2007'den Bugüne 92,411 Tavsiye, 28,231 Uzman ve 19,991 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Yemeklere Saldırmamanın İpuçları:
MAKALE #11938 © Yazan Dyt.Funda GÖÇER TUZGÖL | Yayın Aralık 2013 | 5,320 Okuyucu
Bekli de en önemli sorun bu; fazla kilolara, yağlı göbeğe, büyük kalçalara, kabızlığa, şeker hastalığına yatkınlığa, altüst olmuş kan değerlerine neden olan YEMEĞE SALDIRMAK EYLEMİ. Biz yemek yemeğe karar verdiğimiz an aşağıda sıralayacağımız maddeleri yerine getirmeyi başarabilirsek, bu eylem “gereken kadar yemek yeme eylemi” olarak sonuçlanabilir. Aksi takdirde yapılan sadece yemeğe saldırmak olur.
NELER YAPILABİLİR?
1. İster bir restorana ister mutfağınıza yemek yemeğe girdiğiniz an aceleci davranmayınız. Gerekiyorsa öncesinde bir meyve tüketerek açlığınızı bastırın. Bunun bir kolay yolu da çantanızda ya da arabanızın torpido gözünde ufak kuru meyve paketleri bulundurmak olabilir.
2. Küçük tabaklar kullanın. Böylece porsiyonların büyük yığınlar gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Uzmanlar yemek tabakları ya da masa örtülerinin renginin bile iştah kapatmasında çok etkin olduğunu, seçilen rengin mavi tonları olduğunda iç huzuru arttıran mavi renginin yeme dürtüsünü bastırdığını, yavaşlattığını, azalttığını belirtirler.
3. Et tüketirken aşırı yağlı olan etleri seçmek iştah arttırıcı olabilir. Bu nedenle ızgara, haşlama, teflon tavada, mangalda pişmiş ve de sos içermeyen etleri tercih ettiğinizde yeter miktarla sınırlı kalmak daha kolay olacaktır.
4. Et suyu ve soslardan kaçının. Fazlaca yağ içerirler. Yağ içeren besinler midenizi fazlaca harekete geçirir ve de unutmayın ki bastırılamayan açlıklar oluşabilir.
5. Kremalar, yağlı peynirler, katkı maddesi içeren gıdalar sağlığınız için doğru seçimler olmadığı gibi aynı zamanda iştah açıcıdır da. Unutmayın ki bir besin ne kadar çok işlemden geçmişse o kadar lezzetli ancak zararlı ve bir o kadar da iştah açıcıdır.
6. Posalı besinleri tercih edin. Ekmek seçiminiz beyaz ekmek yerine, tam buğday unu ile yapılmış ekmek olsun. Böylece daha çabuk doyacaksınız.
7. Unutmayın ki her konuda çok zeki olan beynimiz yemek yendiğini biraz geç anlıyor. Yani ilk lokma mideye indikten tam 20 dakika sonra “mideye yemek gitti” uyarısı alınıyor. Bu da 20 dakika içinde neler neler tüketebileceğimizi düşünürsek çok uzun bir süre. O zaman biz de yemeğe başlamadan evvel yemek saldırışlarını ortadan kaldırmak için kendimize “yavaş ye” telkinleri vermeyi unutmamalıyız.
8. Posalı besinlerin yemeğe saldırmayı önlemek için önemini hatırlayalım. O zaman yemek tabağımızın üçte ikisi pişmiş ya da çiğ sebzelerden oluşmalı.
9. Ayrıca meyve suları yerine meyveleri kendi doğal hali ile tüketmek hem soyma eylemine harcanan vakit hem de posası ile alınınca sindirim ürünlerine ayrışması için harcanan vakit uzamış olur.
10. Şeker tüketimine de dikkat. Çünkü şekerli besin tüketimi sonrası kan glikoz düzeyi hızla yükselmenin ardından, hızla düşme gösterir. Kişi şekerli tüketim sonrası öncesinden daha da acıkır. Unutmayın ki basit şeker gereksinimi büyüme gelişme çağında kaldı. Size kilodan başka hiçbir getirisi olmayan şekerli besinleri özel günler ve kutlamalara saklayın.
11. Yemek yemek istediğinizde, yemeğe saldırmanıza neden olanın hangi duygu olduğunu gözden geçirin. O anda hangi duyguyu doyurmak istiyorsunuz, açlık mı yoksa öfke, mutsuzluk, sevinç ya da yalnızlık mı sorgulayın.
12. Fizyolojik açlığı doyurmak için yemek yemekle, duygular nedeniyle yönlenilen yeme dürtüsü arasındaki far önemlidir. Yemek yeme nedeninizi keşfetmek, hangi duyguyu doyurduğunuzu fark etmek ve sorgulamak bile çok önemli bir başlangıç için yetecektir. Böylece yemeğe saldırışlar zamanla azalacaktır.
Fazla kilolara, yağlı göbeğe, büyük kalçalara, kabızlığa, şeker hastalığına yatkınlığa, altüst olmuş kan değerlerine neden olan YEMEĞE SALDIRMA EYLEMİNİ yaşamak istemiyorsanız yukarıdaki özete kulak veriniz.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Yemeklere Saldırmamanın İpuçları:" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Funda GÖÇER TUZGÖL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Funda GÖÇER TUZGÖL'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Funda GÖÇER TUZGÖL Fotoğraf
Dyt.Funda GÖÇER TUZGÖL
Ankara (Online hizmet de veriyor)
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi562 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Funda GÖÇER TUZGÖL'ün Makaleleri
► Bel İnceltmek İçin İpuçları Dyt.Didar KOLAÇ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,991 uzman makalesi arasında 'Yemeklere Saldırmamanın İpuçları:' başlığıyla benzeşen toplam 28 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:38
Top