TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!KETOJENİK DİYET

Miray PAZAR Fotoğraf
Dyt.Miray PAZAR
Aydın
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 4 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 1202,

* Yayın Tarihi : 30-01-2014 - 09:34 (298 gün önce),

* Ortalama Günde 4.02 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7771 , Kelime Sayısı : 1038 , Boyut : 7.59 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.Miray PAZAR hakkında söyledikleri:
ben uluslararası özel söke hastanesınde çalışıyorum Miray hanımla burda tanıştım onun sayesınde GAPS diyetine başladım. haftada 1,700 gr yağdan kaybım var vücut analızlerım yapılıyor ve herşeyden önce kendımı çok mutlu ve enerjik hıssedıyorum dıyet yapıyormuş gıbı değilım .
Eskıden dıyet yaparken sınırlı aç ve halsızlık hıssederdım GAPS dıyetınde ise mutlu tok ve enerjik hıssedıyorum. Normalde sabahları yorgun hissederken şimdi ise çok daha dinamik yataktan kalkıyorum. Cildim ise eskisinden çok daha taze ve parlak. Var olan bağırsak problemim düzeldi. Diyetime devam ediyorum. Vücut analizi... [DEVAMI..]

(GÜLŞAH Oxx, Arkadaş/Tanıdık, 13-11-2014)

miray hanım benim kızım.Biz kendisinden çok memnunuz üstsün başarıyla YD.ünv.Dietisyenlik bölümünü üstün başarıyla bitirmiştir,çeşitli yerlerde konferanslara,seminerlere katılmıştır.Kendisinden hastanedeki dr,ve arkadaşları,hastaları çok memnunndur,abi bunlarda aile olarak bize gurur veriyor.Kızımla gurur duyuyoruz ve başarılarının devamını dilerken herkese tafsiye ediyoruz.
Kendisi güler yüzlü,tatlı dilli,konuşkan,yüzünden hiç tebessüm eksik olmaz,alçak gönüllüdür.yaşlıları çok sever,çok candan,samimi ve sıcak kanlıdır.biz ailesi olarakta hem hastane çalışanları hem kendisi çok ilgililer,sad... [DEVAMI..]

(sevilay, Arkadaş/Tanıdık, 15-01-2014)

Miray hanımın beş aydır danışanıyım.Doğum sonrası almış olduğum kilolarımdan kurtulmak için gittim kendisine,ulaşım imkanım kolay olduğu için tercih etmiştim. Zaten hastanede yeni göreve başlamıştı. Miray hanıma danışmaya başladıktan sonra hızla kilo vermeye başladım.ilk diyete başladığımda metobolizma yaşım 55 çıkınca çok üzülmüştüm.Şimdi ise 38 Danışmanımın vermiş olduğu uyguulanabilir listeler,her 15günde kontrollerim sayesinde hiç sitrese girmeden,mutlu bir şekilde kilolardan kurtuldum.Hoşgörülü davranışları,sevecen tavırları,herzaman gülen yüzü ile karşıladı beni. Yeni bir dostum olduğunu... [DEVAMI..]
(suzan Axx, Danışan, 07-01-2014)

Dyt.Miray PAZAR Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
KETOJENİK DİYET

Ketojenik diyet Pediatride Epilepsi tedavisinde kullanılmak amacıyla 1920” lerde ortaya çıkmıştır. Bunun devamındaki yıllarda kullanılıp daha sonra antikonvülsan ilaçların geliştirilmesiyle popülaritesini kaybederek 1990” lı yılların ortasında tekrardan gündeme gelip kullanılmaya başlanmıştır.
Vücudumuzdaki hücreler enerjilerini glikozdan sağlarlar. Ancak vücutta yeterli glikoz bulunamadığında vücut, dokularda depolanan yağı, keton adı verilen kimyasal maddelere dönüştürür.
Ketojenik diyet vücut enerjisinin tamamının glikoz ve karbonhidratlar yerine yağlardan sağlanmasıdır.
 `Yağ oranı yüksek, karbonhidrat açısından sınırlı bir diyettir`
Bunun için vücudun özel bir diyetle KETOZİS durumuna geçirilmesi gerekmektedir.

KETON CİSİMLERİ

Asetoasetat
-Hidroksibütirat
Aseton
Keton cisimleri metabolizmanın normal işleyişi sırasında da üretilen ve dokular tarafından enerji metaboliti olarak kullanılan maddelerdir. Karaciğer sürekli olarak düşük miktarda keton cisimleri üretmektedir. Fakat bu miktar açlıkta, ağır egzersiz sonrasında, kontrolsüz diyabet ve yetersiz karbonhidrat tüketimi sonucunda artmaktadır.

KETOJENİK DİYET

Bu diyetin EPİLEPSİ hastalarında özellikle de nöbetleri kontrol edilemeyen çocuklarda faydalı olabileceğinden bahsedilmektedir. Genellikle medikal önlemlerin başarısız olduğu durumlarda veya kombine olarak kullanılmaktadır. Diyet vücutta ketonların üretimine neden olarak , nöbet aktivitesi için oluşan potansiyeli azaltmaktadır. Kesin etki mekanizması bilinmemekle birlikte ketonların intrinsik antikonvülsan özellikleri olduğu ifade edilmektedir. Bu diyet büyüme, gelişme, doku onarımı, uygun ağırlık ve boya ulaşmak için gerekli olan proteini ve enerjiyi sağlamaktadır.

 1925 te yapılan bir çalışmada, 37 çocuğa uygulanan ketojenik diyetle ( 1 gr/ kg protein, 10-15 gr CHO/gün ve geri kalanı yağ ), % 95 inin nöbetleri kontrol altına alınmıştır. ( % 60 lık oran ise nöbetsiz )
 1930 da yapılan başka bir çalışma da ise 100 adölesana uygulanan ketojenik diyetle % 57 sinin sonuç aldığı ve nöbetlerinin kontrol altına alındığı bildirilmektedir ( %12 si nöbetsiz )
 Bu iki çalışma sonucunda bu diyetten en fazla yarar sağlayanların çocuk ve adölesanların olduğu, erişkinlerde ise bu oranın daha düşük olduğudur.
 Klasik ketojenik diyet 4 : 1 oranını içermektedir

ÖRNEK
Kahvaltı : Zeytinyağlı peynirli omlet
Ara : Peynir
Öğle : Peynirli mayonezli hamburger
Ara : Protein tozu + Hindistan cevizi yağı
Akşam : Zeytinyağlı Baharatlı Somon

ARAŞTIRMA

Amaç: Çocuklarda ketojenik diyetin kan lipid düzeylerine etkisi
Grup : 141 çocuk ort 5.2 yaş ( 70 erkek ) ve 6.1 yaş (71 kız)
Süre : 6 ay
İzlenen : LDL, VLDL, TG
Sonuç : Total kolesterolü 58 mg/dl, LDL 50 mg/dl, VLDL 8/mg dl , TG 58 mg/dl artırdığı ve HDL kolesterolüde anlamlı derecede düşürdüğü sonucuna varılmıştır

KOMPLİKASYONLAR
 Halsizlik, uyuşukluk
 Yavaşlayan büyüme ve gelişme
 Kilo kaybı
 İştahsızlık
 Kemik kırıkları
 Kabızlık
 Dehidrasyon
 Böbrek taşları
 Yüksek kan lipid düzeyleri ( % 30 )
 Metabolik asidoz
 Hipoglisemi
 Mikronütrient eksiklikleri
 Bu yüzden bu diyet kesinlikle doktor gözetimi altında uygulanmalı
 Kan ve idrar izlemleri her 3 ayda bir yapılmalı
 İdrarda ketona haftada 1 veya 2 defa bakılmalıdır
 Bunun yanında diyetisyenin de kilo ve boy kontrollerini, alması gereken enerjiyi kontrollü bir şekilde hesaplaması gerekmektedir.

 Ketojenik Diyet ketozis ve normal kan şeker düzeylerini saptamadaki zorluktan dolayı 1 yaş altındaki çocuklarda genellikle kullanılmaktadır.

MCT

1960 da yapılan çalışmalar sonucunda, orta zincirli yağ asitlerinin uzun zincirli yağ asitlerine göre daha fazla keton cisimleri ürettikleri belirtilmiştir. Bunun nedeni MCT lerin hepatik portal sisteme daha verimli bir şekilde emilerek transfer edilebilmesidir.

MCT VE KETOJENİK DİYET

Enerjinin % 60 ı MCT
Yapılan bir çalışma sonucu;
Bu yağla hazırlanan yarım yağlı süt, inatçı nöbetleri olan çocuk ve adölesanların oluşturduğu 12 kişilik gruba öğünlerinin yanında belli bir süre verilerek izlendi. Bu grubun klasik ketojenik diyetlerine MCT eklenmesiyle nöbetlerinin daha iyi kontrol altına alındığı gözlemlenmiştir Fakat bir çocuk GIS problemler yaşaması nedeniyle bu diyetten vazgeçmiştir

KETOJENİK DİYET

ENDİKASYON
 İlaca dirençli epilepsi hastaları
( çocuk ve adölesan)
 Beyinde lezyon
 Tüple beslenme

KONTRENDİKASYON
 Yetişkinler
 Böbrek hastaları
 DM
 Kalp damar hastaları

GELİŞTİRİLMİŞ KETOJENİK DİYET
ATKİNS DİYETİ

Dr. Robert Atkins”in kendi kilosunu kontrol altına alması için yarattığı bir zayıflama diyetidir.
 CHO seviyesi düşürülerek vücudun enerji gerektiğinde yağları kullanmasını amaçlayan ketojenik diyetlerin değişik bir versiyonudur.
 Kalori hesabı yerine gram hesabı yapılmaktadır
 Bu yüzden hangi grup besinde hangi tür karbonhidratın bulunduğu önemli bir noktadır.
 Epilepsi nöbetlerini kontrol altına almada neredeyse, oldukça kısıtlayıcı ketojenik diyet kadar etkilidir.
 Atkins gibi yüksek proteinli diyetlere doktor kontrolünde başlanıp öyle devam edilmelidir.
 Böbrek, kalp damar hastalıkları ve obezite sorunları olan bireyler için uygun bir diyet olmadığı belirtilmiştir.
 Uzun süre uygulandığında yüksek kolesterol ve kas zayıflığı gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

KETOJENİK DİYET VE ATKİNS

 Vücut kimyasını değiştiren, görece yüksek yağ ve düşük karbonhidrat içerikli gıdalar içermektedirler
 Johns Hopkins Çocuk Merkezi pediatrik Nöroloji Uzmanı Dr. Eric Kossof konuyla ilgili; “Bulgularımız, ketojenik diyetle karşılaştırıldığında, görece iyi bir etki ortaya koyuyor. 20 çocuk hastayla yürüttüğümüz araştırmamız, hastalara ve hekimlere, kanıtlanmış olan ancak oldukça kısıtlayıcı ketojenik diyetten vazgeçmelerini söyleyecek kadar büyük çaplı değil ; fakat, sonuçlar cesaret verici ve merak uynadırıcı”
 Ketojenik diyette Atkins Diyeti ile ayni prensiple çalışır. Tek fark, kalori sınırlanması uygulanmayıp porsiyonlar kişinin kilosunu muhafaza edecek şekilde ayarlanır
 Uzmanlar Atkins Diyetindeki porsiyonları kilo kaybını engelleyecek şekilde değiştirerek DEĞİŞTİRİLMİŞ ATKİNS DİYETİ adı altında epilepsi hastalarına uygulamışlardır.
 John Hopkins Üniversitesindeki bilim adamları bu diyeti uygulayan epilepsi hastalarının % 50 ye yakınının daha az nöbet geçirdiğini görmesi ile ortaya çıkmıştır.

MAD

 Geleneksel Atkins diyetinin aksine ilaca dirençli Nöbetler için Modifiye edilmiş Atkins daha çok karbonhidrat içermektedir (10-20gr/gün) Ketojenik diyetten farklı, Modifiye Atkins diyetinde herhangi bir sıvı, protein veya kalori kısıtlaması yoktur
 Çocuklar tarafından daha iyi tolere edilebilen ve takip edilebilen bir diyettir
 Ayrıca gıdalar tartılıp ölçülmemektedir. Fakat karbonhidrat sayımı hastalar ve aileler tarafından izlenmelidir. Bu yüzden Modifiye Atkins normal yaşama biraz daha uygundur.
 Protein ve total enerji kısıtlanmaz. Çünkü bu diyette yağdan ve proteinden yüksek yumurta, mayonez, tereyağı, hamburger ve bunlar gibi besinler yanında çocuklar ekmek veya bazı kek türlerinden tüketebilmektedir.
 Tüketebilecek karbonhidrat miktarı nörolog ve diyetisyen önderliğinde ayarlanmaktadır. Böylece çocukların beslenmeleri aşırı katı olmamaktadır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"KETOJENİK DİYET" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Miray PAZAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Obezite Ve Çocuk , Dyt.Perran AYDEMİR
 • D Vitamini Ve Obezite , Dyt.Hatice KARSLIOĞLU
 • Diyeti Bıraktıran Bahaneler , Dyt.Hatice KARSLIOĞLU
 • Sağlıklı Kilo Kaybı Ve Doğru Bilinen Yanlışlar , Dyt.Ufuk ZERENTÜRK
 • Şalgam Suyu , Dyt.Serpil TARMAN
 • Avrupa 2015-2020 Beslenme Gıda Eylem Planı , Dyt.Serpil TARMAN
 • Diyetin Olmazsa Olmazı Ara Öğün , Dyt.Ebru AYTEKİN
 • Gebelikte Beslenme Ve Ağırlık Kazanımı , Dyt.Serpil TARMAN
 • Obezite Ve Kalsiyum , Dyt.Serpil TARMAN
 • Tam Tahılların Gücü , Dyt.Serpil TARMAN
 • Sonbaharda Beslenme , Dyt.Aysen ARICAN
 • Doğru Beslen Genç Kal , Dyt.Serpil TARMAN
 • Protein Ağırlıklı Diyetlerle Beslenmenin Dezavantajları , Dyt.Serpil TARMAN
 • Açlık-İştah Ve Tokluk Metabolizma Şeytan Üçgeni , Dyt.Serpil TARMAN
 • Genetiği Değiştirilmiş Gıdalara Neden Gereksinim Duyulmaktadır?? , Dyt.Serpil TARMAN
 • Sporcu Beslenmesi , Dyt.Serpil TARMAN
 • Besin - İlaç Etkileşimi Nedir? İlaçlar Hangi Besinlerle Etkileşime Girer? , Dyt.Hilal BATMAZ
 • Diabette (Şeker Hastalığında) Beslenme , Dyt.Dilşah KOLAÇ KAÇAR
 • Beyaz Çay , Dyt.Serpil TARMAN
 • Protein Ağırlıklı Diyetlerle Beslenmenin Dezavantajları -Yağlar Karbonhidratların Ateşinde Yanar- , Dyt.Serpil TARMAN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  21:44
  Top