2007'den Bugüne 89,675 Tavsiye, 27,648 Uzman ve 19,669 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Kilo Verirken Sağlığımızı da Kaybetmeyelim ve Hipertansiyon
MAKALE #2930 © Yazan Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ | Yayın Nisan 2009 | 4,800 Okuyucu
Şişmanlık günümüzde en çok görülen hastalıklardan biridir. Her yaşta çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan bu sağlık problemine çok değişik yollardan çözüm bulunmaya çalışılmaktadır.

Bu yolların en başında da mucize diyetler, şok diyetler, hızlı kilo verdiren diyetler gündeme gelmekte, insanlarda diyetin aynı parmak izi gibi kişiye özgü olduğunu unutarak birkaç yılda aldığı kiloları hemen verme hevesi içerisinde bu diyetlere başvurmaktadır. Fakat sonuç yine hüsran.Peki bu kadar çok diyet listesi ortalıklarda dolaşırken neden hala bu kadar çok insanın kilo problemi var?

Çünkü bu diyetler bir diyet uzmanı tarafından kişiye özgü hazırlanmadığı için başlangıçta hızlı ve sağlıksız kilo verdiren sonrasında da verilen kiloların hızla ve fazlasıyla geri alındığı diyetlerdir. Bu tip diyetler insanların sağlıklarını bozmaktan ve metabolizmalarını yavaşlatmaktan başka bir işe yaramamakta ayrıca zayıflamada psikoloji de çok önemli iken bu durumda kişi ‘ ben bu işi başaramıyorum diyerek’ kendisini daha kötü bir yere getirmektedir. Ciddi derecede çok düşük enerjili diyet zorunda kalınırsa bir hastane ortamında doktor ve diyetisyen gözetiminde belirli bir sürede yapılmalıdır. Bu diyetleri evde kendi başına yapmaya çalışan kişilerde aç kalmanın sonucu kısa sürede sağlıklarını kaybetmeye hatta ölüme kadar gitmektedir.

Sağlıklı kilo vermek isteyen insanlar mutlaka bir uzman ekip tarafından takip edilmelidir. Bu ekipte doktor, diyetisyen gerekirse psikiyatris ve fizyoterpist de olmalıdır. Diyetisyen ise bu ekipteki en önemli kollardan biridir. Doktor hastanın gerekli muayenesini ve tahillerini yapar, diyetisyen ise kişilerin özelliklerine uygun beslenme şekilleriyle kişilerin hedeflenen kiloya ulaşmasını sağlayacak süreci başlatır. Diyetisyenler aldıkları eğitim gereği diyeti kişinin özelliklerine göre ayarlayabilen, kişilere diyet yaptırırken aynı zamanda sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeyi uygulayabilen ve öğretebilen, kilo verme sonucunda da verilen kiloların geri alınması engelleyebilecek şekilde kalıcı davranış değişikliği sağlayabilecek sağlık personelleridir.

Zayıflama programları kişinin yaş, cinsiyet, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, fiziksel aktivite düzeyi, kişinin beslenme alışkanlıkları, varsa hastalıkları ve sosyolojik özelliklerine göre enerji, protein-karbonhidrat-yağ-vitamin- mineral içermeli, kişiye yeterli ve dengeli beslenebilme alışkanlığı kazandırmalı ve yavaş ağırlık kaybı ile ( haftalık 0.5- 1 kg ağırlık kaybı) ile bu beslenmenin yaşam tarzı haline getirmesini sağlamalıdır. Ayda 6 kg dan fazla ağırlık kaybı başka sağlık problemlerine zemin hazırlamaktadır. Kişi bu işe kararlı ve isteyerek başlamalı, seneler içerisinde aldığı kiloları da bir anda vermeye çalışmamalıdır. Bu uğurda aç kalmak, aç karna sıcak su-greyfurt suyu-limonlu su-lahana suyu içmek, yosun tabletleri kullanmak, form ve zayıflama çaylarından medet ummak, aşırı ağır egzersiz programlarını uygulamak kişiye faydadan çok zarar vermektedir.

Sonuç olarak zayıflama programı kişiye özel, kişinin yapmak ve yaşam tarzı haline getirmek isteyebileceği, bu diyetle yeterli ve dengeli beslenmeyi alışkanlık haline getirebileceği özellikte olmalıdır.
Sağlıklı günler dilerim..

Hipertansiyon

Tansiyon nedir?

Kanın damardan geçerken gösterdiği dirençtir.

Tansiyon kaç çeşittir? Tansiyonun normal değeri nedir?

Herkesin bildiği gibi iki çeşit tansiyon vardır:

Büyük tansiyon(sistolik kan basıncı)

Küçük tansiyon(diyastolik kan basıncı)

Büyük tansiyon120 mm Hg

Küçük tansiyon 80 mm Hg iken tansiyon normal değerlerdedir.Hipertansiyon?

Kan basıncının normal değerlerden yüksek olmasıdır.

Eğer büyük tansiyonunuz 140 ve üzeri

Küçük tansiyonunuz 90 ve üzeri ise siz hipertansiyona sahipsiniz demektir.Birçok hastalıkta olduğu gibi kalıtım , şişmanlık , diyet ve ilaç kullanımı bu hastalığında nedenlerini oluşturmaktadır.

Kalıtım değiştirilemeyen bir etken olduğuna göre bireyler kendisinde kalp hastalıkları , kalp yetmezliği , körlük , felç , böbrek yetmezliği gibi ağır tablolar oluşturabilen bu hastalığa karşı vucüt ağırlığına , diyetine ve kullandığı ilaçlara dikkat ederek korunabilirler yada hastalığın ortaya çıkmasını geciktirebilirler.

Şişmanlık ve hipertansiyon?

En önemli risk faktörlerinin başında yer alır.olması gereken ağırlığın %20 inden fazlasına sahip olan kişilerde hastalığın sıklığı normal bireylere göre 2 kat daha fazladır. Özellikle bel-kalça oranı arttıkça tansiyon artmaktadır.Kişinin diyetinin enerjisi , karbonhidrat türü , aldığı yağ miktarı ve türü , tükettiği tuz miktarı , aldığı bazı mineraller (potasyum K , magnezyum Mg ,) ve miktarları , kafein ve alkol tüketimi tansiyonunu olumlu yada olumsuz yönde etkiler.
Tüm bu sayılan faktörler içinde en önemli yere ve hastalık üzerinde büyük etkiye sahip olan şişmanlık ve diyet içeriğiniz hakkında diyetisyeninize giderek bilgi almak istemeniz yeterlidir diyetisyeniniz size en uygun planı size danışarak koşullara uygun olarak hazırlayacaktır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Kilo Verirken Sağlığımızı da Kaybetmeyelim ve Hipertansiyon" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ
Konya
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi19 kez tavsiye edildi
 
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ'in Makaleleri
► Kilo Verirken Yapılan 10 Yanlış Dyt.Zülal YALÇIN
► Kilo Verirken Doğru Bildiğimiz Yanlışlar ÇOK OKUNUYOR Dyt.Hatice KARSLIOĞLU
► Hipertansiyon ve Beslenme Dyt.İlkay KIVRAK
► Hipertansiyon Hastalığı ve Beslenme Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ
► Hipertansiyon Nedir ? Beslenme Tedavisi Nasıl Olur ? Dyt.Zeynep Işıl KÜÇÜKGÖNCÜ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,669 uzman makalesi arasında 'Kilo Verirken Sağlığımızı da Kaybetmeyelim ve Hipertansiyon' başlığıyla benzeşen toplam 38 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Yaşlılıkta Beslenme Nisan 2009
► Diyabet ve Egzersiz Nisan 2008
► Posa ile Gelen Sağlık Nisan 2008
► Kanser ve Beslenme Nisan 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:24
Top