2007'den Bugüne 90,060 Tavsiye, 27,721 Uzman ve 19,714 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Diyet Kurallarını Yıkın, Hayatı Renklendirin!
YAZI #3199 © Yazan Dyt.Kevser BAŞKARA | Yayın Aralık 2016
Doğru beslenme, diyet yapmak gibi kısa süreli bir programlama yerine, alışkanlık haline gelen bir yaşam biçimi olmadıkça verilen her kilo alınmaya mahkumdur.
İnternette, televizyonlarda, orda, burada, şurda herkesin diyet konusunda söyleyeceği en az bir cümlesi var. Bunlar ne kadar doğru, gelin biraz göz atalım.
YANLIŞ: YAĞI SIFIRLAMAK KİLO VERMEYİ KOLAYLAŞTIRIR.
DOĞRU: Yağlar, vücutta birçok işlevi olan moleküllerdir. Yağsız bir diyet yerine ölçülü yağ alımına dikkat edilmelidir.
Hayvansal yağlar kalp damar hastalıkları, diyabet, kanser başta olmak üzere birçok hastalığa yol açar. Bunun dışında kilo vermeyi zorlaştırır. Hayvansallarda bulunan yağlar depo yağı arttırır. Yağları bitkisel yağlardan almak daha sağlıklıdır. Bu yağlar, zeytinyağı, ceviz, badem gibi tohumlar, avokado gibi meyvelerden alınabilir. Bu alımlar da ölçülü olmalıdır.
YANLIŞ: AZ AZ SIK SIK YE!
Bu beslenme modeli insülin düzeylerini yükseltir. İnsülin düzeyi yükseldikçe tokluk hormonu salgılanamaz. Yağ yakabilmek için en az 4 saatlik açlık gerekir ki tokluk hormonu leptin salgılansın ve yağ yakılsın. Önemli bir durum yoksa ara öğün de alınmasına gerek yoktur.
YANLIŞ: İSTEDİĞİN KADAR ET YE!
DOĞRU: Etler doymuş yağlarca zengindir. Ayrıca et tüketimi, kanser gibi hastalıkların nedenlerinin başında gelir. Çalışmalar, sadece et tüketiminin kesilmesiyle diyabet ve diyabetin kötü sonuçlarının yarı yarıya azaltılabileceğini gösteriyor.
YANLIŞ: AKŞAM SAAT ALTIDAN SONRA YEMEK YENİLMEMELİDİR.
DOĞRU: Mesaisini altıda bitiren ve özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için akşam yemeği saati dokuzu bulabiliyor. Sadece bu saatlerde yenilen yemeklerde aşırı yağlı ve tatlılardan kaçınılmalıdır.

BAZI ÖNERİLER:
Yemek yeme farkındalığınızı oluşturun.
Hücrelerinizi doyurun. Vücudunuzun ihtiyacı olan sağlıklı gıdaları tercih edip rafine şeker gibi vücudun ihtiyacı olmayan ürünleri hayatınızdan çıkarın ya da azaltın.
Tekdüze beslenmek yerine gıdaları birbiri yerine kullanın. Bu da değişim sistemini öğrenmekle mümkündür. Değişim sistemi tekdüze beslenmek yerine çeşitlendirilmiş beslenmeyi uygulamanızı sağlar.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Kevser BAŞKARA Fotoğraf
Dyt.Kevser BAŞKARA
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi19 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Kevser BAŞKARA'nın Makale ve Yazıları
► Diyet Açılımı : Size Özel Diyet Dyt.Berrin YİĞİT
► Yeniden Diyet (Diyet Algısı) Dyt.Buket ADANÇ
► Diyet Hataları Dyt.Turgay KÖSE
► Diyet Nedir? Dyt.Nurten ÇETİN
► Diyet Palavraları Dyt.Elif ÖZCAN
► Ketojenik Diyet Dyt.Miray PAZAR
► Oruç ve Diyet Dyt.Seda KAYA
► Yaz Dönemi ve Diyet Dyt.Canan DOĞAN
► Diyet Hataları Dyt.Nurcan BIÇAKCI
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,714 uzman makalesi arasında 'Diyet Kurallarını Yıkın, Hayatı Renklendirin!' başlığıyla benzeşen toplam 44 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Bal mı Pekmez mi? Aralık 2016
◊ Vegan Probiyotik Yapımı Aralık 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:52
Top