2007'den Bugüne 87,593 Tavsiye, 27,124 Uzman ve 19,365 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Maske Kullanımı Çocukların Sosyal Becerilerini Engelleyecek mi?
MAKALE #21860 © Yazan Psk.Burcu BAŞOĞLU | Yayın Ekim 2020 | 403 Okuyucu
Maske, sosyal mesafe ve diğer çocuklarla etkileşim eksikliği, çocuklarının sosyal ve duygusal gelişimini nasıl etkileyecek?

Yüz maskeleri, COVID-19'un yayılmasını yavaşlatma girişiminde önemli bir koruyucu bariyer sunarken, aynı zamanda yeni iletişim zorlukları da yaratmaktadır. Maske kullanımı, iletişimi çeşitli şekillerde değiştirmiş ve mimik kullanımımızı engellemiş durumdadır. Mimiklerimizi gizlemek, yüz ifadelerini tamamen okuma yeteneğimizi engeller ve birinin yüz ifadelerini okumaya çalıştığımızda, yüzün yarısını görmemiz, kelimenin tam anlamıyla bize resmin yalnızca yarısını görmemize neden olur. Artık birisinin nasıl düşündüğünü ve hissettiğini tahmin etmek için kullanabileceğimiz ipuçlarına ulaşma ihtimalimiz bu nedenle daha çok azalmıştır.

SOSYAL BECERİ NEDİR?

Kişilerin ilişkilerinde, başkalarının davranışlarını*anlamlandırabilmesi, yaşananlara uygun tepkiler verebilme yetisi*“Sosyal beceri”*olarak adlandırılmaktadır. Sosyal beceriler, jestler, mimikler, beden dili ve dış görünümümüz aracılığıyla hem sözlü hem de sözsüz olarak birbirimizle iletişim ve etkileşim kurmak için kullandığımız becerilerdir. Sosyal becerilerinin öğrenilebilir davranışlar olması özelikle okullara da önemli bir misyon yüklemektedir. Çünkü çocukların uygun sosyal becerileri öğrenmeleri ileriki yaşamlarında onların çevreleri ile etkili iletişim kurmalarına olanak sağlayacaktır. Bu beceriler, arkadaşlık ilişkileri, duygu düzeleme, iletişim, öfke kontrolü, problem çözme, stresle başa çıkma, empatik tutum, öz düzenleme gibi becerileri içermektedir.

Sosyal beceri davranışlarına sahip çocuklar akranlarıyla sağlıklı ilişkiler kurabilmektedirler, aynı zamanda okula uyum ve akademik başarılarına da olumlu katkılar sağlamaktadır. Bu beceriler çocukların okul içi ve dışı etkinliklere katılmaları ve kendilerini ifade etmeleri açısında da önemlidir. Bu becerileri kazanmada çocuklara hem okul ortamında hem de aile ortamında uygun rol modeli sunmakta gerekmektedir.

SOSYAL BECERİ NASIL ÖĞRENİLİR?

Ebeveynler, çocuklarına yaşam boyunca saygılı ve kibar olma konusunda sosyal beceriler öğretir. Sırada beklemelerini, birisi konuşurken sözünü kesmemeyi, çocuklarına nasıl hissettiğini göstermek için gülümsemeyi veya kaşlarını çatmayı, teşekkür etmeyi öğretirler. Çocuklar birbirleriyle oynamaya başladığında ise diğer çocuklardan sosyal beceriler öğrenirler. Paylaşma, nazik sözler kullanma, başkalarının nasıl hissettiğini okuma ve sırayla oynamaya yönelik sosyal beceriler, çocukların sosyal becerileri oyun yoluyla nasıl öğrendiklerine dair birkaç örnektir.

Okulda öğretmenler de sosyal becerileri öğretmeye devam etmektedir. Sınıf kuralları, çocukların nazik ve saygılı bir şekilde kaynakları paylaşmalarını, birlikte projeler oluşturmalarını, empatiyi, farklılıklara saygı duymadı da okulda öğrenirler.

MASKE KULLANIMININ ETKİSİ

Sosyal beceriler, çeşitli etkileşimlerde, bireyin hem kendisinin ve hem de diğer bireylerin duygu, düşünce ve davranışlarını anlama ve o anlayışa uygun davranışlar gösterebilme olarak tanımlanmaktadır. Genelde sosyal beceriler, sosyal olarak kabul edilebilen diğer bireylerle etkileşimde kişiyi yetkili kılan öğrenilmiş davranışlardır. Ancak, sosyal mesafe ve maske kullanımı çocukların hem karşı tarafın mimiklerini ve jestlerini gözlemlemesini engellemekte hem de kendi mimik ve jestlerini kullanamamasına - kullanmamasına sebep olmaktadır.

Pandeminin benzersiz olduğu ve önümüzdeki yıllarda herhangi bir yaştan kimseyi nasıl etkilediğini kesin olarak bilemeyeceğimiz uyarısıyla hiçbir nörogelişimsel bozukluğu olmayan çocukların çoğu, bir yıl içinde hala maske takıyor olsak bile gayet iyi sosyalleşebilecektir. Bu dönemde pek çok sosyalleşme, çocuğa bakım veren kişi veya kişilerin etkileşimleri yoluyla dolaylı olarak gerçekleşmedir. Çocuklarınızla sohbet etmek, onlara duygularını sormak ve sınırlar koymak ihtiyaç duydukları sosyalleşmenin çoğunu karşılayacaktır. Önümüzdeki bir veya iki yıl içinde bazı sosyal aksaklıklar olsa bile gelişme ömür boyu süren bir süreçtir ve yine de sosyal becerileri gelişecektir.

0-2 yaş: Bu yaş aralığında bir bebeğiniz varsa, ortalama 24’üncü aya kadar bir problemle karşılaşmayacaksınız demektir. Bunun nedeni, bu yaş grubundaki bebeklerin çoğunlukla oyuncaklarla kendi başlarına oynamaları ve diğer çocuklarla etkileşime girmemeleridir. Bu yaştaki bebekler genelde yetişkinlerle, özellikle birincil bakım verenlerle yüz yüze temasa geçtiğinden dolayı sosyal becerileri onlardan öğreniyor olacaktır.
2-5 yaş: Okul öncesi yıllarda çocukların diğer çocuklarla sosyalleşerek elde ettikleri şey ahlaki akıl yürütmedir. Bu yaşlarda neyin adil neyin doğru olduğunu öğrenmeleri gerekir ve bunu diğer çocuklarla birlikte olmadan da öğrenirler. Bunu kardeşlerinden öğrenebilirler; çocuğunuz tek çocuksa, bunu ebeveynlerinden öğrenmek onlar için daha zor olabilir. Bunun nedeni, yetişkinlerin çocuklarının oynadıkları oyunları seçmelerine izin verme eğiliminde olmalarıdır, oysa çocuklar akranlarıyla etkileşime girdiklerinde her zaman istediklerini yapamadıklarını öğreneceklerdir. Bu yaş aralığındaki çocuklarla “role playing” oyunları oynanması problem çözme becerilerinin ve sosyal becerilerinin gelişmesine destek olacaktır.

İlkokul: Çocuklar 7 veya 8 yaşına geldiğinde sosyal ihtiyaçlarını karşılamanın yollarını kendileri bulmaya başlarlar, bu ister sanal etkileşimler yoluyla (online canlı dersler, online görüşmeler, sanal oyunlar) ya da mahallede birlikte bisiklet sürmek olsun tamamen izole olmadıklarından dolayı sosyal becerileri gelişmeye devam edecektir.

Sanılanın aksine, maske kullanımı sosyal beceri kazanımını engellemeyecek diye düşünüyorum, bunun yerine çocuklar gözlerinin içine bakmanın ve beden dilini kullanmanın önemini fark etmek gibi yeni sosyal beceriler öğreneceklerdir.

NE ZAMAN ENDİŞELENMELİ

Herkes - çocuklar dahil - pandemi sırasında iniş çıkışlar yaşayabilir. Aradığımız şey bir iniş düzenidir. Düşüş bir hafta sürüyorsa ve okulun yeni düzeninden (okulların iki günden tam güne çıkması, yazılı sınavların başlaması, vb.) kaynaklanıyorsa çocuğunuza yeni sürece oryantasyon sağlaması için zaman tanıyabilirsiniz. Ancak çocuğunuzun notları düşüyorsa ve depresif durumu haftalarca veya aylarca sürüyorsa, çocuk psikoloğu ile konuşmanız gerekebilir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Maske Kullanımı Çocukların Sosyal Becerilerini Engelleyecek mi?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Burcu BAŞOĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Burcu BAŞOĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Burcu BAŞOĞLU Fotoğraf
Psk.Burcu BAŞOĞLU
İzmir (Online hizmet de veriyor)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Burcu BAŞOĞLU'nun Yazıları
► Virüs, Maske ve İletişim Psk.Semra EVRİM
► Maske Karmaşası (Kişilik) Psk.Cevher SÖNMEZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,365 uzman makalesi arasında 'Maske Kullanımı Çocukların Sosyal Becerilerini Engelleyecek mi?' başlığıyla benzeşen toplam 42 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Alışveriş Psikolojisi Kasım 2020
► Deprem ve Çocuk Kasım 2020
► 2 Yaş Sendromu Ekim 2020
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:40
Top