2007'den Bugüne 87,344 Tavsiye, 27,075 Uzman ve 19,315 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Köpeklerde Vestibüler Hastalık
MAKALE #22360 © Yazan Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN | Yayın YENİ Mayıs 2021
KÖPEKLERDE VESTİBÜLER HASTALIK

Hiç sarhoş görünen bir köpek fark ettiniz mi? Köpeğin başı dönebilir ve bir tarafa düşebilir. Baş ve gözler alışılmadık bir pozisyonda olabilir. Köpek de kusuyor olabilir. Bu belirtiler vestibüler disfonksiyon ile uyumludur.
Köpeğinizin vestibüler bir sorunu olduğunda ne olur?

Köpeklerde Vestibüler Hastalık Nedir?

⛑️Vestibüler sistemde bir sorun olduğunda vestibüler hastalık ortaya çıkar. Vestibüler sistem, denge ve göz hareketlerini kontrol eden sinir sisteminin bir parçasıdır. İç kulağı, beyin sapını, beynin vestibulocerebellum adlı bir bölümünü ve vestibulocochlear sinir adı verilen bu bölgedeki bir kraniyal siniri içerir. Vestibüler sistem, hayvanların (insanlar dahil) dengesini korumasını ve baş pozisyonuna göre kendilerini yönlendirmelerini sağlar.
Ayrıca gözlerinin başları dönmeden hareketi takip etmelerini sağlar.

⛑️Bu alanlardan biri veya daha fazlası bozulursa, köpek vertigo belirtileri gösterecek ve bir tür vestibüler disfonksiyona sahip olduğu düşünülmektedir.

Köpeklerde Vestibüler Hastalık Belirtileri:

📌Ataksi (sarhoşluk / baş dönmesi / denge kaybı)
📌Ayakta durma veya yürümede yetersizlik veya isteksizlik
📌Bir tarafa düşmek
📌Baş eğme (genellikle sadece bir tarafa)
📌Nistagmus (hızlı istemsiz göz hareketleri)
📌Bulantı, kusma
📌Yüz sarkması veya felç
📌Horner sendromu (sadece bir gözü etkileyen işaretlerin bir kombinasyonu)
⛑️Vestibüler disfonksiyonlu köpeklerin çoğu ilk önce sarhoş ve şaşkın görünecektir. Bunun nedeni, vestibüler sistemdeki problem nedeniyle baş dönmesi yaşamalarıdır. Vestibüler hastalık bazen felç olarak yanlış yorumlanır, ancak genellikle nedeni bu değildir.


Köpeklerde Vestibüler Hastalığın Nedenleri:


Vestibüler disfonksiyon, vestibüler sistemde bir rahatsızlık olduğunda ortaya çıkar. Sorun iç kulakta, beyinde veya her ikisinde birden ortaya çıkabilir. Bunun olmasının birkaç olası nedeni vardır.

🔹İç / orta kulak enfeksiyonu (iltihap, iç kulaktaki sensörlere zarar verir)
🔹Beynin veya iç kulağın bir sinire veya diğer önemli bir kısmına baskı yapan tümör veya kist
🔹Beyin ve iç kulakta travma / yaralanma
🔹Hipotiroidizm (yaygın bir hastalık, ancak vestibüler disfonksiyonun nadir bir nedeni)
🔹Vasküler kaza veya felç (vestibüler hastalığın nadir bir nedeni)
🔹İdiyopatik vestibüler sendrom

⛑️İdiyopatik vestibüler sendrom bazen "yaşlı köpek vestibüler sendromu" olarak adlandırılır. Bu, bilinen bir nedeni olmayan vestibüler hastalığı ifade eder. En çok yaşlı köpeklerde görülür ve tipik olarak kendi kendine düzelir.

Köpeklerde Vestibüler Hastalığın Tedavisi

Vestibüler hastalık için tedavi seçenekleri, sorunun nedenine bağlıdır.
İdiyopatik vestibüler sendrom durumunda tedavi, belirtiler kendiliğinden düzelene kadar destekleyici bakımı içerir.

⛑️ Meclizin gibi anti-vertigo ilaçları genellikle bulantı önleyici ilaçlarla birlikte reçete edilir. Nedeni inme veya vasküler olduğunda tedavi benzerdir.


Vestibüler sistemde travma yaşayan köpekler, destekleyici bakımla iyileşebilir (idiyopatik vestibüler sendromlu köpekler gibi). Bazılarına hasarı onarmak için ameliyat yapılabilir.

⛑️Vestibüler hastalık hipotiroidizme ikincil ise, veteriner tiroid takviyesine başlayacaktır. İlaç işe yaramaya başlayana kadar ilk başta destekleyici bakıma ihtiyaç duyulabilir.

⛑️Köpeğin iç veya orta kulak enfeksiyonu varsa, tedavi, enfeksiyonların kaynağını ortadan kaldırmak için kulak ilaçları ve oral ilaçlar (genellikle bakteri ve maya aşırı büyümesi) içerebilir. Köpeklerin kulaklarında genel anestezi altında çıkarılması gereken kalıntılar olabilir.

Köpeklerde Vestibüler Hastalık Nasıl Önlenir

⛑️Ne yazık ki, köpeklerde vestibüler sorunları önlemenin kesin bir yolu yoktur.
Köpeğiniz kulak enfeksiyonlarına yatkınsa, veteriner onaylı bir temizleyiciyle düzenli kulak temizliği kulak enfeksiyonlarının gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir. Yıllık veya iki yılda bir yapılan veteriner muayeneleri ve laboratuvar testleri, köpeğinizin vestibüler disfonksiyon geliştirmeden önce veterinerinizin ince değişiklikleri tespit etmesine yardımcı olabilir.

⛑️Köpeğinizde vestibüler hastalık belirtileri fark ederseniz, geçmesini beklemeyin. Köpeğinizi mümkün olan en kısa sürede Veteriner Hekime götürmeniz lazım. Altta yatan neden ne kadar çabuk bulunursa, köpeğiniz uygun tedaviyi o kadar hızlı alabilir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Köpeklerde Vestibüler Hastalık" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN'ın Yazıları
► Kuşlarda Hastalık Belirtileri Vet.Hek.Ozan Ezgi BERBEROĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,315 uzman makalesi arasında 'Köpeklerde Vestibüler Hastalık' başlığıyla benzeşen toplam 60 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► YENİŞap Hastalığı Haziran 2021
► YENİKöpeklerde Sıcak Çarpması Haziran 2021
◊ YENİEvcil Hayvanlarda Ağız Kokusu Haziran 2021
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:44
Top