2007'den Bugüne 86,878 Tavsiye, 26,965 Uzman ve 19,242 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Zayıflarken Doğru Bildikleriniz Yanlış Çıkmasın
MAKALE #13365 © Yazan Dyt.Gizem Selin KEŞLİ | Yayın Ekim 2014 | 2,369 Okuyucu
Beslenme “SOSYAL VE PSİKOLOJİK ” bir kavramdır. Bu ne demek? Beslenme sizin adetlerinizden, gelenek- göreneklerinizden, bulunduğunuz coğrafyadan, ekonomik durumunuzdan ve psikolojinizden etkilenir. Beslenmenin bilimsel yanı yıllar içinde araştırmalara bağlı olarak ufak değişkenlikler gösterse de belirli kurallardan oluşur. Yani bilimsel veriler bize bir çerçeve sunar, sosyal farklılıklarınız ise o çerçevenin içinin doldurulmasını sağlar.

Maalesef günümüzde sosyal medyanın etkisiyle beslenme” sağlıklı yaşam tarzı” olarak değil “sadece zayıflama sevdası “ olarak algılanır hale geldi. Sosyal farklılıklar size uygun diyetlerin yazılmasını değil farklı farklı, bilimsellikten uzak diyet çeşitlerinin ortaya çıkmasına neden oldu.

Zayıflamanın bu kadar gündemde olması, binlerce diyet çeşidinin gelişmesi de insanlarda ”HIZLI ZAYIFLAMA” modasını getirdi.

Sağlıklı olmak amacıyla mı kilo veriyorsunuz yoksa istediğiniz beden kıyafetlerin içine girmek amacıyla mı? Her ikisi de mi? O halde 1 ayda en hızlı kaç kilo vereceğinizin hesabını tutmak yerine en sağlıklı “NASIL” kilo vereceğinizi öğrenmeye çalışın!

1. YANLIŞ : DÜŞÜK KALORİLİ DİYETLERLE DAHA HIZLI HEDEF KİLOYA ULAŞIRIM

DOĞRUSU: Enerji içeriği düşük ( 600-800 kalorilik diyetler) diyetlerle açlığa bağlı olarak ilk 5-8 kilo hızla verilir. Fakat düşük enerji alımına alışan bazal metabolizmanız hızını düşürür ve enerji harcamasını minimuma indirir. Böylece duraklama dönemine girersiniz. Diyet yapsanız dahi vücudun koruma mekanizmasını tetiklediğiniz için kilo verimi olmaz. Bu bir nevi vücudun kıtlıkla savaşma mekanizmasıdır. Olası uzun süreli açlıklarda devamlı kilo kaybını önlemek amacıyla belirli bir kilo kaybından sonra metabolizma hızınız yavaşlar. Aksi takdirde kilo verimi devamlı olsaydı birkaç ay içinde depoların bitimine bağlı olarak yaşamımız son bulurdu.

Bu nedenle diyetlere bedeninizin rahat kilo verdiği maximum enerji içeriğiyle başlanmalıdır. Diyet süresi uzadıkça vücut diyete alışır ve kilo verim hızı düşer. Böyle durumlarda diyetin enerji içeriği kademe kademe düşürülmelidir.

2. YANLIŞ: ACI ÇEHRE TOHUMU , FORM ÇAY , ALKALİ SU VB. METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR
DOĞRUSU: Metabolizmanızı hızlandırmanın ölçütü sizin için sık sık tuvalete çıkarak su kaybı sağlamak ve bunu kilo verdim sanmak ise evet metabolizmanızı hızlandırdınız! Birkaç bitki yiyip üstüne 2 bardak su içmek.. Malesef metabolizmanızı hızlandırmak bu kadar kolay değil. Bilimsel olarak metabolizma hızını arttırdığı kanıtlanmış ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından önerilen tek şey var : SPOR !

Acı çehre tohumu gibi bitkiler, form çay gibi sinameki içerikli bitkisel çaylar bağırsak faaliyetlerinizi arttırıcı etkiye sahiptir. Bu bitkileri kullanarak kaybettiğiniz ağırlık sadece SU dur. Vücudunuzdaki yağ hücreleri üzerine hiçbir etkisi yoktur. Bu destekleri ancak kabızlık gibi bir bağırsak probleminiz varsa diyetisyen kontrolünde kullanmalısınız.

3.YANLIŞ: DİYETLE BİRLİKTE BİRDEN KARDİYO VE AĞIRLIK ÇALIŞMASINA BAŞLAMALIYIM
DOĞRUSU: Hayatında en son 3 yıl önce spor yapmış biri olarak ham vücudunuza bu kadar yüklenirseniz çeşitli ortopedik rahatsızlıklar başgösterebilir. Unutmayın spor sizin kozunuzdur! Vücudunuz kondisyon kazandıkça hep daha fazlasını ister. Daha diyetin başında günde 2 saat spor yaparsanız vücudunuz buna alışınca ne yapacaksınız?

Önemli olan sporun süresi değil verimliliğidir! Eğer yağ yüzdeniz fazla ise kardiyo dediğimiz yağ yakımına yönelik sporlara başlayabilirsiniz evet ama günde 1 saat değil… Günde yarım saat başladığınız sporu zamanla 45 dakikaya daha sonra da 1 saate çıkarabilirsiniz. Ya da sporun türünü değiştirebilirsiniz. Örneğin; 1 saatlik yürüyüşten 20-25 dakikalık yüzmeye geçebilirsiniz.

Kardiyoya kondisyon kazandıkça ağırlıklara geçin ya da kardiyonun süresini uzatın. Bu sayede kilo verimi de devamlı olacaktır.

4.YANLIŞ: AKŞAM 18.00 DAN SONRA YEMEK YEMEYECEĞİM

DOĞRUSU: Metabolizmanız akşam 18.00 dan sonra çalışmayı bırakıyor mu? Mesela gözünüz ben 18.00 dan sonra görmicem, beyniniz ben kendimi kapatıcam diyor mu? O halde uyuyana kadar tüm iç organlarınıza enerji göndermekle sorumlu bu bedenin enerji kaynağını nasıl kesersiniz? Vardiya sistemiyle çalışan fabrika personeli danışanlarım ve mesai sistemiyle çalışan hemşire danışanlarım hep geceleri yemek yiyerek zayıfladılar. Ama o saatte yemeye ve enerji ihtiyaçlarına uygun yemekleri yediler.

Son öğününüzü belirleyen saat yatış saatinizdir. Yatmadan 2 saat önce yeme eylemini bitirmeniz gerekir. Örneğin gece saat 00.00 de yatan birisiyseniz 22.00 da mutlaka meyve / süt / yoğurt / ayran / ceviz / badem / fındık gibi besinler ile bir ara öğün yapmalısınız ki kas kaybınız olmasın.

Hızla degil sağlıkla zayıfladığınız günler dilerim ...
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Zayıflarken Doğru Bildikleriniz Yanlış Çıkmasın" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Gizem Selin KEŞLİ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Gizem Selin KEŞLİ'nin izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Gizem Selin KEŞLİ'nin Makaleleri
► Diyette Doğru Bilinen 10 Yanlış Dyt.Büşra DAYIOĞLU
► Zayıflarken Yapılan Hatalar Dyt.Hatice KARSLIOĞLU
► Diyette Yanlış Bilinen Gerçekler Dyt.Meltem ERDAĞI
► Kilo Verirken Yapılan 10 Yanlış Dyt.Zülal YALÇIN
► Yanlış Diyet Yapmanın Zararları Dyt.Derya ZÜNBÜLCAN
► Yanlış Beslenme ve Meme Kanseri Dyt.Yeşim İŞGÜZAR
► Yanlış Beslenme Okul Çağında Başlar! Dyt.Gülsüm UYANIK SAYGIN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,242 uzman makalesi arasında 'Zayıflarken Doğru Bildikleriniz Yanlış Çıkmasın' başlığıyla benzeşen toplam 84 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:22
Top