2007'den Bugüne 83,564 Tavsiye, 26,250 Uzman ve 18,637 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Diş Beyazlatma
MAKALE #1660 © Yazan Dt.Osman NURSAL | Yayın Ekim 2008 | 7,472 Okuyucu
Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Beyazlatmada uyguladığımız sistemler çok pratik ve kolaydır.
Beyazlatmada ana etken madde olarak jel kıvamında Hidrojen Peroksit (H2O2) kullanıyoruz. Dişe uygulandığında peroksit, oksijeni açığa çıkarır. Bu oksijen, diş minesinin içine geçerek diş yapısında bulunan proteinleri değiştirir. Oksijenle proteinin bu bağı kalıcıdır. Dişin ışığı yansıtmasını değiştirir, bu sayede diş daha beyaz ve daha parlak bir görünüme kavuşur.
Bu süreçte en önemli unsur zamandır. Peroksit oksijenı salmak için, oksijen dişe geçmek için, proteinler yapılarını değiştirmek için zamana ihtiyaç duyarlar.

Daha beyaz dişler ister misiniz?

Son 20 yıldır diş beyazlatma tekniklerindeki gelişmelerle beyazlatma işlemi daha kolay, daha etkili ve daha ucuz hale gelmiştir. Kliniğimizde iki türlü beyazlatma yapılmaktadır. Bunlardan biri klinik ortamında hekiminiz tarafından uygulanan, hemen sonuç aldığınız ofis tip, diğeri ise hazırladığımız kaşıklar vasıtasıyla sizin evde yaptığınız ev tipi beyazlatmadır.

Dişler neden renklenir?

Birçok etken dişleri renklendirebilir. Yaşlanma, kahve, çay, kola, baharatlar, sinire gelen hasarlar, eski dolgular ve travma en yaygın sebeplerdir. Tetrasiksin ve minosiklin antibiotikleri de renklenme yapmaktadır.

Beyazlatma kimlere yapılabilir?

Hemen hemen herkese.
Hekiminiz detaylı bir muayene ve diagnoz sonrasında tedaviye uygun olup olmadığınızı, daha beyaz dişlere en kolay nasıl kavuşabileceğinizi açıklayacaktır.

Uygulanan iki tür beyazlatma:

I - Ev tipi beyazlatma

Bu tedavide dişlerinize tam olarak oturan plastik kaşıklar hazırlıyoruz. Daha sonra düşük konsantrasyonda (%11 - %16) glikoz bazlı peroksiti size veriyoruz. Siz bunu, hazırladığımız kaşıklara koyuyor ve ağzınıza yerleştiriyorsunuz. Dişeti ve yumuşak dokulara bulaşmadan peroksit dişlere oksijenini salıyor.

Bu beyazlatıcı kaşıkları günde bir saatten iki üç hafta kadar takıyorsunuz. Kaşıklar ağzınızdayken yemek yemek ve içecekler tüketmek hariç günlük aktivitelerinizi sürdürebilirsiniz.

II - Ofis tipi beyazlatma

Bazı insanların evde hergün kaşıkları uygulayacak zamanı ve sabrı yoktur. Bulantı refleksi olanlar, ağzındaki kaşıktan sıkılanlar da oldukça fazladır. Bu kişiler ve acil sonuç isteyen bireyler için en uygun tedavi ofis tipi beyazlatmadır.

Bu teknikte yüksek konsantrasyonda (%38) peroksit kullanırız. Genellikle 60-90 dakikalık bir tedavi uygulanır. Hemen sonuç alır daha beyaz dişlere anında kavuşursunuz. Bir hafta sonra kontrole gelirsiniz ve gerekirse bir uygulama daha o seansta yapılır. Klinik zamanı ve mesaisi yüzünden size ev tipi beyazlatma sisteminden daha maliyetli olur.

Diş Beyazlatmada yan etkiler?

Oksijenlenme işlemi tamamen güvenlidir. Dişleriniz zayıflamaz dişin minesi zarar görmez. En yaygın görülen yan etki dişlerde soğuğa ve havaya karşı oluşan hassasiyettir. Nadiren dişetlerinde ve boğazda ağrı, midede rahatsızlık da oluşabilir. Hassasiyet 2-3 gün sonra geçer. Diğer yan etkilerin sebebi peroksitin çok kullanılması ve bir kısmının yutulmasıdır.

Piyasada satılan beyazlatma ürünleri

Şu an piyasada diş beyazlatıcı olarak satışa sunulmuş bir çok ürün vardır. Bu ürünler ya etki gösteremeyecek kadar zayıf konsantrasyonda yada kontrolu sağlayacak biri olmadan kullanılamayacak kadar güçlüdürler. Piyasada aynı zamanda bir çok diş beyazlatıcı diş macunu vardır. Bu diş macunları üç şekilde etki yapar :
  1. Aşındırıcılar aracılığıyla leke ve renklenmeleri temizlerler. Zamanla bu mineyi tamamen kaldıracak ve dişleriniz kalıcı olarak sararacaktır.
  2. Lekeleri karbonat yardımıyla kimyasal olarak temizlerler. Orta dereceli renklenmelerde başarılıdır ama yoğun lekelenmelerde yetersiz kalırlar.
  3. Peroksit içerirler. Araştırmalar fırçalama sırasında temasın çok az olduğunu ve bu sürenin peroksitin etki göstermesi için yetersiz kaldığını söylemektedirler.
Güvenli, Etkili, Kolay

İster ev tipi, ister ofis tipi beyazlatma yapılsın iki türlü de sonuçlar güvenli ve mükemmel olacaktır.

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Diş Beyazlatma" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dt.Osman NURSAL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dt.Osman NURSAL'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Osman NURSAL Fotoğraf
Dt.Osman NURSAL
İstanbul
Diş Hekimi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dt.Osman NURSAL'ın Yazıları
► Diş Beyazlatma Dt.Songül MİRZAOĞLU
► Diş Beyazlatma Dt.Mesut MUTLU
► Tek Diş Beyazlatma Dt.Güzin KIRSAÇLIOĞLU
► Diş Beyazlatma Dt.Murat KANLI
► Dişleri Beyazlatma Dt.Aykut TAŞKIN
► Lazerle Diş Beyazlatma Dt.Güzin KIRSAÇLIOĞLU
► Diş Beyazlatma (Bleaching) Dr.Dt. Selim AYDIN
► Bleaching (Diş Beyazlatma) Dt.Yeşim TÜNAL GÜZEY
► Diş Beyazlatma (Bleaching) Dt.Ayşe GÜR
► Pratik Diş Beyazlatma Önerileri Dr.Dt. Onur ÖZTÜRK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,637 uzman makalesi arasında 'Diş Beyazlatma' başlığıyla benzeşen toplam 12 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Estetik Diş Dolguları Aralık 2010
► Porselen Köprüler Hakkında Herşey ÇOK OKUNUYOR Temmuz 2009
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


22:40
Top