2007'den Bugüne 90,300 Tavsiye, 27,791 Uzman ve 19,731 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Penis Büyütme Operasyonu ve Diğer Yöntemler
MAKALE #12959 © Yazan Doç.Dr.Tuncay TAŞ | Yayın Ağustos 2014 | 23,025 Okuyucu
Penis büyütme ameliyatları nelerdir? Başarı oranları ve riskleri nelerdir? Kimlere yapılması önerilir?
Penis uzatma prosedüründe, penisin asıcı bağının (suspensor ligaman) kesilmesi operasyonu ve falloplasti operasyonu ( Phalloplasty Surgery) yapılmaktadır. ameliyatıdır. Bilimsel olarak tanımlanmış bir çok yöntem olsa da yaygın kullanılan
cerrahi prosedür penisin kasık kemiğine yapıştığı yerin kesilmesi ve torba ile penisin birleştiği yerdeki deri bandının alınmasını kapsar. Penis 1-3 santimetre arasında daha uzun görünür. Bu teknik yara infeksiyonu, hissizlik ve sertleşme sorunu yaratabilmektedir. Dikkatli prosedürlerde bu riskler azalmıştır.
Bu başarıyı kalınlaştırmada görmek mümkün değildir. Penisi kalın yapmak için penise hastadan alınan yağ enjekte edilir. Sonuç çoğunlukla hayal kırıklığıdır. Bu prosedür penis eğriliğine veya asimetrisine yol açabilir. Genel kabul gören öneri bu işlemin yapılmaması yönündedir.

Penis boyu 10 cm altında olan kişilere operasyon yapılması önerilmemektedir, benimde cerrah olarak görüşüm bu yöndedir. Erkeklerin %95'e yakını normal sağlıklı penis boyuna sahipken sağlıklı penisi olan erkeklerin % 90'ından fazlası penisini büyütme kalınlaştırmayı arzulamaktadır. Penis boyu kaygısı olan kişilerin muayene sonrası psikiyatri hekimi tarafından da değerlendirilmesini istemek doğru yaklaşım olacaktır.
Günümüzde ürolojiyi ilgilendiren kozmetik ameliyatlardan biri de penis büyütme operasyonlarıdır. Ancak bir çok hekim büyütme ameliyatına sıcak bakmamaktadır. Dünya genelinde en fazla penis büyütme ameliyatının yapıldığı ülke Almanyadır. Geçen senenin verilerine göre daha büyük bir penise sahip olmak için operasyon yaptıran Alman erkeklerin sayısının 2 bin 786 olduğu açıklanmıştır.

Penis boyutunun normali nedir, ne değildir?

Dünya genelinde rtalama penis ölçüsü yaklaşık13-18 cm arasındadır. Bilimsel olarak yaklaşık 8 santimetre ve üstü penis boyutu normal, sağlıklı erkeği tarif etmeye yeter. Penisin büyüklüğü genetik miras (ırka ve aileye bağlı olarak) olduğu için kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Türkiyede ortalama penis boyu serbest halde 10 cm gerilmiş halde 14,5 cm'dir. Sertleşmiş penis boyu türkiyede ortalama 15,5 cm olmakla beraber üroloji ve psikiyatri hekimleri açısından 11 cm'e kadar olan penis boyu normal kabul edilir.

Penis büyütme ürünleri işe yarar mı?
Baştan söylemek gerekise ürünler size cazip gelse de işe yaramaz. Androjen ilaçlar, diğer haplar ve kremler kesinlikle penisinizde uzama sağlamaz aksine zarar verir. İnternette, reklamlarda gödüğünüz ilaç süsü verilmiş haplar ve tekniklerin kesinlikle size ya da penisinize zarar verebilir. Bunlardan herhangi birini denemeden önce iki kez düşünün.

Hap ve losyonlar?
Genellikle vitaminler, mineraller, otlar ve hormonlarla yapılan hap ve losyonların hiçbiri işe yaramaz çoğu zararlıdır.
Slikon enjeksiyonu?
Geçtiğimiz yıllarda Vietnam'da, birçok erkek penis içine sıvı silikon enjekte ederek penisi büyütmeye çalıştı ve sonrası tam bir trajediye dönüştü. Sertleşmeyi kaybetmeden gangrene kadar bir çok sorun ortaya çıktı. Şuanda kesinlikle uygulanmamaktadır.
Vakum pompaları?
Pompalar penis içine kan çekerek sertleşme problemi yaşayan erkelerde başarılı olsa da penis boyunun artmasında hiç bir etkisi yoktur. Hekimler tarafından bazen sertleşme sorunu (ED) tedavisinde kullanılır.
Egzersizler?
Jelqing denilen egzersizler ile penis tabanından kafasna kan itme hareketi uygulanır. Bu teknik diğer yöntemlere göre daha güvenli görünüyor olsa da, hiçbir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.
Stretcher ya da extender araçları?
Birkaç bilimselçalışmada yaklaşık bir inç (yaklaşık 1-2 cm) uzunluk artış bildirmiş olsa da çalışmalar kaliteli değil. Daha titiz ve güvenli araştırma gereklidir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Penis Büyütme Operasyonu ve Diğer Yöntemler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Doç.Dr.Tuncay TAŞ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Doç.Dr.Tuncay TAŞ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     8 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Tuncay TAŞ Fotoğraf
Doç.Dr.Tuncay TAŞ
İstanbul
Doktor "Üroloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi9 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Doç.Dr.Tuncay TAŞ'ın Yazıları
► Meme Büyütme (Göğüs Büyütme) Op.Dr.Defne ERKARA
► Penis Estetiği Dr.Arda KATIRCIOĞLU
► Kepçe Kulak Operasyonu Dr.Ulvi GÜNER
► Meme (Göğüs) Küçültme Operasyonu Prof.Op.Dr. Ömer Refik ÖZERDEM
► Rhinoplasty Estetik Burun Operasyonu Op.Dr.Arsın ULUÇ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,731 uzman makalesi arasında 'Penis Büyütme Operasyonu ve Diğer Yöntemler' başlığıyla benzeşen toplam 40 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Cinsel Bitkisel Ürünler Mayıs 2011
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:30
Top