2007'den Bugüne 83,880 Tavsiye, 26,324 Uzman ve 18,763 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Köpek İstenmeyen Gebelikten Korunma
YAZI #566 © Yazan Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU | Yayın Ekim 2009 ÇOK OKUNUYOR
Köpek istenmeyen gebelikten korunma

Köpeklerde ilk kızgınlık yani çiftleşme dönemi ırkına göre değişen bir yaşta ama genellikle 6-8 aylıkken oluşur. Bu ilk kızgınlık bazen zayıf geçer ve köpek sahibi tarafından fark edilmez.
İkinci kızgınlık ilk dönemden 6 ay sonra oluşur ve bir sorun olmadığı sürece çok yaşlanana kadar 6 ayda bir kızgınlık geçirmeye devam eder. Her kızgınlık döneminde 9 gün kadar çok hafif pembemsi bir kanama ile kendini belli eden bir dönemin arkasından çiftleşmeye uygun olduğu yani gebe kalabileceği 5-6 günlük bir dönem gelir. Yavru almak istediğimiz dişi köpeklerde bu dönem çiftleştirmeye uygun dönemdir. 1.5-2 yaşını doldurmuş dişi köpekler çiftleşme için yeterli olgunluğa erişmiş demektir.
Gebe kalmasını istemediğimiz dişi köpeğimiz içinde kanamalı dönemi gördüğümüz andan itibaren 15 gün köpeğimizi erkek köpeklerle asla yalnız bırakmamalıyız.
Unutmayın istenmeyen gebelik en fazla başka bir erkek köpeğin sizin dişi köpeğinizin bulunduğu bahçeye girmesi ile kaçak olarak oluşur.
Köpeklerde düşük için ilaçlar vardır ama sağlık konusunda tek çare olduğu için yapılır. Köpeğinizin sağlığı için köpeğinizin kızgınlığı gelmeden onu istenmeyen çiftleşmelere karşı nasıl koruyacağınızı Veteriner Hekiminize danışmalısınız.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
A.Kutlu DAYIOĞLU Fotoğraf
Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
İzmir (Online hizmet de veriyor)
Veteriner Hekim
VETERİNER HEKİM
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi202 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU'nun Makaleleri
► Yavru Köpek Bakımı Vet.Hek.Bora BİLGİN
► Kedi - Köpek Kılı Vet.Hek.Bora BİLGİN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,763 uzman makalesi arasında 'Köpek İstenmeyen Gebelikten Korunma' başlığıyla benzeşen toplam 55 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kedilerde Agresiflik-Saldırganlık ÇOK OKUNUYOR Nisan 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


22:29
Top