2007'den Bugüne 92,396 Tavsiye, 28,229 Uzman ve 19,987 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Yeniden Diyet (Diyet Algısı)
MAKALE #15879 © Yazan Dyt.Buket ADANÇ | Yayın Aralık 2015 | 3,965 Okuyucu
YİNE,YENİDEN DİYET

Tarihe şöyle bir göz attığınızda her dönem insanların belirli konular üzerinde yoğunlaşmış olduğuna şahit olacaksınız. Kimi dönem felsefe ve sanat, kimi dönem siyaset ile ilgilenen insanoğlunun son durağı vücudu oldu diyebiliriz. Özellikle 2000 li yıllardan sonra artan fiziksel güzellik kavramı artık pek çok insanın üzerinde baskı halini almaya başladı. Herkesin güzel kabul ettiği kalkık burunlar, dolgu dudaklar, şekilli kalçalar için çabalayan bayanların sayısı gün geçtikçe artıyor.

Bir diyetisyen olarak gün içerisinde pek çok insan ile kilo kontrolü ile ilgili iletişim kuruyorum ve gözlemlediğim ; toplumda baskının yeni şekli: Kilo!!! Evet, yanlış duymadınız. Kendi değerini belirlerken bile kilo gibi değişken bir parametreyi ön plana alan onlarca insan ile karşılaşıyorum. Aslında gelinen bu noktaya çok şaşırmamak lazım çünkü hangi dergiye veya gazeteye el atsak zayıflama ile ilgili bir başlık görüyoruz, hangi kanalı çevirsek uzman bile olmayan kişilerin beslenme tüyoları verdiğine denk geliyoruz. Sosyal medya hesaplarına gelince durum daha da kronikleşiyor. Diyet yapanların tabakları, spor yapanların popoları, fit annelerin cici spor kıyafetleri vb… Yani kısaca nereye kafamızı çevirsek verilen mesaj : İnce, daha ince olmalısın!!!

Bu duruma uzman olarak neden bu kadar kafa yoruyorsunuz derseniz gün geçtikçe yeme bozukluğuna sahip danışan sayım artıyor. Defalarca diyet yapmış ama strese bağlı kilo alıp tekrar diyet yapmayı deneyen, artık onlarca diyet çeşidini denemekten metabolizması ve psikolojisi bozulan, kilosunu korumak adına spor bağımlısı olan ve hatta beden algısı değiştiği için anoreksiya nervosa veya bulimia nervosa gibi hastalıklara kapıyı aralayan kişiler ile karşılaşıyorum. Tabi sağlıklı beslenmeyi takıntı haline getiren, sayılı besini sadece çiğ olarak tüketen ve sağlıksız olduğunu düşündüğü için kendi yaptığı dışında hiçbir besini tüketmeyen bir grup daha var: Ortoreksiya Nervoza.

Genel tabloyu özetlediğimize göre gelelim nedenlere ve çözüm sürecine!!!

Yemekle ’’ normal ilişki ’’ kurmak en önemli nokta çünkü kişinin yalnızca fiziksel açlık hissettiğinde yemek yemesi, canının çektiği şeyleri tüketmesi ve her şeyden önemlisi doyduğunda durmasıdır. Yani bedenin verdiği sinyallere göre hareket etmesidir. Sürekli popular diyetleri deneyen ve kilo dalgalanması yaşayan kişilerin en büyük problemi; uzun süre tek tip diyetler yaparak yoksunluk durumuna gelmeleri ve yemek yiyebildiklerini düşündüğü anda kontrol mekanizmalarını kaybetmeleridir. Bu durum psikolojide ’’ yoyo-efekt ‘’ olarak ifade edilir. Bu noktada atılacak ilk adım yavaş yavaş sağlıklı beslenmeye başlamak ve bunun sonucunda doğal olarak ideal kilonuza ulaşacağınıza inanmak. Yani ’’ diyet ’’ algınızı değiştirmek!

Bedeni Kabullenmek

Yıllardır diyet yapıp, her diyet sonrası tekrar eski kolusuna hatta daha da yukarısına çıkan, dolabında üç ayrı beden kıyafet bulunduran ve her sabah bedeninizle kavga ederek giyecek birşey bulamayanlardan mısınız? O zaman önce kendi vücut tipinizi kabullenmekle başlamalısınız. Eğer kendinizi olduğunuz gibi kabul ederseniz kilo vermeyi stres faktörlerinden çıkartmış olursunuz ve süreciniz daha sağlıklı ilerler.

Doğallığını Yitirmiş Yemek Davranışı İle Yüzleşmek
Kilo almaya sebep olan şey yemeğin kendisi değil, tüketilme biçimidir. Porsiyon kontrolünü sağlayamayan kişiler kilo problem yaşarlar. Genelde bu kişiler yemek yemekten keyif aldığını iddia etselerde gerçekte yemek yeme eyleminin stresle baş etme yöntemi olarak kullanırlar. Gerçekten yemek yemeği sevenler istediği yiyecekleri, gerçekten istediği kadar tüketen ve doyuma ulaştığında duran kişilerdir.
Yeme bağımlısı kişiler özdenetimlerini yitirirler ve bu uzun vadede kendileriyle, bedenleriyle ve çevreleriyle ilişkilerinin kopmasına yol açar. Çünkü yeme bağımlılığının en önemli özelliklerinden birisi gizli yeme davranışıdır.
Doğallığını yitirmiş yeme davranışının temel sebelerini şu başlıklar altında toplayabiliriz;
 1. Yalnızlıkla başa çıkabilmek için yemek
 2. Yakınlık ve cinsellik korkusuyla başa çıkabilmek için yemek
 3. Avunmak için yemek
 4. Stresle baş edebilmek için yemek
Eğer sizde bu başlıklardan herhangi birisine yatkın olduğunuzu düşünüyorsanız önce duygu durumunuzu, yeme davranışınızdan bağımsız bir hale getirmelisiniz.

Toplumsal Ritüeller ve Sonuçları
Her toplumda yemekle ilintili gelenekler ve ritüeller vardır. Bu ritüeller ’’ biz ’’ kavramının oluşmasına destek olan davranışlardır. Özellikle bizim toplumumuzda…

Şişmanlığın Avantajları
’’Şişmanlığın avantajı mı olur ? ’’diye sorduğunuzu duyar gibiyimJ Olmaz tabi… Burada anlatmak istediğim kilonuzun arkasına gizleniyor olabileceğiniz gerçeği. Başarmak istediğiniz ama kendinize güveniniz olmayan alanlarda kilo probleminizi bahane ederek kendinizden saklanmanız. Bu noktada yapılacak en güzel şey iç dünyanıza doğru bir yolculuk yapmak ve doğru cevaplarla geri dönmek.

İncelmenin Dezavantajlar
En temel sebep ’’ diyet ’’ yapma korkusudur. Bunu en kolay atlatabileceğiniz yöntem diyetisyenin hazırladığı sağlıklı beslenme programlarını uygulamaktır. Kısa vadede, yüksek kilolar kaybetme hevesiyle yapacağınız diyetler size tekrar bıkkınlık noktasına getirecektir.

Normal Yemek Yemeye Geçmek
Normal yeme davranışı geliştiren kişilerin özelliklerine göz atarsak bu maddeyi daha kolay uygulayabiliriz.
 1. Sadece fiziksel açlık durumunda yemek yemek,
 2. Canlarının çektiği yiyecekleri tercih etmek
 3. Sağlıklı beslenme konusunda bilinçli olmak (takıntılı değil)
 4. Doyduğu anda daha fazlasını tüketmemek
 5. Yiyecek seçiminde takıntılı olmamak
Yeme Davranışını Değiştirmek İçin Öneriler;
 1. Kendinize doğru soruları sorun. Yaşadığım fizyolojik açlık mı yoksa psikolojik açlık mı?
 2. Yemek yemeği keyif haline getirin ve yediklerinizin tadını çıkartın.
 3. Doyduğunuz anda tabağınızı bırakın.
 4. Bir kereye mahsus aç kalma deneyimi yaşayın. O zaman gerçek açlık ve duygusal açlık arasındaki farklı hissedeceksiniz.
 5. Mide hacminizi göz önünde bulundurun.
 6. Günlük menünüze mutlaka sevdiğiniz yiyeceklerden birini ilave edin.
 7. Kendinizi diğer insanların kilo baskısından kurtarın
 8. Sürekli yediklerinizi düşünüp,hesaplayıp, suçluluk duymaktan vazgeçin
 9. Iş sonrasında ilk önce dinlenip sonra yemeğe oturun ki stres atma yönteminiz yemek olmasın.
 10. Yemek saatlerinizi katı bir şekilde belirlemeyin. Düzenli beslenmeye başladığınızda biyolojik saatinizin alarımı sizin için yemek saatinde çalacaktır.
 11. Sürekli tartılmayın ve sürekli kilonuzdan bahsetmeyin.
 12. Harekete geçin ve stres yönetiminizi bu şekilde sağlayın.
 13. Yiyeceklerinizi planlamayın veya her zaman bir B planınız olsun.
Tüm bu yazdıklarımı okuduktan sonra duygularınızı gözden geçirin ve geç kalmadan harekete geçin. Alışkanlıkların değişmesi yaklaşık 15-21 günlük bir süreçtir. Sanırım kocaman ömürde kendinize ayıracağınız 21 gününüz vardır:)

Herkese sağlıklı ve formda bir gün diliyorum…

DİYETİSYEN BUKET ADANÇ
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Yeniden Diyet (Diyet Algısı)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Buket ADANÇ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Buket ADANÇ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Buket ADANÇ Fotoğraf
Dyt.Buket ADANÇ
İzmir (Online hizmet de veriyor)
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi147 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Buket ADANÇ'ın Makaleleri
► Diyet Açılımı : Size Özel Diyet Dyt.Berrin YİĞİT
► Diyet Kültürü Dyt.Selin ŞEN
► Diyet Hataları Dyt.Turgay KÖSE
► Diyet Nedir? Dyt.Nurten ÇETİN
► Diyet Palavraları Dyt.Elif ÖZCAN
► Ketojenik Diyet Dyt.Miray PAZAR
► Oruç ve Diyet Dyt.Seda KAYA
► Yaz Dönemi ve Diyet Dyt.Canan DOĞAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,987 uzman makalesi arasında 'Yeniden Diyet (Diyet Algısı)' başlığıyla benzeşen toplam 31 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Beslenmede Kahve Aralık 2015
► Zayıflamada Motivasyon Eylül 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:30
Top