2007'den Bugüne 75,942 Tavsiye, 24,845 Uzman ve 17,062 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Milliyet -- Lider Çocuk Yetiştirmek
YAZI #457 © Yazan Şenay YILMAZ | Yayın Eylül 2009
LİDER ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK
Lider çocuk hemen farkedilir. Arkadaş gruplarını idare eden, diğer çocuklara görev verip yapılmasını isteyen, herkesi etki altına almaya çalışan çocuklardır...
Ancak liderlik kavramının güçlü ve baskılayıcı anlamla karıştırılmaması gerekir. Liderlik arasındaki farklar çok açıktır. Liderler taklit edilir, fikir danışılır, öğüt alınır, öğretmen ona lider gibi davranır, arkadaşları onu grup temsilcisi seçer.. Sadece davranış tarzı ile değil etrafındaki insanların davranışlarıyla farkedilir. Sevgi ve saygıya dayalı bir iletişim şekli vardır.
Her çocuk liderlik vasfıyla doğmaz.. Kimisi erken yaşta kendisini gösterir kimisi iş hayatına atılınca.. Önemli olan bu liderlik vasfı olan çocukların bu özelliklerini geliştirici yollar bulmak..
Aile bireyleri neler yapmalı?
• Çocuğunuza liderliğin ne olduğunu anlatın. Ancak yaş ve gelişim özelliklerinden dolayı kelime haznelerinin sınırlılıklarından dolayı ona hayatındaki yaşantılarından örnek verin. Örneğin bir çizgi film yada masal kahramının davranışlarını, etrafında yarattığı izlenimi ifade etmeye çalışın.
• Yaşantımızdaki ünlü liderlerden bahsedin.. Atatürk en belirgin ve çocuklarda iz bırakan bir liderdir. Onun hayatından kesitler izletin. Resimlerini gösterin, kitaplardan yaşanmış hikayelerini anlatın. Donanımından ve yaptıklarından, şahsiyetinden, kararlılık, hedefe odaklanma, doğruluk, dürüstlük, soğukkanlılık ve sabırlı olması gibi daha bir çok temel sosyal becerilerini anlatın.
• Evde aile içinde liderlik oyunları oynayın. Ebeveyn varsa kardeşler beraber daire şeklinde oturup birisini lider seçin. Ortaya oturtun ve onun yaptıklarının aynısını yapacağınızı söyleyin. O ne yaparsa sizde yapın. Belli sürelerde verilen çalışmada sırayla tüm grup üyeleri yapın. Belli sürede en çok figür üretip daireyi idare edebilen oyunu kazansın.
• Beraber ben olsam? Oyunu oynayın.. Ortaya bir sorun atın. Kaybetmekte olan bir takımın antrönörüsün. Takımı sen yönetiyorsun. Onlara nasıl bir konuşma yaparsınki tekrar kazanmaları için istekli olmalarını sağlarsın?.. Bu tarz oyunlar hem keyifli hemde çocuğun empati yeteneğini arttırarak karar verme becerilerini geliştirir.
• Hayalgücünüzü kullanarak lider olmadan nasıl karmaşalar çıkabileceğini gösterin. Örneğin okulu müdür yönetmeseydi ne tarz sorunlar çıkabileceğini düşünmesini isteyin..
• Okulun kulüp çalışmalarında, izcilik kursunda aktif görevlere seçilmek istediğini gidip öğretmeniyle konuşmasını isteyin. Cesaretlendirin...
• Evinizde yapacağınız değişikliklerde, ailecek verilmesi gerekli önemli kararlarda söz hakkı tanıyın.. Cevabını mutlaka dikkate alın..
• Değişik ve yeni projeler üretip okul, aile yada arkadaş çevresinde uygulamasını sağlayın. Bu bir doğum günü partisi, huzur evi ziyareti yada bir yarışma düzenleme gibi..
Özel Pozitif Gelişim Özel Eğitim ve Aile Danışmanlık Merkezi
Çocuk Gelişim Uzmanı
Şenay Yılmaz
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Şenay YILMAZ
İstanbul
Çocuk Gelişimi Ve Eğitimcisi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi15 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Şenay YILMAZ'ın Makale ve Yazıları
► Çocuk Yetiştirmek ve Ebeveynlik Uzm.Psk.Harun ÇOLAK
► Çocuk (Toplum’u) Yetiştirmek Psk.Sabahattin ZENGER
► Mutlu Çocuk Yetiştirmek İçin Psk.Aslı PAKSOY
► Özgüveni Yüksek Çocuk Yetiştirmek Uzm.Psk.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
► Ebeveyn Tutumları ve Özgüvenli Çocuk Yetiştirmek Uzm.Psk.Dnş.Ayfer SUMMERMATTER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,062 uzman makalesi arasında 'Milliyet -- Lider Çocuk Yetiştirmek' başlığıyla benzeşen toplam 12 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Yeni Nesil Okulları Mayıs 2009
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:46
Top