.Aşk acısı hipnozla çözülebilir.Birçok insan aşk hayatında hüsranlar, terk edilmişlikler, ihanetler, pişmanlıklar yaşayabilir. Ya da unutamadığı bir erkek ve ya bir kadın olabilir. Aşk acısı yaşayan insanların, bu duyguları ortadan kaldırılabilir. Geçmişte yaşanan duygusal bir ilşki aylarca, yıllarca sonra bile kendini hissettiriyor olabilir. Bu aşk acısı da hipnozla çözülebilir. Unutmak ya da unutturmak belki teknik olarak doğru değil ya da yanlış bir yol. Ama bir insanın geçmişte yaşamış olduğu aşk hikayesinde onu kötü etkileyen olumsuz yönleri, o kişiyi rahatsız eden yönleri, artık kişiyi rahatsız etmemesi yönünde değiştirmek mümkün. Bu kaç seansta olur? Kişiden kişiye değişir. Ne kadar zamandır yaşanıyor bu durum, ne kadar şiddetle yaşanıyor... Çok çok uzun seanslar almaz. Kimi zaman 3 seans kimi zamanda 4 seans.Şuan yaşamış olduğunuz her acının, her sıkıntının geçmişiniz ile bir ilgisi vardır.

Toplum arasında çocukluğuna inmek diye bir hipnoz tekniyi var. Hastanın sorunlarının kaynağının geçmişte yaşadığı olaylardan ortaya çıktığını var sayıyor. Şuan yaşamış olduğunuz her acının, her mutsuzluğun, her sıkıntının mutlaka bir nedeni vardır anlayışına dayanıyor. Şimdi biz sorunlar yaşıyorsak ve bu sorunların nedenleri geçmişimizde yatıyorsa, hastanın çoçukluğuna inerek, şimdiki sorunlarımızı başlatan nedenleri bulup çözerek, kalıcı bir iyileşme gerçekleştiriyoruz. Affedemediğimiz insanları affedebiliriz bu teknik ile. Böylelikle sorunların üstünü kapatmak, unutturmak gibi yanlış bir yol izlemek yerine sorunların kaynağına inerek kökten hallediyoruz. Ve bu durum kalıcı bir iyileşme sağlıyor.Hiçbir acı duymadan, normal bir doğum gerçekleştirilebilir hipnoz ile.
Hipnoz yardımıyla hiçbir anestezi, uyuşturucu madde kullanmadan yapılan ameliyatlar var. Mesela safra kesesi ameliyatları, doğum anı... Doğum yapmaktan korkan kadınlar hipnoz, yöntemiyle acısız, sağlıklı bir doğum gerçekleştirebilirler. Peki bu nasıl olacak? Öncelikle hipnoz ile doğum yapmak isteyen kadın, hamileliğin altıncı ayının sonunda bir hipnoterapist doktora gidebilir. Doktor, hipnaza aldığı bayana, doğum anında sakin ve huzurlu olması yönünde telkinler verecek. Doğumdan iki hafta önce doktorla tekrardan görüşerek, seansa girecek. Ve gerçek doğum anı hipnoz ile hayalileştirilmiş olacak. Doğum sırasında da hiçbir acı duymadan doğumu gerçekleştirebilecektir. Hiçbir anestezi madde kullanmadan, hiçbir acı çekmeden, sadece nefes alıp vermeyle kadın, son derece normal bir doğum gerçekleştirerek çocuğunu dünyaya getirebilir. Ve çok daha kısa bir süre içerisinde ayağa kalkar, kendini çok daha çabuk toparlar. Hipnoz ile doğuma kuşkuyla bakılabilir. Ancak, yıllardır doğumda kullanılan bir yöntem hipnoz. Şuan ameliyatlarda hipnozu kullanan birçok cerrah var; Ankara’da İstanbul’da... Ama şimdilik Bursa’da hipnoz ile ameliyat yapan bir hekim yok.Hipnoz herkese yapılabilir, hipnoz uygulanmayan çok az kişi vardır.Var olan yeteneklerin en üsy seviyeye çıkarılması mümkün.

Kişinin var olan yeteneklerini hipnoz ile geliştirmek, güçlendirmek mümkün. Bu sanatta da, sporda da, eğitimde de geçerli bir durum. Tabii ki hiçbir yeteneği olmayan bir insanın, bir cevher haline getirilmesi mümkün değil. Ama var olan yeteneklerin en üst seviyede kullandırılması mümkün. Bir ressamın resim yapma yeteneği olağanüstü derecede güçlendirilebilir.Zeki insanlar hipnoza daha kolay girer.Hipnoz hemen hemen herkese yapılabilir. Hipnoz uygulanmayan çokaz bir grup var. Bunun dışında çocuklar ve yaşlılar da dahil olmak üzere herkese uygulanabilir. Ayrıca zeki insanlar hipnoza daha çabuk girer. Çünkü zeki insanların hayal kurma yeteneği daha iyidir. Daha hızlı düşünüp daha çabuk anlarlar. Hipnozdan elde edilen iyileşme zeki insanlarda daha fazla olur.Sinir geçirmek içi 20 saniyeSinirinizi geçirmek için sadece 20 saniyenizi ayırın


Çok tedirgin, kaygılı,sinirli ya da kızgın olduğunuz bir zamanda sakinleşmek için yapabileceğiniz çok basit bir yöntem var. Nerede olduğunuzun hiçbir önemi yok. İster evde olun ister yolda yürüyor olun, isterseniz de bir kafede oturuyor olun... Yapmanız gereken sadece 20 saniye küçük bir noktaya bakmak. Başka bir şeye konsantre olduğunuzda sizi etkileyen o olumsuz düşünce kaybolur.Hipnoza inanmayan birini hipnoz etmek mümkün.Ama hipnoza inanmıyorsanız, hipnozda elde edilecek verimi yarı yarıya azaltırsınız ya da iyileşemezsiniz. Hipnoz bir inanç meselesidir. İnanç, istek ve güven hipnozun üç ana öğesidir. İnanmak gerekir;hipnoz ile iyileşmeye inanmak gerekir. Güvenmek gerekir; birincisi kendine güvenmek, ikincisi terapistine güvenmek gerekir. Ve istemek gerekir; iyileşmeyi istemek gerekir.Hasta farkında olmadan, hastaya dolaylı yoldan hipnoz yapılabilir.Hipnoz etmenin çok farklı yöntemleri var. Örneğin; göz ile tespit, söz ile telkin metoduyla. Gözlerinize bakılarak hipnoz yapılabilir ya da bir sarkaç, fener, kalem ucu gibi dikkat çeken nesneler kullanılarak yapılabilir. Ve ya hastamızın farkında olmadan dolaylı yoldan hipnoz yapabiliriz. Hipnoz yaparken kullanılan nesne bir sopa, bir kalem, bir cep saati ya da bir sarkaç olabilir. Burada önemli olan sarkaç yada sopa değildir, parmağımızın ucuyla da yapabiliriz. Amaç hipnoz olmayı bekleyen hastanın dikkatini belirli bir noktaya toplamaktır
     3 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Şahin UÇAR Fotoğraf
Uzm.Psk.Şahin UÇAR
Bursa (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog - Uzman Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi164 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Şahin UÇAR'ın Makaleleri
► Hipnoz Nedir ve Hipnoz Nasıl Uygulanır Psk.Dnş.Cem Batuhan AKINCIOĞLU
► Boşanma Röportaj Psk.Mehmet CAN
► Hipnoz Psk.Şahin UÇAR
► Hipnoz Psk.Murat BİLİM
► Hipnoz Nedir? Psk.Aysel İnciler BİRTÜRK
► Cin Çarpması mı Hipnoz mu? Dr.Psk.Mehmet BAŞKAK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,990 uzman makalesi arasında 'Hipnoz ( Bursa Deluxe Dergisi, Röportaj )' başlığıyla benzeşen toplam 19 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Evlenmeden Önce Dikkat Aralık 2013
► Hipnoz ve Doğum Temmuz 2013
► Hipnoz Haziran 2013
► Hipnoz ve Hipnoterapi Mayıs 2013
► İş Stresi Mayıs 2009
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


22:34
Top