2007'den Bugüne 92,426 Tavsiye, 28,232 Uzman ve 19,994 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Ketojenik Beslenme
MAKALE #20592 © Yazan Dyt.Fatma Merve KALELİOĞLU | Yayın Haziran 2019 | 2,909 Okuyucu
Mitochondria: The ketogenic diet—A metabolism-based therapy
Oksijen varlığında, çoğu hücresel enerji, glikozun metabolizmasından glikolizle piruvat haline getirilir, ardından mitokondri içerisinde OXPHOS yoluyla oksidasyon izlenir. Glikozun yokluğunda, hücresel enerji, yağ asitlerinin ve proteinlerin parçalanmasından üretilir. Yağ asidi oksidasyonu, esas olarak açlık veya uzun süreli egzersiz sırasında glikoz tedariki yetersiz olduğunda üretilirken üretilen keton gövdelerinin (3 - hidroksibutirat, asetoasetat, aseton) oluşması ile sonuçlanır. Ketojenik diyet (KD), uzun süreli aç kalmanın metabolik durumunu taklit eden, yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı bir diyettir. Keton gövdeleri, esas olarak karaciğer hücrelerinin mitokondriyal matrisindeki ketogenez yoluyla üretilir ve daha sonra, hücrelerin vücuttaki enerji taleplerini karşılamak için kan yoluyla diğer organlara aktarılır (Şekil 1). Lösin gibi ketojenik deamine amino asitler ayrıca keton cisimleri oluşturmak için sitrik asit döngüsünü de besler.

KD'deki hastalar günlük enerji gereksinimlerinin% 65-90'ını yağ olarak tüketmelidir. Bu, tipik Batı diyetinin iki katı. KD yemekleri ağırlıklı olarak yağ bakımından zengin yiyeceklerden oluşur - yeterli miktarda protein kaynağı sağlamak için yeterli miktarda tereyağı, krema, mayonez veya et, balık, yumurta veya peynir içeren yağlar ve karbonhidrat alımını büyük ölçüde en aza indirmek için sadece çok küçük sebze veya salata kısımları ( Neal, 2012).

KD bireysel olarak reçete edilir. Kullanımında deneyimli klinisyenler ve diyetisyenlerin düzenli olarak izlemesi, ilerlemenin değerlendirilmesi ve kabızlık, böbrek taşları, büyüme açıkları ve zayıf kemik sağlığını içerebilecek yan etkileri yönetmek için hayati öneme sahiptir. Hiperlipidemi başlangıçta tezahür edebilir, ancak genellikle zamanla veya yağ kaynağına ilişkin diyet önerileriyle düzelir.

KD'yi izlemek oldukça zorlu. KD'yi başarıyla yürütmek ve sürdürmek için yüksek derecede taahhüt, motivasyon ve destek gerektirir. Uyumluluk, rejim karmaşıklığı, ödenemezlik ve yüksek yağ alımının toleransı ile ilgili zorlukların yanı sıra, eğitimli diyetisyenlerin yetersizliği ile birleşen gerçek ve algılanan zorluklar, daha önce, özellikle yetişkinlerde, kullanımının tanıtımının önündeki engeller olmuştur. Bununla birlikte, özellikle KD için özel tıbbi gıdaların üretiminde yenilikçi araştırma ve gelişmeler, eğitim kaynakları, protokoller, yemek tarifleri ve yemek planlaması (hasta dostu bilgisayar programları dahil) ve profili yükseltmeye adanmış destek grupları ve yardım kuruluşları oluşturulması kullanımı diyetin kabul edilebilirliğini, erişilebilirliğini ve rahatlığını desteklemekte ve arttırmaktadır (Neal, 2012).

KD, esas olarak kan glukoz seviyelerini düşürerek çalışır, ancak yağ asitlerinin ve keton gövdelerinin, pleiotropik etkilere sahip olduğu gösterilmiştir (antikonvülsan, antienflamatuar, mitokondrial biyogenezinin modülatörleri, antioksidan) (Hughes ve diğerleri, 2014) (Şekil 2). Ayrıca, oruç metabolik durumunu taklit ederek, KD hormon, nörotransmiter ve nöropeptid seviyelerini düzenler.

Interest in the Ketogenic Diet Grows for Weight Loss and Type 2 Diabetes
Karbonhidratlar, bir kişinin genel kalori alımına bağlı olarak, 200 ila 350 g / gün arasında değişen tipik Amerikan diyetinin yaklaşık% 55'ini oluşturur. Klinik ketojenik diyetler, günlük karbonhidratları, başta nişastalı sebzelerden olmak üzere, 20 ila 50 g arasında bir yere sınırlar. Diyet şekerinden yoksun ve çok düşük karbonhidrat diyeti üzerine nişastalar, vücut insülin sekresyonunu azaltır ve bir hafta içinde birincil olarak yanan yağa geçer. Beslenme ketozu olarak adlandırılan bu metabolik durumda karaciğer, yağ asitlerini, kan-beyin bariyerine nüfuz edebilen ve beyne yakıt olarak vücudun diğer dokularında yakıt sağlayabilen bileşiklere dönüştürür. Önceki düşük karbonhidrat diyeti, orijinal Atkins diyeti gibi, protein ve sınırlı yağ vurguladı. Fakat protein içerisindeki amino asitler, vücudu ketozdan dışarı fırlatarak glikoza dönüştürülebilir. Bu nedenle, iyi formüle edilmiş ketojenik bir diyet, yağsız vücut kitlesini korumak için proteini yeterli miktarlarla sınırlar ancak yağ veya genel kaloriyi sınırlamaz. Doygunluğa kadar yağ yemesine izin verilmesine rağmen, ketojenik diyet uygulayan kişiler sıklıkla hızlı kilo kaybına maruz kalıyorlar - 2 haftada 10 kilo kadar, diyeti araştıran ve obeziteyi tedavi etmek ve UAB'de tip 2 diyabet kullanmak için kullanan Goss'a dikkat çekti. Diyetin idrar söktürücü etkisi vardır ve bu ilk kiloların bazıları su ağırlığıdır. Goss, insülin seviyelerinin düşmesi ve vücudun yağ yakma moduna geçmesi nedeniyle yağ depolarından çekilerek ağırlıkta daha fazla azalmaya yol açtığını belirtti. Bu arada, birçok kişi ketojenik bir diyet için daha az aç hissettiğinden, genellikle doğal kilo kaybına yardımcı olabilecek genel kalori alımlarını azalttığını söyledi, diyor Harvard Tıp Fakültesi’nde profesör ve klinik beslenme şefi Bruce Bistrian Boston'daki Beth Israel Deaconess Tıp Merkezinde. Ne kadar kaybedebilecekleri kendiliğinden azalttıkları kalorilerin yanı sıra toplam yağ ve yağsız yağlar, yaş, cinsiyet, etnik köken ve aktivite seviyelerinin de dahil olduğu birçok faktöre bağlı. Son 8 haftalık 34 obez erkek ve 60-75 yaş arasındaki kadınlarda yapılan randomize bir çalışmada, ketojenik diyet uygulayanlar vücut yağlarının% 9.7'sini, düşük yağlı diyet yapanlar ise sadece% 2.1 kaybetti. Geçen yıl Obezite Derneği toplantısında verileri sunan Goss'a göre, ketojenik diyet yapanlar, düşük yağlı diyet yapanlara göre 3 kat daha visseral yağ dokusu da kaybetti.

Kilo Vermenin Ötesinde

Diyabet yönetimi için ketojenik diyete ilgi artmaktadır. Glisemik kontrolün yanı sıra, insülin duyarlılığı diyette iyileşir - mekanizmalar tamamen net olmasa da -. Profesör Dr. Steven Heymsfield, “İnsanların yalnızca kilo vermekle kalmıyor, aynı zamanda [diyabet] ilaçları için gereksinimlerini azaltmalarına yardımcı oluyor ve diyabet yönetiminin son noktası olan hemoglobin A1c [HbA1c] de iyileşme sağlıyor” dedi. Louisiana Eyalet Üniversitesi Pennington Biyomedikal Araştırma Merkezi'ndeki metabolizma ve vücut kompozisyonu bölümünde ve Obezite Derneği'nin başkanlığında. “Bunlar nispeten kısa vadede gerçekleşen tüm iyi şeyler — belki bir yıla kadar 6 ay. Bence sorunun şu, bu uzun vadeli tahammül edebileceğiniz bir diyet mi? ”Stephen Phinney, MD, University of California'daki emeritus profesörü PhDD, bunu araştırıyor. 2015 yılında Virta Health adlı teletıp tabanlı tip 2 diyabet kliniğini başlattı. Virta’nın doktorları ve diyetisyenleri hastalarına durumlarını tedavi etmek için güvenli bir şekilde asetojenik diyet kullanarak koçluk ediyorlar. Devam eden 5 yıllık Virta Health çalışmasının 10 haftalık sonuçları, HbA1c düzeyinde iyileştirmeler (% 6,5'in altında seviyeleri olan katılımcıların% 19,8'den% 56,1'ine kadar bir artış), diyabet ilaçlarının azaltılmasını ve ortadan kaldırılmasını (% 56,8), ve vücut kütlesi azalır (ortalama% 7.2). Çalışmaya katılan 262 hastanın 238'i programda en az 10 hafta kaldı. 6 aylık verilerde, başlangıçtan itibaren ortalama ağırlık kaybı% 12 idi ve% 89 alıkonma oranı vardı. Phinney yakında 1 yıllık veri yayınlamayı planlıyor. Trigliseritler, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol düzeyleri, karın çevresi ve kan basıncındaki gelişmeler sayesinde, insanların kilolarını azaltmalarına ve kan glikozlarını kontrol etmelerine yardımcı olmanın ötesinde, ketojenik diyetler de sağlıklı olabilir. Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol düzeyleri diyetle ilgili bazı kişiler için artar. Doymuş yağ yerine doymamışlığı vurgulamak bu artışların üstesinden gelmeye yardımcı olabilir, ancak uzmanlar diyetin ideal yağ bileşimi konusunda anlaşamıyorlar. Önemli bir uyarı, diyetin daha zararlı küçük, yoğun LDL parçacıklarından daha az zararlı büyük, yoğun olmayan parçacıklara kayması gibi görünmesidir. Rick Hecht, MD, San Francisco, California'daki IntegrativeMedicine Merkezi'nin kronik hastalığa farmakolojik olmayan yaklaşımları çalıştığı araştırma direktörüdür. Ketojenik bir diyetten kaynaklanan LDL düzeyindeki artışların uzun vadeli sonuçları hakkında daha fazla veriye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Giriş Obezite, özellikle Cakarta'da hala sağlık yükü olan bir beslenme hastalığıdır. Obezite için ana tedavi beslenme müdahalesidir. Günümüzde, hala tartışmalı olan ketojenik diyet de dahil olmak üzere birçok diyet yaklaşımı geliştirilmiştir.
Yöntemler Literatür taraması, PubMed®, Cochrane®, Google® Scholar ve Science Direct® dahil olmak üzere 4 veri tabanında anahtar kelimeler kullanılarak yapıldı: obezite, ketojenik diyet, az yağlı diyet ve kilo kaybı. Daha sonra Tıbbi Alt Başlık (MeSH) kullanıldı. Araştırma, geçerlilik, önem ve uygulanabilirlik yönlerine göre değerlendirilen iki makaleyle sonuçlandı.
Sonuçlar Randomize kontrollü bir çalışma, ketojenik diyetle kilo kaybının, düşük yağlı diyet ile karşılaştırıldığında benzer etkisini göstermiştir. Öte yandan, bir meta-analiz çalışması, ketojenik diyetin, düşük yağlı diyetten daha fazla kilo kaybına neden olduğunu göstermiştir. Her iki çalışmada da, akışa bağlı dilatasyonun azalması ve LDL-C artışı ile gösterilen ketojenik diyet grubundan kardiyovasküler hastalık riski artışı olduğu gösterilmiştir.
Sonuç Ketojenik diyet, obez hastalarda kilo kaybı için düşük yağlı diyetten daha iyi bir uzun süreli etki göstermektedir. Bununla birlikte, ketojenik diyet, kardiyovasküler olay riskini önemli ölçüde artırabilir.
Her iki çalışmanın eleştirel değerlendirmesine dayanarak, ketojenik diyet, kilo vermede uzun vadeli bir yarar gösterdi ki bu, düşük yağlı diyete göre daha iyi ya da benzer. Bu bulguyu desteklemek için Paoli ve ark.nın 12 yaptığı bir inceleme, ketojenik diyetin kilo verme etkisine sahip olduğu ve kısa sürede kilo kaybına neden olmak için etkili olduğu sonucuna varmıştır. Ketojenik diyetin vücut ağırlığını azaltabileceği mekanizmalar, insülin üretimini azaltarak ve kas kütlesini koruyan ve yağ kütlesinin çoğunu azaltan vücut metabolizmasını etkileyerek iştahta bir azalmayı içerir.
Öte yandan, ikincil sonuç ketojenik diyetin kardiyovasküler olay riskini artırabileceğini öne sürdü. Bu bulgu, Wycherley ve ark.nın denemesinde FMD değerlerinin azaltılması ve Bueno ve ark.nın meta-analizinde LDL-C seviyelerinin artması ile desteklenmiştir. Ketojenik diyetle artan LDL-C seviyeleri, yüksek doymuş yağ tüketimi ile ilişkilidir. Chiu ve arkadaşlarının13 yaptığı bir araştırma, yüksek doymuş yağ tüketiminin LDL-C düzeylerini ve kalp-damar hastalıkları riskini artıracağını belirtti. Ketojenik diyet ile FMD azalması söz konusu olduğunda Schwingshackl ve Hoffmann14 tarafından yapılan başka bir çalışma tutarlı bir bulgu göstermiştir. Ayrıca, Jonavoskli ve ark.15 tarafından yapılan bir çalışmada ayrıca, <% 5'lik bir düşük karbonhidrat diyetinin FMD'yi azaltabileceği belirtildi. Bununla birlikte, Volek ve diğerleri 16 tarafından yapılan kısa süreli bir deneme, zıt bir sonuç gösterdi; Düşük karbonhidrat diyetinin FMD'nin korunmasında daha iyi olduğunu buldular. Bu nedenle, bu konuyu ele almak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Kritik olarak değerlendirilen bu iki makaleye dayanarak, ketojenik diyet müdahalesinin kısa süreli (<3 ay) veya uzun süreli (12 ila 24 ay) etkileri içeren kilo verme konusunda iyi bir etkinlik gösterdiği sonucuna varılabilir. Bununla birlikte, arzu edilen vücut ağırlığı kaybının yanı sıra, ketojenik diyet önemli ölçüde artmış kardiyovasküler olay riski oluşturur. Bu nedenle, kardiyovasküler hastalık riski yüksek olan hastalar için kilo kaybı tedavisi seçeneği olarak ketojenik diyet önerilemez. Ketojenik diyetin kardiyovasküler risk üzerindeki etkisini ve uzun süreli güvenliğini değerlendirmek için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Ketojenik Beslenme" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Fatma Merve KALELİOĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Fatma Merve KALELİOĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Fatma Merve KALELİOĞLU Fotoğraf
Dyt.Fatma Merve KALELİOĞLU
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi166 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Fatma Merve KALELİOĞLU'nun Yazıları
► Ketojenik Diyetler Dyt.Esen KARACA
► Ketojenik Diyet Dyt.Miray PAZAR
► Ketojenik Diyet Nedir? Dyt.Pınar ERMİŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,994 uzman makalesi arasında 'Ketojenik Beslenme' başlığıyla benzeşen toplam 12 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Fodmap Diyeti Ocak 2020
◊ Buğday Çimi Ocak 2020
◊ Arpa Çimi Ocak 2020
◊ Gebelikte Beslenme Ocak 2020
◊ Yulaf Ezmesi mi? Müsli mi? Granola mı? ÇOK OKUNUYOR Ağustos 2019
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


10:19
Top