2007'den Bugüne 92,486 Tavsiye, 28,241 Uzman ve 20,001 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Kendin Olma Cesareti
MAKALE #22025 © Yazan Psk.Dnş.Kıvanç TIĞLI | Yayın Ocak 2021 | 2,130 Okuyucu
KENDİN OLMA CESARETİNİZ VAR MI?
Değerli okuyucular, var olmak kendin olmak kavramlarından bahsetmek istiyorum. Var olmak demek, kendi düşüncelerinin duygularının farkında olmak , içinden geldiği gibi spontane davranabilmek, kendimizi başkalarına göre konumlandırmamak, kararlarımızı kendimiz almak, bu aldığımız kararlardan dolayı zorlu bir sürece girmişsek bile bu kararımızın arkasında durmak demek….
Örneğin, sevdiğiniz arkadaşınız sizin kalbinizi kırdı, ama siz hiçbir şey olmamış gibi davranıp onunla konuşmaya devam ediyorsunuz. Neden çünkü kendinizi güçsüz zayıf konuma sokmak istemiyorsunuz. Yani ben kırgınlığımı belli edersem benim hakkımda olumsuz düşünecek diyorsunuz. Bunun bedeli de -mış gibi davranmak, kendinizden vaz geçmek demek oluyor.
Bazen de ilişkilerde karşı tarafı kaybetmemek için haklı olduğumuz konuda bile sesimizi çıkaramıyoruz. Bununla ilgili aklıma bir danışanım geldi; Danışanım Serap hanım 30 yaşındaydı ve lise mezunuydu . Eşiyle altı senelik evlilerdi ve çiftin bir kız çocukları vardı. Serap hanım depresyon tedavisi görüyordu, eşiyle ilgili sorunları için danışmanlık merkezine başvurmuşlardı. Eşi karısını seviyordu, fakat narsistik özelliklere sahipti. Eşinin daima dışarıya karşı güzel giyinmesini, güçlü davranmasını istiyordu. Eşinin depresyonunu bile kabullenemiyordu. Ona göre eşinin hiçbir maddi manevi sıkıntısı yoktu. Serap hanımla yaptığımız bireysel değerlendirme seansında bana şöyle söyledi; “ Geçen gün eşimle bir konu hakkında fikir ayrılığına düştük, eşim beni tam olarak dinlemeden bana bağırdı hakaret etti. Ben olay büyümesin diye ses çıkaramadım. “ dedi.
Ben de bunun nedenini sorduğumda çok acı bir cevap verdi: “tartışma anında ben bir şeyler söylemeye çalıştığımda güzellikle hakkımı savunduğumda bana şöyle diyor; “ Sen haksızsın, daha fazla konuşma seni terk ederim “ Bunu birkaç kere bana söyledi. Ben de bu yüzden öfkemi ve yanlış davranışını ona söyleyemiyorum. Çünkü boşanmak istemiyorum , zaten kendi ailemle de çok sıcak bir ilişkimiz yok. Yalnız kalmaktan korkuyorum .Yani Serap hanım düzenini bozmak istemediği için, eşini çok sevdiği için cesaretli davranıp sorumluluk almadığı için kendinden vaz geçiyor. Bunun bedeli de depresyon oluyor , çünkü eşine olan öfkesini söyleyemediği için bu öfkeyi kendine yöneltiyor.. Bu durum böyle devam ederse de psikosomatik hastalıklara (stresten kaynaklı fiziksel hastalıklar ) yakalanma riski gün geçtikçe artacaktır. Halbuki eşiyle tartıştıklarında sakinleşmek için biraz mola verdikten sonra şöyle söyleyebilir; Biz seninle tartışırken bana bağırıp hakaret ediyorsun. Sen öfkeni boşaltıyorsun ve rahatlıyorsun. Fakat ben susunca içimde sana karşı kızgınlık biriktiriyorum ve sana diğer zamanlarda soğuk davranıyorum. Bu da evliliğimizi olumsuz etkiliyor .İhtiyacım olan şey senin beni dinlemen ve olaya benim penceremden bakman. Ne dersin bunu deneyelim mi ? “
Bir başka danışanım olan Dilek hanım 62 yaşındaydı hipertiroidi hastasıydı, Bu rahatsızlığıyla ilgili ameliyat olmuştu ama sonrasında depresyona girmişti . İlaç tedavisi görüyordu, depresif durumundan dolayı çok kilo vermişti ve dış görünüşüne pek fazla dikkat edemiyordu. Kendini çirkin ve bakımsız hissediyordu. Yaz ayında yazlık evlerine tatile gitmişti. Eşiyle birlikte sabahları erken saatlerde market alışverişine gidiyorlardı. Bunun nedenini sorduğumda da şöyle bir cevap verdi; “Eşimle öğle saatlerinde yürüyüşten dönüyorduk, bir koşum beni gördü ve bana ne kadar zayıflamışsın dedi Ben kendimi acınacak biri gibi hissettim. O günden bu yana yürüyüşe kimse beni görmesin diye sabahın erken saatlerinde çıkıyorum “ dedi. Evet…. Farkındaysanız , Dilek hanım kendi olma cesaretine sahip değil, kendisini komşularına , birilerine göre konumlandırıyor. Halbuki depresif ruh halinden kurtulmak için daha çok yürüyüş yapması, komşularıyla az da olsa görüşmesi gerekiyordu.
Kendisi gibi davranamayan başka bir grup da bağımlı olan insanlardır. Bağımlı olan kişi sevdiği kişiyi üzmemek, onu kazanmak için hep kendinden ödün verir. Kendini sevdiği kişiye göre konumlandırır. Örneğin, eşinin her hafta sonu arkadaşlarıyla balığa gitmesinden hoşlanmaz, hata bu duruma sinir olur. Ama eşim benim anlayışsız biri olduğu düşünecek veya benden soğuyacak diye bu duruma ses çıkaramaz. Böylece eşine karşı içinde öfke biriktirir bu öfke de bir gün feci şekilde patlak verir. Kişi bu konudaki sıkıntısını şöyle dile getirebilir; “ Ya canım sen her hafta sonu balığa gidiyorsun, biliyorum bundan çok keyif alıyorsun. Ama sen gidince ben de kendimi ihmal edilmiş hissediyorum. Seni sık sık aramak da istemiyorum. Sen arada oradan bana mesaj çekersen veya resim atarsan mutlu olurum “ diyebilirsiniz. İşte bu samimi dürüst olarak kendin olabilmektir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Kendin Olma Cesareti" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Kıvanç TIĞLI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dnş.Kıvanç TIĞLI'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     3 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Kıvanç TIĞLI Fotoğraf
Psk.Dnş.Kıvanç TIĞLI
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi15 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Kıvanç TIĞLI'nın Yazıları
► Başkası Olma Kendin Ol Psk.Kübra Nur ASLAN
► Cahil Cesareti Psk.Gonca BAĞLAR
► Kendin Olabilmek Psk.Dnş.Ahmet KUŞ
► Kendin Olmak Psk.Burcu ATATÜR
► Kendin Olmak Nerede Başlar ? Psk.Nihan DİKME
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 20,001 uzman makalesi arasında 'Kendin Olma Cesareti' başlığıyla benzeşen toplam 20 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Özşefkat Ocak 2021
► Korona Kaygısı Ocak 2021
► Çocuklarda Çalma Ekim 2018
◊ Sosyal Fobi Vaka Örnekleri ÇOK OKUNUYOR Aralık 2013
◊ Depresyon Vaka Örneği ve Emdr ÇOK OKUNUYOR Aralık 2013
◊ Sosyal Fobi ÇOK OKUNUYOR Kasım 2013
◊ Vitiligo Kasım 2013
◊ Yetişkinde Fibromiyalji Kasım 2013
◊ Baş Ağrıları Ekim 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:41
Top