2007'den Bugüne 87,036 Tavsiye, 26,996 Uzman ve 19,257 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Ramazanda Kabızlığı Önlemek İçin Nasıl Beslenmeliyiz ?
YAZI #3263 © Yazan Dyt.Zülal YALÇIN | Yayın Ocak 2017
Ramazanın yaz aylarına denk gelmesiyle birlikte oruç tutulan süre oldukça uzadı. Sahur ve iftar arasındaki sürenin de kısa olması aç kalan ve besin alamayan vücut için bazı sağlık problemlerini de ortaya çıkardı. Bunlardan bir tanesi de ramazanda sıklıkla karşılaştığımız kabızlıktır. Nelere dikkat etmek gerekir ;
 Gün içinde susuz kalan vücudun sıvı ihtiyacı iftardan sahura kadar olan sürede yavaş yavaş karşılanmalıdır. 2,5-3lt su içilmeli su içeriği yüksek olan barsakları çalıştıran kavun karpuz gibi meyveler iftardan 2 saat sonra tüketilmelidir.
 Oruç açarken önce su sonra sıvı olan çorba ile öğüne başlamak barsakların hareketlenmesine yardımcı olur.
 İftar ve sahurlarda yine şekersiz erik veya kayısı kompostosu barsakların çalışmasına yardımcı olurken sıvı alımını arttıracaktır.
 İftardan 1,5 - 2 saat sonra yapılan hafif tempolu yürüyüş besinlerin sindirimini kolaylaştırıp kabızlığı önlemeye yardımcı olur.
 Sahurda sindirimi kolay hafif sebze yemekleri veya kahvaltı şeklinde bir öğün tercih edilmelidir. Sindirimi zorlayan yiyeceklerin sahurda tüketilmesi kabızlığa neden olacaktır. Sahur menüsü olarak; 1 yumurta,1 dilim tuzsuz az yağlı peynir, bol salatalık ,1-2 dilim tam tahıllı veya çavdarlı ekmek ,1 meyve ve bitki çayı sindirim sistemini zorlamayan bir öğün olarak tercih edilebilir .
BESLENME UZMANI
ZÜLAL YALÇIN
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Dyt.Zülal YALÇIN
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi29 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Zülal YALÇIN'ın Makaleleri
► Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz? Dyt.Gözde Zehra AKBAŞ
► Karantinada Nasıl Beslenmeliyiz? Dyt.N.Sinem TÜRKMEN
► Kışın Nasıl Beslenmeliyiz? Dyt.Esen KARACA
► Yazın Nasıl Beslenmeliyiz Dyt.Neslihan AKTEPE
► Yılbaşında Nasıl Beslenmeliyiz? Dr.Dyt.Gizem KÖSE
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,257 uzman makalesi arasında 'Ramazanda Kabızlığı Önlemek İçin Nasıl Beslenmeliyiz ?' başlığıyla benzeşen toplam 36 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Sdm Diyeti Nedir? Ocak 2017
► En Moda Diyetler Eylül 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


13:09
Top