2007'den Bugüne 89,829 Tavsiye, 27,675 Uzman ve 19,688 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Çocuğumuza İletişim Becerilerini Kazandırmada Erken Çocukluk Dönemde Çizgi Film, Kitap ve Oyuncak Seçiminin Önemi
MAKALE #15886 © Yazan Uzm.Psk.Burçin DEMİRKAN | Yayın Aralık 2015 | 4,075 Okuyucu
Okul Öncesi Kurumlar, Anne Babalar, Büyükanneler ve
Bakıcıların Çocukların İletişim Becerilerini
Geliştirmedeki Bir Ödevi : Hikaye Kitabı ve Oyuncak Seçimi

İletişim becerilerinin gelişmesi hayatımız için çok önemlidir. Bu durum yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de geçerlidir. Çünkü toplumsal yaşama etkin bir biçimde katılabilmek için bireylerin iletişim becerilerini yeterince edinmiş olmalarını gerektirmektedir. Bir toplum her şeyden önce duygu, düşünce, izlenim ve tasarılarını doğru ve eksiksiz aktarabilen; sorunlarını iletişim becerilerini kullanarak çözmeyi alışkanlık haline getirmiş bireylere gereksinim duyar. (Sever,2000)

Daha önemlisi bu bireyler toplumda iletişim becerisi zayıf bireylerden bir adım öndedir. Duygularını ifade edebildiği ve sorunlarını çözebildiği için ruh sağlığını koruyabilir. İsteklerini söyleme cesareti bulduğu için başarı fırsatları yakalayabilir. Böylece her geçen gün daha donanımlı ve güvenli bireyler olma yolunda ilerler.


Dinleme, okuma, konuşma ve yazma diye adlandırılan dilsel beceriler aynı zamanda iletişim becerileridir. Bu beceri alanlarındaki yetkinlik, bireylerin toplumsal yaşamlarındaki başarısını da belirleyen önemli bir etkendir. (Sever,2000)

Yaşam boyu sürecek öğrenmelerin temellendirildiği okul öncesi dönemde, çocuklara seslenen kitaplar, ailesi ve yakın çevresi dışında da öykünebilecekleri modeller yaratarak onların toplumsallaşma sürecine katkı sağlar. Toplumsal iletişimin temelini oluşturan günlük konuşma kurallarının okul öncesi dönemden başlayarak çocuklara sezdirilmesi ve bu kullanımlara yönelik ortamların oluşturulması, bu kullanımların devamlılığının sağlanması çocuğun ileriki yaşamında sağlıklı ilişkiler kurmasına da yardımcı olacaktır.

Günümüzde, okul öncesi dönemde çocuklara seslenen bilgisayar oyunları, çizgi filimler ve televizyon programları da çocukların öğrenmeleri üzerinde çok etkilidir. Dil gelişimi açısından bakıldığında teknolojiyi kontrollü şekilde çocukla buluşturmak ve yaşına uygun içerikler seçmek gerekir.

Anadili eğitiminde okul öncesi dönem, son derece kritik bir öneme sahiptir ve okul öncesi eğitimi alanında görev yapmakta olan eğitimciler ve çocuğa bakım verenler (anne, baba, büyükanne, dede, ücretli bakıcı ) bu önemin bilincinde olmalıdır.

Bu bağlamda, özellikle okul öncesi eğitiminde kullanılacak olan çocuk kitaplarının seçiminde son derece dikkatli bir tutum sergilenmeli ve öğrencilere günlük konuşmalara ilişkin dil kullanımlarının ustaca ve bilimsel bir anlayış çerçevesinde sunulduğu çocuk kitaplarının seçilmesine özen gösterilmelidir. Aynı ilke çocukların izlediği çizgi filimler ve bilgisayar oyunları içinde geçerlidir.
Çocuk kitapları aracılığıyla çocuğun konuşma becerisini desteklemek önemlidir, ancak yeterli değildir. Bu nedenle çocuğa bakım verenler ve okul öncesi öğretmenleri, öğrencilerin konuşma becerilerini ve günlük konuşmalara ilişkin dil kullanımlarını geliştirmek amacıyla dramatizasyon çalışmalarından da yararlanmalıdır.

İletişim becerilerini geliştirmek için; çocukla gün içinde kitaplarda geçen konularla ve izlenen yayınlarla ilgili sohbet etmelidir. Sohbet edilirken göz kontağı kurulmalıdır. Bunu yapabilmek için çocuğun izlediği çizgi filimi veya çocuk programını birlikte izlemek gerekir. Böylece, aynı zamanda ebeveyn ve okul öncesi öğretmeni izlendiği yayındaki alt mesajların farkında olur ve uygun olmayan yayınların çocuk tarafından izlenmemesini sağlayabilir. Böylece, pedagojik ve psikolojik açıdan çocuk desteklenmiş olur. Ayrıca dil ve dikkat gelişimini destekleyici oyuncaklar seçilmesi son derece önemlidir.


Dil Gelişimini Destekleyen
Oyuncak ve Materyaller

Duygu kartları, öykü tamamlama kartları, ilk sözlüğüm (0-3 yaş için), kavram kartları ( meslekler, meyveler, araçlar vb) , Kuklalar, doğru telaffuzu olan sesli oyuncaklar, okul öncesi dil gelişimi etkinlik kitapları ve bebeklikten itibaren yaşlara uygun seçilen hikaye kitapları iletişim becerilerini geliştirmek için önemli yardımcılardır. Dil gelişimi ve dikkat arasındaki ilişki göz önüne alındığında dikkat geliştiren materyaller de çok önemlidir. Oyuncaklarını çocuğunuzla birlikte yapmak onun duygusal gelişimine ve iletişim becerilerine katkı sağlar. Kuklalar, robotlar, bebekler evdeki küçülmüş giysilerden ve artık malzemelerden yararlanılarak yapılabilir.

Çocukların gelişim programlarını yaparken gelişim psikologlarından ebevyn koçluğu ve aile danışmanlığı almakta çok etkili bir yöntemdir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuğumuza İletişim Becerilerini Kazandırmada Erken Çocukluk Dönemde Çizgi Film, Kitap ve Oyuncak Seçiminin Önemi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Burçin DEMİRKAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Burçin DEMİRKAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Burçin DEMİRKAN Fotoğraf
Uzm.Psk.Burçin DEMİRKAN
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Burçin DEMİRKAN'ın Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,688 uzman makalesi arasında 'Çocuğumuza İletişim Becerilerini Kazandırmada Erken Çocukluk Dönemde Çizgi Film, Kitap ve Oyuncak Seçiminin Önemi' başlığıyla benzeşen toplam 17 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kadın Erkek İlişkisi Aralık 2015
◊ Çift Terapisi Nisan 2021
◊ Lohusalık Hüznü Aralık 2015
◊ Savaş ve Çocuk Aralık 2015
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


04:33
Top