2007'den Bugüne 92,577 Tavsiye, 28,263 Uzman ve 20,024 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Evlilik Öncesi Süreçlerde Yaşanan Sıkıntılar ve Evlilik Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
MAKALE #8500 © Yazan Uzm.Psk.Seval HACIM KILIÇ | Yayın Mart 2012 | 11,802 Okuyucu
Evlilik Öncesi Süreçlerde Yaşanan Sıkıntılar

Evlilik
, iki kişinin aile kurmak üzere kanunların uygun gördüğü şekilde, ruhen ve bedenen bir ömür boyu sürecek şekilde bir araya gelmesi durumudur.Kültürel farklılıklar gösterse de ortak amaç ailenin bir aradalığını sağlamak ve üremektir.Genel olarak karşı cins ile yapılan evlilik bazı toplumlarda aynı cins ile de mümkün olmaktadır.

Evlilik düşüncesi kimimizin kulağına hoş gelirken kimilerimiz içinde ürkütücü olabiliyor.Toplumumuzda evlilik öncesi süreçler evlilik kararı almış çiftleri yorabiliyor hatta korkutucu hale dönüşebiliyor.Önceki yıllarda erken yaşta yapılan evliliklerin oranı ile yapılan araştırmalardaki rakamlarla yakın tarihte yapılan araştırmalar biraz da olsa sevindirici gibi görünüyor. Bu değişiklikte gösteriyor ki artık daha sağlıklı alınmış kararların neticesinde yapılan evlilikler daha çok.


Kişiler evlilik aşamasında bir takım sıkıntılarla karşılaşabiliyorlar. Bazı sıkıntılar tamamen maddi olurken bazıları tamamen psikolojik olabiliyor. Bazı çiftler evlilik kelimesini ilişkilerine soktukları andan itibaren büyük bir yük taşıyormuş gibi hissettiklerini, evliliğin gerektirdiği sorumlulukları yerine getirip getiremeyeceklerini bilemediklerini ve bununda kişileri kaygılandırdığını,karşı tarafın davranışlarının değiştiğini hatta artık eskisi gibi sevilmediklerinden bile dert yanmaktadırlar. Çiftlerin aileleri ve aileleri ile yaşanan sıkıntılar ise bu sürecin sadece bir parçası.Aileler işin içine dahil olduktan sonra çiftin birbirini dinlemesi, ilişkilerini korumaları ve yürütmeleri daha da zorlaşmaktadır. Kişiler kendi fikirlerine saygı duyulmadığını,isteklerini ifade etmede güçlük yaşadıklarını dile getirmektedirler. Fakat aileler aslında evlilik içersindeki önemli yapıtaşlarından bir tanesidir. Kişilerin aile ilişkileri,aile yapıları ve bu yapının işleyişi bize kişi hakkında önemli bilgiler vermektedir. Ayrıca ailelerin yapısının karşılıklı bir uyum içersinde olması evliliğin sürekliliğinde öneme sahiptir.


Evlilik Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Evlilik birbirini takip eden belli süreçlerin toplamıdır aslında. Kişiler evlilik kararı almadan önceki süreçleri iyi geçip bir sonraki aşamaya gelmiş olmalıdır.Evlilik kararı aldıkları kişinin özellikleri,neden evlenmek istedikleri, nasıl bir eş modeli istedikleri, neden o kişiyle evlenmek istedikleri, düşüncelerinin aynı yönde olup olmadığı ve özellikle cinsel uyumlarının nasıl olduğu sorularının hepsinin yanıtlanmış ve kararın bu şekilde verilmiş olması lazım. Cinsellik toplumumuzda hala belli bir duvarın arkasında kalmış ve saklı yaşanılmaktadır. Bu açıdan da bazı çiftlerimiz evlendikleri andan sonra cinselliği yaşamayı tercih etmektedirler ama yapılan araştırmalar gösteriyor ki heyecanla ve arzuyla beklenen cinsellik bazı durumlarda evlilik sonrası hüsranla sonuçlanıp başka bir takım sorunlar arasında yer alabiliyor.


Kişilerin bir takım sorumlulukları alabilir yaşta ve olgunlukta olması da dikkat edilmesi gereken kriterlerdendir.18 yaşında düşündüklerimizle ve aldığımız kararlarla 30 yaşında ki hak verirsiniz ki aynı olmayacaktır. Genel olarak kadınlarda 25-26 yaşları,erkeklerde ise 29-30 yaşları evlilik için uygun ve evlilik sorumluluğunun üstlenilebileceği yaşlardır.


Evlilik öncesi karar verme sürecinde de evlilik süreci içerisindeki sıkıntılarda da meslek elemanlarından destek alınması , kişinin farkındalığa varması, evlilik için doğru ve sağlıklı kararlar vermesi ve yaşanan sıkıntılarla nasıl baş edeceği konusunda bilgilendirilmesi açısından yol gösterici olabilir.” Evlilik” kelimesi sizin de kulağınıza hoş gelsin ve hep ilk günkü heyecanı ile ömrünüzde kalsın.


Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Evlilik Öncesi Süreçlerde Yaşanan Sıkıntılar ve Evlilik Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Seval HACIM KILIÇ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Seval HACIM KILIÇ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Seval HACIM KILIÇ Fotoğraf
Uzm.Psk.Seval HACIM KILIÇ
İzmir (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi111 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Seval HACIM KILIÇ'ın Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 20,024 uzman makalesi arasında 'Evlilik Öncesi Süreçlerde Yaşanan Sıkıntılar ve Evlilik Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler' başlığıyla benzeşen toplam 43 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Wısc-R Zeka Testi Mayıs 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:20
Top