2007'den Bugüne 90,549 Tavsiye, 27,855 Uzman ve 19,765 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Kedi Bakımı Hastalıkları ve Tedavilerinde Veteriner Tavsiyeleri
MAKALE #4750 © Yazan Vet.Hek.Tolgay AYTAR | Yayın Mart 2010 | 286,638 Okuyucu ÇOK OKUNUYOR
KEDİ BAKIMI HASTALIKLARI VE TEDAVİLERİ VETERİNER TAVSİYELER!

Kedi kısırlaştırmanın fayda ve zararları nelerdir?

Erkek kedilerde keskin idrar kokusunu ortadan kaldırılması,davranış bozukluklarının önlenmesi,dişi kedilerde üremenin kontrol edilmesi daha az kavgacı olması,evden kaçmasını engelleme,dişi kedilerde erken yaşlanmanın önlenmesi ,kızgınlık zamanı huzursuzlukların önlenmesi,ileriki yaşlarda yumurtalıklarda kistlerin oluşmasını önlemek amacıyla yapılmaktadır.

Kedilere aspirin verilir mi ?

Kesinlikle hayır aspirin kedileri zehirlemektedir kedilerinize paresetamol türevi ilaçlarda vermenizi tavsiye etmem.

Kedi kabızlık sebepleri?

Kedilere özellikle hazmı zor olan ciğer, akciğer, tavuk kemiği vs gıda verilmesi ,kedilerde paraziter olgular,mide ve bağırsaklarda yabancı cisimler, yemek borusundaki anomaliler bağırsak düğümlenmesi, su tüketiminin yetersiz olması, mamadaki selüloz oranının gereğinden fazla olması neden olabilir.Kedilerde sindirim yavaştır bu sindirim yaşlanmayla beraber artar bu nedenle yaşlı kedilerde daha fazla görülür.Kabızlık uzun tüylü kedilerde kısa tüylü kedilere oranla daha fazla görülür.

Kedi tüyü dökülmesi nedenleri nelerdir?

Kedilerin sağlıklı gıda ile beslenememeleri ,kedilerin kaliteli mamalarla beslenmemesi,iç paraziter tedavilerin yapılmaması,stres faktörleri, kedilerin taranmaması, deri hastalıkları, pire mücadelesinin yapılmaması, biotin eksiklikleri,çok sık yıkanmaları,mevsimsel faktörler,çiftleşme ve hamilelik dönemleri,hormonal dengesizlikler.

Kedi aşıları nelerdir?

Kedilerde kist-parazit aşısı,karma aşı,leucomie aşısı,fiv aşısı,kuduz,micanfin aşısı yapılamaktadır.Yavrularda kist parazit tedavisi, karma aşı, leucomie ,fiv aşısı 2 doz olarak kuduz tek doz yapılmaktadır. Yetişkin kedilerde karma aşı ,leucomie aşısı,kuduz yılda bir kez tek doz olarak uygulanmaktadır.

Kedi beslenmesi neden önemlidir?

Kediler etoburdular. Kediler doğaları gereği yemek konusunda seçicidirler düzenli öğün isterler ve temiz su isterler.Tüyleri parlak, çevik ,bakışlar canlı ise sağlıklı besleniyor diyebiliriz.Kediler istedikleri sıcaklıkta olmayan ve iyi kokmayan yiyecekleri red ederler.beslenmede protein,a vitamini,d vitamini,karbonhidratlar,temel yağ asitleri,taurin olmassa olmaz dediğimiz temel öğelerdir. Beslenmede yavrularda ve yetişkinlerde arada bir konserve ve kuru mama,hamile kedilerde gebeliğin son dönemlerinde normalin en az 3 katı,emzirme döneminde kedilere en az 3 katı,ileri yaştaki yaşlı kedilerde hareketin az ise ve besini kullanamıyorsa daha az beslenmesini tavsiye etmekteyiz.

Kedi idrar kokusunun nedenleri nelerdir?

Kısırlaştırılmayan erkek kediler 7. Aydan sonra idrarları keskin kokmaya başlar bu keskin kokuyu kendi bulundukları değişik ortamlara sürtünerek kendi bölgelerini belirtmek için kullanırlar.

Kedi böbrek yetmezliği belirtiler ve nedenleri?

Kan basıncının düşmesi, şok, kusma ve ishal gibi aşırı sıvı kaybına neden olan durumlar, kanama, ve kalp yetersizliği durumları da böbrek yetmezliğine sebeptir. Bunun dışındaki nedenler, idrar yolu tıkanmaları, taşları, yangıları ve idrar kesesi hastalıklarıdır. Bu hastalıklar idrarın dışarı atılımına engel olarak geri böbreğe dönmesine ve basınca neden olurlar.Kedilerde denge kaybı nedeni nedir?

Kedilerde en yoğun denge kaybı kulak hastalıklarında ortaya çıkmaktadır.Mutlaka veteriner hekiminize başvurunuz.Kedi yaşlanması ne zaman başlar?

Kedilerde 10 yaşından sonra yaşlanma belirtileri başlamaktadır.Benim önerim kesinlikle bu yaştan sonra yılda bir kez kedilerinize checkup yapılmasın tavsiye ederim.Bu onun yaşam ömrünü kesinlikle uzatacaktır.kedilerde 20 yaş üzerindekiler bir asır yaşamış sayılır.

Kedi tuvalet eğitimi nasıl ve ne zaman yapılmalıdır?


Yavru döneminde başlanılmalıdır.
Kedilerin göz etrafındaki tüylerin renginin atmasının nedenleri nedir?

Özellikle uzun tüylü kedilerde göz kanallarının tıkanıklığını gösterir muhakkak veteriner hekiminize danışın.

Yavru kedi bakımı ne zaman başlamalıdır?

Yavru kedinizi yavruyken bakıma alıştırmanız aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir.Kediniz dışarı çıkmıyorsa düzenli olarak tırnakları kesilmelidir,haftada bir kez dişlerini fırçalamanız yeterlidir.

Kedi için mamalar ve ev yemekleri neler olabilir?

Kediler köpeklere oranla %20 daha fazla protein almalıdır.Kedilere aşırı miktarda ciğer verilmemesi gereklidir aşırı ciğer verilmesi durumunda A vitamini fazlalığı oluşur.Yağlı balıkların sık verilmesi e vitamin eksikliğine neden olur bu durum kemik hastalıklarına neden olabilir.gebeliğin son dönemlerinde kedinizi normalin 3 katı beslemeniz gereklidir.kediler yaşlandıkça daha az besin tüketirler bu sindirim sisteminin yavaşlaması ile ilişkilidir.Omlet, pişmiş balık, sebzeli et, makarnalı et,pişmiş yemekler, ev yemekleri, pişmiş tavuk, sardalya ve ton balığı konservesi, tahıl gevreği, kıyma, pişmiş havuç ve sebzeler verilebilir. kesinlikle akciğer (manco) ve kemik vermeyiniz. Kediler genelde beklemiş yumuşamış, aroması kaçmış mamaları red ederler. Bu nedenle kedinize verdiğiniz mama ve su daima taze olmalıdır. Mama kabında kalmış mamaları ve suyu kediniz tercih etmeyeceği için, günlük vermeniz gereken miktarı gün içinde parçalara bölerek veriniz.

Kedi tırnak kesimi nasıl ve ne kadar sıklıkla yapılmalıdır?

2 ayda bir yapılması uygundur kesim için özel makaslar kullanılmalıdır.Asla unutulmaması gereken çok kesmek yerine az kesmek daha uygundur.En doğrusu veteriner hekiminizin yapmasıdır.Kesmede kesinlikle beyaz olan kısmı kesiniz.

Kediye microçip takılması gereklimidir?

Küçük dostunuz ailenizin önemli bir üyesidir. Her yıl birçok evcil hayvan çalınmakta veya kaybolmaktadır. Küçük dostunuzun kaybolmasını ve çalınmasını önlemek için en gelişmiş kimliklendirme sistemi olan mikroçipi düşünmelisiniz.Yurt dışı çıkışlarda kan testi ile beraber zorunlu uygulamadır.

Neden kedinizi Mikroçip ile Kimliklendirmelisiniz?

Kedilerinizin Tasmalara takılan künyeler rahatlıkla düşebilir, kaybolabilir, art niyetli kişiler tarafından çıkarılıp atılabilir. Buda evden kaçan kedilerin bulunmasını güçleştirmektedir.Ayrıca kısırlaştırılan sahipsiz kedilerin kısırlaştırıldıktan sonra kısırlaştırıldığı anlaşılması için kulak uçlarının çentikle kesilmesini doğru bulmuyorum.

Mikroçip uygulaması kedinizin kimlik numarasının benzersizliğini garanti altına alacaktır.

Evcil hayvanınız kaybolsa da çalınsa da, er ya da geç mikroçip vasıtasıyla size geri dönecektir. Veteriner kliniklerinde mikroçip tarayıcıları hızlı bir şekilde yaygınlaşmaktadır. Diğer tanımlama yöntemleri ile karşılaştırıldığında; defalarca kaybolan çok daha ucuz ve insancıl bir uygulamadır.

Mikroçip Kimlik Sistemi kedilerde Nasıl Çalışır?

Mikroçip bir pirinç tanesi büyüklüğünde ve içerisinde dünyada bir örneği daha olmayan bir numara barındıran minik elektronik cihazlardır. Vücuda %100 uyumlu biyo-cam diye adlandırılan bir madde ile kaplanmıştır ve vücuda yerleştirildikten kısa bir süre sonra deri altı bağ dokusu ile kaplanarak hissedilemez bir duruma gelmektedir. Mikroçipler deri altı enjeksiyon yöntemi ile takılır uygulama sırasında nadiren sakinleştirici kullanılır yerleştirme işlemi 1dk sürer ve takılan mikroçipin numarası merkezi veritabanına kedi sahibinin bilgileri ile kaydedilir. Gittiği herhangi bir veteriner kliniğinde bu numara okunarak hayvana ait tüm bilgilere ulaşılır. Kedinizin kaybolması durumunda, bir veteriner kliniğine götürüldüğünde okuyucusuyla kontrol edilerek sahibi ile buluşturulması sağlanır. Ayrıca son yıllarda yapılan yasal düzenlemeler sonucunda evcil hayvan sahiplerinin, küçük dostlarına mikroçip taktırması ve bu numara ile belediyelere kayıt yaptırması zorunluluk haline getirilmiştir. Avrupa birliği ülkeleri seyahat sırasında evcil hayvanların mikroçip taşıyıp taşımadığını kontrol etmektedirler.

Kedi uçak ve otobüs seyahatlerinde istenilen belgeler nelerdir?

Kedilerin yurt içi uçuşlarda aşı kimlik belgesi ve veteriner hekim tarafında hazırlanan uçağa binmesinde sakınca yoktur belgesi birde standartlara uygun taşıma çantası(box) istenmektedir.Otobüs yolculuklarında aşı kimliği,uygun taşıma çantası ve sakinleştirici kullanımı talep edilmektedir.

Kedi tuvaleti kum kullanımı neden önemlidir?

Kedinize uygun kedi kumunu seçerek evinizin ve kum kabının çevresinin kirlenmesini önleyebilirsiniz.

Kedi kumu seçerken dikkat edilecek noktalar.

Kediler kedi kumu seçiminde seçtiğiniz kumu kabullendirmeniz bazen güç olabilir. Böyle bir durumda sorunu ancak deneme yanılma yöntemi ile beğendiği kumu bulana kadar kumunu değiştirerek çözümleyebilirsiniz.Bulunan doğru kum asla bulunduktan sonra deyiştirilmemelidir.
Birçok kedi sahibinin ortak sorunu olan koku kullanılan kumun niteliği ile direk bağlantılı olduğundan dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur.Kedi kumu belli aralıklarla deyiştirilmelidir.
Seçtiğiniz kumun absorbe etme özelliğinin yüksek olması idrarın hızla emilerek koku yapmasını önleyecektir. Ayrıca bir sonraki kullanımı sırasında oluşabilecek bulaşmalar engellendiğinden kedinizin temizliğini de sağlamış olursunuz.
Fazla tozlu ince taneli kumlar solunum yolu problemi riski oluşturabileceği gibi, kedinizin tuvaletini her kullanışından sonra evinizde beyaz pati izlerinin oluşması gibi bir sorunu beraberinde getirebilir.
Kumun topaklaşma özelliğinin olması hem idrarın bir yerde toplanmasını, hem de dışkının üzerinin kolay kapanmasını sağlayarak kumun temizliğini kolay yapabilmenize olanak vereceğinden kum seçerken dikkat edebileceğiniz detaylardan biridir.
Kumların nitelikleri bazı kimyasal işlemler ile belirlenmektedir. Doğal maden yapısı kimyasal maddeler ile değişime uğratılarak emme, topaklaşma gibi nitelikleri artırılan kumlar bazen kedinizin derisinde özellikle de pati altlarında tahrişe neden olabilir. Böyle bir sorunun ortaya çıktığı durumlarda kumu değiştirerek sorunu çözebilirsiniz.
Seçiminizi yaparken doğal yapıda olan veya kimyasal madde kullanılmadan hazırlanmış bir kum tercih etmeniz böyle bir sorun yaşama olasılığını minimuma indirgeyecektir

Kedi diş bakımı göz bakımı kulak temizliği nasıl yapılmalıdır?

Yavru kedilerde diş fırçalama alışkanlığı küçük yaştan alıştırılması gerekmektedir.Basit bir fırça ve macun yeterlidir.Haftada bir kez fırçalamak yeterlidir.Diş macununu diline biraz koyarak pamuklu çubuklarla Gözlerde akıntı yoksa bir parça pamuklu suyla silip sonra pamukla veya pamuklu bezle silebilirsiniz.Çapak varsa ayrıca alınması gerekebilir.Kulak içlerinde koyu akıntı varsa kulak uyuzu olabilir.Bir parça pamuğa bebeyağı damlatarak kulağın içlerine doğru girmeden dairesel hareketlerle temizleyiniz kulak kanalı içine asla hazır pamuklu çubukları kullanmayınız.
Küçük yaşlarda yavru kediyi nasıl beslemeliyiz beslenme nasıl olmalıdır?

1-güvenilir bir mama markası kullanmak gerekir.
2-Kedinizin su ve mama kablarını temiz tutmanız gerekmektedir.
3-Kedilerinize bayat mama vermemelisiniz hatta gün içinde az az aroması kaçmadan mama takviye etmekte fayda vardır.
4-Ev besini ile besleyen hasta sahipleri tavuk kemikleri ve balık kılçıklarını muhakkak ayıklayınız.
5-kedinizin gıdalarını oda ısısında verilmesi gerekmektedir.
6-Kedinizin mama kabında kalan mamayı tekrar vermeyiniz.
7-Kedinizin yemek yemesini denetleyerek aşırı kilo almasını engellemeniz gerekir.
8-Isıtılmış yemekleri buzdolabınıza koymayınız.
9-Kedinizi başka hayvanlar ve köpekler için hazırlanmış olan mamalarla beslemeyiniz.
10-Kediniz 24 saatten beri yemek yemiyorsa veteriner hekiminize başvurmanızı tavsiye ederim.

Yavru kedilerin beslenmesi nasıl olmalı ve sütten kesilme dönemi?

3 haftalık yavru kedilere kedi süt tozu+pişmiş kıyma+anne sütü+yavru yaş konserve
4 haftalık yavru kedilere kedi süt tozu+pişmiş kıyma+anne sütü+yavru yaş konserve
5 haftalık yavru kedilere pişmiş kıyma+Anne sütü+yavru yaş konserve
6-8 haftalık yavru kedilere anne sütü az miktarda+katı mama miktarı artırılır
8 hafta üzeri yavru kedilere sütten kesilir günde 3-4 kez katı mama+inek sütü veya düşük laktozlu süt verilmeye başlanır.
Yavru kedilerin günlük besin ihtiyacı 250kcal/canlı ağırlık/gün olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Kedi diş değiştirme ve çıkarması dönemleri ne zamandır?

Yetişkin kedilerde 30 tane diş bulunur yavru kedilerin diş çıkarmaları ilk aydan itibaren başlar .Yavru kedilerde 3-4 aydan itibaren diş değiştirme dönemi başlar.Toplam 6 aylık sürede dişler tamamlanır.Kedilerde damakta 16 diş,çenede toplam 14 diş bulunmaktadır. Damakta 2 azı dişi,6 ön azı,6 ön diş,2 kedi dişi bulunur. Çenede 2 küçük azı diş,4 küçük ön azı diş,6 küçük ön diş,2 küçük kedi dişi bulunur.Bu dişlerin içinde en duyarlısı kedi dişleridir.

Kedi uykusu ve uyku nedenleri nelerdir?


Sağlıklı kedi derin uyurken bile etrafında olanların farkındadır.Bunun için temiz,sıcak,konforlu bir ortam gereklidir.Uykuda kesinlikle mutluluk ön plandadır.

Kedilerde stresin belirtileri nelerdir?

Kedilerde endişe oluştuğu zaman kedi sinirli olur ve yere siner,çarpıntı ve tüy yapısında dağınıklık göze çarpar.Saldırganlık kedinin saldırgan olması durumunda sahibini ısırması tırmalamasının değişik nedenleri olabilir sıkıntıda olması veya hasta olması bu tip bir eyleme neden olabilir.Kedinin evde idrarıyla değişik bölgeleri işaretlemesi sebepleri eve yeni kedi alınması,düzen değişikliği,eve değişik kişilerin gelip gitmesi olabilir bu durumda eski ortamın sağlanması püskürttüğü alanların sulandırılmış dezenfektanla silinerek hareketin tekrarlanması önlenmelidir,kedinin ev ortamına ve içeriye pislemesi idrar yollarında sorunu olabilir,sağlıkla ilğili sorunu yoksa stres göstergesi olabilir,sorun çözülene kadar tuvalet kabı temizliğine önem göstermek ve lekenin üzerini folyo veya plastik örtüyle kapatınız.Sinirli yalanma stresli durumlarda böyle bir eylem görebiliriz,kedi hep aynı yerini dişleriyle didikler bu durum ekzema ,kellik,dermatit gibi deri sorunlarına neden olur mutlaka tedavi edilmelidir.Yün çiğnemek stres sonucu özellikle siyam ve burma kedilerinde görülebilir bu durum stres sonucu kedilerin yavru davranış dönemine döndüklerini işaret edebilir.

Kedinin sık doğurması sakıncalı mıdır?

Hamile kedi ortalama 3.5-5.5 kg dır.Kedilerin sık doğurması sakıncalıdır ,Özellikle sokakta yaşayan kedilerde sıklıkla görülmektedir.Bunun sakıncası sık doğumlar nedeniyle anne kedilerin güçsüz kalmaları ve kemiklerde kalsiyum depolarının yetersizliği sonucu doğum öncesi veya sonrası problemlerin çıkmasıdır.Kedilerin sık doğurması yaşam ömrünü kısaltmaktadır.

Kedi tüy kist yapar mı?

Normal kedinin tüyü kist yapmaz,ancak kedinin tüyünün üzerine yapışmış parazit yumurtası varsa ve bu parazit yumurtası olan tüy oral olarak alınırsa kist yapabilir.Bu arada kedi köpek besleyen kişilere oranla hayatı boyunca hiç kedi ve köpek teması olmayan insanlarda görülme olasılığı daha yüksektir.Bu etkeni çok rahat tuvaletlerden,çiğ köfteden,iyi yıkanmayan meyve ve sebzelerden çok rahat alınabilir.

Kedi ishal olgusu nasıl tedavi edilmelidir?

Kedilerde özellikle mama değişimlerinde kesinlikle eski mamanızı yeni mamanızla az az karıştırarak geçiş yapılmalıdır .İshal durumlarında kedinizi 12 saat aç bırakarak basit ishal vakalarını tedavi edebilirsiniz.

12 saat ten uzun ishal durumlarında veteriner hekime başvurmanızı öneririm.

Kedi kalp krizi geçirir mi?

Evet kediler kalp krizi geçirirler bu durum kedilerin %90 ani ölüm sebebidir .Kediler kalp hastalıklarında ani düşme,bayılma,diş etlerinde mavimsi renk,solunum güçlüğü,hareket isteksizlikleri,hareket halinde öksürük gibi belirtiler gösterebilir. Kedilerin kalbi dakikada 100-200 atar Neden olarak kalp kurtları ve kalp krizi söylenebilir.Kedilerde kalp hastalıkları hiçbir belirti göstermeyebilir.Basit bir operasyon öncesi narkoz sırasında karşımıza çıkabilir.Bu konuyu operasyondan önce checkup yapılması talebimiz maalesef çok fazla kedi sahibi tarafında kabul görmemektedir. Aynı şekilde kalp kapakçığı problemi olan ya da doğuştan anevrizma sorunu olan kediler de kardiyovasküler sistemlerindeki ani rahatsızlanma sonucunda yaşamlarını kaybedebilirler.Ayrıca zehirlenmelerde,kalp kapakçığı problemi olan kedilerde şiddetli kalp krizleri görülebilir.Kalp kurtlarına karşı paraziter ilaçların kullanılması ve özellikle 4 yaş üzeri kedilerde check up yapılması (operasyon öncesi) kesinlikle yapılmalıdır

Kedi gebelik süresi ve gebelikte dikkat edilmesi gerekenler?

Kedilerde gebelik süresi 58-62 gündür ,kedilerde gebe kala süresi kızgınlık süresince devam eder ve risk oluşturur.kedilerin uygun çiftleşme yaşı 12-18 aydır.Ergenlik yaşı 12-18 aydır.Kedilerde kızgınlık süresi sıklığı yılda 2-4 kez 10-12 gün süreyle olmaktadır yalnız sıcak etkeni (ısı)bu sıklığı artırmaktadır.

Kedi gelişimi nasıl olmalıdır sağlıklı bir kedide nelere dikkat edilmelidir?

Yetişkin kedi erkekler 3.5-7 kg,dişiler 2.5-4.5 kg enleri ortalama 30-35 cm,uzunlukları 70-80 cm olmalıdır.Sağlıklı bir kedi Kuyruk altındaki bölge çok temizdir,ishal tahriş yoktur.Kedinin deri ve kürkü parlak ve dolgundur,zarif çevik ve aktiftir,kulak içleri pembedir,sevilmekten hoşlanır,gözler parlak akıntı yoktur,üçüncü göz kapağı görülmemektedir,burun yumuşak,kadifenimsi ve nemlidir kabuklanma yoktur nemli bir yapıdadır.dişlerde taş bulunmaz ve nefesi kokmaz,diş etleri soluk pembedir iltihap yoktur.kedi düzenli tuvalete çıkar.

Kedi alerjisi belirtiler nelerdir tedavisi?

Kedilerde alerji durumları da deride özellikle tüy yoğunluğunun az olduğu yerlerde kaşıntı,yoğun tüy dökülmesi,kedi tüylü kürkünü aşırı yalama ve ısırma,kızarıklık,kimi vakalarda deride açılma ve açık yaralar şekillenebilir.Mutlaka veteriner hekiminize başvurunuz.Aşırı yumurta ve balık verilmesi de alerji nedenidir.

Kedi epilepsi nasıl anlaşılır?

Epilepsinin teşhisinde fiziksel ve nörolojik bir dizi testler yapılmaktadır. Kan testi de mutlaka yapılması gereken testler arasındadır. Kan testinin sonuçları nöbetlerin sebebinin epilepsi mi yoksa başka bir hastalık mı olduğu konusunda ipuçları verecektir. Yine MR testi ile bir tümör olup olmadığı da netleştirilmelidir.
Eğer kedinizin nöbetlerinin sebebi kesinlikle epilepsi ise bu durumda tamamıyla bir iyileşme beklenmemelidir. Ama durumunun daha da kötüleşmesi söz konusu değildir. Bu gibi durumlarda ilaçlarla nöbet engellenmeye ya da kontrol altına alınmaya çalışılır. Kullanılacak ilacı ve dozajı veteriner hekiminiz belirleyecektir. Bazı ilaçların karaciğerde yan etki yapma riski bulunmaktadır.

Eğer kedinizde bir nöbet yaşarsa, mutlaka veteriner hekime gitmelisiniz. Nöbetler 24 saat içinde tekrar ederse acilen veteriner hekime başvurmalısınız. Ne yazık ki epilepsinin özellikle teşhis süreci oldukça pahalıdır. Çünkü bir çok testi gerektirmektedir. Ayrıca tedavi yönteminin tespiti de zaman alıcıdır. Tedavi yöntemi belirlendikten sonra ise kedinizin rutin kontrollere gitmesi yeterli olacaktır

Kediler oldukça zekidirler,hatta yapılan araştırmalar kedi bakanların köpek bakanlara göre daha zeki olduklarını düşündürmektedir.Kedi beyni 20-30 gramdır,kedi bedenine göre en büyük beyni olan memelilerdendir.Bu beyni avlanmada,saklanmada,oyunda vs çok sık kullanır.

Kedi felçlerinin en temel sebepleri nelerdir?

Özellikle kedilerde travma sonucu veya yaşlılıkla beraber omurilik ve sinir hasarı kırıklarda kedilerde felç görülür.

Kedi zehirlenme belirtileri nelerdir?

En belirgin belirti kusma ,ishal,titreme,göz bebeklerinin büyümesi,denge kordinasyon kaybı,

kedi kusması neden önemlidir?

Önemlidir .Kediler kendilerini temizlemek amacıyla yalanma sırasında tüylerini yutarlar bu tüyler dışkı ile atılamazsa mideyi irrite ederek kusmaya neden olur.Viral hastalıklar,yabancı cisimler,paraziter olgular,böbrek rahatsızlıkları,zehirlenmeler,ısı çarpması ,kimyasal etkileşimler,psikolojik etkileşimler,tedaviyi red etme vs sebepleri olabilir.

Kedi zekası nedir?

Kedilerde hamilelik belirtileri veteriner teşhis yöntemleri zamanı nedir?
Kedilerde hamile olup olmadığını anlamak için altı haftadan sonra ultrason taraması yapılabilir .Kedinizin çiftleşmesi başarılı ise 2-3 haftadan sonra tekrar kızışmaz,meme uçları kızarır,etrafındaki tüyler azalır ve kilosu artmaya başlar.hamile kedilerde 5. Haftadan sonra öğünler artırılmalıdır.İleri gebelerde elle muayne ile saptanabilir ve steteskopla yavru kalp atımları dinlenebilir.Röntgen çok tercih etmediğimiz bir yöntemdir.Bu konuda ultrason en güvenilir yöntemdir yavru sayısı ve bir tersliğin olup olmadığı hakkında kesin bir ipucu sağlamaktadır.

Kedi tüyü zararları nelerdir?

Kedilerde tüyün üzerine yapışan parazit yumurtası (kist hydatid , tenya, toxoplasma, giardia vs. Korunma için düzenli olarak 2 ayda bir parazit tableti veya parazit enjeksiyonu yapılmalıdır.Veteriner hekime başvurmanızı tavsiye ederim.

Kedi kusması önemli midir ve tedavisi?

Evet kedilerin kusması kesinlikle önemlidir neden ve sebepleri ,tüy yumakları,gıda ,zehirlemeler,parazitler vs yönünden veteriner hekiminiz tarafından değerlendirilmelidir.
Kedi kumu çeşitleri ve kedi kumu kullanımı nasıl olmalıdır?

Yeniden kullanılabilen yıkanabilir emici olmayan kumlar,doğal kil esanslı kumlar,tahta sıvıyı çok iyi emen kumlar,silikon kumlar,parfümlü kumlar,idrar asidini ölçmekte kullanılan renk değişimine uğrayan kumlar kullanılmaktadır.

Kedi tuvalet kap türleri nelerdir?

Normal tip kaplar bu tip kaplar üzeri açıktır,sakin bir köşeye yerleştirmek gereklidir.Kapalı kaplar utangaç kediler için tercih edilebilir.

Kedilere süt vermek gerekli midir?

Evet vermek gereklidir bu inek sütü olabilir yalnız inek sütünde laktoz oranı fazla olduğu için kimi yavru veya yetişkin kedilerde sindirim de problem çıkarabilir bu tür kedilere inek sütü vermemek gerekir.

Kedilerde şişmanlık sebepleri ve tedavisi nedir?

Kedilerin şişmanlık sebebi aşırı hareketsizlik veya aşırı beslenmedir.Bazı kediler kısırlaştırıldıktan sonrada kilo almaya meyilli olabilirler.Bu durumda şişman kedileri ileride solunum problemleri,kalp düzensizlikleri,kemik hastalıkları artrit ,böbrek yetersizlikleri,karaciğer yağlanması sonucu deri problemleri vs karşınıza çıkabilir muhakkak veteriner hekiminize başvurmanızı tavsiye ederim.

Kedi tırnakları sökülür mü?

Kedilerin tırnaklarını söktürmek son derece vahşi ve insanlık dışı bir harekettir .Bu istek genelde kedilerin eşyalarına zarar vermesini istemeyen kedi sahipleri istemektedir.Bu son derece acı verici bir işlemdir ve asla bir veteriner hekimin yapmaması gerekmektedir.Şöyle düşünün aynı işlemin size yapıldığını neler hissedersiniz.meslek hayatım boyunca böyle bir talebi çok şiddetli olarak red ettim.Bu işlemin yapılması durumunda kedinin kendisini yaşam boyunca koruyamıyacağı da unutulmaması gerekmektedir.

Kedi idrarında kan önemli midir?

Evet önemlidir. Sebepleri çok farklı olabilir idrar yolarlıda taş,böbrekte taş,enfeksiyon vs olabilir, acil veteriner hekiminize baş vurmanız gerekebilir.

Kedi hastanesi varmıdır?

Evet özellikle Ankarada bu konuda kedi hastanesi açılmıştır.

Kedilerde pire ve keneye karşı ense damlası kullanımı ne kadar olmalı süresi?

Kedilerde enseye fipronil etken maddeye sahip paraziter damlalar kullanılmaktadır.Uygulamadan sonra fibronil yağ bezlerinde yoğunlaşarak koruyuculuk oluşturur.Uygulamayı takip eden haftalar boyunca yağ bezlerinin normal sekresyonları sırasında yavaş yavaş deri ve kıllar üzerine salınır.Fibronil köpek ve kedilerde hem keneye hem pireye etkilidir.Damla kedilerde allerjik dermatitise neden olan pirelerin,ısırıcı bitlerden kaynaklanan bulaşmaların önlenmesinde kullanılır.Köpeklerde sarkoptik uyuzların kontrolünde de kullanılabilir.Uygulama deri üzerine damlatılarak yapılır uygulamadan sonra 2 saat kedinizi ense bölgesini sevmeyiniz 2 gün kedinizin üzerinde su temasından(yıkanmamalı havuz ve diğer su birikintilerinde yüzmesine izin vermeyiniz) kaçınmanız gerekmektedir .Uygulamadan sonra pireler 24 saatte keneler 24-48 saatte ölürler.Etki süresi parazit yoğunluğuna bağlı olarak pirelere 3 aya kadar kenelere 1 aya kadar engelleyebilir,uygulamada sürekli korumada ayda bir yapılması önerilebilir.Piyasada çok deyişik markalar bulunmakta kaçak(rus) damları kullanmamakta fayda vardır hastalarımıza belirğin markaları kullanmalarını öneririm fiyatına değil etki süresinin süresine bakmalarını tavsiye ederim..Yavru kedilerde(8 haftalıktan küçük) hamile ve emziren kedilerde pire kene damlası kullanımı çok dikkatli olunması veteriner hekim tarafından doz ayarı dikkatlice yapılmalıdır.fibronil uygulamalarında gözle temastan kaçınmakta fayda vardır.

Kedilerin göz hastalıklarında dikkat edilmesi gerekenler?

Kedi ırklarına bağlı olarak göz hastalıkları görülebilir.özellikle siyamlar da görme zayıflıkları,çift görme ırk hastalığıdır.

Kedilerde kanser görülür mü?

Evet görülmektedir.Meme kanserleri,akciger kanserleri,lenf kanseri vs kedilerde tümör veya kanser cilt altındaki iyi veya kötü huylu şişliklerdir,bu şişlikler çok hızlı büyüyerek kanama ve ülserlere neden olur.

Kedilerde kanser tedavisi ?

Kedilerde kanser tedavisinde kemoterapötik ilaçlar,radyasyon tedavisi,cerrahi işlemler,ilaçla tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.Kedide kanser tedavisi zor bir süreçtir.

Kedinin bıyıkları ne işe yarar?

Kedinin bıyıkları antene benzer kedinin karanlıkta etrafa çarpmasını engellemektedir.

Kedi eğitimi?

Kedi eğitimi yavru döneminden itibaren başlamalıdır.Yavru kedilerin eğitimde yaramazlıklarında sert ve keskin ses tonuyla azarlayabilirsiniz,parmakla burna vurmak ve konuşmak en iyi çözümdür.

Kedi epilepsi belirtileri Nelerdir?

Kedide epilepsi nadir olarak görülür,kedilerde altıncı aydan itibaren görülebilir.özellikle kedilerde beyin hasarı,zehirlenmelerde,vitamin eksikliklerinde,kalıtsal faktörlere bağlı olarak şekillenebilir.

Kedi diş taşları temizlenebilir mi?

Evet temizlenebilir.Kedinin sakinleştirilmesi gerekmektedir.ultrasonic dalgalarla kırılabilir.Özellikle 3 yaş üzeri kedilerde gereklidir.İşlem sırasında çürük olan dişler görülebilir ve müdahale edilebilir diş taşlarının alınması kedinizin dişlerinin çürümesinide önlemesi bakımından önemlidir.

Kedi uyuz belirtileri Nelerdir?

Kedide aşırı kaşıntı tüylerde kızarıklık görülür.ilerlemiş olgularda deride açık yaralar ve zayıflamalar görülebilir.Tedavi edilmese uyuz vakaları kedilerde ölümcül olabilir.Kedilerde deri hastalıklarında sürekli kaşınma,aşırı yalanma,deri ve tüyü ısırma,deri altlarında şişme ,kürkte seyrelme,tüy dökülmesi yoğun olarak görülür.

Kedilerde öksürük ne zaman olur?

Kedilerde geçmeyen öksürükte bronşitten, kedilerde astım hastalarında alllerjik hassaslık,öksürük,sesli ve zor nefes alma,akciğerlerde kuru kuru öksürük görülür.Mevsimsel olarak özellikle kışın hava kirliliğine bağlı olarak kronik olarakta görülebilir.

Kedide kansızlık belirtileri nelerdir?

Kedilerde iştahsızlık,diş etlerinde soluklaşması,zayıflama, üşüme ,titreme görülür.kedilerde anemi vakalarında kan testi yapılırsa tanı daha net konulur.

Kedilerde sistit belirtileri nelerdir?


Kedilerin idrarında kan görülür kedide huzursuzluk tüylerde diklik,bağırma,tuvalet bölgesinden ayrılmama,kesik kesik idrar yapma,sürekli kedi arka bölgesini yalar.Kedinizde erken teşhis önemlidir bu yüzden kedinizin tuvaletini yapıp yapmadığının denetlenmesi gerekir hemen veteriner hekiminize başvurmanız gerekir.Kedilerde ölümcül olabilir idrarın kana karışma riski çok yüksektir en yoğun olarak kedileri kaybettiğimiz hastalıkların başında gelmektedir.

Kedi fıtık belirtileri Nelerdir?

Kedide nadir görülür genelde doğmasal ve travma sonucu şekillenir.Tedavi cerrahi olarak uygulanmaktadır.

Kedide şişmanlık neden istenmez?

Kedilerde şişmanlık başta böbrek ve kalp yetmezliği gibi birçok ciddi soruna yol açtığı için en çok karşılan problemdir.Hareketsizlik,aşırı beslenme,hormonal bozukluklar,kısırlaştırma sonrası diyet uygulanmaması en önemli sebeplerdendir.

Kedi raşitizim belirtileri nelerdir?

İshal ,ayaklarda güçsüzlük,kemiklerde özellikle ayaklarda eğilmeler,denge bozukluklarıdır mutlaka veteriner hekime danışınız.Genelde kış yavrusu kedilerde anneden erken ayrılan yavrularda sık doğum yapan kedilerin yavrularında görülür.

Kedide depresyon belirtileri nelerdir?

Kendini sık sık yalaması veya temizlememesi, saklanması,oyun oynamaması,yaşam enerjisinin olmaması,aşırı tüy dökülmesi,tüylerin dik dik olması,yemek yememe veya fazla yemek yeme vs gibi belirtiler gösterir.Acil veteriner muaynesi gerekmektedir.

Kedilerin doğum süresi ne kadardır?

Kedilerde gebelik süresi 58-62 gündür, uygun çiftleşme yaşı kedilerde 12-18 aylıkken olmalıdır.Kedilerde doğumda yavru sayısı 1-5 arasındadır.

Kedi pire damlası ve pire tasması ,toz ilaçlar etkili midir?

Etkilidir son yıllarda pire ve keneler için enseye dökülen sıvı ilaçlar kullanılmaktadır. keneye karşı 1 ay pireye karşı iki ay etkilidir.pire-kene tasmaları çok tercih edilmemektedir.kediler boyunlarında tasma taşımak pek hoşlarına gitmemektedir.kene ve pireye karşı toz ve sıvı ilaçları açıkçası çok tercih etmemekteyiz çünkü uygulamayla özellikle yavru kedilerde doz ayarlamalarını kedi sahipleri iyi yapamadıkları için kliniğimize zehirlenme sebebiyle başvurmaktadırlar.

Kedi kabızlık belirtileri nelerdir?

Bağırma,sık sık tuvalete gitme,sırtını kamburlaştırma,yemek yememe en belirgin belirtilerdir.Acil veteriner hekiminize başvurmalısınız.Kedilerde yaşlılıkla beraber kabızlık şikayetleri artmaktadır ayrıca 35-40 günlük yavru kedilerde sıklıkla görülmektedir.Kedilerde sindirim yavaş olmakta ve uzun sürmektedir bu nedenle belirgin marka mama kullanımı önermekteyim açık mamaları asla tüketmeyiniz.

Kediler neden çok su içer?

Böbrek rahatsızlıklarında,depresyonda,diabette genelde en sık sindirim rahatsızlıklarında görülür.

Kedilerde pire tasması yan etkileri nelerdir?

Kedilerde pire tasması alerji yapabilir bu şikayetle İzmir veteriner kliniğimize yoğun olarak kedi hastası baş vurmaktadır .Ciltte tahrişler yapmaktadır.özellikle karın altında boyunda lezyonlar belirgindir.Kedi sahiplerine enseye damlatılan sıvı paraziter damlaları öneririm.

Kedi sık idrar yapma sebepleri?

İdrar yollarında enfeksiyon ,kum dökme durumlarında,davranış bozukluklarında,depresyonda vs durumlarında görülebilir.

Kedi ağız kokusu ve yaraların nedenleri?

Kedilerde diş taşı olgularında,ağız içinde yaralar,ağız içinde tümöral oluşumlar,diş çürümeleri,viral hastalıklarda,böbrek rahatsızlıklarında ,paraziter olğularda görülmektedir.

Kedi tırnak kesimi sıklığı ne olmalıdır?

Dışarı çıkmayan kedilerde sıklıkla yapılmalıdır.

Kedilerde kortizon kullanımı yan etkileri var mıdır?

Kesinlikle veteriner hekimin onayı olmadan kullanılmaması gerekmektedir kortizon kedilerde böbrek ve karaciğerde anormal tahribatlar yapabilir.Kedilerde aşılarla birlikte kesinlikle uygulanmamalıdır.

Kedileri sakinleştiren müzik var mıdır?

Evet kediler belirgin ritim ve notalara daha duyarlıdırlar.

Kedilerde kedi nane otu faydaları nelerdir?

Kediler kedi nanesinin kokusuna dayanamazlar , başını bulama hareketi ve guruldanma görülür.etkisi kısa süreli ve alışkanlık yapmaz kedilerin yarıdan fazlasını rahatlıkla etkilemektedir.piyasada bulunmaktadır hatta hazırları vardır.Her kediyi etkilemeyebilir.

Kedi oyuncaklarının ve tırmalama kütüğünün faydaları nelerdir?

Kedi tırmalama kütüğünün faydası tırnaklarını törpülemek,oyun,kokusuyla bölgeyi işaretlemekte kullanır.Yavruluktan itibaren alıştırmakta fayda vardır.Eğer eşyalarınıza yöneldiğini gördüğünüzde patilerini tırmalama kütüğüne sürtün,daha cazip hale getirmek için kedi nane otu sürebilirsiniz.,bu kütüğü hazır almayabilirsiniz basit bir kütüğü özellikle kabukları soyulmamış olursa daha iyi olur.Üzerine misinadan oyuncak kaplamada halıflex kullanabilirsiniz.

Kedi süt tozu ve biberon ne zaman kullanılmalıdır?

Kediler doğumdan sonra yavruları terk ettiklerinde 0-28 günlük yavrularda kesinlikle kullanılmalıdır.Kedi yavruları için özel biberonlar mevcuttur,kedi yavrularını süt tozu ve biberonla beslemek oldukça zahmetli bir uğraştır.Piyasada kediler için bulunan biberonların uçları küçük ve kauçuk olanlarını tercih ediniz.Kedi süt tozları değişik markalarda bulunmaktadır.Kedi süt tozu kullanan yavrularda daha sonra 45 günden sonra kesinlikle calsiyum programı uygulanması gerekir.

Kedilerde kist parazit aşı ve tablet kullanımı süresi?

2 ay en geç 3 ayda bir kullanılması gerekmektedir. İğne ve tablet olarak iki formda uygulanabilir.kedilerde özellikle şeritler,kancalı kurtlar,toxaplazma,ekinakok (kist hytedic ),tenya karşı etkili olması gerekmektedir.Yavru döneminde 3-4 doz girmekte fayda vardır(ilk 4 ayda)

Kedilerin yaşam süresi?


Kedilerin yaşam süresi 15-20 yıldır.

Kedilerde üçüncü göz kapağının düşmesi nedeni ne olabilir?

Kedilerde yoğun parazit kurtlarında ,ishallerde üçüncü göz kapağında düşmesi görülür.
Kedi seyahatin de dikkat edilmesi gerekenler?

Kedi vücut ısısı kaçtır?


Kedilerin vücut ısısı 38-39 derece olmalıdır.

Kedi nabız ve solunum sayısı kaç olmalıdır?

Kedilerde yavrularda 110-140/dk yetişkinlerde 180-200/dk olmalıdır.

Kedi kulak ve göz temizliği ne kadar sıklıkla yapılmalıdır?

Kediler mükemmel işitme duyusuna sahiptirler ,işittiklerini tek tek ayrıştırarak değerlendirirler.İnsanlarda 20hz,köpekte 40hz kedilerde 60hz işitme hızına sahiptirler.Bu onların saklanmasını,avlanmasına vs olumlu olarak etkilemektedir.

Kedi tüylerini fırçalama sıklığı?

Özelllikle uzun tüylü kediler için şarttır ,eğer mümkünse kedinize iyi cins tarak ve fırça almanızı tavsiye ederim.Kısa tüylü kediler için sık dişli metal tarak ,uzun tüylüler için seyrek dişli tarak kullanılma sı uygundur.

Kedi mırıltısı gurultusu nedeni?

Rahatlık ve mutluluk göstergesidir.Sadece ses tellerinden değil göğüs boşluğunun derinlerinden gelen yüksek frekekanslı seslerdir.Kediler güvende olduklarında,doğum yaptıklarında,emzirirken,sıcak,tok hissettiklerinde nadiren kızgın olduklarında ve canları yandığında da guruldayabilirler.

Kediler evden neden kaçarlar?

Kısırlaştırılmayan kediler,istediği ilğiyi alamayan kediler,yalnız kalan, düzensiz beslenen kediler ortamlarını terk ederler.

Kedi diyabet nedir belirtileri?

Kedi diyabet şeker pankreasın yeterli ensülin sağlamaması sonucu oluşur. Kedide belirtiler sık sık idrara çıkma , aşırı susaması,iştah artması,nedensiz kilo kaybıyla karşımıza çıkmaktadır.

Kediler yıkanır mı yıkamada ne kullanılmalıdır?

Kediler normalde yıkanmaz ancak yağ ,gaz ve kiri temizlemek için yıkanabilir.Yıkarken kedi şampuanları kullanmakta fayda vardır.Kedilerinizin üzerine haftada bir kez talk pudra ekip tarayarak tozların pudraya yapışarak dökülmesini sağlayabilirsiniz.Kedileri temizlemek amacıyla sıvı köpük şampuanlarda kullanılabilir.

Kediyi en iyi sakinleştirme yöntemi nedir?

Kedinizle konuşmak kesinlikle en iyi yöntemdir bu onu sakinleştirir tavsiye ederim.

Kedilerin su tüketimi nasıl olmalıdır?

Kediler günlük olarak az su tüketirler ,ama kesinlikle susuz bırakılmamalıdır susuz bırakıldıklarında böbreklerinde tahribat yapar.kediler temiz suyu severler bazıları ise akar sudan içmekten aşırı zevk alırlar.

Tolgay Aytar/Veteriner Hekim


Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Kedi Bakımı Hastalıkları ve Tedavilerinde Veteriner Tavsiyeleri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.Tolgay AYTAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Vet.Hek.Tolgay AYTAR'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     49 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Tolgay AYTAR Fotoğraf
Vet.Hek.Tolgay AYTAR
İzmir
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi56 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Tolgay AYTAR'ın Yazıları
► Tavşan Bakımı Hastalıkları ve Tedavisi ÇOK OKUNUYOR Vet.Hek.Tolgay AYTAR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,765 uzman makalesi arasında 'Kedi Bakımı Hastalıkları ve Tedavilerinde Veteriner Tavsiyeleri' başlığıyla benzeşen toplam 53 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
kedi zehirlenme, kedi bakımı, kedi hastalıkları, kedi kısırlaştırma, kedi aspirin, kedi kabızlık sebepleri, kedi tüyü dökülmesi, kedi aşıları, kedi beslenmesi, kedi idrar kokusu nedenleri, kedi böbrek yetmezliği, kedi denge kaybı, kedi yaşlanması, kedi tuvalet eğitimi, kedi göz hastalıkları, yavru kedi bakımı, kedi mamaları, kedi tırnak kesimi, kedi microcip, kedi uçak otobüs, kedi tuvaleti kum, kedi diş bakımı, kedi göz bakımı, kedi kulak temizliği, kedi epilepsi, kedi alllerjisi, kedi mırıltısı gurultusu, kedi kalp krizi, kedi hastalıkları tedavi, kedi gebelik süresi, kedi gelişimi, yavru kedi besleme, kedi diş değiştirme çıkarma, kedi uykusu, kedi stress, kedi sık doğurması, kedi tüy kist, kedi ishal, kedi diyabet, kedi yıkama, kedi su tüketimi, kedi nabız solunum ateş sayısı derecesi, kedi felçleri, kedi fizik tedavi, kedi akapunktur, kedi oteli, kedi hastanesi, kedi seyehati, kedi tüyü zararları, kedi kusması, kedi zekası, kedi tüyü, kedi kumu çeşitleri, kedi süt, kedi şişmanlık, kedi tırnak, kedi idrarında kan, kkedi pire kene damlası, kedilerde kanser tedavileri sebepleri, kedide kemoterapi, kedi bıyıkları, kedi eğitimi, kedi epilepsi belirtiler, kedi diş taşları, kedi uyuz, kedi öksürük, kedi kansızlık, kedilerde sistit, kedi fıtık tedavi, kedi raşitizim tedavi, kedi depresyon, kedi doğum süresi, kedi pire damlası, kedi kabızlık, kediler neden çok su içerler, kedi pire tasması, kedi sık idrar yapma, kedi ağız kokusu, kedi kortizon tedavisi, kedi nane otu, kedi oyuncakları, kedi süt tozu, yavru kedi biberon, kedi kist parazit aşısı, kedi toxaplasmosis, kedi rötgen, kedi ultrason, kedi serum tedavisi, kedi ekg, kedi yoğun bakım, kedi üçüncü göz kapağı düşmesi, kedi gençlik hastalığı, kedi idrar yollları taşları, kedi fıv, kedi aids, kedi leucomie aşısı, kedi karma aşı, kedi mama
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


07:47
Top