2007'den Bugüne 90,094 Tavsiye, 27,729 Uzman ve 19,718 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Soğan ve Sarmısak Kediler ve Köpekler İçin Zehirlidir
MAKALE #22363 © Yazan Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN | Yayın Haziran 2021 | 1,076 Okuyucu
Soğan,Sarımsak Kedi ve Köpeğiniz İçin Zehirli mi ?

Soğan, sarımsak, frenk soğanı ve pırasa birçok mutfak şaheserinin temeli olabilir. Ancak Soğan, sarımsak, frenk soğanı ve pırasa hem köpekler hem de kediler için ne yazık ki zehirlidir.
Sarımsak, kediler ve köpekler için soğandan yaklaşık beş kat daha zehirlidir. Bazı ırklar ve türler, özellikle Japon kökenli olanlar (örneğin, Akita veya Shiba Inu) daha hassas görünmektedir.

Soğan ve Sarımsak Köpekler İçin Neden Kötüdür?

soğan, sarımsak, pırasa ve frenk soğanı Allium ailesinin üyeleri olan sebzelerdir. Bunlar N-propil disülfür içeriyor. Bu bileşik kırmızı kan hücrelerinin yırtılmasına ve normalden daha hızlı dolaşımdan atılmasına neden olabilir. Bu durum, hemoliz, anemi ve kırmızı veya kahverengi idrarla sonuçlanır.
⛑️Ağır vakalarda, anemi iç organ hasarına, organ yetmezliğine ve hatta ölüme yol açabilmektedir.

Sarımsak ve soğana ek olarak, allium sebze ailesi şunları içerir:

🔵Arpacık
🔵Pırasa
🔵Frenk soğanı
🔵Taze soğan

Kediler ve Köpeklerde Soğan ve Sarımsak Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Soğan ve sarımsak zehirlenmesi gastroenterite (örn. Mide bulantısı, ağız tahrişi, salya akması, karın ağrısı, kusma, ishal) ve daha ciddi bir şekilde kırmızı kan hücrelerinde yırtılmalarına neden olan oksidatif hasara neden olur. Kırmızı kan hücreleri vücutta oksijen taşır, bu nedenle bunların yok edilmesi, uyuşukluk, soluk diş etleri, yüksek kalp hızı, artan solunum hızı, halsizlik, egzersiz intoleransı, çökme ve hatta ölüm dahil olmak üzere anemi semptomlarına yol açar. Alliumlar ayrıca kalp kaslarını gevşetir ve kan damarlarını genişleterek dolaşım sorunlarına ve düşük tansiyona neden olur.


Kedi ve Köpeğiniz Sarımsak veya Soğan Yerse Ne Yapmalısınız?

Veterineriniz, kedinizin tam kan sayımı, idrar tahlili ve kan kimyası profili dahil olmak üzere düşük seviyelerde kırmızı kan hücrelerinden muzdarip olup olmadığını belirlemek için testler yapmak isteyebilir.
Kediniz yakın zamanda sarımsak veya soğan tarafından zehirlendiyse, veteriner muhtemelen aktif kömür kullanarak kusturacaktır. Kediniz daha sonra IV sıvıları veya oksijen tedavisi gibi destekleyici bakıma ihtiyacı olup olmadığını belirlemek için izlenecektir. Şiddetli vakalarda, kedilerin anemiden kurtulmak için tam kan nakline ihtiyacı olabilir.
Soğan ve sarımsak zehirlenmesinin başlangıcı gecikebilir ve klinik belirtiler birkaç gün görünmeyebilir. Bazı evcil hayvanlarda, özellikle köpeklerde bu yiyeceklerin küçük miktarları güvenli olabilirken, büyük miktarlarda yutulması çok toksik olabilir.Yutulma yakın zamanda gerçekleştiyse, hemen Veteriner Hekiminize Bilgi vermeli yada acil veteriner kliniğinde hayvanınızı ulaştırmalısınız. Veteriner hekiminiz evcil hayvanınızın GL (gastik lavaj) yolundan çıkarmak için kusturabilir. Veteriner Hekiminiz ayrıca GL kanalını dekontamine etmek için aktif kömür uygulayabili. Ayrıca hekiminiz evcil hayvanınızın GL semptomlarını hafifletmek için IV sıvılar ve ilaçlar şeklinde destekleyici bakım uygulamalıdır. Anemi şiddetli ise, organ fonksiyonunu korumak için kan transfüzyonu ve oksijen tedavisine geçmelidir.

Kedi ve Köpeğinizin Zehirlenmesini Nasıl Önleyebilirsiniz


📌Soğan, sarımsak, pırasa ve frenk soğanı gibi bu sebzelerin herhangi bir şekilde toksik olabileceğini asla unutmayin ve evcil hayvanlarınıza vermeyin.

📌Bu sebzelerin kurutulmuş, toz haline getirilmiş, sıvı, pişmiş veya çiğ her türlüsü kediniz ve köpeğiniz için zehirlidir. Bu sebep ile bitkilerden kendiniz için yaptığınız yemekleri asla evcil hayvanlarınıza vermeyin.

📌Mama kullanıyorsanız içerini okumadan ve bu bitkilerin olmadığına dikkat ediniz.

📌Evcil hayvaninizin evdeki çöp kutusundaki artıkları yemesini önlemek için çöp kutunuzu kapalı tutun.

📌Evcil hayvanlarınız için sağlıklı sebzeler olarak havuç , salatalık veya yeşil fasulye sunmayı deneyin.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Soğan ve Sarmısak Kediler ve Köpekler İçin Zehirlidir" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Uveys Veysel BECERMAN Fotoğraf
Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN
İstanbul
Uzman Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildiTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Uzm.Uveys Veysel BECERMAN'ın Yazıları
► Köpekler ve Kediler İçin Aşı Takvimi Vet.Hek.Işıl KARATAN
► Kedi ve Köpekler İçin Aşı Programı Vet.Hek.Dr.Mahir KAYA
► Kediler İçin Aşı Takvimi Vet.Hek.Işıl KARATAN
► Sadık Dostumuz Köpekler Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
► Köpekler ve Çiğneme Problemleri Vet.Hek.Işıl KARATAN
► Köpeklerde Beslenme: Köpekler Çöp Kutusu Değildir ÇOK OKUNUYOR Vet.Hek.Bora BİLGİN
► Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılmalı Vet.Hek.Uveys Veysel BECERMAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,718 uzman makalesi arasında 'Soğan ve Sarmısak Kediler ve Köpekler İçin Zehirlidir' başlığıyla benzeşen toplam 23 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:19
Top