2007'den Bugüne 92,486 Tavsiye, 28,241 Uzman ve 20,001 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Korona Kaygısı
MAKALE #22026 © Yazan Psk.Dnş.Kıvanç TIĞLI | Yayın Ocak 2021 | 1,437 Okuyucu
KORONA KAYGISI
Değerli okuyucular, tüm dünya ve ülkemizde korona salgını tüm hızıyla artmakta… Korona günlerinde çoğu kişiler ya sevdiği kişileri kaybettiler ya da onların hastalık haberlerini duydular. Aslında bu korona süreci , hepimizin yas yaşadığı bir dönem çünkü, virüsün bulaşma korkusu yüzünden sevdiğimiz kişilerle rahatça görüşemiyoruz, onlara sarılamıyoruz. İş hayatımızda da çalışırken , çalışma arkadaşlarımıza karşı mesafeli duruyoruz, bir kişi öksürse hemen ona şüpheyle bakıyoruz. Bu korona süreci aynı zamanda bizleri belirsizliğe sevk ediyor, yani herkes gelecek konusunda kaygılı ; “Bu virüs ne zaman biter ya da bitecek mi ?, “ Yakınlarıma hastalık bulaştırır mıyım “” Ben de hasta olacak mıyım” , “Her şey eskisi gibi olacak mı?” gibi gelecek kaygıları yaşıyoruz.
Korona döneminde bazı kişiler bu virüsü inkar ediyor, bana bir şey olmaz deyip tedbir almadan veya tam almayarak sokağa çıkıyor arkadaşlarıyla görüşüyor. Bazı kişiler de çok yoğun kaygı yaşayıp evinden dışarı çıkamıyor, kimseyle görüşmüyor. Aslında en sağlıklısı orta yolda davranmak yani aşırı kaygı yapmadan gündelik hayatına tedbir alarak devam edebilmek…
Kişiler korona kaygısıyla baş edebilmek için öncelikle şunu düşünmeli: “ Her koronaya yakalanan kişi ölmüyor, herkes bu hastalığı ağır geçirmiyor. Hatta kronik hastalığı olan veya çok yaşlı kişiler bile bu virüsten iyileşebiliyorlar . Hatta iyileşen sayısı ölen kişi sayısından fazla “ . Bu aslında polyannacılık değil , gerçekçi düşünmek.
Rollo May ; “ Kaygı, hayatın anlamını keşfetmek için bize açılan kapıdır.” demiş. Ne kadar da anlamlı bir söz… Kişi bu dünyaya hayatın anlamını keşfetmek için gelmiştir. Oysa bizler belki koronadan önce, hayatın anlamını yanlış yerlerde aradık, bizi sevenleri ihmal ettik, kendimizi işimize kariyerimize, dünya hırslarına, şana, maddiyata verdik Korona aslında bizi kendimize getirdi, bizi manevi değerlerimize daha çok sahip çıkmaya yöneltti.
İnsan bu dünyada değerlidir ve biriciktir. Her insan hatalar da yapsa değerlidir, önemli olan bu hataları birer deneyim gibi görüp, bunlardan ders çıkarabilmektir. Aslında hayattan anlam çıkarmayı bilen gerçek anlamda yaşayabilir. Hayata bir fotoğrafçı olarak bakmak lazım. Yani fotoğrafçı ne yapar bir şeyin resmini çekmek için önce ona dikkatlice değişik açılardan bakar. Daha sonra fotoğrafını çeker. Biz de kainata gözlemci olarak, her anın değerini bilerek şükrederek anı yaşayarak bakmalıyız.
Biz yetişkinler olarak kaygımızı yönetebilmek için haberleri çok sık izlememeliyiz, sabah ve akşam saatleri arasında korona hakkında bilgi almamız yeterli olacaktır. Aslında haberlere baktığımızda daha çok olumsuz haberlere daha çok ağırlık veriliyor. Hastalığı yenen, iyileşen kişilerin de iyileşme öykülerine daha çok yer verilmeli.
Kişiler özellikle şu zamanlarda , virüs çoğaldı diye gerekli olmadıkça evden pek dışarı çıkamayabilir Evde kaldığımız süreleri kendimiz için bir fırsata çevirebiliriz. Yeni ve farklı yemek, tatlı tarifleri deneyebilir, okuyamadığımız birikmiş kitaplarımız varsa onları okuyabilir, kendi ruh sağlığımızı geliştirici videolar izleyebilir, çocuklarımızla daha yakından ilgilenebilir, eşimize daha çok zaman ayırabiliriz.
Çok da kendimizi yalnız hissetmemek ve destek almak için değer verdiğimiz kişilerle telefonda kameradan konuşabiliriz.
Çok kaygılı olduğumuzda bunu bastırmak yerine bu kaygıya bedenimizde bir yer açmalıyız. Bunun için kendimize şu soruları sorabiliriz;
Bu kaygım benim neyle ilgili ? Aklımdan hangi düşünceler geçiyor? Bu olumsuz gerçekçi olmayan düşüncelerim ne kadar mantıklı? diye düşünmeliyiz. Aklımızdan geçen düşünceleri gökyüzünde yavaşça ilerleyen bulutlar gibi hayal edebiliriz. Bu düşünceler benden ibaret değil, bunlar sadece birer düşünce diye içimizden söyleyebiliriz.
Bu olumsuz kaygımı bedenimde nerede hissediyorum?
Bu kaygının şekli , büyüklüğü, sıcaklığı, rengi nasıl?
Bu kaygıya bir isim verecek olsam ne olurdu?
Enerjimi zamanımı bu kaygıyı düşünerek geçireceğime kendimle veya sevdiklerimle ilgili neler yapabilirim diye düşünebilirsiniz. Bunları yaptığınızda kendinizi kaygının esiri olmaktan çıkarmış olacaksınız ve rahatlayacaksınız.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Korona Kaygısı" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Kıvanç TIĞLI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dnş.Kıvanç TIĞLI'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Kıvanç TIĞLI Fotoğraf
Psk.Dnş.Kıvanç TIĞLI
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi15 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Kıvanç TIĞLI'nın Yazıları
► Korona Virüs ve Duygularımız Psk.Seda KARACA
► Korona Döneminde Kaygılarımız Psk.Dnş.Onur AKKOCA
► Korona Günlerinde İlişkilerimiz Psk.Dnş.Onur AKKOCA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 20,001 uzman makalesi arasında 'Korona Kaygısı' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Özşefkat Ocak 2021
► Kendin Olma Cesareti Ocak 2021
► Çocuklarda Çalma Ekim 2018
◊ Sosyal Fobi Vaka Örnekleri ÇOK OKUNUYOR Aralık 2013
◊ Depresyon Vaka Örneği ve Emdr ÇOK OKUNUYOR Aralık 2013
◊ Sosyal Fobi ÇOK OKUNUYOR Kasım 2013
◊ Vitiligo Kasım 2013
◊ Yetişkinde Fibromiyalji Kasım 2013
◊ Baş Ağrıları Ekim 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:28
Top