2007'den Bugüne 90,094 Tavsiye, 27,730 Uzman ve 19,718 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Sağlıklı Beslenin, Tatil Sonu Sendromunu Yenin
MAKALE #538 © Yazan Dyt.Nil ŞAHİN GÜRHAN | Yayın Aralık 2007 | 6,161 Okuyucu
Yaz tatilinin ve mevsiminin sonuna geldiğimiz bu haftalarda içimize bir hüzün çöktü. Tatil sonu sendromu ve üzerimize çöken rehavet, son baharın getirdiği hava değişiklikleri derken ofisle nasıl başa çıkacağımızı harıl harıl düşünmeye başladık. Pazartesi sendromundan daha kötü bir durumla karşı karşıya kalmış olsak da, tatil sonu sendromunu sağlıklı beslenmeyle kolayca atlatabileceğimizi göz ardı etmeyelim.
Sonbahara ve tatil sonrası iş hayatına ateş gibi düşmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken birkaç beslenme tüyosu var. İşte bunlardan en önemlileri;

Tatil sonrası sendromundan kolayca sıyrılabilmek ve yerinde saymadan ilerlemek için yapmamız gereken ilk şey, öğün saatlerimizi yeniden düzenlememizdir. Yaz süresi boyunca gece geç saatlere kadar süren sosyal toplantılarda yediğimiz uzun yemeklerin bir sonu gelmeli. Birkaç öğünü birleştirmek yerine, az ve sık beslenmek, kan şekeri dengemizi sağlayarak bizi kendimize getirecektir.

Kahvaltı her dönemde günün en önemli öğünüdür. Halsiz ve yorgun bir halde ofise gitmek istemiyorsanız ve öğlene kadar ve öğleden sonra açlık krizleri nedeni ile paket paket çikolatayı tüketmemek için bu öğünü atlamamanız gerekir. Sabah kahvaltı yapmak için erken uyanmak zor geliyorsa, bir an kalkın ve kahvaltı yaptığınızda kendinizi ne kadar enerjik hissettiğinizi düşünün. Kahvaltı, günün başlangıcında size soğuk duş etkisi yaparak, güne canlı başlamanızı sağlar ve gün boyunca iş yerinde hata yapma riskinizi azaltır.

Beyninizi yoğun iş temposuna hazırlamak için omega-3’lerden yararlanın. Haftada 2–3 kez ızgara veya buğulama balık yemenin, ofiste 2–3 ceviz veya 12-15 fındık veya badem tüketmenin keyfini çıkarın, hem mental performansınızla çevredekileri şaşırtın hem de kalp sağlığınızı hiç zorlanmadan koruyun.

Mevsim dönümünde ve tatil dönüşü yaşadığınız hava değişikliği nedeni ile fiziksel performansınızı da düşünmelisiniz. Daha tatil sendromunu üzerinizden atamadan soğuk algınlığına yakalanmamak için günlük C vitamini planınızı iyi yapın. Çünkü yanlış bilinenin aksine, soğuk algınlığına yakalandıktan sonra C vitamininin faydası yoktur. C vitamini vücutta biriktirilemediğinden ötürü, düzenli meyve ve sebze tüketmeli ve besin çeşitliliğini her öğünde sağlamalısınız.

Tatil dönüşü cildiniz yüzünden evde veya ofiste sıkıntı yaşıyorsanız, salatalarınızı havuçla, sofralarınızı sarı ve turuncu meyveler ile zenginleştirin. Bu besinler yüksek beta-karoten içerikleri ile cilt sorunlarınızın çözülmesine yardımcı olur.

Tatil sonu sendromunu, tatil sonu tartı sendromuna çevirmemek için ofis sandalyenizden kalkmanız gerekir. Çünkü ofiste gününüz ne kadar hareketli de geçiyor olsa, yaz mevsimi hareketliliği ile kıyaslandığında ofiste aynı miktarda enerji harcayamazsınız. Tatil sonrası kilolarınızla mücadele etmek yerine, sonbaharın keyfini çıkarmak istiyorsanız günde en az yarım saat orta tempolu yürüyüş yapmaya veya yazın yaptığınız sporları haftada en az 3 kez günde 45–60 dakika yapmaya devam etmelisiniz.

Yaz boyunca edindiğiniz o güzel “su” içme alışkanlığını da bırakmayın. Çünkü vücutta oluşan susuzluk, hem fiziksel hem de mental performansı azaltır. Ofiste daha verimli bir gün için günde 8–15 su bardağı su içmeye özen gösterin.

SAĞLIKLI ZAYIFLAMADA ZAYIFLAMA DESTEK UYGULAMALARININ ÖNEMİ

Sağlıklı zayıflamanın temel bileşenleri sağlıklı beslenme programı ve düzenli egzersizdir. Başarılı kilo kontrolünde ise bu iki temel bileşenin alışkanlık haline getirilmesi gerekir.

Zayıflama esnasında kimi destek uygulamaları kişilere yarar sağlayabilir. Bu konuda birçok destek uygulama olsa da, aslında sadece 1–2 tanesi etkili olmaktadır. Bunun dışında birçok yöntem hakkında yapılan bilimsel çalışmalar yetersiz olduğu için bu yöntemlerin olası etkileri de, yan etkileri de tam olarak bilinmemektedir. Zayıflama destek uygulamaları konusunda 2 yöntemin bilimsel geçerliliği kanıtlanmıştır. Bunlardan ilki LPG uygulamaları diğerleri ise lenf drenaj uygulamasıdır.

Yurtdışında “selülitlerin Rolls Royce’u” olarak bilinen LPG, Amerika Besin ve İlaç Örgütü (FDA) tarafından etkisi kabul edilmiş ve uygulanmasında hiçbir sakınca olmayan bir cihazdır. Acı vermeyen bir vakumlama sistemi olarak tanımlanabilir. 1970’li yıllarda yanıklar ve lekeler için uygulanan LPG yönteminin zamanla farklı etkilerinin ortaya çıkması ile uygulama alanları oldukça genişledi. Fibroz, lekelenme, yatak yarası, dolaşım bozuklukları, denge sorunları, sırt ağrıları ve boyun ağrıları gibi sağlık sorunlarında yararlı olmasının yanı sıra, sporcuların yaralanmalarında ve sportif faaliyetlerden sonra toparlanma aşamalarında da son derece etkilidir. Zayıflama destek uygulamaları arasında ise en etkili ve güvenilir olanıdır. Selülit tedavisinde etkisi kanıtlanmış bir yöntem olan LPG’nin doğum sonrası problemleri üzerinde de olumlu etkileri olduğu bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

Kas hücrelerinin bloke olması ve yağ hücrelerinin belirgin bir şekilde depolanması nedeniyle oluşan selülitlerin tedavisinde LPG uygulamaları, yağ hücrelerini sıkılaştırıp küçültür, bağ dokusunu güçlendirir ve lenf dolaşımını hızlandırır. Aynı zamanda deri elastikiyetini de arttırır. Böylece 14 seans sonrasında selülitlerde belirgin bir azalma oluşur. Kilo verme şeklini ve hızını olumlu yönde etkiler.

Lenf drenaj, vücutta şişkinlik durumunu azaltan bir uygulamadır. Lenf sisteminde oluşmuş tıkanıklıkları azaltarak vücutta biriken toksinlerin ve fazla suyun atılmasını sağlar. Böylece kilo vermek daha kolay olur. Uzman personel eşliğinde yapılan lenf drenaj uygulamasının hiçbir yan etkisi saptanamamıştır. Yalnızca tansiyonu yüksek olan kişilerde tercih edilmemesi gereken bir uygulamadır. LPG ile birlikte uygulandığında, LPG’nin oluşturduğu etkileri arttırdığına dair kanıtlar da bulunmaktadır.

Sağlıklı zayıflama için mutlaka bir diyetisyenden yardım almalı ve diyetisyen tarafından size özel düzenlenmiş olan beslenme programını uygulamalısınız. Düzenli egzersiz ile harcadığınız enerjiyi arttırmalı ve böylece sağlıklı beslenme programınızın etkisini arttırmış ve yaşam kalitenizi yükseltmiş olursunuz. Bu aşamada, uzman kadro ile uygulandığından emin olduktan sonra güvendiğiniz bir merkezde FDA tarafından onaylanmış zayıflama destek araçlarından yararlanabilirsiniz. LPG’nin etkisi 12. haftadan, lenf drenajın 10. haftadan sonra kendini gösterir. Tedavi esnasında haftada 2-3 kez, istenilen seviyeye gelindikten sonra koruma programında ise ayda bir kez uygulama yapılması gerekir.


14 HAFTADA METABOLİK HIZINIZI 400 KALORİYE KADAR ARTTIRIN!

Sağlığın korunması ve geliştirilmesinde, yüksek yaşam kalitesinin sağlanmasında ve başarılı kilo kontrolünde egzersizin ne kadar büyük bir öneme sahip olduğu bilinmektedir. Fakat ülkemizde düzenli egzersiz yapanların sayısı oldukça az. Egzersizden kaçış yolunda sıralanan nedenlerin başında zamansızlık ve egzersizin zor ve sıkıcı olması geliyor. Artık egzersize bahane bulmanızı engelleyecek bir sistem Türkiye’de… Düzenli spor yapmanın faydalarından haftada 3 defa günde 30 dakika ayırarak yararlanmanız mümkün. Bu yeni sistemin adı hidrolik fitness ile medikal egzersiz. Bu teknoloji sporcu beslenmesi ve fizyolojisi laboratuarlarında gerçekleştirilen uzun soluklu çalışmalardan sonra geliştirilmiştir.

Hidrolik fitness, hidrolik dayanıklılık makineleri ile yapılan bir egzersiz çeşididir. Egzersiz programı, güç egzersizlerini ve esneme hareketlerini içerir. Bu süreçte bedeniniz daha yüksek miktarda oksijen kullanmaya başlar. Hidrolik fitness ile medikal egzersizde kişiler kendi kas güçlerine göre ayarlanan araçlarda itme-çekme prensiplerine dayanan egzersizler yaparlar.

Hidrolik fitness aletleri ile yapılan medikal sporun faydaları Baylor Üniversitesi’nde uzun dönemli araştırmalar ile belirlenmiştir. Hidrolik fitness ile,
  • Fiziksel aktivite yapma alışkanlığı olmayan kişiler 14 haftada metabolik hızlarını 400 kalori arttırabilir.
  • Sağlıklı zayıflama konusunda başarı sağlanır.
  • Kilo koruma kolaylaşır.
  • Bel ve kalça çevresi belirgin bir şekilde incelir.
  • Kas gücü %20–30 arasında artar.
“30 DAKİKADA 530 KALORİ YAKABİLİRSİNİZ”

Hidrolik fitnessa başladığınız ilk haftada 30 dakikada 238 kalori yakabilirsiniz. İkinci ve daha sonraki haftalarda ise 30 dakikada 530 kalori yakacaksınız. Enerji harcamasındaki artış fazla kilolarınızdan kurtulmanızı sağlarken, kas kitlenizin artması ile daha hızlı bir metabolizmaya kavuşabilirsiniz.

HİDROLİK FİTNESS YAPARKEN AYRICALIKLI OLUN…

Spor salonlarını sıkıcı hale getiren uygulamaların başında egzersizlerin tek başına yapılması gelir. Birçok kişi kendisine bir egzersiz arkadaşı veya egzersiz koçu arar. Eğer aradığını bulamaz ise kısa bir zaman sonra egzersiz yapmaktan uzaklaşır. Fakat egzersiz hocası kişi ile beraber birebir aynı uygulamaları yaptığında kişi spordan zevk almaya ve eğlenmeye başlar. Bu nedenle de spor yapma isteği kalıcı bir hal alır.
Eğer sizde tek başına yapmaktan sıkılanlardansanız Nil Diyet merkezimizdeki uygulama ile düzenli egzersiz yapma alışkanlığı kazanabilirsiniz.

NİL DİYET’TEN YENİ YIL HEDİYESİ

Düzenli spor yaparak sağlığınızı korumak ve yüksek yaşam kalitesi yakalamak istiyorsanız, sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve metabolizmanızı canlandırmak amacındaysanız yeni yıl hediyemiz tam sizlere göre…
Nil Diyet Resmi Web Sitesi olan www.nildiyet.com sitesinde e-posta grubuna Aralık ayı boyunca üye olan herkese çekiliş şansı veriyoruz. Nil Diyet Merkezi’nde Ocak 2008 başında gerçekleştirilecek olan çekilişin sonunda 5 kişi 2 ay süresince ücretsiz hidrolik fitness üyeliği kazanacak.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Sağlıklı Beslenin, Tatil Sonu Sendromunu Yenin" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Nil ŞAHİN GÜRHAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Nil ŞAHİN GÜRHAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Nil ŞAHİN GÜRHAN'ın Yazıları
► Hafta Sonu ve Tatil Günlerinde Diyet Dyt.Zeynep Işıl KÜÇÜKGÖNCÜ
► Sağlıklı Beslenin, Hasta Olmayın Dyt.Nil ŞAHİN GÜRHAN
► Tatil Kiloları ile Vedalaşın Dyt.Hatice İLKHAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,718 uzman makalesi arasında 'Sağlıklı Beslenin, Tatil Sonu Sendromunu Yenin' başlığıyla benzeşen toplam 44 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Yetersiz Beslenme Nedir? Eylül 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:36
Top