2007'den Bugüne 81,949 Tavsiye, 25,990 Uzman ve 18,192 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Gestalt- Gestalt`ın Dayandığı İlkeler- Gestalt`ta Degişim Nasıl Olur?
MAKALE #61 © Yazan Psk.Sena TUNÇ | Yayın Temmuz 2007 | 32,723 Okuyucu
GESTALT NEDİR?

Gestalt psikolojisi 20. yüzyılın ilk yıllarında Avrupa ve Almanya’da gelişen ve etkilerini günümüzde de sürdüren önemli psikoloji akımlarından biridir. Parça parça veya ayrı ayrı birimlerin birleşip anlamlı bir şekil kazanmasına Gestalt denir.
Gestalt sözcüğünün Türkçe karşılığı olarak ‘örüntü’, ‘bütün’ veya ‘biçim’ kullanılabilirse de, bunların hiçbirinin tam olarak kastedileni açıklayamayacağı düşünülmektedir. Bunun yerine, gestalt sözcüğü aynen alınarak kullanılmıştır. Ama kendimizi biraz daha zorlayarak Türkçe bir karşılık bulmaya çalışırsak, belki de ‘herkesin kendine özgü olarak bütünü algılaması ve bu algılamasının onun için olan anlamı’ karşılığında anlamlandırılabildiği kadar anlamlandırılmış bütün sözcüklerini kullanabiliriz.
Gestalt terapisi öncelikle bir felsefedir, yaşama bakış ve yaşamı anlayış şeklidir. Bu anlayışa göre de insanlar evrenin kendisiyle bir harmoni oluşturmaya çalışmaktadır.’
Gestalt kuramında birey merkeze alınmakla beraber çevresi ile olan etkileşimi de holistik (bütüncül) bir şekilde ele alınmaktadır.
Gestalt yaklaşımda insanın doğası ile ilgili görüşler ise;
·Her birey beden, duygular, düşünceler, hisler ve algılamalardan oluşan bir bütündür ve bunlar birbirleriyle ilişkili olarak işlevsellik kazanır.
·Her birey kendi çevresinin bir parçasıdır ve onu çevresinden ayrı olarak anlayamayız.
·Her birey çevreye yalnızca tepkide bulunmaz, aynı zamanda çevresini etkiler de. Çevreyle temasında yaşadıklarının hem nedeni hem de sonucudur.
·Her birey kendi duyumlarının, düşüncelerinin, duygularının ve algılamalarının farkında olma kapasitesine sahiptir.
·Her birey kendisinin farkında olabildiği için, seçim yapma kapasitesine de sahiptir ve bu nedenle de kendi davranışından kendisi sorumludur.
·Her birey kendini ancak içinde bulunduğu an’da yaşayabilir. Geçmiş ve gelecek de, yalnızca şu an’da yaşanabilir. Geçmiş şu an’da hatırlanarak, gelecek ise şu an’dan sonra olacaklar tahmin edilerek yine şu an’da yaşanır.

GESTALT PSIKOTERAPISININ AMACI

Gestalt psikotrapisinin amaci, danisanin o anda gecerli olan deneyimini acik olarak algilayarak farkindaligini arttirmak ve danisanlarin ne yaptiklari, nasil yaptiklarinin farkindaligini kazanmalaridir. Terapinin her asamasindaki farkindalik; cevreyi bilme, secim yapmanin sorumlulugunu alma, kendini bilme ve kendini kabul etme ve temas becerisidir.
GESTALT İLKELERİ
Bizler yaratıcılığımızı kullanarak sürekli anlamlı bütünler veya gestaltlar oluşturma çabası içindeyiz. Yaşantılarımızın temeli, karşılaştığımız pek çok anlamsız şeyden bu şekilde bir anlam çıkarmaya dayanmaktadır. Belirsiz şeylerden anlamlı bütünler oluşturmaya çalışırken bazı ilkeler izlenmektedir.
a)Eylem İlkesi: Farkında olarak veya olmayarak her an bir seçim yapmaktayız. Yaşantılarımız da bu seçimlere göre oluşmaktadır.
b)Bütünler İlkesi: Biz dünyayı anlamlı bütünler veya gestaltlar olarak yaşarız. Belirsiz durumlar bizde bir rahatsızlık yaratır ve bu belirsizliklerden kurtulmak için hemen o duruma bir anlam vermeye çalışırız.
c)Kapatma (kapanış yapma) İlkesi: Yaşadığımız tamamlanmamış veya bitmemiş herşeyi doğal olarak tamamlama eğilimine sahibiz. Bazen bu tamamlamayı hemen gerçekleştirmeyebiliriz ancak eninde sonunda bunu bir yerde tamamlamak için içimizde güçlü bir istek bulunmaktadır.
d)Gereksinim ( İhtiyaçlar ) İlkesi: Yaşantılarımızı ve davranışlarımızı, o andaki organizmik gereksinimimize göre düzenleme eğilimi içindeyiz.
e)Şekil / Zemin İlkesi: Dünyayı bizim için o andaki organizmik ilgimize göre şekil ve zemin olarak algılamaktayız. Herhangi bir anda ilgimizi yönelttiğimiz şey bizim için bir şekil (figür) olmaktadır. Figür olan şey, bizim o andaki gereksinimimize ( ihtiyacımıza ) göre oluşmaktadır. Sevdiğimiz birisiyle oturup konuşurken bizim için o andaki figür karşımızdaki kişidir. Ama sonra susacak olursak bizim için bir bardak su düşüncesi figür olurken karşımızdaki kişi zemine dönüşür. Susuzluğumuzu giderdiğimizde, karşımızdaki kişi bizim için tekrar figür haline gelebilir. Şekil/zemin ilişkisi her zaman akıcıdır ve değişmektedir.

GESTALT`TA DEĞİŞİM NASIL OLUR?

Herkes dünyayi değiştimeyi düşünür ama kimse kendini değiştirmeyi düşünmez...
Lev Tolstoy

Değişiklik kişiyi farklı yapmak veya dürtülere direnmeyi öğrenmek değildir. Değişiklik, kendimize ilişkin farkındalığımızı arttırarak, benliğimizin dışında tutmaya çalıştığımız taraflarımızın giderek azaltılması anlamına gelir.
Kişi ihtiyaçları doğrultusunda değil de meli/malı doğrultusunda hareket etmeye kendini zorladıkça kendi ile temas bozulur (ihtiyaç tatmin olmaz, geştalt tamanlanmaz) değişim, gelişim olmaz.Değişim, kişi ne ise onu olduğu zaman gerçekleşir, olmadığını olmaya zorlandığı zaman değil.Değişimin amacı farkındalık (kişinin ne yaptığına ve nasıl yaptığına ilişkin) geliştirmek, ve yaşam alanını genişletmektir. Bu süreç, kişinin kendi gelişimini sürdürebilecek bütünlüğü edinmesini sağlar. Bu sürece, kişinin kendisini olduğu gibi kabul etmesini öğrenme süreci de denebilir.
Amaç farkındalığı genişletmektir, davranış değişikliğine yönelmek değildir. Hedef, kişinin yaşam alanını genişleterek, kendi kendini idare etme becerisini kazanması ve geliştirmesidir.Kişi, bir yandan değişme isterken, bir yandan da aynı kalmayı arzular. Her iki kuvveti de eş zamanlı olarak yaşar.
Yaşam döngüsü değişimin her an gerçekleştiğinin bir göstergesidir (eğer sağlıklı bir şekilde işliyorsa). Değişimin olmaması durumu, yaşam döngüsündeki takılmışlıklardan da anlaşılabilir ( Scherler, 2004 )

Değişim ‘yaparak’ değil ‘olarak’ gerçekleşir (yaşayarak, deneyimleyerek).
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Gestalt- Gestalt`ın Dayandığı İlkeler- Gestalt`ta Degişim Nasıl Olur?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Sena TUNÇ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Sena TUNÇ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sena TUNÇ Fotoğraf
Psk.Sena TUNÇ
İstanbul
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi10 kez tavsiye edildi
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Sena TUNÇ'un Makaleleri
► Gestalt Oyun Terapisi Psk.Eyüp TUNAHAN
► Gestalt Psikolojisi - Alan Kuramı Uzm.Psk.E. Efsun TATAR
► Vajinusmus Nasıl Tedavi Olur ? Psk.Dnş.Serap ALTU
► Ergenlerde Davranış Değiştirmek Nasıl Olur? Psk.Dnş.İbrahim GÜLYAŞAR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,192 uzman makalesi arasında 'Gestalt- Gestalt`ın Dayandığı İlkeler- Gestalt`ta Degişim Nasıl Olur?' başlığıyla benzeşen toplam 58 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Bipolar Bozukluk Aralık 2008
► Otizm Aralık 2008
► Depresyon ve İntihar Mart 2008
► " Hayır " Diyebilmek Ekim 2007
► Bir Sistem Olarak Aile Eylül 2007
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:20
Top