TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Müsabaka veya Antrenmandan Önce, Sırasında ve Sonrasında Sporcu Beslenmesi

Sabiha ATAÇ Fotoğraf
Dyt.Sabiha ATAÇ
Bursa
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi15 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 9 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 14637,

* Yayın Tarihi : 02-07-2008 - 17:49 (3125 gün önce),

* Ortalama Günde 4.68 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 6771 , Kelime Sayısı : 871 , Boyut : 6.61 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.Sabiha ATAÇ hakkında söyledikleri:
Sabiha Hanım ile yaklaşık 1 yıl önce tip 2 diyabet teşhisiyle Endokrin doktorumun tavsiyesi ile tanıştım.Zaten beni direkt Sabiha Hanıma yönlendirdi Şekerim 350-500 arası seyrediyordu.Verdiği diyet listelerine uyduktan sonra değerlerim normale indi.Yani benim için diyet yapmak çok zordu.
Yaklaşık 1 yılda 16 kg verdim vucudumda bir sarkma ve enerji kaybı olmadığı gibi verdiği diyet önerileriyle şekerim kısa sürede dengelendi.
O kadar samimi ve güleryüzlü ki zatengüvenip teslim oluyorsunuz .Ona çok güveniyorum bencede alanında ki en başarılı diyetisyenlerden bir tanesi

(Hafize Bxx, Danışan, 22-11-2013)

Hayatım boyunca kilo problemim oldu.Şimdiye kadar gittiğim iki diyetisyen ve bir doktordan sonra nihayet Sabiha Hanım'la tanıştım.Her ziyarette listemi değiştirmesi ve bana özel hazırlaması kendisine güven duymamı sağladı.Diyet yaparken hiç zorlanmıyorum.Kan şekerimde ani düşmeler olmadığı için açlık krizlerim olmuyor.Önceden o kadar çok yerdim ki yine de açlık krizlerim olurdu.Şu an halen devam ediyorum takiplerime.Şimdiye kadar yaklaşık 12 kg verdim.Daha da vermem gereken kilom var ama ben kendisine çok güveniyorum.Biliyorum ki beni ideal kiloma getirip korumamı sağlayacak.Kendisine çok teşe... [DEVAMI..]
(E.A, Danışan, 20-09-2013)

Bende bursada yaşıyorum işim geregi cok kilo aldim ve psikolojim fena bozuldu sonra sabiha hanim ahh yokmu dünya Tatlısı bi uzman ;) valla iyiki tanimisim diyorum güler yüzü sicak kanlı olması beni daha da cezbetti yoksa öyle herkese isinamam verdigi program sayesinde eski formuma döndüm herkes şok oldu sabiha hanımı çok seviyorum iyki var.ve ben halen gidiyorum
Sağlıkli beslenme konusunda da çok profosyonel bir suru arkadasim da gitti hepsi bana dua ediyor burdan herkese şiddetle tavsiye ederim sabiha hanımın

(şirin mxx, Danışan, 22-07-2013)

Dyt.Sabiha ATAÇ Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Müsabaka veya Antrenmandan Önce, Sırasında ve Sonrasında Sporcu Beslenmesi

Sporcuların performansını etkileyen faktörlerden genetik yapı, uygun antrenmanın yanında beslenmeleri de son derece önem taşımaktadır. Sporcu beslenmesi, enerji harcamasına ve farklı vücut kompozisyonuna sahip olunması gibi ilkelere dayandırılarak, sporcuların yaş, genetik yapısı, cinsiyeti, uğraştığı spor dalı, yaşam tarzı ve metabolik yapısı gibi düzenlemelerle sağlanmalıdır. Genel ilkelerle sporcuların, enerji gereksinmeleri harcadıkları enerjiyle doğru orantılı olarak yüksek olup bu enerjinin % 60 - 65 kadarının karbonhidratlardan, % 12 – 15 ‘inin proteinlerden, % 20 – 25 ‘inin ise yağlardan karşılanması gerekmektedir.

Aktivite sırasında vücudun enerji elde etmesi için glikojen depoları son derece önem taşımaktadır. Bu yüzden karbonhidrat tüketimi sporcularda ön plana çıkmaktadır. Sporcu beslenmesinde temel ilke; yüksek karbonhidrat, yeterli sıvı alımı, orta düzey protein, düşük miktarda yağ ve posa şeklindedir. Ancak müsabaka veya antrenman öncesi, sırası ve sonrasında beslenme ve sıvı tüketimi farlı olarak ele alınmalıdır. Hatta müsabaka öncesindeki kamp dönemlerinde de farklı beslenme programları geliştirilerek glikojen depoları doldurulmaya böylece sporcu performansını arttırmaya çalışılmaktadır.

1.Müsabaka /Antrenman Öncesi Beslenme:

Müsabaka /Antrenmandan 3 – 4 saat önce tüketilen 300 – 400 gr CHO içeren bir öğünün performansı arttırdığı gösterilmektedir. Ancak son yıllarda egzersizden 1 saat önce ağırlık başına 1 gr karbonhidrat alımının iyi tolere edildiği gösterilmektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

----Yemeğin sindirimi kolay olmalı.
----Yeni yiyecek ve içecek denemeleri (hazırlık döneminde yapılabilir) yapılmamalı.
----Protein ve yağların sindirimi yavaş sürdüğü için az tüketilmeli. Kompleks karbonhidratlar tercih edilmeli.
----Çiğ sebze ve meyveler ile kurubaklagiller, tam tahıllı ürünler gibi posa içeriği yüksek besinlerden kaçınılmalıdır.
----Gaz yapabilen lahana,karnabahar,brokoli,bezelye gibi besinler yenmemelidir.
----Müsabaka öncesi yavaş yemek yenilmelidir.
----Yarışma ve egzersiz öncesi 2 – 2,5 (~ 500 ml ) bardak su içilmelidir. ( yarım saat önce de 1 bardak içilebilir.)

* Peynirli Makarna veya * Derisiz Tavuk
* Şehriye Çorbası * Patates Püresi
* Komposto * Meyve suyu + Maden suyu
* Beyaz Ekmek * Beyaz Ekmek

*Az yağlı peynirli tost veya * Beyaz veya Kaşar Peyniri
* Elma Suyu * Bal / Reçel
* Domates (soyulmuş) * Meyveli Yoğurt
* Beyaz Ekmek * Kuru kayısı veya incir
* Açık çay (şekerli) * Beyaz Ekmek

Müsabaka /Antrenman Sırasında Beslenme :

Kaslar egzersiz sırasında maksimum CHO kullanımı saatte 60 gr’dır. Müsabakalarda saatte 30 – 60 gr kadar CHO’ın dayanıklılık performansını arttırdığı yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Bu nedenle egzersiz sırasında hem sıvı hemde karbonhidrat içermesi nedeniyle sporcu içeceklerinin tüketilmesi önerilmektedir.

·Gatorade Thirst Quencher (Gatorade), Power-Ade (Coco cola), All Sport (Pepsico), Sportalyte (IDN/pharmanex) gibi….
Egzersizden 1 saat önce 500 ml kadar; egzersiz sırasında ise 15 – 20 dakika ara ile 150 – 300 ml kadar ( 600 – 1200 ml/saat); egzersiz sonrası ise her yarım kilogram vücut ağırlığı kaybı için 1,5 LT tüketilmelidir.

Yüksek karbonhidratlı içecekler ise ( 60-70 gr karbonhidrat içerenler) egzersiz sırasında kullanım yerine, egzersiz sonrasında kaybedilenleri geri koymak amacı ile ve zengin karbonhidrat diyetinin bir parçası olarak kullanılır.

Sporcu barları ve shake’leri ise egzersiz sırasında önerilmemektedir. Egzersizden 2 saat (2-5 saat) önce ve hemen sonrasında kullanılabilirler.

Egzersiz sırasındaki su tüketimi egzersizin şekli,süresi ve ortamın sıcaklığına bağlıdır. 600-1200 ml/saat veya her 15-20 dakikada 150-300 ml su veya 15-20 derece sıcaklığında % 4-8 CHO içeren sporcu içecekleri (0.5-0.7 g/L Na içeriği)

Müsabaka /Antrenman Sonrasında Beslenme :

Egzersizden hemen sonra vücutta azalan su, mineraller ve boşalan glikojen deposu yerine konmalıdır. Bu depoların yerine konmasında en etkili yol; en kısa sürede, ilk yarım saatte yüksek karbonhidratlı yiyeceklerin tüketilmesidir.

Yapılan araştırmalar egzersizden hemen sonra 2gr/kg karbonhidrat tüketildiği zaman kas glikojen sentezi 15 mmol/kg iken egzersizden 2 saat sonra yani gecikmiş olarak karbonhidrat tüketildiğinde kas glikojen sentezi %66 oranında azalmakta ve sentez 5 mmol/kg olmaktadır. Egzersizden 4 saat sonra beslenildiğinde ise toplam kas glikojen sentezi, egzersizden hemen sonra beslenmeye göre %45 daha azalmaktadır.
Bu nedenle egzersizden sonraki ilk 30 dakika içinde 100 gr karbonhidrat tüketimi ile kes glikojen sentezi maksimum düzeye çıkarıldığı bildirilmektedir. Ayrıca 100 gr karbonhidrat ile 5 – 9 gr kadar az miktarda da olsa protein tüketimi glikojen sentez oranını arttırmada etkili olmaktadır.

100 gr karbonhidrat ve 5 – 9 gr protein içeren yiyecek ve karışımlar:
----1 su bardağı az yağlı yoğurt, 1 muz, 1 su bardağı portakal suyu
----1 kase meyveli tatlı, tavuk/hindi etli sandviç
----1 porsiyon domates soslu makarna, 2 dilim ekmek

Egzersiz sonrası su içimindeki kriterde idrarı rengidir. İdrarın rengi açık oluncaya kadar sporcunun su içmesi gerekmektedir. Aslında burada asıl kolaylık aktivite öncesi ve sonrası vücut ağırlığının belirlenip farkı kadar su alınmasıdır.
Sporcunun içeceği suyun soğuk olmaması gibi yanlış inanışlar olsa da 5 – 10 derecedeki soğuk suyun, egzersiz sırası ve sonrasında artmış vücut sıcaklığının dengelenmesinde yararlı olması söz konusudur.


Vitamin-mineral Gereksinimi

Yeterli ve dengeli beslenen, özellikle besin çeşitliliği fazla olan futbolcuların ekstra vitamin-mineral kullanması gerekmemektedir. Ancak kamp ve turnuvalarda yoğun antrenman ve maç programı içerisinde, enerji sisteminde görevli olan bazı B grubu vitaminlerinin, immun sistemi ve savunma sistemini destekleyici bazı vitaminlerin ve kas gevşetici özelliği de bulunan bazı minerallerin uzman denetiminde tüketilmesi sağlanabilir. Bu destek seçimlerinde futbolcuların diyet hikâyeleri incelenmeli ve sporcuların tüketmediği yiyecekler göz önünde bulundurulmalıdır.Menü Planlama

Sporcuların ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda, kamplar ve turnuvalarda menüler planlanır. Bu planlamada sporcunun alışık olduğu besinler muhakkak dikkate alınmalı, sporcuların tüketip-tüketmediği besinler incelenmeli, antrenman veya maç saati, antrenman veya maç yoğunluğu gibi etkenler de göz önünde bulundurulmalıdır.
Kamp ve turnuvalar sporculara eğitim verilmesi açısından çok uygun dönemlerdir. Profesyonel takımlarda sağlık ekibi içerisinde son yıllarda beslenme uzmanı/diyetisyen de yer almakta, bu durum sporcuların kamp ve turnuvalarda beslenme ile ilgili olarak karşılaştığı problemlerin çözümüne yardımcı olmaktadır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Müsabaka veya Antrenmandan Önce, Sırasında ve Sonrasında Sporcu Beslenmesi ile İlgili Kavramlar : sporcu beslenmesi, müsabaka öncesi beslenme, müsabaka sırasında beslenme, müsabaka sonrasında beslenme, sporcu performansı, sporcu diyeti
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Müsabaka veya Antrenmandan Önce, Sırasında ve Sonrasında Sporcu Beslenmesi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Sabiha ATAÇ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Metabolizma Hızını Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler , Dyt.Ceren ODABAŞIOĞLU
 • Sindirim Sistemi Hastalıkları Ve Beslenme Tedavisi , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Diyette Kuruyemiş Tüketimi , Dyt.Sinem AKGÜN
 • Probiyotiklerin Obezite İle İlişkisi , Dyt.Gülşah GÜROL
 • Meyve Ve Sebzelerle Çalışanlar İçin Pratik Diyetetik Öneriler , Dyt.Güler ENGİN
 • Kış Sebzeleriyle Sağlıklı Beslenme , Dyt.Güler ENGİN
 • Sporcularda Antrenman Ve Karşılaşma Öncesi, Sırası Ve Sonrası Beslenme , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Diyet Hataları , Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
 • Tatlandırıcılar , Dyt.Gülşah GÜROL
 • Kilo Nasıl Alınır? , Dyt.Perihan KOCA ÇELİKDELEN
 • Besin Allerjileri , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Müzikle Tedavi Mümkün Mü? , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Kilo Vermek İçin Yeni Beslenme Güncellemesi: Vegan Beslenme , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Depresyon Tedavisinde Beslenme , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Vegan Süt Nasıl Yapılır? , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Bal Mı Pekmez Mi? , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • D Vitamini: Popülarite Mi Sağlık Mı? , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Diyet Yemek Nedir? , Dyt.Nursel EROĞLU
 • Kabızlık Neyin Habercisi? , Dyt.Yağmur Meryem YAŞAR
 • Kilo Verdiren Bitki Çayları , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  20:33
  Top