2007'den Bugüne 83,851 Tavsiye, 26,316 Uzman ve 18,759 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Kurumsal Beslenme
MAKALE #172 © Yazan Dyt.Gizem ŞEBER | Yayın Ağustos 2007 | 4,499 Okuyucu
KURUMSAL BESLENME–1
Sağlıklı beslenmenin; sağlığımızı koruma ve geliştirmedeki önemi yadsınamaz bir gerçektir. Fakat sağlıklı beslenme sadece evde uygulanması gereken bir durum değil, yaşamın her döneminde ve her anında bilinçli olarak sürdürülmesi gereken bir yaşam tarzıdır.
Günümüzde çocuklar günlerinin büyük bir kısmını okulda geçirirken, yetişkinlerde gün boyu uzun saatler boyunca çalışmaktadırlar. Evde yemek yemeye fırsatı olmayan bu bireyler; yemeklerini okullarda veya işyerlerinde tüketirler.
Okul ve iş yerlerinde sunulan yemeklerin kalitesi ise çok önemlidir. Çünkü;
• Çalışan bireylerin optimum fiziksel veya bilişsel performans gösterebilmesi için; yeterli ve dengeli beslenmeleri gerekmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğeleri, besinler ile yeteri kadar sağlanamazsa performansta azalma, konsantrasyon güçlüğü ve çabuk yorulma gibi problemler gözlenir. Bu durum; iş yerinin başarısını ve üretim gücünü azaltmakla kalmaz, toplumda sağlıksız bir yaş grubu oluşmasına da katkıda bulunur.
• Çalışanların yeterli ve dengeli beslenmeleri; iş kazaları riskini azaltmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenen bireylerin, dikkat kapasiteleri ve işe konsantrasyonları daha fazla olduğundan ötürü, bu bireylerin kaza yapma olasılığı daha azdır. Ülkede iş kazalarının sayısının azalması; bireylerin sağlıklı olarak yaşamlarını sürdürmelerini sağlayacağı gibi; iş yeri ve ülke ekonomisine de katkıda bulunur.
• Çocukların fiziksel ve bilişsel gelişimi için yeterli ve dengeli beslenmeleri gerekir. Çocukluk çağı besin ihtiyaçları, yetişkinlerden farklıdır. Bu farkların bilinmesi ve çocukların besin ihtiyaçlarının okul menülerinde de karşılanması; geleceğin sağlıklı nesillerini oluşturmak için gereklidir ve çocukların okul başarısını da arttırır.
• Okullarda ve iş yerleri gibi kalabalık gruplarda; özel hastalıkları veya özel durumları olan bireyler olabilir. Bu bireylerin besinsel ihtiyaçlarının karşılanması, özel durumlarına uygun beslenmelerinin sağlanması ve özel diyet gerektiren hastalığı olanların özel diyetlerine uygun beslenmeleri; bireysel sağlığın ve iş yeri sağlığının sürdürülmesi açısından önemlidir.
• Yemek yeme; sadece fiziksel bir ihtiyaç değildir. Beslenme aynı zamanda psikolojik ve sosyal bir olgudur. Uygun hazırlama ve servis olanaklarının olması, okul veya işyeri yemekhanesinin uygun şartlara sahip olması ve damağa, göze ve sağlığa hitap eden menüler; öğrencilerin ve/veya çalışanların kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak ile kalmaz, performans ve verimliliği, bireylerin okul/işyerine olan bağlılığını aynı zamanda da okul/şirketin saygınlığını arttırır.
KURUMSAL BESLENME–2
Okullarda ve iş yerlerinde sağlığın ve başarının devamlılığı için, kurumsal beslenme faaliyetlerinde dikkat edilmesi gereken temel uygulamalar; üretim ve sunumdaki fiziksel ve psikolojik çevre, menülerin özellikleri ve hizmet edilen gruba uygunluğudur.
Kurumlarda besin üretim kalitesi çok önemli bir konudur… Evde besin hijyeninin sağlanması, toplu beslenme hizmeti veren kuruluşlara nazaran daha kolaydır. Toplu beslenme hizmeti veren kuruluşlarda, besin zehirlenmelerinin olmaması ve üretilen yemeğin istenilen kalitede olmasının başlıca kuralı, mutfağın fiziksel olarak uygunluğunun sağlanmasıdır. Üretimde kontrol ve denetimin her aşamada yer alması, besinin yeterli hijyene ve kaliteye sahip olmasını sağlar.
Besin üreten ekip yeterli bilgiye sahip olmalıdır… Besin üretiminde yer alan ekibin; sadece hazırlama ve pişirme konusunda bilgiye sahip olması yeterli değildir. Ekibin aynı zamanda; besin hijyeni, besinleri uygun saklama, servise kadar uygun bekletme konularında da bilgili olması gerekir. Mutfak temizliğinin uygun sağlanabilmesi için, mutfak temizliğinden sorumlu personelin temizlik aşamaları, temizlik malzemeleri ve temizlikte uygun diğer yöntemler konusunda da bilgi sahibi olması gereklidir. İlgili konularda bilginin sağlanması ancak hizmet içi eğitimlerin devamlılığı ile mümkün olabilir.
Menü planlama bir uzmanlık alanıdır… Menüler sadece ekonomiklik yönünden değerlendirilmemelidir. Uygun bir menü; hizmet veren kuruluşu ekonomik yükten kurtarmalı, hizmet verilen grubun memnuniyetini sağlamalıdır. En önemlisi ise hizmet verilen grubun besinsel ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Aynı yemeklerin çok sık kullanılması, et yemeklerinin haftanın günlerine uygun dağıtılmaması, menüde yer alan yemeklerin beslenme kültürüne ve birbirine olan uygunsuzluğu hizmet verilen grubun memnuniyetini azaltacağı gibi atıkların artmasına ve israfa neden olur. Bu nedenle, okul ve işyerlerinin menüleri menü planlama konusunda eğitim almış olan kalifiye personel tarafından; hizmet verilen grubun besin ihtiyaçları ve beslenme alışkanlıkları, okul veya işyerinin mali bütçesine uygun olarak hazırlanmalı ve menüler planlanırken mevsimsel değişiklikler de göz önünde bulundurulmalıdır.
Yemeklerin sunumuna özen gösterilmelidir… Yemekhanelerin, hizmet verilen grubun özelliklerine uygun olması gerekir. Okullarda porselen tabaklarla yapılacak servis tehlike yaratabilecekken, iş yerlerinde bireylerin iş yerine bağlılığını arttıracak bir faktör olabilir. Yemek servis yerinin düzenli temizliğinin yapılması ve servis yerinde yemeklerin uygun sıcaklıklarda ve ortamlarda bekletilmesi ise besin zehirlenmelerinin önlenmesi için gereklidir. Öğrencilerin ve çalışanların memnuniyetinin sağlanması için; yemekhane malzemelerinin sağlamlığından ve temizliğinden emin olunmalıdır. Ufak bir tablonun veya aynanın bile yemekhane ortamının havasını değiştirebileceği göz ardı edilmemelidir.
10.06.2007 ve 17.06.2007 tarihlerinde Eskişehir Anadolu Gazetesi'nde yayınlanmıştır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Kurumsal Beslenme" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Gizem ŞEBER'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Gizem ŞEBER'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Gizem ŞEBER Fotoğraf
Dyt.Gizem ŞEBER
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Diyetisyen
Diyetisyen ve Yaşam Koçu
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi292 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Özgeçmiş - Çalışma Alanları - Makaleler (56) - Videolar (41) - İletişim Bilgileri
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Gizem ŞEBER'in Makaleleri
► Wellness ve Kurumsal Wellness Dyt.Beste PULAT
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,759 uzman makalesi arasında 'Kurumsal Beslenme' başlığıyla benzeşen toplam 12 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Beslenmenin Modası Olmaz! Aralık 2009
► Kişisel Beslenme Tarihiniz Aralık 2009
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:34
Top