TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

 
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

Eylem AYRANCI Fotoğraf
Psk.Eylem AYRANCI
İstanbul
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi31 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 14 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 106132,

* Yayın Tarihi : 05-10-2007 - 11:15 (3391 gün önce),

* Ortalama Günde 31.30 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 9287 , Kelime Sayısı : 1147 , Boyut : 9.07 Kb.
 
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Eylem AYRANCI hakkında söyledikleri:
Eylem hanımı hem iyi bir meslektaş hem de iyi bir arkadaş olarak tanımaktayım. Mesleğine saygısı, hakimiyeti, etik ilkelere bağlılığı, samimiyeti onu başarılı kılan unsurlardandır. Eylem hanımla iletişim kurmak çok rahat, keyifli ve rahatlatıcıdır. Güzel gülümsemesiyle sizi hemen güzel bir iletişime davet eder. Yeni gelişmeleri takip eden, eğitimlere sürekli olarak yenilerini ekleyen meslekdaşımı iyi bir psikologdan yardım almak isteyen herkese içtenlikle tavsiye diyorum.
(Psk.Pınar BAŞPINAR CAN, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 16-07-2014)

Hani denize dalmadan önce aldığınız derin nefes vardır ya; derinlerde kalmanızı sağlayan, işte benim için Eylem Hn. ile paylaşım bu nefes demek.. Kendisini tanıyanlar bunun abartılı bir cümle olmadığını bilirler. Sevgili Eylem Hn. ile ilk olarak oğlumu çalıştığı merkeze götürdüğümde tanıştık. İlk görüşmeden aklımda kalan sakin tavrı ve naiflğiydi. Mesleğinin gerektirdiği mesafede ama ulaşabileceğiniz samimiyet ve sıcaklıkta.. Yaklaşık 1 sene sonra aynı merkezden kendim için destek almaya karar verdiğimde yine Eylem Hn. ile görüştüm. Tamamen yargısız dinledi beni, bu benim için çok değerli ve ... [DEVAMI..]
(F.Y.G., Danışan, 25-02-2014)

2009 yılında evlendiğimde vajinusmus olduğumu öğrendiğimde internet sitesinde Eylem Hanımı buldum Mecidiyeköydeki danışmanlığa eşimle birlikte giderek tedaviye başladım, tam 4. seansta tedavim sonuç verdi, 2 tane kızım oldu.Eylem Hanım tedavi sonuç verdiği an gelmemezlik yapma sonrasında zevk alma problemi yaşayabileceğimi belirtti, bende bir hata yapıp, Eylem Hanımı dinlemedim sonucu alır almaz tedaviyi bıraktım, şuan 5 . yılımdayım 2 kızım var ama cinsellikte zevk alma sorunu yaşıyorum eğer beni tekrar tedavi etmek isterseniz yani geç kalmış sayılmaz isem tedaviye yeniden başlamak istiyorum.... [DEVAMI..]
(AYSEL, Danışan, 29-08-2013)

merhaba, ben eylem hanımla çalıştığı kurumda tanıştım, eşimle 1 yıllık evli olmamıza rağmen bir türlü cinsel anlamda birlikte olamıyorduk, yaşadığımız sorunun vajinismus olduğunu öğrendik ve eşimle birlikte eylem hanımla görüşmeye başladık.. son görüşmemizi bugün tamamladık, bize bu dönemde çok destek oldu, ben eşimle yanlız sorunu çözemeyeceğimize inanıyorduk, bu yüzden bir uzmana başvurmaya karar verdik, doğru bir uzmana başvurmuşuz, buradan eylem hanıma ilgisi ve bu sorunu çözmemize destek olmasından dolayı çok teşekkür ediyoruz..
(SEVDA, Danışan, 11-10-2012)

Psk.Eylem AYRANCI Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu

Cinsel isteksizliğin ne olduğu açıklamadan önce cinsel isteğin ne olduğuna bir bakalım.
Cinsel istek kişinin bir partnerle ilişkiye girme arzusudur. Bununla birlikte bu arzuya, olası çekici cinsel partnere yönelik dikkatin olması, yazılı veya görsel erotik materyallere karşı ilgi, cinsel içerikli rüyalar veya fanteziler kurma, cinsel etkinlikle ilgili arzular da eşlik eder. Görme, tatma, dokunma, duyma, koklama , kişinin duygu ve düşünceleri gibi binlerce uyarı cinsel istek doğurur. Cinsel arzu fiziksel, bedensel (hormonal) problemi olmayan herkeste mevcuttur.

Halk arasında cinsel soğukluk yada frijide olarak adlandırılan ve kadınlarda cinsel işlev bozukluklarından biri olan cinsel isteksizlik ise , yeterli cinsel uyarım olmasına rağmen kadının cinsel arzu duymamasıdır yani cinsel fantezilerin ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması veya hiç olmamasıdır.

Cinsel İsteksizliğin Tipleri

1-Primer Cinsel İsteksizlik :Ergenlik döneminde başlar.
2-Sekonder Cinsel İsteksizlik : Cinsel sorunu olmayan bir kadının hayatının herhangi bir evresinde cinsel açıdan isteksizleşmesidir.


Kadınların cinsel istek konusunda farklı konumlarda oldukları göz önüne alınmalıdır. Kimi kadınlar spontan sekse ilgi duymaz ve fantezileri yoktur, kimi ise daha isteklidir.

Ergenlik çağından beri ilgisizlik yaşayan grupta çoğunlukla erken yaşlardaki olumsuz deneyimler en sık nedenler gibi görünürken , belli bir zaman sonra ortaya çıkan isteksizliklerin çoğunlukla eşle yaşanan cinsellik dışı ilişkileri ile yakından bağlantılı olduğu düşünülür
.


Kadınlarda Görülen Cinsel İsteksizliğin Nedenleri

Kadınlarda görülen cinsel isteksizliğin nedenlerine bakılacak olursa %1 fiziksel faktörlerin geri kalan %99 luk kısmı psikolojik faktörlerin oluşturduğu görülmektedir.

1- Fiziksel Faktörler:
 • Hormonal dengesizlikler
 • Cinsel organların yapı ve fonksiyonundaki bozukluklar
 • Vajinal mantar, vajen akıntıları, vajinal enfeksiyonlar
 • Rahim ağzı enfeksiyonları veya yaraları, ameliyatla rahimin alınması.
 • Mutipl skleroz (MS)
 • Yaşlanma ve menopoz
 • Antidepresan yada doğum kontrol hapları gibi ilaçlar
 • Alkolizm
 • Çeşitli sebeplerden kaynaklı vajinal kuruluk
 • Ameliyat sonrası oluşmuş yapışıklıklar
 • Alkolizm
 • Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kalp, böbrek, karaciğer yetmezliği gibi kronik hastalıklar
 • Parkinson gibi nörolojik problemler

2- Psikolojik Faktörler.
 • Depresyon , anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıklar
 • Vajinismus
 • Gebe kalma korkusu ya da kürtaj korkusu
 • Bakire kızlarda kızlık zarını kaybetme korkusu
 • Ailenin cinsel konularda katı, baskıcı tutumuyla yetiştirilme
 • Dinsel yasaklamalar
 • Cinsel eğitimde yetersizlik, yanlış cinsel bilgi ve inançlar
 • Kadının istekli olması partnerin onun hakkına kötü düşüneceği ile ilgili düşünceler
 • Cinsel taciz yada tecavüze maruz kalmak
 • Partnerine güvenememe, partner ile arasındaki iletişim bozukluğu, geçimsizlik, çatışma, partnerde görülen erken boşalma gibi bir cinsel işlev bozukluğu gibi kadın partner arasındaki problemler
 • Partnerle cinsellik dışında da olumlu paylaşımların olmaması
 • Erkeğin yeterli uyarı sağlamadan ilişkiye girmek istemesi, cinsel ilişki sırasında bayanın isteklerini göz ardı etmesi, duygu ve düşüncelerine önem vermemesi
 • Bebek gibi aileye yeni bir bireyin katılımı
 • Aile bireylerinden yada yakın akrabalardan birinin ölümü
 • Eş cinsel eğilimler
 • Beden imgesinin olumsuz algılanması
 • Maddi sıkıntılar, taşınma, yoğun iş temposu gibi stres kaynakları
 • Aldatılmak

Cinsel isteksizlik, kadınlarda erkeklerden daha fazladır. Cinsel isteğin az olması kadınlarda cinsellikle ilgili en yaygın şikayetlerdendir. Kadınların yaklaşık %33'ünün hayatlarının bir döneminde cinsel ilgi ya da istek azalmasıyla karşı karşıya kalacağı tahmin edilmektedir. Oranlar yaşa bağlı olarak artmaktadır. 18-24 yaşları arasındaki kadınların % 32'si cinsel istek azlığından etkilenirken bu oran 30-34 yaş grubunda % 29.5 ve 35-39 yaş grubunda % 37.6'dır.

Genel toplumda cinsel istek azlığının % 20 civarında olduğu tahmin edilmektedir.


Cinsel İstek Bozukluğunun Tedavisi

Cinsel tedavinin başlıca teknikleri cinsel birleşme konusunda eğitim ve destek verilmesi, cinsel endişelerin tartışılması ve başarısız, yıkıcı davranışların düzeltilmesine yönelik ev ödevleri verilmesinden oluşur.

Cinsel isteksizlik tedavisinde temel amaç, bu sorunu yaşayan kişide cinsel isteği engelleyen nedenin bulunup ortadan kaldırılması ve kadının cinsel arzularıyla uyumlu bir cinsel yaşamı sağlamaya çalışmaktır.

İlk olarak , bu soruna yol açan herhangi bir fiziksel rahatsızlığın, jinekolojik anlamda bir problemin olup olmadığına bakılması gerekir. Hastada cinsel soruna neden olabilecek hormonal bir bozukluk, ilaç kullanımı ya da başka tıbbi neden var ise önce cinsel isteksizliğe yol açan bu fizyolojik faktörlerin ortadan kaldırılması gerekir. Daha sonra bu soruna yol açan psikolojik faktörlere geçilir. Daha öncede belirttiğimiz gibi cinsel isteksizliğin sadece %1’lik kısmı fizyolojik bir faktörlere bağlıdır. Diğer %99’luk kısmında psikolojik faktörler etkilidir.

Kadınlarda görülen cinsel isteksizliğin psikolojik tedavisi, bu soruna yol açan psikodinamiklerin anlaşılması ve bunlara yönelik girişimleri planlanmasıyla başlar Dinamikler anlaşıldıktan sonra en göründen/ortada olandan en derindekine doğru tek tek etkisizleştirmek ve başarılı cinsel deneyimler oluşturmak gerekir. Bu anlamda hastadan iyi bir vaka öyküsü almak gerekir.
Tedavide diğer önemli bir aşma ise, çiftlere cinsel organlar, anatomik yapı, cinsellik gibi konularda cinsel eğitim ve bilgilendirme konularını içeren cinsel danışmanlık aşamasıdır. Bu aşamada çiftlere gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra merak ettiği sorular yanıtlanır, cinsellikle ilgili yanlış bilgiler düzeltilir yerine doğru olan konulur. Terpistin ise bu konular hakkında eğitim alamsı gerekli bilgi donanımına sahip olması gerekir.

Cinsel isteksizliğin nedeni eğer depresyon veya anksiyete bozukluğu gibi herhangi bir psikolojik rahatsızlık ise o zaman kişiye bireysel terapi (psikoterapi) uygulamak yapılacak en sağlıklı uygulamadır.

Kadınlarda cinsel istek bozukluğuna , kendine partnerine, karşı cinse, cinselliğe yönelik kızgınlık, fantezilerden, tutkudan, geçmiş deneyimlerden dolayı utanma, fantezilerden, fiziksel ağrıdan, hamile kalmaktan dolayı korku, performansa, reddedilmeye, fiziksel ağrıya, uygun karşılık bulamamaya yönelik endişe duyguları en çok eşlik eden duygulardır.Terapist tarafından bu duyguların varlığının araştırıp abartılı olanı normale indirmesi gerekir. Bu duyguların nedeni ise kişinin kendi ile ilgili, partneri ile ilgili, cinsellikle ilgili oluşturduğu olumsuz düşüncelerdir. Terapide danışanlara işte bu negatif düşüncelerden kurtularak hayata nasıl daha uyumlu bir bakışla yaklaşabilecekleri öğretilir. Bu süreçte, danışanlar gevşeme, güven duyma, konuşma, dokunma, aşk oyunları, kendilerine güvenme ve kendi bedenleriyle barışık olma, cinsel hayatlarındaki problemlere çözüm üretebilme ve hızlı bir iyileşme göstermelerini sağlayacak bir “kendine yardım tekniği” konusunda bilgilendirilirler ve kendilerini geliştirirler. Ayrıca kaygının azaltılmasına yardımcı olmak amaçlı nefes, gevşeme egzersizleri öğretmek tedaviye başarısını arttıran unsurlardan biridir.

Partnerle arasındaki iletişim problemlerinin, ailevi sorunların da cinsel isteksizlik nedeni olduğunu söylemiştik. Bu anlamda çiftelerin iletişimini güçlendirme, yakınlığı arttırma, çatışmalarını çözümleme ve ilişkideki diğer konuların çözümüne yönelik bir çift terapisi uygulamak gereklidir.
Cinsel tedavide ayrıca cinsel iletişim ne kadar önemli olduğunu vurgulamak gerekir. Cinsel iletişim bilgi paylaşımını ve ortaklığını güçlendirir. Ne istediğimizi, ne hissettiğimizi, kendi yeterliğimizi, partnerimizin deneyimi hakkında konuşmak hem cinselliği daha zevkli hale getirmek hem de insanın kendini gergin ve yalnız hissetmesini engellemek adına önemlidir. Terapist, kadının cinsellikle ilgili beklentilerini, isteklerini belirlemeli daha sonra, bunları söylemeye engel olan faktörlerin neler olduğunu belirleyip gidermeye çalışmalıdır.

Cinsel isteksizlik tedavisinde ev ödevleri önemli bir yer tutar. Bu ödevlerin amacı, çiftlere cinsel ilişkinin cinsel birleşmeden ibaret olmadığını anlatmak, çiftlerin cinsel iletişimini güçlendirmeye sağlamaya çalışmak, performans kaygısını azaltmaya çalışmak, çiftelerin birbirini yeniden keşfetmelerini sağlamaya çalışmak, cinsel beklentileri hakkında yeni bakış açıları geliştirmelerini sağlamak, cinsel sorunların yinelenmesinin önlenmesini sağlamak için yanlış davranışların değiştirilip yerine doğru davranışların konulmasını sağlamaktır. Danışanların özgün sorunlarına ve çiftlerin kişilik özelliklerine uygun ,hem tek başına hem de eşiyle birlikte uygulaması gereken ev ödevlerine örnek olarak, uyarılma noktalarının keşfedilmesi, mastürbasyon, masaj, cinsel birleşeme teknikleri vb. verilebilir. Ev ödevlerinde eşlerin aktif katılımı ve desteği cinsel terapinin başarısı açısından son derece önemlidir.Psikolog Eylem Ayrancı

Kaynaklar:
Irvın D. Yalom, (2007) Cinsel Terapi, Prestij Yayınları, İstanbul.
Dr. Cem Keçe, www.drcemkece.com

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Kadınlarda Cinsel İsteksizlik" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Eylem AYRANCI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Sınav Kaygısı Ve Başa Çıkma Yolları , Uzm.Melis SÜYÜR
 • İnsanda Duygusal Gelişimin Nörobiyolojisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Kendini Kontrol , Uzm.Hülya MACİT
 • Özgüven Eksikliği Ve Geliştirme Yolları , Uzm.Feyzullah ALPMAN
 • Çocuklarda Konuşma Gelişimi Ve Bozuklukları , Eser ÖLÇER
 • Bugünü Bozan Geçmiş! Travma Sonrası Stres Bozukluğu , Uzm.Hakan TOKGÖZ
 • Evlenmeden Önce Boşanmayı Çalışın! , Mehmet POLATOĞLU
 • Çocuk Ve Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu , Ferit KARADAŞ
 • Vajinismus Nedir? , Aysel İnciler BİRTÜRK
 • Sınav Kaygısı Ve Sınav Öncesi Ve Sınav Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar , Ferit KARADAŞ
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu , Özgür TÖNBÜL
 • Sosyal Fobi - Toplumsal Kaygı Bozukluğu , Uzm.Hakan TOKGÖZ
 • Özel Sektörde Çalışan Psikologlarda Mesleki Tükenmişlik , Uzm.Elif ÇELEBİ
 • Hastalıkta Ve Sağlıkta Çocuk , Uzm.Suna BAYRAM
 • Bir Sanat Olarak: Oyun Oynamak , Uzm.Suna BAYRAM
 • Kaygı Bozuklukları Ve Düşünce Hataları , Gülçin DÖNMEZ FİDAN
 • Oyun Deyip Geçmeyin, Oyun Oynayıp Geçin! , Merve SAVAŞKAN
 • Hipnotik Telkin Yönteminin Sınav Kaygısı İle Baş Etme Yöntemi Olarak Kullanımı: Olgu Sunumu , Erdem AKGÜN
 • Sistemik Terapi Ve Depresyon - Vaka , Emine YILDIZELİ
 • Sosyal Medya Ve İlişkiler , Uzm.Özlem ŞENBAY
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  17:57
  Top