2007'den Bugüne 92,297 Tavsiye, 28,217 Uzman ve 19,977 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!



Diş Beyazlatma İşlemiyle İlgili Merak Edilenler
MAKALE #10406 © Yazan Dr.Dt. Neslihan GÜLERYÜZ | Yayın Şubat 2013 | 3,892 Okuyucu
Güzel bir gülüşe sahip olmak, bireylerin insan ilişkilerini ve kendilerine duydukları özgüveni direk olarak etkilemektedir. Hastaların diş hekimine başvurma sebepleri içinde, ağrılı durumlarının giderilmesi kadar, estetik bir görünüme kavuşma arzusu da üst sıralarda yer almaktadır. Estetik, günümüz dişhekimliğinin en başlıca konusudur. Modern diş hekimliğinin geldiği son noktada, kişinin kendi doğal dişlerine minimum müdahale içeren estetik girişimler sıklıkla tercih edilmektedir.

Beyazlatma tedavisi, öncelikle kişiye sağlıklı bir gülüş kazandırmaktadır. Sağlıklı ve beyaz dişlere kavuşmanın en kısa ve en güvenli yollarından biridir. Uzman hekimler tarafından, doğru ürünler kullanılarak yapılan beyazlatma tedavisi, hastalarında gerekli şartlara uyması durumunda uzun süre devamlılığını korumaktadır.


Dişler Neden Renklenir?


Dış renklenme, boya veren gıdaların alınımı, sigara, çay ve kahvenin aşırı tüketimine bağlı olarak diş yüzeyinde meydana gelen renklenmedir. Bu renklenmeler düzenli diş fırçalamaya rağmen oluşmaya devam ediyorsa, diş taşı temizliği ve bunu takiben polisaj ( dişi parlatma) işlemi ile lekelerden kurtulmak mümkündür.


İç renklenmeler ise, yaşa, kullanılan bazı ilaçlara, yapılan diş tedavilerine bağlı içsel renklenmelerdir. Bu renklenmelerden kurtulmak basit temizlik işlemleri ile mümkün değildir. Hem bu renklenmeleri gidermek, hem de dişimizin doğuştan gelen sarı tona daha yakın olan rengini ağartmak için beyazlatma (bleaching) işlemi yapılmaktadır.



Beyazlatma Tipleri Nelerdir?


Beyazlatma tedavisi; hastanın evde kendi uygulayarak ya da ofiste hekim tarafından uygulanarak tamamlanır.


Ev tipi uygulamada, hekim tarafından basit bir ölçü ile oluşturulan kalıpların içine, yan etkinin daha az görülmesinden ötürü düşük konsantrasyonlu jel hasta tarafından yerleştirilir. Hekim tarafından bildirilen sürelerde günlük uygulanır ve yine hekim tarafından belirtilen zamanda tedavi sonlandırılır. Çok ciddi renklenme olmayan bireylerde tek başına tercih edilebilir. Rutinde ofis tip beyazlatmayı takiben uygulanır.


Ancak, bu tip beyazlatmayı, hastaların herhangi bir yerden kendi başına temin ettikleri, dental uygulamalarda yeri olmayan, gerek diş parlatma ürünleri gerekse diş beyazlatma jelleri olarak marketlerde sunulan ürünlerle yapılan beyazlatmayla karıştırmamak gerekmektedir. Beyazlatma işlemi bir tedavidir ve sadece diş hekimleri tarafından uygulandığı takdirde zararsız, güvenli bir uygulama olur.


Ofis tip beyazlatma ise, önceden diştaşı temizliği yapılımış, dişetlerinin sağlıklı olduğu dişlerde 30-45 dk gibi kısa bir sürede optimum beyazlığa ulaşılabilen bir beyazlatma tipidir. Daha etkin ve konsantrasyonu yüksek bir jel ve tercihen U.V ışığı veren bir beyazlatma cihazı ile etkili beyazlatma yapmak mümkündür.



Diş Beyazlatmanın Herhangi Bir Zararı Var Mıdır?


Yapılan çalışmalar beyazlatma tedavisinin dişlerde kalıcı hasar ve minede tahribata yol açmadığını göstermektedir. Beyazlatma tedavisindeki asıl hasar, tedavinin daha da beyaz dişlere ulaşma arzusu ile çok uzun sürelerde uygulanmasıdır. Çünkü her dişin ulaşabileceği bir beyazlık söz konusudur. Bu noktaya doygunluk noktası da denir. Hekimler dişte hasar oluşturmamak için bu noktayı çok iyi yakalamalı, hastalar da hekim kontrolü olmadan kendi temin ettikleri ürünleri bilinçsizce kullanmamalıdırlar.


Diş beyazlatma işleminin yan etkisi olarak, bazı bireylerde 24-48 saat süren hassasiyetler görülebilmektedir. Ancak hekiminizin uygulayacağı hassasiyet giderici jeller, florürür ve tavsiye edeceği hassasiyet giderici macunlarla bu durum azaltılmaya çalışılır. Hastalarımızdan aldığımız geri dönüşlere bağlı olarak da, bu tarz uygulamaların anlamlı olduğunu söylemekteyiz.



Beyazlatma İşleminden Sonra Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?


Beyazlatma işleminden sonra 1-2 hafta süre ile dişe renk verecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Kahve, çay ve sigaranın yoğun kullanımı elde edilen rengin uzun dönem korunmasını tamamen engellemektedir. Bu alışkanlıkların bırakılamadığı durumlarda hem diştaşı temizliğinin, hem de beyazlatma işleminin yılda iki kere tekrarlanması uygun görülmektedir.


Beyazlatma İşlemi Ne Kadar Süre Etkisini Korur?


Tamamen kişinin ağız, diş bakımına bağlı olarak 2 yıldan az olmayacak sürede beyazlık korunacaktır. Yine kişinin düzenli fırçalama alışkanlığı olması, ve her 6 ayda bir diş hekimi kontrolüne gitmesi bu süreyi daha yukarılara çekecektir.


Beyazlatma İşlemi Pahalı Bir İşlem Midir?


Kişinin tüm görünüşünün olumlu yönde değişmesine ve kendini iyi hissetmesine yardımcı olacak ve bu kadar kısa sürede etkisini görebileceği başka bir estetik girişimin yanında yüksek kalmayacak bir ücrete sahip olan beyazlatma tedavisinin çeşitliliği ve fiyat farklılıkları konusunda sizleri en iyi bilgilendirecek kişi tabi ki diş hekiminizdir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Diş Beyazlatma İşlemiyle İlgili Merak Edilenler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Dt. Neslihan GÜLERYÜZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Dt. Neslihan GÜLERYÜZ'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Dt. Neslihan GÜLERYÜZ'ün Yazıları
► Ortodontide Merak Edilenler Dr.Dt. Banu ERBAŞ
► Ortodonti Hakkında Merak Edilenler Dr.Dt. Esra ALPARSLAN
► Diş Beyazlatma Dt.Songül MİRZAOĞLU
► Diş Beyazlatma Dt.Mesut MUTLU
► Tek Diş Beyazlatma Dt.Güzin KIRSAÇLIOĞLU
► Diş Beyazlatma Dt.Murat KANLI
► Diş Beyazlatma Dt.Osman NURSAL
► Dişleri Beyazlatma Dt.Aykut TAŞKIN
► Lazerle Diş Beyazlatma Dt.Güzin KIRSAÇLIOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,977 uzman makalesi arasında 'Diş Beyazlatma İşlemiyle İlgili Merak Edilenler' başlığıyla benzeşen toplam 74 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Onley/Inley Dolgular Şubat 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


18:29
Top