TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!Çocuklar ve Beslenme : Çocuklarda İştah Problemleri - Okul Çağında ve Bebeklerde Beslenme

Serkan TUTAR Fotoğraf
Dyt.Serkan TUTAR
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi127 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 21 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 36612,

* Yayın Tarihi : 23-09-2007 - 20:46 (3441 gün önce),

* Ortalama Günde 10.64 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 10254 , Kelime Sayısı : 1350 , Boyut : 10.01 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.Serkan TUTAR hakkında söyledikleri:
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki hayatımda daha önce hiç dietisyene gitmemiş biriydim.Bir nevi yeme bozukluğu olan "acıkmama"sorunum ,günde 1 öğün bile yesem beni 80 kiloya kadar getirmişti malesef. Hiç bir dietisyene ,diyet listelerine inanmayan biri iken ,bir arkadaşımın Serkan bey sayesinde 51 kilo zayıfladığını gördüğümde "ben de denemeliyim"dedim.Öncelikle şunu belirtmeliyim ki hiçbir diyetin mucizevi formüllü yok .Var diyen diyet tiplerine sakın kanmayın ,onlar sağlıksız ve anlık çözümler .Bu iş öncelikle kişisel irade ,daha sonra zamanlama yönetimi ve en son madde ol... [DEVAMI..]
(NİHAN Axx, Danışan, 21-10-2015)

İki yıl önce ayakkabı bağcıklarımı bağlayamaz halde iken lise yıllarımın hayalini kurar bi vaziyette "Yaparım sporumu, zayıflarım" modundaydım. Bir şeyi kaçırmışım ki o da vücudun orta kısmında bulunan toparlak yığın mekik çekmeye fizik kanunları gereği izin vermez vaziyetteydi.

Yıllarca diyet yapanlara ve diyetisyenlere garip garip yakıştırmalar yapan ben "Büyük konuşma evladım" diyen ninemin sözleri kulaklarımda çınlaya çınlaya tavsiyeediyorum.com aracılığıyla bulduğum Serkan Tutar beyin yanında buldum kendimi.

Başlarda garip garip sebze suyu önerilerinden, kaşıklı... [DEVAMI..]

(Ümit Sxx, Danışan, 21-10-2015)

10 kilo kadar fazlam vardı ve asla veremiyceğimi düşünüyordum, sürekli oturarak masa başı bi işte çalışıyorum ve spor hayatımda hiç yok, bi arkadaşım diyetisyene git belki verebılırsın dedi, ben açıkcası daha önce hiç diyetisyene gitmiş diildim ve açıkcası diyetisyenle zayıflanabiliceğine hiç ama hiç inanmıyordum,kısa boylu bı bayanım ve 10 kılo fazlam hayatımı inanılmaz derecede olumsuz etkiliyordu, yururken zorlanıyor nefes nefese kalıyordum, Serkan beyi nette arama yaparken buldum ve ilk gittiğimde kendımı oldukca rahat hissettim hastasıyla sanki yıllardır tanıyormuş akadaşıymış gibi yakınd... [DEVAMI..]
(EMİNE Kxx, Danışan, 21-10-2015)

Sürekli kilo problemi olan, çeşitli diyetler ve diyetisyenler deneyip 2-3 kilo verip sonrasında bıraktığında hemen geri alan bir insan olarak ilk doğumumdan sonra aldığım kiloları artık veremeyeceğim umutsuzluğuna kapılmıştım. Ama son bir kez daha kilo vermeyi denemek istiyordum. Bu nedenle iyi bir diyetisyen arayışına başladım ve işyerime yakın olan Serkan Bey’i sitenizdeki tavsiyelere de bakarak buldum. Kendisi ile tanıştığımda 73 kg idim ve gerçekten artık bu kilolardan çok yorulmuştum. Bütün hayatımı kısıtlıyor kendimi mutsuz hissetmeme yol açıyordu. Serkan bey bana normalde yediğimden çok... [DEVAMI..]
(Eylem E., Danışan, 08-11-2013)

Dyt.Serkan TUTAR Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Çocuklar ve Beslenme : Çocuklarda İştah Problemleri - Okul Çağında ve Bebeklerde Beslenme

ÇOCUĞUNUZUN İŞTAH PROBLEMLERİ NASIL ÇÖZÜLÜR?

Günümüzdeki çocukların ailelerine yarattıkları en büyük problemlerden biri de İŞTAHSIZLIK. Obezite kadar zor bir problem olan iştahsızlık, genelde bütün ailelerin dert yandığı bir konudur.

Günümüzde birçok aile çocuğu fazla yemek yediğinde, diğer çocuklara göre daha toplu olduklarında mutlu olmaktadır. Çocuklarının toplu bir vücut yapısına sahip olduklarında, ailelerde "çocuğum sağlıklı" düşüncesi belirmektedir. Çocukları yemediklerinde, komşunun çocuğuna göre daha zayıf olduklarında ise kiloyu bir kıyaslama aracı olarak kullanmakta ve çocuklarına yemek yemeleri adına daha çok baskı yapmaktadırlar.

Günümüzde bir moda zayıf olmak, her bayanın hatta artık erkeklerin bile istediği bir olgu. Ama bu modanın bile yaş ortalaması ülkemizde düştü. Artık 12-13 yaşındaki çocuklar bile dikkat ediyorlar kilolarına ve kilo almamak için az yiyorlar. Tabi bunda en büyük etkenlerin başında televizyon gelmektedir. Televizyonda hafif kilolu bayanların eleştirilmesi, çok zayıf bayanların ise kilo verdiği için övülmesi, ister istemez çocukları da bu yöne doğru yönlendirmektedir.

Bu durumda çözümünüz çocuğunuza zorla yemek yedirmek değil, onunla konuşarak doğru yola yönlendirmektir. Çocuğunuzun bulunduğu psikolojik durum yeme davranışını fazlası ile etkilemektedir. O anda mutlu veya mutsuz olma durumu iştahını etkilemektedir.

O dönemdeki en büyük iştahsızlık nedenlerinden biride yemek seçmedir. Daha küçük yaşlardan beri edinilen alışkanlıklar, ileride çocuğun bazı besinleri reddetmesine neden olmaktadır. Anne ve babanın tüketmediği veya sevmediği bir yemeği çocuğun çok iştahlı bir şekilde tüketilmesi beklenilemez. İlk olarak siz o besinleri tüketin ki daha sonra bunu çocuğunuzdan bekleyin.

Son dönemlerde çocuklarda ve adolesanlarda anoreksia nervosa ve bulimia gibi besin reddi hastalıkları sayısı artmıştır. Çocuğunuzun bu tür rahatsızlıklara yakalanmaması için ailelerin çok dikkatli olması ve çocuğunun besin alımını yakından takip etmesi gerekmektedir.

Bu dönemde yapmanız gereken çok basit fakat çocuğunuzun sağlıklı besin tüketmesini sağlayacak yollar vardır;

-Çocuğunuzun sevmediği besinleri onların tüketebileceği bir hale dönüştürebilirsiniz. Örneğin sütlü tatlıyı sevmeyen çocuğunuzun, tatlısının üzerine ev şekilleri yaparak veya çocuğunuzun sevdiği besinleri üzerine eklemek olabilir.
-Yemek yeme saatlerini zevkli hale getirmek
-Yemeği birlikte yemek ve çocuğunuzun yanında ben o yemeği sevmiyorum dememek
-Yemeğinizi televizyon olmayan bir yerde sohbet havasında geçirmek
-Yemek sırasında hiçbir şekilde tartışma yaratmamak
-Çocuğunuzun çok sevdiği ve tükettiği (örneğin patates kızartması gibi) sağlıksız besinleri masanızdan mümkün olduğunca az bulundurun. Mümkün olduğunca sağlıklı besin tüketmesini sağlayın.
-Masa örtülerini renkli olması, kullanılan peçetelerin renkli ve parlak olması bile işe yaramaktadır.

Çocuğunuzun ileriki yaşlarda çok fazla sağlık problemlerine yakalanmamasını istiyorsanız ve dirençli bir vücut yapısına sahip olmasını istiyorsanız kesinlikle sağlıklı besinleri ona tükettirmelisiniz. Yoksa ileride üzülebileceğiniz birçok sağlık problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Unutulmaması gereken konulardan biride beslenme alışkanlıklarının çocuk yaşta kazanıldığı ve daha sonra bunu değiştirmenin çok zor olduğudur. Türkiye'de çeşitli bölgelerde farklı besinlerin daha çok sevilmesi de bunun en iyi kanıtıdır. Ege bölgesinde bireylere rahatça zeytinyağlı besinleri tükettirebilirken, doğu bölgesindeki bireylerde etsiz yemekler yemek olarak bile görülmemektedir. Bu sebeple besin çeşitliliğini çocuğunuza küçük yaşlarda kazandırmak sizin elinizde…

OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARDA BESLENME

Hepiniz çocuklarınızın okulda başarılı bir öğrenci olmasını ve günümüzün bu zor şartlarında okuyarak hayatlarını kazanmalarını istiyorsunuz. Peki, bu sadece çocuklarınızın yoğun bir şekilde ders çalışması ile mi olur? Cevabımız kesinlikle hayır; çünkü çocuğunuz yoğun çalışması yanında beslenmesine de kesinlikle dikkat etmelidir. Okul çağındaki bireylerin iyi beslenememesi demek o toplumun geleceğinin sağlıksız olması anlamına gelmektedir. Peki, okul çantasına konulacak besinlerden, evde yemesi gereken besinlere kadar genel bir bakış açısı ile bakarsak neler yapmalıyız?

Okul çağındaki çocuklara kesinlikle sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmalıdır. Bu dönemde kazanılan beslenme alışkanlığı ömür boyu devam etmekte ve çocuğunuzun gelecekteki sağlığını dahi etkilemektedir.

Nasıl sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılabilinir?

Bu dönemde en önemli görev anneye düşmektedir. Çünkü anne şimdiye kadar çocuğunun yediği tüm besinleri yanında oldu için rahatlıkla takip ederken, artık çocuğunun okula başlaması nedeni ile takip etmek çok daha zor olacaktır.

Anneler işte yapmanız gerekenler;

-Özellikle sabah kahvaltısına çok önem verin; çünkü yapılan araştırmalar, sabah kahvaltısı yapıp okula giden çocukların, kahvaltı yapmayanlara göre daha başarılı olduklarını göstermiştir. Kahvaltı için, peynir, zeytin, yumurta, ekmek, içecek olarak ise taze sıkılmış meyve suları veya süt tercih edilmeli.
-Çocuğunuzun içtiği içeceklere dikkat edin; çünkü bu yaştaki bireylerde asitli içeceklere, meşrubatlara, hazır meyve sularına eğilim fazladır. Hiç vermeyin demiyoruz ama mümkün olduğunca az olmalı, bunların yerine süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyunu tercih edin.
-Yaşam boyu her bireye önerdiğimiz gibi okul çağındaki bireylerde fiziksel aktivite yapmalıdır. Bırakın çocuğunuz koşsun, terlesin, oyun oynasın, bu bilgisayarın veya televizyonun başında oturmasından çok daha iyidir.
-Çocuğunuz sizin yaptığınız davranışları örnek alacağını unutmayın. Şimdi düşünün, siz baba veya anne olarak çocuğunuzun önünde süt içmezseniz veya herhangi bir besini sevmediğinizi söylerseniz, çocuğunuzun o besini sevmesi inanın bir mucize olur. Bu nedenden dolayı ona iyi örnek olmalı ve gerekirse kendi beslenme alışkanlığınızı bile değiştirmelisiniz.
-Çocukların en çok sevdiği abur-cubur besinlerin (cips, çikolata, şekerler) kesinlikle bir sınırı olmalı. Bu besinleri özellikle yemeklerden önce vermemek gereklidir. Bu besinler çocuğunuzun iştahını kapatır ve ana öğünde kendi için gerekli besinleri ve besin öğelerini alamaz. Bu da büyüme ve gelişme geriliğine neden olur ki sanırım bu durumu hiçbir anne ve baba istemez.
-Yemekler hazırlanırken buna çocuğunuzun da katılmasını sağlayın ve sofrayı beraber kurun. Özellikle yemeklerin ailece yenmesi çocuğu yemeye teşvik eder. Çocuğunuzun tabağına yemeği direkt kendiniz koyacağına, onun hangi yemekten ne kadar yemek istediğini sorun. Bu hem yemeği sevmesini hem de psikolojik olarak kendine güvenmesini sağlayacaktır.
-Son olarak ise; çocuğunuzun okulunda yemek veriliyorsa, çıkan menülere dikkat edilmelidir. Eğer okulda verilen yemekler sebze ağırlıklı ise siz akşam tercihen etli bir yemek tercih edebilirsiniz. Eğer okulda etli bir yemek verilmiş ise akşama sebzeli bir yemek yapmak çok daha akıllıca olur. Eğer çocuğunuza okulda yemek verilmiyor ve evden götürülüyorsa; çocuğunuzun beslenme çantasına koyduğunuz besinlere önem gösterilmeli. Genelde okullar beslenme listelerini çocuklara söylemekte ve aileler bunları hazırlamaktadır. Serbest günlerde patates kızartması, kola, bol yağlı gıdaları tercih etmemelisiniz. Bunların yerine tavuklu veya peynirli sandviç, ayran ve meyve tercih edilmelidir.

Çocuğunuzun sağlığını düşünen siz aileler; çocuğunuzun hasta olmasını engellemek, obezite, kalp hastalığı, şeker hastalığı gibi hastalıklara çocuğunuzun şimdiden temel atmasını engellemek sizlerin ellerinde.

Bebekler ve Anne Sütü: YERYÜZÜNDEKİ TEK MUCİZEVİ BESİN…ANNE SÜTÜ

Evet, sağlıklı beslenmenin ilk başladığı noktadır; anne sütü. Çocuğunuzla olan ilk temasınız ve annelik içgüdüsünü ilk tattığınız andır çocuğunuzu emzirmek. Günümüzde anne sütüne bile gereksiz, onun yerine tüketilir birçok mama var diyen ve bunları dergi ve gazetelerde yazan birçok kişi var. Ve maalesef bunlara inananların sayısı da azımsanmayacak kadar fazla.

Anne sütü sadece o an için değil bir ömür boyu sizi sağlığınızı koruyan bir olgudur. Yapılan çalışmalarda görülmüştür ki, bebekken alınan anne sütü ileride çocuğunuzun alerji olma ve kronik hastalıklara (obezite, kalp hastalığı, şeker hastalığı) yakalanmasını azaltmaktadır.

Sadece bebeğinizi değil sizin sağlığınızı da korumaktadır. Bebeğinizi emzirmeniz, sizin göğüs kanserine yakalanmanızı, osteoporozise yakalanmanızı (kemik kitlesinin azalması ve kemiklerin çabuk kırılması) ve anemi olma riskinizi azaltmaktadır.

İlk 6 ay sadece anne sütü verilmesi dünya sağlık örgütünün (WHO) önerisidir. Ve biz annelerden tek istediğimiz başka hiçbir besin vermeden sadece kendi sütünü çocuğuna vermesidir. Su bile verilmemelidir, çünkü anne sütünden bebeğiniz ihtiyacı olan her türlü besin öğesini sağlamaktadır. Gerekli tamamlayıcı besinlere ise 6. aydan sonra başlanabilir.

Bebeğiniz için emzirme neden önemlidir?
-Her zaman siteril ve ısısı idealdir
-Besin öğesi bileşimleri bebeğin ihtiyaçlarını karşılamaktadır
-Çocuğun bağışıklık sistemini koruyan ve geliştiren etmenleri içerir
-Enfeksiyonlardan çocuğunuzu korur
-Orta kulak iltihabını riskini azaltır
-Kemik gelişimi için önemlidir
-İleride çocuğunuzun kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır
-Allerjiye karşı koruyucudur
-Zekâ gelişimine (IQ) çok önemli katkı sağlamaktadır
-Bebeğinizin daha az ağlamasını sağlar

Emzirme ilk 6 ayla sınırlı kalmamalı 6. aydan sonra tamamlayıcı besinler ve anne sütü verilmelidir. Özellikle 2 yaşına kadar verilmesi yukarıda saydığımız maddeler için önemlidir.

Bebeğin ilk aldığı süt çok önemlidir, özellikle ilk 5 gün. Çünkü bu dönemde kolostrum adı verilen ve rengi sarımtrak olan bu süt bebeğinizin enfeksiyona yakalanma riskini azaltmaktadır. Ayrıca kolostrum, doku gelişimi ve bebeğinizin sindirim sistemini korur bunun yanında daha fazla protein ve çinko içermektedir.

Mamalarda bebeklerin büyümesi için çok önemli besinlerdir ama her zaman ilk tercih anne sütü olmalıdır. Sizin ve bebeğinizin sağlığı için önemlidir.

www.gazeteadana.com ve Son Nokta gazetesinde yayınlanmıştır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Çocuklar ve Beslenme : Çocuklarda İştah Problemleri - Okul Çağında ve Bebeklerde Beslenme ile İlgili Kavramlar :
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Çocuklar ve Beslenme : Çocuklarda İştah Problemleri - Okul Çağında ve Bebeklerde Beslenme" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Serkan TUTAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Dyt.Serkan TUTAR Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Kanserden Korunmak İçin Tedbirlerinizi Aldınız mı?
 • Antı-Ageıng Besinler : Genç Kalmak İstermisiniz? İşin Sırrı Antıageıng Besinler
 • Barsak Problemlerinizin Çözümleri!
 • Reklâmlar Besin Seçiminizi Etkiliyor mu?
 • Çabuk Kilo Verdiren İşe Yaramaz Diyetler
 • Sağlıklı Bir Kalp İçin Beslenme Önerileri
 • Diyetinizi Sabotajlara Karşı Koruma Altına Alın
 • Hayatımızın Bir Parçası; Fast-Food Besinler
 • Mevsimine Göre Beslenin: Yaz Beslenmesi...Beden Sağlığınızı Korumak İçin 6 Beslenme Prensibi...Tuz ile İlgili En Çok Merak Edilenler
 • Zayıflama Püf Noktaları ve Yaz Aylarında Kiloyu Korunma
 • Kolesterol Ne Zaman Katile Dönüşür?
 • Hayalinizdeki Vücudun Tabletlere İhtiyacı Yok!
 • Moda Diyetler Sağlığımızla mı Oynuyor?
 • Kurban Bayramında Sağlıklı Olmanın Kolay Yolları: Kilolarınızdan Kalıcı Olarak Kurtulun
 • Bayramda da Sağlıklı Beslenmek İçin… Soğuklarla Savaşmak Elinizde...
 • Sağlık Problemleri ve Beslenme : Kanser, Hazımsızlık, Diyabet, Osteoporoz (Kemik Erimesi), Bağırsak Problemleri
 • Kilo Vermenin Püf Noktaları
 • Beslenme Önerileri : Çalışan Anneler İçin Öneriler, Vejeteryanlar İçin Öneriler ve Ramazanda Beslenme
 • Anti-Ageing Besinler ve Kolesterol Düşücürü Besinler
 • Akdeniz Diyeti ve Yeni Bir Akım Gı Diyeti
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Kilo Vermeye Yardımcı Kürler , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Otizm ve Beslenme , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • 0 - 2 Yaş Süt Çocuğu Beslenmesi , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Diyabet Yönetiminde Düşük Karbonhidratlı Diyet , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Avokado Yağı , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Beslenme Çantasında Hazır Gıdaya Yer Vermeyin , Dyt.Ayşe Didem GÜLER AVCI
 • Lahana Çorbası Diyeti Neymiş ? , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Uyku Bozuklukları ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Helikobakter Pilori ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Hiperaktivite ve Omega-3 Yağ Asitleri , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Limon Suyu : Asit mi Alkali mi? Önemli mi? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Ketojenik Diyet Nedir? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Hızlı Yemek ile Daha Fazla Ağırlık Kazanımı İlişkisi , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Beslenmenin Abc’si , Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
 • Engellilerde Doğru ve Bilinçli Beslenmenin Önemi , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Hiperaktif Çocuklarda Beslenme , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Çocukluk Çağı Obezitesi , Dyt.Aybüke SUBAŞIOĞLU
 • Krıll Yağı mı? Balık Yağı mı? , Doç.Dr.Dyt.Barış ÖZTÜRK
 • Kanser ve İmmünonütrisyon , Dyt.Pelin POLAT
 • Palm Yağı ve Sağlık İlişkisi: Palm Yağı Sağlık İçin Zararlı mı? , Dyt.Nursel EROĞLU
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  21:59
  Top