TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
UYUM GÜÇLÜĞÜ

Nihal ARAPTARLI Fotoğraf
Psk.Nihal ARAPTARLI
İstanbul
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi124 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 22 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 5044,

* Yayın Tarihi : 12-01-2008 - 01:59 (3256 gün önce),

* Ortalama Günde 1.55 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 8163 , Kelime Sayısı : 1025 , Boyut : 7.97 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Nihal ARAPTARLI hakkında söyledikleri:
Ben Nihal Hanım'ı 3 yıl önce bu siteden buldum. Tavsiyeler beni çok etkiledi. 3 yıl önce annemi kaybetmiştim. İşyerinde ve ailemle çok büyük sorunlarım vardı. Tabiri caizse psikopata bağlamıştım.Herşey batıyordu. İnsanlar selam vermeye korkuyordu. İntiharın eşiğine gelmiştim. Bir gece yarısı Nihal Hanım'a mail attım. Hemen cevap geldi. Randevu aldım. İlk tedavi süresinde haftada 2 defa 2 seans görüşmeye başladım. Zamanla haftada bir, ayda bir. Nihal Hanım'ın yanında çok rahattım. En yakın arkadaşımla, hatta kendi kendime konuşamayağım konuları hiç sıkılmadan, çok rahatlıkla konuşuyordum. Ş... [DEVAMI..]
(G.C.-Danışan, Danışan, 26-01-2014)

Sayın Nihal ARAPTARLI Hanımı tavsiye üzerine tanıma fırsatı buldum. Evlilik yolunda ilerlediğim kız arkadaşımla yaşadığımız olumsuzlukların nedenleri ve ortadan kaldırılmasıyla ilgili kendisine müracaat ettik. Dingin, sakin, samimi ve oldukça güven veren yapısı, doğrusu kaygılarımızı ortadan kaldırmaya yetti... Daha sonraki seanslarımızda karakter analizlerimizi yaptığında ikimize de kendimizi tanıma fırsatını verdi. Karakter analizi konusunda kullanılan teknikler oldukça başarılıydı. Şahsımı daha iyi analiz eden ikinci bir yöntemin olacağını açıkçası düşünemiyorum. İlerleyen seanslarda hipnoz... [DEVAMI..]
(umur, Danışan, 06-12-2013)

Yüksek öğrenimim sonrası yaşadığım fiziksel şikayetler (sürekli yorgunluk, boyun-omuz ağrısı, çarpıntı, ellerde titreme) nedeniyle bir çok kez doktora gittim. Doktorlar sürekli fizyolojik açıdan sapasağlam olduğumu söylüyordu. Hatta en son olarak yaptırdığım checkup sonrası doktor sonuçları değerlendirirken aslında herşeyin normal olduğunu belki de maskeli depresyon yaşıyor olabileceğimi söyledi. Nasıl olabilirdi? Ben ve depresyon?! Doktorun suratına kapıyı çarpıp çıkmıştım. Sonraki doktorum fibromiyalji teşhisi koyunca, sırtıma boynuma iğneler yerken buldum kendimi.. Kaslarım gerçekten gevşem... [DEVAMI..]
(Esra A., Danışan, 01-12-2013)

Psk.Nihal ARAPTARLI Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
UYUM GÜÇLÜĞÜ

İnsanoğlu yaşadığı ortamdan en iyi yararlanabilme olanağını bilgi, yöntem ve araçları en iyi biçimde kullanarak elde edebildiğine göre her geçen gün daha fazla yenileşmek zorunda kalacaktır. Hızla değişen dünyaya ayak uydurabilmek için yenileşmek ve buna bağlı olarak değişimler yapmak kaçınılmaz hale gelmiştir.

Yaşantımızda oluşan her farklı durum, bir uyum sürecini gerektirir. Bu uyum süreci bazen kolay ve kısa sürede bazen de oldukça sancılı ve uzun vadede gerçekleşir. Özellikle ortaya çıkan yeni durum, isteğimiz dışında gelişen, engelleyemediğimiz, alışkanlıklarımızdan çok farklı ve temel değerlerimizi sarsacak boyutta ise bu sürecin uzaması ve fırtınalı olması kaçınılmazdır.
Günümüz insanı hızlı, ard arda gelen değişim ve gelişmeler karşısında bazan çaresi kalabilmektedir. Henüz bir öncekine uyum sağlamamışken artçı bir başka değişim uyum güçlüğünü artırmakta, bu durum öncelikle bireyi iç çatışmalara ve dolayısıyla diğer kişilerle de çatışmaya itmekte, ilişkilerinin bozulmasına, iş ve sosyal yaşamında başarısızlığa ve mutsuzluğa neden olmaktadır.
İnsan, yeryüzüne geldiği ilk günden beri varlığını korumak ve yarına kalabilmek amacıyla en basit anlamda karnını doyurmak ve barınmaktan başlayarak bir yandan doğa olayları ve yaşamlarını tehdit eden yabani hayvanlarla, bir yandan da diğer birey ve gruplarla boğuşmak zorunda kalmıştır. Günümüzde -değişim göstermesine rağmen- hala bireyi ve toplumları tehdit eden bir çok tehdit unsuru mevcuttur. Bu tehditler karşısında zayıf düşenlerin varlığı en kısa sürede sonlanır.

Biyolojik evrende doğal ayıklanma mevcuttur, uyum sağlayamayan, zayıf olup tutunamayanlar sahneden çekilirken ancak güçlü olup tutunabilen, çevrelerine uyum sağlayabilenler varlıklarını sürdürebilirler. Aynı durum insanlar için de geçerlidir. Toplum içinde yalnız kalan, kişilerarası etkileşim örüntüleri içinde dezavantajlı olanların yarına kalma şansları pek yoktur.

Moreno’ya göre; “yarına herkes kalabilir”. Bu da sosyometriden yararlanmak ve sosyometri kapsamındaki düzeltici/iyileştirici teknikleri kullanmakla mümkün olacaktır.

Sosyometrinin kurucusu J.L. Moreno, her gün içinde yaşadığımız ve hiç de dikkatimizi çekmeyecek kadar küçük, önemsiz olaylardan yola çıkarak bilim dünyasında çığır açacak kadar önemli olan buluşlar ve tüm insanlığı mutluluğa, kurtuluşa götürecek hedefler amaçlamıştır.

Sosyometrinin amacı; zekası, ırkı, inancı, dini, ideolojisi ne olursa olsun, her insana yeryüzünde tutunmaları, spontanlıklarını ve yaratıcılıklarını kullanmaları için aynı derecede fırsat veren bir dünyanın kurulmasına yardımcı olmaktır. Bu amaç, devrimci bir hareketle izlenmelidir. Ancak bütün bir toplumu tek bir devrimci görüşle değiştirmeye çalışan ve işe son safhasından başlayan her görüş hayali olur. Ama değişime ilk köklerden, sosyal atomlardan başlayarak ve halkın sosyometri bilincini geliştirerek derece derece ilerletilirse o zaman akla uygun olur ve bir sonuca ulaşılabilir.

Moreno’ya göre, spontan ve yaratıcı olan insanlar, gelişme, üretme, dünyada tutunma ve dolayısıyla da “yarına kalma” şansına sahiptir. Fakat ne yazık ki insanlar sahip oldukları yaratıcılığı ve spontanlığı gittikçe kaybetmektedirler. Makineyi yaratan insan giderek makinenin kölesi olmuştur. Spontanlık ve yaratıcılıklarını kaybederek robotlaşan insanların toplumda ve dünyada tutunma şansları azalmaktadır. Moreno’ya göre sosyometrinin görevi bu noktada başlamaktadır. Sosyometrinin görevi/amacı, insanların spontanlıklarını ve yaratıcılıklarını kullanmalarına yardımcı olmak ve böylece onların yarına kalma şanslarını artırmaktır.

Spontanlık ve Yaratıcılık

Moreno’ya göre spontanlık ve yaratıcılık sosyometrinin temel taşlarıdır. Sosyometri yarattığı yeni metodlarla bu kavramları metafizik ve felsefi alandan deney alanına geçirmiştir.

Moreno, spontanlığı hem kalıtsal bir özellik hem de bir yetenek olarak tanımlamaktadır. Bireyin kendi durumunu dış etkilerden ve kontrol edemediği iç etkilerden bağımsız olarak sürdürmek için duyduğu kalıtsal eğilim olarak spontanite, son derece fizyolojik bir görünüm kazanmaktadır. Buna karşılık, kişinin yeni bir duruma yeni ve uygun tepki verebilme yeteneği olarak tanımladığımızda, kazanılabilecek bir beceri olarak karşımıza çıkmaktadır. Spontanitenin gelişmesindeki en önemli duygusal ve düşünsel engel kültürel tutuculuktur (ALTINAY, 2001).

Spontanlık ve yaratıcılık birbirine eş veya benzer değildir. Strateji bakımından birbirlerine sıkı sıkıya bağlıdırlar ama gene de ayrı iki kategoridedirler. Spontanite olmadığında yaratıcılık ölür, yaratıcılık olmadığı zamanda spontanlık boş ve kısır kalır. Herhangi bir kişide spontanlık ve yaratıcılık taban tabana birbirine zıd olabilir. Yani spontanlığı çok güçlü olmakla birlikte hiç bir şey yaratamayan bir aptal olabilir. Bir başkasında ise yaratıcılık çok güçlü ancak spontanlıktan eser olmadığı için eli kolu bağlanmış biridir. Spontanlığın ve yaratıcılığın birbirine eş olduğu tek bir varlık vardır ki o da Tanrı’dır. Gerçek yaşamda sadece spontanlık ya da sadece yaratma ürününe rastlamak mümkün değildir, bu ikisi daima birbirlerine bağlıdırlar. Yaratıcılık bir töz (kök, asıl, cevher), spontanite ise katalizördür.

Spontanlık kosmik ve insanla ilgili tüm değişikliklerde en önemli olgu olarak karşımıza çıkar. İnsanoğlunun doğumundan itibaren tüm gelişim dönemlerinde ve daha sonraki kişisel yaşamını biçimlendirmede ve toplum yaşamındaki tutum ve davranışlarında her zaman anlamlı ve önemli bir yer tutar.

Spontanlık, insanlığın evriminde libido’dan, hafızadan, zekadan önce belirmesine, en eski ve evrensel bir meleke olmasına rağmen en az işlenmiş, en az gelişmiş gücüdür. İnsanlığın çektiği ruhsal ve sosyal sıkıntılar hep spontanlığın yeter derecede gelişmemesinden doğmaktadır. Bu nedenle eğitici ve tedavicilerin başlıca ödevi aşırılığa kaçmadan öğrencilerine daha spontan olmayı öğretmek olmalıdır (MORENO, 1963).

Spontanitemiz sayesinde dünyaya gelir, temel ihtiyaçlarımızı spontan davranışlarımızla karşılarız. Spontanite, zaman içinde köreltilip yok edilmeye çalışılmasına rağmen her zaman kendini yaratabilecek bir güce sahiptir. Psikodrama çalışmaları ile kişisel düğümlerimizi çözüp eski spontanitemize kavuşmamız mümkündür. Yani körelen spontanitemizi yeniden parlatma ve geliştirme olanağımız mevcuttur. Bir sporcunun antreman yapması gibi gitgide kuvvetlenen spontan davranış gelişimimize olanak tanır. Yeni ve uygun tepkiler veren bireyler haline geldikçe kendimizi daha mutlu, tatminkar ve yaratıcı hissedebiliriz.

Moreno spontanlığı; Yapıcı ve Yıkıcı Spontanlık olmak üzere iki gelişim yönüyle ele alır. Yapıcı Spontanlık; “ya yeni koşullara uygun olumlu bir tepki, ya da eski koşulara yeni bir tepkidir”. Yıkıcı Spontanlık ise; “spontanlık olayının, varlığı ile anlamı arasında bir uyumluluk olmadan ortaya çıkmasıdır”. Tıpkı kanser hücrelerinin, organizmanın temel varoluş ilkesine zıt olarak uyumsuz ve sınırsız biçimde çoğalıp yayılması, organizamayı ölüme, yok oluşa sürüklemesi gibi. Yıkıcı spontanlık, ruhsal, sosyal ve ekolojik alanlarda da olabilir. Bazı ruh hastalarındaki güçlü spontanlık ya da amaçsız agresif davranışlar buna örnek olabilir. Eğer kişi bu yıkıcı gücün korkusu ile spontanlık yeteneğini baskı altında tutarsa kendi varlığına ve yaşamına biçim vermede, ilişkilerini yönetmede zorlanmaya başlar. Psikodramanın temel amacı, hem insanın spontanitesini ortaya çıkarıp, bağımsız kılmak hem de bunu diğer yetenekleri ile birlikte bireyin yaşamına biçim ve yön vermede kullanmasını sağlamaktır. Ancak bu şekilde yapıcı ve yaratıcı olmak mümkün olabilir.

Moreno’ya göre engellenmiş, kısıtlanmış yaratıcılık yeteneği, “Yaratıcılık Nörozlarına” neden olur. Bu kişiler belirli zeka düzeylerine, özel bazı yeteneklerine rağmen yaşamda pasif kalır, mevcut potansiyallerini geliştiremez ve “kendilerini gerçekleştiremezler”. Yaratıcılık nörozu sergileyen kişilerin hem kendileri ile barışık olma şansları azalır, hem de çevrelerindeki kişilerle yapıcı ve yaratıcı iletişim kurmaları güçleşir. Bu sorunları giderebilmenin ilk adımı bu kişilerin spontanlıklarını artırarak, yaratıcılıklarını kullanmalarına fırsat tanımaktır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"UYUM GÜÇLÜĞÜ" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Nihal ARAPTARLI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Helikopter Anne Babalık , Uzm.Zehra KAHRAMAN
 • Vajinismus Çözümsüz Mü? , Uzm.Zehra KAHRAMAN
 • Anxsiyete (Kaygı) Nedir? , Uzm.Zehra Ayça AYSEN
 • Oyun Terapisi Nedir? Çocuklarda Hangi Problemlerin Çözümünde Kullanılır? , Ramazan ŞİMŞEK
 • Tutkunuzu Yaşamak – Yeni Zenginliğin Değişen Yüzü , Uzm.İrem BRAY
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozuklukluğunda Kullanılan Tedavi Ve Yöntemlere Eleştirel Bir Bakış: İlaç Ve Nörofeedback , Ramazan ŞİMŞEK
 • Hiperaktivite, Dikkat Eksikliği Ve İnternet , Serpil YILMAN KAYA
 • Dikkat Eksikliği Nedir? , Dr.Bora KÜÇÜKYAZICI
 • Keşke Allah Okulu Yaratmasaydı Anne! Ayrılma Kaygısı – Okul Fobisi , Uzm.Hakan TOKGÖZ
 • Mobıle Phone Usage And Addıctıon , Burçin KOYUNCU
 • The Effects Of Appearance On Respondıng To An Urgent Request , Burçin KOYUNCU
 • Stuttering Children And Treatments , Burçin KOYUNCU
 • The Behavioral Approach To Abnormality , Burçin KOYUNCU
 • Exıstentıalısm Vs. Person-Centred Therapy , Burçin KOYUNCU
 • Gizli ‘sona Ermiş’ Evlilikler , Uzm.Eyüp SARI
 • Çocuk Cinselliğine Yetişkin Bakış Açısı , Eser ÖLÇER
 • Okul Korkusu , Ali KÜLTEKİN
 • Antidepresan Mı ? Psikoterapi Mi ? , Uzm.Ebru ÖZKURT TOPÇU
 • Çocuklarda Mahremiyet, Ağlama Ve Davranış Bozuklukları , Ferit KARADAŞ
 • Ruh Sağlığım Yerinde Mi? , Aysel İnciler BİRTÜRK
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  14:55
  Top