TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!MESLEK SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN FAKTÖRLER VE MESLEKİ REHBERLİK

Aykut AKOVA Fotoğraf
Pdg.Aykut AKOVA
İstanbul
Pedagog
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi106 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 45 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 8393,

* Yayın Tarihi : 23-10-2008 - 13:45 (2350 gün önce),

* Ortalama Günde 3.57 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 6890 , Kelime Sayısı : 877 , Boyut : 6.73 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Pdg.Aykut AKOVA hakkında söyledikleri:
Aykut Bey ile ilgili ilk bilgiyi internette yaptığım araştırma ile edindim.Özellikle sitenize teşekkürler, sayenizde tanışmış olduk kendisiyle...
Sorun 5. sınıfa başlayan kızımın yeni okuluna uyum sağlayamaması ve kaygı bozukluğu yaşamasıydı.Aykut Bey kendisine attığımız elektronik postayı cevapladı.Kendi muayenehanesi bize uzak olduğu için sağ olsun ayağımıza kadar geldi.Biri kızımın okulunda olmak üzere dört seansta, kaygılarıyla başa çıkma konusunda kızımıza yardım etti.
Kendisi oldukça mütevazi,yardımcı ve bilgili.Geçtiğimiz ay yaşadığımız bu sıkıntılı dönemi atlatmamızda bize destek ol... [DEVAMI..]

(Zeynep K., Danışan, 01-12-2014)

Kardeş Çocuk yuvasinda sorumlu müdür olarak gorev almaktayım.Pedegog Akova kurumumuzda danımanlık eğitimi vermektedir,çocukları gözlemlemekte,sorunlu çocukların sorunlarını gidermeye yönelik çalışmalar yapmakta ve aile danışmanlığı,aile görüşmeleri yapmaktadır.Çalışan personele hizmet içi eğitim vermektedir.Tüm bunları yaparken kendisinin mesleki tecrübe ve birikimine tanık olmaktayım.Bu bilgi ve tecrübesini diğer kişilerede kullanması için bu yazıyı yaziyorum.Ve kendisinede yaptıgı çalışmalardan dolayı çok teşekkür ediyorum.
(semra, Arkadaş/Tanıdık, 18-11-2013)

Aykut bey candan samimi ve icten cozum ureten bir uzman olarak tanitabiliriz ozellikle problemi cozme teknik yaklasimi digerlerinden daha samimi olmasi diger kisilerden ayiran en onemli ozelligi olsa gerek
kendusine basvuran kisilere cozum uretme noktasinda efektif bir etkiye sahip bu nedenle de son derece yogun bir randevu trafigine sahip olmasi bu durumu gayet iyi acikliyor.
Kendisine yonlendirilen kisilere yaklasim acisindan yarattigi pozitif hava guven esasini aninda olusturuyor
ve siz aninda kendinizi danışmanınızın kollarina emanet edecek bir etik hava bulabiliyorsunuz bu samimi kisi... [DEVAMI..]

(halit bagirici, Arkadaş/Tanıdık, 05-11-2013)

Pdg.Aykut AKOVA Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
MESLEK SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN FAKTÖRLER VE MESLEKİ REHBERLİK

İnsan yaşamında farklı aşamalar vardır.Bu aşamalar BEBEKLİK, İLK ÇOCUKLUK, ERGENLİK VE YETİŞKİNLİKTİR.
Bireyler gelişimleri sırasında farklı öğretim basamaklarından geçerler. Bunlar okul öncesi eğitim, ilk öğretim, orta öğretim ve yüksek öğretimdir. Zorunlu olan eğitim tamamlandık tan sonra birey eğitimini devam ettirir.
Burada nasıl bir okula devam edeckerine karar vermek gerekir.Meslek seçimi kişinin yaşamında önemli bir yere sahiptir.Seçilen meslek kişinin ileride yaşamı boyunca devamlı bir işe sahip olup olmamasını, başarılı veya başarısız bir insan olmasını birlikte çalışacağı ve sürekli temas halinde olacağı insanları seçmesini için de yaşayacağı ortamı ne kadar para kazanacağını işinden zevk alıp almayacağını etkiler.
Meslek hayatındaki deneyimleri, bireyi psikolojik yönden etkilediği gibi aynı zaman da zihinsel, duygusal ve kişilik gelişimini etkilemektedir.Seçtiği meslek hayatının büyük bir kısmını geçtiği dış çevreyi oluşturmakla kalmaz, bireyin içinde yaşadığı psikolojik durumu da etkiler.
Bireyin iş hayatın daki deneyimleri üzücü, mutlu edici veya utandırıcı olması kadar bunların bireyi etkileyip etkilemediği kişiliğine uyup uymadığı da önemlidir. İnsanın nasılki büyüyüp gelişmesi için besine ihtiyacı varsa kişiliğinin gelişmesi için karakterinin oluşması için uygun ve sevdiği faaliyetlerde bulunmaya ihtiyacı vardır.
Bu açıklamalardan da anlaşılmaktadır ki meslek seçimi bireyin yaşamı için büyük önem taşımaktadır. Çünkü seçeceği meslek ilerdeki tüm yaşamını olumlu yada olumsuz etkileyecektir. Meslek sadece bir para kazanma aracı olarak görülmemelidir.Çünkü tüm sosyal hayatını, psikolojik durumunu, kişiliğini etkileyecektir kişiler yetenek ilgi ve istekleri doğrultusunda meslek seçerlerse daha mutlu, başarılı, verimli olur.
Meslek seçiminin gelişi güzel yapıldığı hallerde ise birey başarısız olur. Düş kırıklığına uğrar mesleğinde ilerleyemez bazı hallerde meslek değiştirmesi bile imkansız olur, sevmediği, başarılı olamadığı alanda çalışmasını sürdürmek zorunda kalır. Bütün bu nedenler göstermektedir ki, bireyin tüm yaşamanı ve mutluluğunu etkileyen iş veya mesleğin seçimi, bilinçli olunması gereken bir konudur:
Bu konunun çözümünde de birey hem kendi özelliklerine hem de seçeceği mesleğin niteliklerine göz önünde tutmalıdır.Çözümü zor olan bu konuda bireyin yardıma ihtiyacı vardır. Bireye bu yardımı sağlayacak olan mesleğe yöneltme veya mesleki rehberlik adını alan etkinliktir.
MESLEKİ REHBERLİK NE DEMEKTİR?
Mesleki rehberlik bireyi yetenek, ilgi ve istekleri doğrultusunda bir iş veya meslek seçecek şekilde yönlendirilmektir. Eğer söz konusu birey ortaokul veya lise öğrencisi ise onu arzu ettiği mesleğe hazırlayacak eğitim ve öğretim kurumuna yöneltmek; Ona yetenek ve ilgilerini geliştirme olanaklarını tanıtmak, yaratmak ve bunlardan yaralanmasını sağlamaktır.
Eğer birey çalışma hayatına alışmaya hazırlanan bir genç ise, onu beceri ve isteklerine uygun bir uğraşa yöneltmek, bu alanda iş bulmasına yardımcı olmaktır.
İşte bireyin, özelliklerine en uygun mesleği seçmesine yardım etmek iş hayatına atılmasına kolaylaştırmak ve meslek seçimi sırasında karşılaşabileceği güçleri azaltmak için yapılan tüm çalışmalar mesleki rehberlik olarak adlandırılır.
Bireyi tanımak, onun yetenek ve ilgilerine belirlemek, meslekleri tüm özellikleri ile tanımak, bu bilgilerin ışığı altında bireyi kendi özelliklerine uygun bir mesleğe yöneltmek, onu verimli ve başarılı olabileceği meslekleri araştırmak ve bireye bunların arasından seçim yapma fırsatını vermek, mesleki rehberlik hizmetinin kapsamına girer.
Bireyin yerinde seçim yapabilmesi için, kendisini ve meslekleri tanımasını sağlamak mesleki rehberlik hizmetinin başlıca amacıdır.
Günümüzde gelişmiş toplumlarda binlerce insannın işinde başarılı olmadığı yüzbinlerce insanın iş aradığı seçim yapabilecek iş ve meslek sayısının da otuz binin üstünde olduğu düşünülürse meslek seçiminin ne kadar güç bir iş olduğu, mesleğe yöneltmekse meslek seçiminin ne kadar ihtiyacında ne kadar büyük olduğu anlaşılabilir.
Gelişmiş ülkelerde gencin meslek seçimi işin de aile, okul ve çevre yeterli olamadıklarını fark ettiklerinden bu yana bu işi meslek rehberi merkezleri üstlenmiştir.
Gencin özelliklerine uygun bir meslek seçmesi, bu mesleğe hazırlanması ve bu mesleğe girerek orada ilerlemesi için çalışmalar yapan mesleğe yöneltme ekibinin görevleri şöyle sıralanabilir:
 • GENCİ TANIMAK,
 • GENCİN KENDİSİ Nİ TANIMASINA YARDIM ETMEK,
 • MESLEKLERİ VE İŞ PİYASASINI TANIMAK VE TANITMAK,
 • BİREY-MESLEK UYGUNLUĞU NU ARAŞTIRMAK,
 • MESLEK SEÇİMİNDEN SONRA GENCİ İZLEMEK.
Bu görevlerin ayrıntılarına girmeden meslek, ilgi ve yetenek kavramlarını açıklamak gerekir
MESLEK NE DEMEKTİR? MESLEK KAVRAMININ AÇIKLANMASI:
 1. Meslek,belli bir formasyonu gerektiren, amatörülükten uzak, tam günlük bir iştir:
 2. Meslek, sürekli olarak yapılan çalışmadır. İnsan işini sık sık değiştirebilir, ancak mesleğini değiştiremez. Bireyin geçici olarak yaptığı iş meslek sayılmaz.
 3. Yapılan iş meslek ise, bireyde güçlü bir motivasyon (güdülenme) ömür boyu meslekte kalma arzusu bulunur.
 4. Meslek bilgi, beceri ve ustalık gerektirir. Bireyin bilgi, beceri ve ustalık kazanması ancak belli bir eğitim ve öğretimden geçebilmesi için belli bir potansiyele sahip olması gerekir.
 5. Meslek, bireyin yetenek ve ilgileri doğrultusun da seçilmiş bir çalışma alanı olarak ele alındığından bireyin maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamalıdır.
 6. Meslek, belli koşullarda ve belli ilkeler doğrultusunda yapılan iştir. Her mesleğin belli bir evrimi ve belli bir gelişimi vardır. Belli bir devrede, belli bir yerde geçerli olan meslek, farklı bir devrede, farklı bir yerde geçerli olmaya bilir.
 7. Meslek para karşılığı yapılan iştir, ancak para karşılığı yapılan her iş meslek değildir.
 8. Meslek, geçim sağlamak için yapılan iştir.Ancak bireyin geçimini sağlayan her iş meslek değildir.
 9. Meslek sahibi, yaptığı iş hakkında en doğru kararı verebilen ve işle ilgili tüm bilgilere vakıf olan kişidir:
BÜTÜN MESLEKLERİN BU KRİTERLERE SAHİP OLDUKLARI SÖYLENEMEZ.
BU KRİTERLER BİR MESLEK İÇİN GEÇERLİ OLUP, BİR BAŞKA MESLEK İÇİN GEÇERLİ OLMAYABİLİRLER. ANCAK MESLEKLERİN MESLEKLERİN BİR KISMI İÇİN BU KRİTERLERİN BİR ÇOĞU GEÇERLİDİR
Aslın da meslek kavramını tanımlamak zannedildiği kadar kolay değildir, bu nedenle(Claparede 1924), (Bühler ve Meili 1944) gibi uzmanlar meslek kavramı nı tanımlamaktansa, tasvir etmeyi tercih ederler, mesleğin nitelikleri üzerinde dururlar. Mesleğin oluşumu, yapılacak işin niteliği, iş ortamı, çalışma koşulları, yaş-cinsiyet-yetenek gibi meslekte aranan özellikler, mesleğe hazırlanma olayı, mesleğe giriş yöntemleri, çıraklık ve staj süresi, ilerleme ve yükselme şansı, iş olanakları, mesleğin toplumsal saygınlığı, meslek seçme aşamasında olan bireyin seçmek istediği meslekler hakkında bilmesi gereken niteliklerdir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"MESLEK SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN FAKTÖRLER VE MESLEKİ REHBERLİK" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Pdg.Aykut AKOVA'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Pdg.Aykut AKOVA Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Kekemelik Ve Tedavi Yöntemleri
 • Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Etkisi
 • Evlilik Sorunları Ve Evlilik Terapisi
 • Çocuklarda Ve Ergenlerde Depresyon Ve Tedavisi
 • Psikolojik Danışmanlık, Psikolojik Yardım Ve Psikolojik Danışman
 • Çocuklarda Çalma, Saldırganlık, Söz Dinlememe, Uyum Ve Davranış Sorunları
 • Çocuklarda Yalan Söyleme Ve Çözümü
 • Çocuklarda Korkular Ve Kaygı
 • Sınav Kaygısı Ve Başa Çıkma Yolları
 • Stresle Başa Çıkma Yolları
 • Çocuk Ve Ergen Psikiyatrisi
 • Otizm Ve Tedavisi
 • Çocuklara Uygulanan Zeka Testleri
 • Sosyal Fobi , Panik Atak Ve Tedavisi - Çocuk Ve Ergenlerde Anksiyete Bozuklukları
 • Okula Gitmek İstememe Ve Çözümü (Okul Fobisi)
 • Kekemelik Ve Tedavisi
 • Evlilik Ve Aile Danışmanlığı - Aile Terapisinin Amacı
 • Okul Başarısızlığının Nedenleri
 • Öğrenme Güçlüğü Ve Çözümü ( Disleksi)
 • Çocuklarda Dikkat Eksikliği Ve Dikkat Sorunu
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Çocukta Burun Karıştırma , Meral HASANDAYIOĞLU
 • Ailelerin Karnelere Tutumu Ne Olmalı, Yarıyıl Tatili Nasıl Geçirilmelidir? , Öznur SİMAV
 • Eşimi Kıskanıyorum , Meral HASANDAYIOĞLU
 • Okul Önesi Dönemden Yetişkinliğe Özgül Öğrenme Güçlüğü Disleksi , Elda Ayşe TATLI
 • Çocuklarda Özgüven Nasıl Gelişir , Sümeyye BÜYÜK
 • Atlarla Terapi , Elda Ayşe TATLI
 • Bebek Bakımında Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir , Emine ERGÜN
 • Asperger Otizm , Elda Ayşe TATLI
 • Şekil Mi? İçerik Mi? Çocuklarda İsteklerin Ötelenmesi , Öznur SİMAV
 • Çocuğa Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmeli , Emine ERGÜN
 • Çocuk Ve Oyun , Elda Ayşe TATLI
 • Bağlanma Stilinin Duygusal Gelişime Etkisi , Elda Ayşe TATLI
 • Psikolojik Dayanıklılık Ve Anne Tutumunun Psikolojik Dayanıklık Gücüne Etkisi , Elda Ayşe TATLI
 • Bir Pedagog Gözüyle Terapi , Elda Ayşe TATLI
 • Çocuklarda Gelişimsel Korkular Ve Baş Etme Yöntemleri , Elda Ayşe TATLI
 • Akademik Başarı İçin Öğretmene Saygı , Öznur SİMAV
 • ''hayır'' Deme Becerisi, Madde Kullanımı, Çocuk-Aile- Okul İlişkileri , Öznur SİMAV
 • Demokrasi Anlayışı Ve Çocuk.. , Öznur SİMAV
 • Dil Ve Konuşma Birbirinden Farklı Kavramlar Mıdır? Neden? , Gizem ŞENGÜN
 • Anne Sütünün Bebek İçin Önemi Nedir , Emine ERGÜN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  11:02
  Top