2007'den Bugüne 92,471 Tavsiye, 28,238 Uzman ve 19,997 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Babalar İçin Basit ve Kolay Uygulanabilir Bir Öneri
MAKALE #10130 © Yazan Uzm.Psk.İrem BRAY | Yayın Aralık 2012 | 7,422 Okuyucu
Çocukların gelişiminde ve eğitiminde baba faktörü gerçekten çok önemli. Babaların niyetleri iyi ama uygulamada ne yapacaklarını bilmiyorlar. Çoğunlukla para kazanmaya, ailelerine iyi bir standart sağlamaya odaklanıyorlar. Bu yazımda tüm babaları babalık becerilerini gözden geçrimeye, geliştirmek istemeye davet ederken bir örnek üzerinden hemen odaklanabilecekleri uygulaması çok kolay bir teknik veriyorum.

‘Ben babam gibi bir baba olmayacağım’ diye heyecanla ebeveynlik yolculuğuna başlayıp çocuğu ile oynamayı, onun seviyesine inip konuşmayı bilmeyen babalarla dolu toplumumuz. Çocuğunun keyfine varamayan baba ise eşini paylaşmaktan, sosyal hayatlarının sınırlanmasından dolayı içten içe çocuğuna kızıyor. Kendi babası gibi olmamaya çalışsa da ona benzediği davranışlarını yakalıyor. Sevgilerini gösteremeden aşırı sertlikle aşırı serbestlik arasında gidip geliyor babalar. İyi bir baba modelini yaşamadıkları için bilmiyorlar. İşte bir kısır döngü böylece devam edip gidiyor.

Çocuklara güvenli bir ortam yaratıp zaman ayırdığımızda bizi kendi dünyalarına alıp götürüyorlar zaten. Anı yaşamaya, dünyayı onların gözünden görmeye, önceliklerinin basitliğine kendimizi bıraktığımızda hem yenileniyoruz hem de ufkumuz genişliyor beklenmedik bir şekilde. Ve çocuğumuz üzerinde etkimiz artıyor, bizimle konuşur oluyor, yönünü belirlemek için bize danışıyor..

Babalar korumak istiyorlar çocuklarını dış dünyanın acımasızlığından, içleri burkuluyor biricik yavrularının kurtlar sofrasında başlarına gelebileceklerden… Bunu nasıl yapacaklarını bilmedikleri için korkutuyorlar, eleştiriyorlar, çocukluklarını yaşatmıyorlar, yaşının üzerinde beklentiler içine giriyorlar. Tam tersinin olmasını isterken kendine güvenini yok ediyorlar çocuklarının, eziyorlar. Çünkü nasıl yol gösterici olacaklarını bilmiyorlar. Oysa çocuğunun arkasında yanında durmalı baba. Çocuğu hayat yolunu çizerken ona suflörlük yapmak, düşerse tutmak için.

Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür derler. Babalarda hep başkalarının çocuklarını över dururlar, kendi çocuklarının değerlerini, artılarını görmezler, çocuklarında eksik ne var, yetersiz ne var, hatalı ne var onları görür, hem kendilerini hem de çocuklarını bu takdirden mahrum ederler. Bir de çocuğundaki olumlu özellikleri gören ama şımarmasın diye söylemeyen, sevgi ve takdirini saklayan babalar vardır. İşte yazımın başında sözettiğim babaların takdir ve sevgilerini göstermelerinin neden çok ama çok önemli olduğunu anlatan örnek:

Ahmet Bey sporcu, hırslı, sosyal ve başarılı bir baba, oğlu Metin ile spor yaparak iletişim kurmak istiyor. Metin ise sanata yatkın, derslerinde orta başarılı, daha çok kendi başına sakin aktivitelerden hoşlanan bir çocuk. Ahmet Bey içten içe Metin’in geleceği ile ilgili bir kaygı duyuyor. Onu fazla içe dönük ve ‘pısırık’ buluyor. Bu duygusunu ‘sen bu halinle hiçbir şey olamazsın’, ‘bu derslerle üniversiteye bile giremezsin’, ‘insan biraz arkadaş canlısı olur’, ‘sporla ilgilensen farklı olurdun’ gibi cümlelerle ifade ediyor. Metin’in bir tarafı kendisini babasının gözüyle görüp ‘babam haklıysa benim halim ne olacak, ama içimden spor yapmak gelmiyor, derslerde çok sıkıcı ve gereksiz’ diye düşünüyor. Kendisini yetersiz, güvensiz ve başarısız hissediyor. Babasını memnun etmek için onun istediği gibi bir çocuk olmaya karar verip; baskete yazılıyor, fakat o kadar mutsuz oluyor ki bırakmak için sakatlıyor kendini.

Ahmet Bey Metin’in farklı bir birey olduğunu, kendisinden olsa bile uzantısı olmadığını göremiyor. Metin’in kendisine has becerilerini keşfetmesi için sakince boş bir alan yaratamıyor. Okulda ve dışarıda Metin giderek daha bir çekingenleşiyor, içine kapanıyor. ‘Nasıl olsa babamın istediği gibi bir çocuk hiçbir zaman olamayacağım, bu yüzden de beni sevmeyecek’ diyerek babasından uzaklaşıyor, onunla hiçbir şeyini paylaşmaz oluyor. Oysa hayalinde hep onunla gurur duyan, kucağına alıp okşayan, güven veren, ‘sen sen olarak bir tanesin, özelsin, herşey yolunda’ diyen bir baba var. Ama o bunların hiçbirini haketmeyen başarısız bir çocuk olarak görüyor kendisini; babasının dediği gibi gelecektende umudu yoktur Metin’in. İnternet oyunlarına sığınarak sorunlarını unutup kontrolde olduğu, başarılı hissettiği bir alan yaratmaya çalışır.
Ahmet Bey aslında oğlunun geleceği ile ilgili duyduğu kaygının etkisiyle Metin’i değiştirmeye çalışıyor. Onu ya Ahmet Bey gibi olmaya ya da Ahmet Bey’in kendisinin yaptığı hataları yapmamaya yönlendirmek istiyor. Bunu nasıl yapacağını bilmiyor. Eleştiriyor, bağırıyor hatta bazen o kadar çaresiz hissediyor ki vurduğu bile oluyor. Eşi Ayten Hanım da memnun değil bu durumdan ama, Ahmet Bey Metin’i ‘iyi’ yetiştiremediği için onu da suçluyor. Evde kavga bitmiyor, Metin ailesindeki sorunlardan kendisini sorumlu hissediyor. Özgüveni o kadar azalıyor ki kızlarla konuşamaz oluyor.
Metin büyüdükçe bu durum değişmiyor, çocukluğunda babasının onayına duyduğu hasret yetişkinliğinde cinsel tercihine yansıyor, erkeklerle beraber olduğunda biraz olsun o eksikliğin azaldığını hissediyor. Metin’in meslek olarak yaptığı iş te ne kendisini ne de ailesini tatmin ediyor. Kimse mutlu değildir ama babası haklı çıkmıştır.

Bakalım Ahmet Bey nasıl bir baba olsaydı bu ailenin kaderi farklı olurdu:
Ahmet Bey Metin’in kendisinden farklı olan özelliklerinin farkına varır. Önce biraz kaygı duysa da ‘çocuklar bizim dünyaya açılan penceremiz’ diyerek bu farklılıkların ortaya çıkmasına izin verir ve destekler. Metin çok güzel resim çizmektedir. Onun çizdiği resimleri evlerine asarlar, büyüdükçe becerisi o kadar gelişir ki misafirliğe giderken armağan olarak dostlarına verdikleri bile olur.

Baba oğul artık düzenli hale gelen haftasonu yürüyüşlerinde Metin hayallerini paylaşır babası ile. Ahmet Bey ve Ayten Hanım Metin’in becerilerine uygun okulları araştırırlar. Sanatçıların hayatlarını okuyup Metin’in karşılaşabileceği zorlukları önceden görmeye çalışırlar. Metin okul yıllarında tiyatro ile ilgilenir, fotoğrafa olan merakı bilgisayarda farklı programları kullanarak yaratıcılığına farklı bir boyut katmasını sağlar. Derken heykelle ilgilenir.

Bugün Metin reklam şirketleri tarafından aranılan bir grafik sanatçısıdır. Eşi ve iki çocuğu ile rahat bir yaşam sürerken, sık sık anne ve babası ile biraraya gelirler.

Dikkat ederseniz Ahmet Bey Metin’in zayıf yönlerini ön plana çıkarmıyor. İçine kapanık olmasını gelişimsel bir geçiş süreci olarak görüyor ve iyi olduğu alanları ön plana çıkararak kendine güveninin artmasını sağlıyor.

Tüm babaları bugün çocuklarının olumlu özelliklerinin farkına varabilmeleri için bir liste yapmaya davet ediyorum. Dürüsttür, sebatkardır, tuttuğunu koparır, ne istediğini bilir, kararlıdır, sevecendir, iyi niyetlidir, yumuşaktır, sınırlarını iyi korur, haksızlığa karşı durur, vb. Listeniz size ve çocuğunuza özel olacak. Çocuğunuzla her konuşmanızda, ona her bakışınızda bu özelliklerinden birini görün ve yüksek sesle takdir edin. Bunu çok değil sadece 1 hafta devam ettirin ve sonuçlarını izleyin. Kaybedecek hiçbir şeyiniz yok ama kazanacak çok şeyiniz var. Umarım sonuçlar sizi o kadar memnun edecek ki çocuğunuza böyle yaklaşmak sizde alışkanlık haline gelecek, bırakmak istemeyeceksiniz.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Babalar İçin Basit ve Kolay Uygulanabilir Bir Öneri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.İrem BRAY'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.İrem BRAY'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     10 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
İrem BRAY Fotoğraf
Uzm.Psk.İrem BRAY
Muğla (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi40 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.İrem BRAY'ın Yazıları
► Mutlu Evlilik İçin 50 Öneri! Psk.Serap DUYGULU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,997 uzman makalesi arasında 'Babalar İçin Basit ve Kolay Uygulanabilir Bir Öneri' başlığıyla benzeşen toplam 49 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Bağıran İhtiyaçlar Kasım 2019
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


18:30
Top