TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
BİPOLAR BOZUKLUK

Sena TUNÇ Fotoğraf
Psk.Sena TUNÇ
İstanbul
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi10 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 18 Makalesi varFotoğrafı MevcutTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 7640,

* Yayın Tarihi : 27-12-2008 - 14:55 (2942 gün önce),

* Ortalama Günde 2.60 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3906 , Kelime Sayısı : 573 , Boyut : 3.81 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Sena TUNÇ hakkında söyledikleri:
Merhaba,

Sena hanımla psikoterapi sürecimiz yaklaşık iki buçuk yıl önce başladı ve bir buçuk ay önce sonlandı. Sanırım oldukça ağır bir "vaka" olmam nedeniyle de uzun süreli bir terapi süreci yaşandı. Kendisine başvurmadan önce 3-4 psikiyatr ve psikolog dolaşmıştım, ancak gerek benim de yüksek llisansımın psikoloji olması nedeniyle zor beğenir biri olmam, gerekse sorunlarımın ağırlığı ve çokluğu nedeniyle hiçbirinden tatmin olamamıştım. alkol bağımlılığı, majör depresyon ve cinsel kimliğimle ilgili bir türlü yüzleşemediğim yönlerim.
Şu anda bir buçuk yıldır ayığım, ki bu 3 sene... [DEVAMI..]

(E.D., Danışan, 27-07-2008)

Merhabalar..Sena hanıma evliliğimizin çıkmazda olduğu, boşanma arifesine geldiğimiz bir dönemde başvurduk. Evliliğimizdeki herşey kabus gibiydi.

Terapiye başladığımızın 3. haftasında herşey yavaş yavaş rayına girmeye başladı. Seanslarda uygulanan teknikler, evödevleri farkında olmadan eşimle birbirimize yakınlaşmamızı sağladı. Boşanıcaz inancı kendını yeniden oluyor, evliliğimiz toparlanıyora bıraktı..

Sena hanıma buradan çok teşekkür ediyorum..Yaklaşık 2 hafta önce kendisini kucağımda 3 aylık kızımla ziyaret ettim..Kızım da kendisine minnettar...

Şimdi evliliği yolunda gitmeyen bir ... [DEVAMI..]

(Şenay, Danışan, 06-05-2008)

Psk.Sena TUNÇ Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
BİPOLAR BOZUKLUK

Bipolar I Bozukluk tipik olarak ergenlik dönemi sonrasında, 20 ‘li yaşlarda ve herhangi bir tip epizodla ( hecme ) başlayabilir. Hastaların % 20–30’ unda ilk epizod 21 yaşından önce, % 10’unda ise 50 yaşından sonra ortaya çıkar. Çocukluk döneminde daha az izlenir ve tabloya disforik özellikler hakimdir. Ancak çocukluk çağında başlayan depresif epizodların, ilerideki yıllarda Bipolar hastalık riskini arttırdığı ileri sürülmektedir ( Weissman ve ark: 1996, s. 276 ).

Genç yaşlarda manik epizodlar daha sık izlenirken, ileri yaşlarda depresif epizodlar daha sık görülmektedir. Erken yaşta ( 18 yaş öncesi ) başlayan olgularda, genç yaşta ( 40 yaş sonrası ) başlayan olgulara göre; birinci derece akrabalarda bipolar öyküsü daha sıktır, daha fazla psikotik ve daha fazla karma epizod görülür, hastalık daha ağır seyreder, lityum korumasına daha az cevap verir ve yine bunlarda panik atak birlikteliğine daha sık rastlanır ( Işık: 2003, s. 487 ).

Özpoyraz ve Tamam ( 2004, s.1 )’a göre; Bipolar I Bozukluğun yaşam boyu yaygınlığı % 1 dolayındadır. Kadın ve erkek oranları eşittir. Başlama yaşı 6–50 arasında ortalama 30 yaş dolayındadır. Işık ( 2003 )’ a göre; erkeklerde ilk atak daha çok mani şeklinde olur, daha sık manik epizod geçirirler ve alkol / madde kötüye kullanımı öyküsü de daha sıktır. Kadınlar ise daha sık depresif epizod geçirirler ve gerek ilk epizod gerekse daha sonraki epizodların çoğu depresiftir. Ayrıca karma epizodlara da erkeklerden daha sık rastlanır. Ailesinde bipolar hastalık öyküsü olanlarda hastalığın ortaya çıkma riski artar, başlama yaşı daha erkendir ve prognoz daha da kötüdür. Hastaların % 28 inde epizodlar mevsimsel özellikler gösterir ve yine hastaların % 66’sında bir başka eksen I bozukluğu bulunmaktadır ( Işık: 2003, s.487 ).


BİPOLAR II BOZUKLUK ( İKİUÇLU-1 )

Bipolar Bozukluk, yakın zamana kadar nadir görülen, öforik uyarılma ve depresif gerilemeyle kendini belli eden, tanı konulması ve tedavisi kolay, farmakolojik tedavi ile sonlanımı iyi olan bir bozukluk olarak tanımlanmaktaydı. Bipolar Bozukluğun algınlanması son 10 yıl içinde dramatik olarak değişmiş, toplum içindeki yaygınlığı %5’i bulan, birçok durumu kapsadığı anlaşılmıştır. ( Maj, 2002 )

Yazıcı ( 1998 )’ya göre; Bipolar II Bozukluğun ana özelliği, en az bir Majör depresif epizod ile en az bir hipomanik epizodun varlığı, ama manik ya da karışık tip bir epizodun bulunmamasıdır.

Bipolar Bozukluklarda ilk dönemler genelde depresiftir. Goodwin ( 1990 ) ’ in Bipolar Bozukluk hastalarından oluşan örneklemde hastaların yaşadıkları ilk dönemlerin % 85’ inin depresif, % 12’sinin manik ve % 3’ünün de karma olduğu bulunmuştur.

A. En az bir Majördepresif epizodun ya da geçirilmiş epizod öyküsünün varlığı
B. En az bir hipomanik epizodun ya da geçirilmiş epizod öyküsünün varlığı
C. Manik ya da karışık tip bir epizodun geçirilmemiş olması
D. A ve B ölçütlerindeki duygudurum belirtileri şizoaffektif bozukluğa uymamaktadır ve şizofreni, şizofreniform bozukluk ya da sanrısal bozukluk ya da başka bir türde adlandırılamayan psikotik bozukluk üzerine eklenmemiştir.
E. Belirtiler sosyal, iş ya da diğer önemli alanlarda klinik olarak anlamlı bir rahatsızlık ya da bozulmaya neden olmaktadır ( Yazıcı:1998, s. 150 ).

Bu hastalar tipik olarak Majör Depresyon şikâyetiyle başvurular ve araştırma sonucunda hipomanik dönem öyküleri ortaya çıkar.

İki uçlu affektif bozukluğu olan hastalarda bozukluğun başlama yaşı tek uçlu bozukluk hastalarına oranla daha erkendir. Literatürde Bipolar Bozukluğun 20’li yaşlarda, ( 25 ile 30 yaşlar arası ) tek uçlu bozukluğun ise 30’lu yaşlarda tepe noktasına ulaşması söz konusudur ( Weissman, 1988 ). Hastaların % 20’sinden fazlasında bozukluğun tam olarak görünmesinden önce bir kaç ay ile bir kaç yıl arasında değişen ön belirtiler olmaktadır ( Eaten, 1997 ).

Sena Tunç
Y.Lisans Tezi
Dugudurum Bölümünden alıntı.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

BİPOLAR BOZUKLUK ile İlgili Kavramlar : bipolar, bipolar bozukluk, bipolar hastalık, bipolar rahatsızlık, manik epizod
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"BİPOLAR BOZUKLUK" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Sena TUNÇ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Sınav Kaygısı Ve Başa Çıkma Yolları , Uzm.Melis SÜYÜR
 • İnsanda Duygusal Gelişimin Nörobiyolojisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Kendini Kontrol , Uzm.Hülya MACİT
 • Özgüven Eksikliği Ve Geliştirme Yolları , Uzm.Feyzullah ALPMAN
 • Çocuklarda Konuşma Gelişimi Ve Bozuklukları , Eser ÖLÇER
 • Bugünü Bozan Geçmiş! Travma Sonrası Stres Bozukluğu , Uzm.Hakan TOKGÖZ
 • Evlenmeden Önce Boşanmayı Çalışın! , Mehmet POLATOĞLU
 • Çocuk Ve Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu , Ferit KARADAŞ
 • Vajinismus Nedir? , Aysel İnciler BİRTÜRK
 • Sınav Kaygısı Ve Sınav Öncesi Ve Sınav Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar , Ferit KARADAŞ
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu , Özgür TÖNBÜL
 • Sosyal Fobi - Toplumsal Kaygı Bozukluğu , Uzm.Hakan TOKGÖZ
 • Özel Sektörde Çalışan Psikologlarda Mesleki Tükenmişlik , Uzm.Elif ÇELEBİ
 • Hastalıkta Ve Sağlıkta Çocuk , Uzm.Suna BAYRAM
 • Bir Sanat Olarak: Oyun Oynamak , Uzm.Suna BAYRAM
 • Kaygı Bozuklukları Ve Düşünce Hataları , Gülçin DÖNMEZ FİDAN
 • Oyun Deyip Geçmeyin, Oyun Oynayıp Geçin! , Merve SAVAŞKAN
 • Hipnotik Telkin Yönteminin Sınav Kaygısı İle Baş Etme Yöntemi Olarak Kullanımı: Olgu Sunumu , Erdem AKGÜN
 • Sistemik Terapi Ve Depresyon - Vaka , Emine YILDIZELİ
 • Sosyal Medya Ve İlişkiler , Uzm.Özlem ŞENBAY
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  17:55
  Top