2007'den Bugüne 92,309 Tavsiye, 28,219 Uzman ve 19,977 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Sorumluluk Bilinci, Güven Duygusu ve İletişim Kuralları
MAKALE #16600 © Yazan Psk.Serap DUYGULU | Yayın Mayıs 2016 | 5,035 Okuyucu
SORUMLULUK BİLİNCİNİ OLUŞTURMA
Çocuklara küçük yaşlardan itibaren sorumluluk duygusu kazandırılmalıdır. Bu, çocuğun bir birey olarak toplum içinde yer edinebilmesinin de kapısın aralayan en önemli adımlardan biridir.
Sorumluluk duygusunun çocuk tarafından algılanması üç yaş civarıdır. Kendi başına bir şeyler yapması için desteklenmesi, oyuncaklarını toplamaya teşvik edilmesi, sofranın hazırlanmasına ya da ufak tefek temizlik işlerine yardım etmesi konusunda fırsatlar verilebilir.
Sorumluluk duygusunun kazandırılması sırasında çocuğun gelişim düzeyi, yaşı ve cinsiyeti göz önünde bulundurulmalıdır.
Ayrıca aile içinde karşılıklı işbirliğinin olduğu bir ortam hazırlanması, çocuğun kendi işlerini yapabilmesini ve kendisini yönetmesini öğretmesi bakımından yararlı olur. Yaşına ve durumuna uygun küçük görevler verilen çocuk, kendine güven duygusunu erken yaşlarda kazanabilir.
Buna karşın, gereğinden fazla koruyucu ve kollayıcı bir ailede büyüyen çocuğun sanıldığının aksine benlik saygısının gelişiminde gecikmeler ve sorunlar olduğu görülür. Aile bireylerinin birbirlerine karşı olan tutumları çocuğun kendi hakkındaki yargılarını oluşturur ve kendisinin değerli ya da değersiz olduğu çıkarımını bu etkileşimle yapar.
Çocuklara uygulanacak bütün eğitimlerin ve öğretilerin temelinde onun sosyal bir birey olarak toplum içinde kabul görmesini sağlamak yatar. Sosyal bir birey olmanın en önemli unsuru ise sorumluluk bilincine sahip, kendi öneminin ve değerinin farkında olan, kendisine saygı duyduğu gibi başkalarına da saygı gösteren bireyler olarak yetiştirmektir.

ÇOCUKTA GÜVEN DUYGUSU
Doğdukları andan itibaren çocukların en temel ihtiyaçlarından biri güvendir. Öncelikle, anne bebek arasında oluşması beklenen güven, daha sonra diğer aile bireylerinin de katkısıyla çocuğun kendi benlik değerini oluşturmasında önemli yer tutar.
Doğru oluşturulmuş bir güven ilişkisi, çocuğun çevresine karşı tutumunda belirleyici bir faktör olarak öne çıkar.
Yeni doğmuş bebekler için güven, sevgi ve ilgiyle birlikte annesi tarafından bütün ihtiyaçlarının karşılanmasıyla oluşur. Bu oluşum da yaşamının sonraki aylarında ve yıllarında çocuğun bütün bilişsel, fiziksel ve sosyal yapısını etkiler.
Çocuklar hayatlarının ilk yıllarında benmerkezci bireylerken, güven duygusu verilerek büyüdüklerinde toplumsal bir varlık durumuna geçmeleri daha kolay ve sorunsuz olmaktadır.

DOĞRU İLETİŞİM KURALLARI
İletişim denildiğinde hepimiz bunun sadece sözlü anlatımı ifade ettiğini düşünürüz. Oysa iletişim sadece sözel bir anlatım değil, bedensel, duygusal ve düşünsel bir ifade yoludur.
Doğru iletişim için;
- Kendimizi doğru anlatabilmek
- Doğru kelimeleri kullanabilmek
- Doğru zamanda konuşabilmek
- Konuyu abartmadan aktarabilmek
- Karşımızdaki insanla aynı iletişim dilini konuşabilmek.
- Açık ve anlaşılır bir dil kullanabilmek
gibi becerilere sahip olmak gerekir.
Çocuklarla iletişim kurmanın yolu da bu becerilere ek olarak, onların dünyalarına girebilmek ve bir birey olduklarının bilincine varmakla mümkün olabilir.
İletişimin en önemli koşulu karşımızdaki çocuğu kabul etmekten geçer.
Onu olduğu gibi kabul etmek demek, onun duygu ve düşüncelerini anlamak ve saygı göstermek, hoşgörülü olabilmek demektir.
Etkili iletişim kurabilmenin ilk adımı dinlemeyi bilmektir.
Dinlerken sadece sözlere değil, bedensel ve duygusal konuşmalara da kulak verebilmektir. Özellikle çocuklar, söylediklerinin dinlendiğinden ve duyulduğundan emin olmak isterler.
Örneğin; çocuk, annesine bir şey anlatmak istediğinde ‘sen anlat, ben dinliyorum’ diyen bir anne, aynı zamanda gözünü televizyondan ayırmıyorsa burada başarılı bir iletişimden söz etmek mümkün değildir.
Aynı şekilde, hevesle babasının eve gelmesini bekleyen ve yaptığı bir resmi göstermek isteyen çocuğa ‘şimdi çok yorgunum, sabah bakarım’ diyerek ertelemek, çocuğa baştan savıldığı mesajını verir ve bu mesaj çocuk tarafından net olarak algılanır.
Dinlenmedikleri için kendisine ve çevresine saldırgan davranışlar geliştiren, çalma gibi davranış bozuklukları sergileyen çocuklar olduğu bilinmelidir. Çocuk bu yolla ‘ beni duyun, benimle ilgilenin, dikkatinizi bana verin’ demektedir.
İletişim, kendimizi anlatmak ve karşımızdakini anlayabilmek için toplumla aramızda kurmak zorunda olduğumuz bir köprüdür.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Sorumluluk Bilinci, Güven Duygusu ve İletişim Kuralları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Serap DUYGULU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Serap DUYGULU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Serap DUYGULU'nun Yazıları
► İlişkilerde Güven Duygusu - Yeniden Güven Kazanmak Mümkün mü? ÇOK OKUNUYOR Psk.Dnş.Filiz OKUŞ TEZEL
► Çocukta Sorumluluk Bilinci Psk.Hatice ÇETİNKAYA ŞAHİN
► Sorumluluk Duygusu Psk.Alpaslan KESKİN
► Sorumluluk Duygusu Psk.Dnş.Ertuğrul AKBAŞ
► "Biz Bilinci" ile İletişim Psk.Bilge ÇAPOĞLU
► Sorumluluk Duygusu Niye Gereklidir? Psk.Nilüfer ŞİŞMAN
► Bebekte Güven Duygusu Psk.Dnş.Müjgan SONUÇ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,977 uzman makalesi arasında 'Sorumluluk Bilinci, Güven Duygusu ve İletişim Kuralları' başlığıyla benzeşen toplam 20 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Baba Çocuk İlişkisi Kasım 2016
► Alınganlık Kasım 2016
► Kıskançlık Kasım 2016
► Yılbaşı ve Çocuklar Kasım 2016
◊ Dizi Dizi Hayatlar Ekim 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:19
Top