2007'den Bugüne 92,402 Tavsiye, 28,229 Uzman ve 19,990 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Çizgi Filmlerden Etkilenen Çocuklar
MAKALE #5888 © Yazan Psk.Serap DUYGULU | Yayın Kasım 2010 | 11,479 Okuyucu
Son yıllarda televizyonlarda ve bilgisayarlarda izlediğimiz sözüm ona çocuklar için hazırlanmış çizgi filimler ve diziler maalesef son derece sakıncalı öğeler içeriyor. Küçük yaştaki çocuklar gerçek hayattaki her şeyi önce hayal dünyalarında sembolize ederler, kendi dünyalarına uyarladıktan sonra zaman içinde gerçek olarak algılarlar. Sembollerle öğrendikleri her şeyi gerçek hayatta uygulamaya başladıklarını yakın zamanlarda medyada yer alan haberlerden öğreniyoruz..

Sihirli bir takım güçlere sahip olan dizi ve film kahramanları çocuğun gerçek hayat algılamalarını ciddi olarak sarsar ve gerçek hayatta bu tür varlıkların ve insanların aslında olmadığını çocuklara anlatmak ve onları inandırmak mümkün olmaz. Çocuklar ekranlarda gördüklerini uygulamaya kalkabilirler.Kendisinin de sihirli bir takım güçleri olduğuna inanan çocuk kendisini tehlikeye atabilir .
Çocukların etkilendiği kahramanlar genellikle insan üstü bir takım güçlere sahip,asla ölmüyor,yaralanmıyor,zarar görmüyorlar.Bu olağanüstü güçlerinin yanında sahip oldukları aletler ve donanım da müthiş.Çocukların dünyasını ve hayal gücünü o denli etkiliyorlar ki,çocuklar o kahramanların dünyayı kurtaran gerçek varlıklar olduğuna inanıyor.

Çocuklar Nasıl Etkileniyor?

Çocukların hayal dünyası yıkma, yok etme,bir başka canlıya zarar verme gibi şiddet öğeleri içermiyor aslında.Ancak zaman içinde farklı kavramlarla tanışan çocuk zarar verme davranışını öğreniyor.Özellikle bu süper kahramanlar burada devreye giriyor. Normal olarak zarar görenleri kurtaran kahramanlar bir süre sonra zarar veren kahramanlar olmaya başlıyor ve çocukların inançlarına farklı içerikler de giriyor.Eğer doğru kullanabilsek bu kahramanlar son derece olumlu işler yapabilirler ve çocukların eğitiminde çok yayarlı çalışmalara zemin oluşturabilirler.Çocukların sözlerden daha çok uygulamaları ve davranışları model aldıklarını unutmamak lazım.Ekrandaki varlığa tutkuyla bağlanan çocuk oradaki kahramanla özdeşleşerek birebir modelleme yapabiliyor.İşte bu yüzdendir ki evlerinin balkonundan uçacağını sanarak atlayan çocukların üzücü haberlerini izliyoruz basın yayın organlarında.Çocuklar onlara sunulan bütün bilgileri sünger gibi emiyorlar ve sorgulamadan öğreniyorlar.Onların dünyasında her şey mümkün,herkes her şeyi yapabilir.Özellikle büyükler her şeyi başaracak kadar büyük onların gözünde.

Özellikle 11 yaşına kadar soyut kavramları tam olarak çözemeyen çocuk,her şeye gücü yeten süper güçlü kahramanların gerçek olduğuna inanıyor veya inanmak istiyor.Aslında önemli olan nokta,süper kahramanların sahip oldukları güçten daha çok çocuklara ne sunduklarıdır.Neyi ve hangi görüşü temsil ettikleridir. Adalet,sevgi,paylaşma,dostluk,iyilik,birlikte olma gibi kavramları sunan kahraman çocuğun hayal dünyasında bu değerlerin iyi ve yararlı olduğu şeklinde bir şema oluşturacaktır.Bunun tam tersi olarak,vurup kıran,zarar veren,can yakan ve can alan bir kahraman,bir başka canlının canını yakmanın normal ve doğal olduğu gibi bir inancın yerleşmesine neden olur.Çocukluk çağlarında yer eden inançların değişmesi zordur. İnançların yargılara ve sonra da yargılamalara dönüştüğünü unutmamak gerek.Kendisine model aldığı kahramanın çocuğun gerçek kahramanı haline döndüğünü ve kahramanın yaptığı her şeyin çocuğun gerçekliği olduğunu iyi bilmek zorundayız.
Çocukların çizgi filmlerdeki kahramanlardan etkilenmelerinin bir diğer boyutu,onların bütün hareketlerini modellemeleri şeklinde de karşımıza çıkıyor.
Kendisine rol model olarak bir kahraman seçen çocuk,o kahramana ait bütün her şeyi kopyalıyor.Onun gibi konuşup,onun gibi yürümeye çalışıyor.Ses tonu,cümle içindeki vurgulamaları bile kahramanın birebir aynısı olmaya başlıyor.
Kahramanın esprilerini,konuşma ve davranış özelliklerini günlük hayatına yerleştiriyor. Çocukların bazen kahramanın olumsuz özelliklerini de aynen aldıklarını görmek mümkün.Örneğin,konuşmasında önceden herhangi bir sorun olmayan çocuk birden bire konuşma bozukluğu yaşamaya başladıysa,tıbbi araştırmaların yanında çocuğun kimden etkilendiği iyi araştırılmalıdır.Bazı davranış bozukluklarının sadece başkasından modelleme yoluyla kazanıldığını unutmamak gerekiyor.
Aileler zaman zaman çocuklarını tanıyamadıklarını söylerken aslında doğru bir ifade kullanıyorlar.Çocuklar kendilerine ait özellikleri kolaylıkla hayran oldukları kahramanın özellikleriyle değiştirebiliyorlar.Bu da son derece doğal bir tepki,zira çocuklar bir çok şeyi başkasından model alarak öğreniyor ve uyguluyorlar.
Bu bakımdan,kendisini özdeşleştirdiği kahramanı hayatının merkezine yerleştirmek çocuk açısından çok kolay.Çünkü zaten kişiliği henüz oturmamış,davranış kalıpları yerleşmemiş bir çocuk için bu son derece doğal ve kolay bir yol.Bu şekilde kendisini kahramanın gerçek hayattaki hali olarak görüyor.Son çocukluk dönemi ve ergenlik döneminde çok sık gördüğümüz popüler bir insana olan hayranlık ya da aşırı tutkunluk davranışının altında da aslında, kahramana olan hayranlık ve o kişiyi model alma duygusu yatar.Hayran olunan kişiye benzeme hevesiyle,onun giydiği kıyafetleri giymek, onun davranışlarını benimsemek,onun gibi konuşmak gibi bir takım hareketlerin kendini bir başkasında gerçekleştirmek ve herkesin beğendiği birisi gibi olarak toplumsal onay almak,bir yere ya da bir gruba ait olmak duygusunun yattığını bilmek gerekiyor.
Çocuklarımızın her davranışının altında mutlaka bir sebep vardır.Onlara ulaşmanın yolu da bu sebepleri bilmekten geçiyor.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çizgi Filmlerden Etkilenen Çocuklar" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Serap DUYGULU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Serap DUYGULU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Serap DUYGULU'nun Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,990 uzman makalesi arasında 'Çizgi Filmlerden Etkilenen Çocuklar' başlığıyla benzeşen toplam 17 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Baba Çocuk İlişkisi Kasım 2016
► Alınganlık Kasım 2016
► Kıskançlık Kasım 2016
► Yılbaşı ve Çocuklar Kasım 2016
◊ Dizi Dizi Hayatlar Ekim 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


03:51
Top