TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
ERKEN YAŞTA EVLİLİKLER (ÇOCUK YAŞTA EVLİLİKLER) RAPORU

Sabahattin ZENGER Fotoğraf
Psk.Sabahattin ZENGER
Diyarbakır
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 12 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 13734,

* Yayın Tarihi : 15-05-2010 - 18:06 (2439 gün önce),

* Ortalama Günde 5.63 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 12434 , Kelime Sayısı : 2092 , Boyut : 12.14 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Sabahattin ZENGER hakkında söyledikleri:
Psikolog Sabahattin ZENGER'i uzun bir süredir tanıdığım bir meslektaşım, kendisini sevdiren ve güvendiren biri. Hastalarına olan yakınlığı ve iletişimindeki sağlamlığı ilk bakışta kendini belli ediyor. Mesleki alanda kendini geliştirmiş olduğu sizinle konuştuğu ilk anda çok açıkça hissediliyor. Olaylara bakışının her zaman pozitif olması sizde ona karşı bir güven oluşturmakta. Kendisiyle çalışma fırsatı yakaladığım için kendimi şanslı hissettiğimi belirtmek isterim ve kendisinden yardım almak isteyen kişilere kendisinden destek almalarını tavsiye ederim.
(Psk.Sadık SUN, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 15-09-2014)

Sabahattin beyle 11 yaşındaki oğlumun ders yapmak istememe, bilgisayar kullanım sınırını aşma, öfke kontrolünde sıkıntı yaşaması nedeniyle başvurdum. kısacası aile olarak bu konuda çok sıkıntı yaşıyorduk. İlk günden itibaren ailecek faydasını gördük. Sadece oğlumun değil bizim de kendimizi düzeltmemiz için ışık oldu. Oğlumun ders notları sürekli yükseldi. Şimdi karnesi başarılarla dolu. Daha sakin anlayışlı, bilgisayarı kendi kapatabiliyor, uyarınca tamam anneciğim diyebiliyor. Sabahattin beyi güler yüzlü, alanında uzman, ilgili, sakin, hoşgörülü, sabırlı bir psikolog. İlgisi ve emeği için teş... [DEVAMI..]
(Bedri, Danışan, 22-01-2015)

Tedavi sürecim bittiğinde keşke psikoloğum değilde can dostum olsaydı dediğim güzel insan! Mutlu bir insan olmamı sağlayan en büyük yardımcım. Son derece yardımsever, ilgili, anlayışlı, eğlenceli, güler yüzlü ve oldukça özverili birisidir Yıldız Hanım. Ayrıca daha ilk seansında bile alanında ne kadar uzman bir psikolog olduğu anlaşılıyor, zaten aldığı kaliteli eğitimde ortada. En sevdiğim yönü ise kalbinde yer alan İNSAN SEVGİSİ ve bunu işine çok güzel yansıtması. Sabahattin beyle tanıştığım için kendimi oldukça şanslı hissediyorum ve kendisine sonsuz teşekkür ediyorum.
(Enes Axx, Danışan, 14-11-2014)

Sabahattin Bey ile 4 yıl birlikte eğitim aldım.Akademik olarak son derece başarılı, organize etme yeteneği ile ön plana çıkan bir arkadaşımdır.Sınıfta Psikoloji eğitimi almaya hakkı olduğunu düşündüğüm sayılı arkadaşlarımdan biriydi.İlgisi ve sağduyusu ile karşısındakinde farkındalık yaratan ve çok çabuk iletişime girebilen bir insandır.Kendisine verilenle yetinmeyerek sürekli bir değişim ve gelişim arayışı içerisinde kendisini mesleğinde geliştirmek için pek çok kurs ve eğitime katılmış ve bugün Elazığ'da bu alanda çok önemli bir eksikliği tamamlamaktadır.Siz de göreceksin ve ilk görüşmeden s... [DEVAMI..]
(YALÇIN ADALI, Arkadaş/Tanıdık, 10-03-2010)

Psk.Sabahattin ZENGER Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
ERKEN YAŞTA EVLİLİKLER (ÇOCUK YAŞTA EVLİLİKLER) RAPORU

Başbakanlık İnsan Hakları Kurulu Başkanlığının, Diyarbakır Valiliği İnsan Hakları İl Kurulu Başkanlığına göndermiş olduğu “Erken Yaşta Evlilikler” konulu yazıda Toplumda ve Kamu görevlilerinde İnsan Hakları bilincini geliştirmek, İnsan Haklarını Korumak, ihlallere yol açan nedenleri araştırmak ve çözümüne ilişkin önerilerde bulunmak esasından yola çıkarak toplumsal bir sorun olan “Erken Yaşta Evlilikler (çocuk yaşta)” konusunun aydınlatılmasına ilişkin; sorunun tüm boyutlarıyla görünür kılacak (sosyolojik, psikolojik, kültürel, ekonomik, demografik vb.) nedenleri, yol açtığı etkiler ve çözüm önerileri üretmek amacıyla Psikolog Sabahattin ZENGER’in, Fatih Paşa Mahallesinde Çok Amaçlı Toplum Merkezinde (ÇATOM) 40 bayanla bu konu hakkında yapılan görüşmelerde aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.

Erken Yaşta Evliliklerin Nedenleri

Anne ve babanın psikolojik problemlerinin olmasıdır. Baba genelde otoriter, baskıcı, katı tutumlar içerisinde olması, Annenin ise depresyon, kaygı bozuklukları gibi psikolojik problemlerinin bulunmasıdır. Anne, babayla mücadele edecek, babanın kararını değiştirecek güçte olamaması, olaylara pasif bir yaklaşım göstermektedir. Annenin bu durumu değiştirecek, bu karara karşı çıkacak bir duruş sergileyememesi.
Bir gelenek haline getirilen başlık parasının alınması bir başka nedendir. Son zamanlarda bu neden özellikle o bölgede etkisini azaltmış olsa da, çingenelerin o bölgede yaygın olması bu geleneğin hala devam edildiğini, yapılan görüşmelere dayanarak söyleyebiliriz.
İslam dininde evlendirilmenin buluğ çağına gelen her bireyin evlenmesi gerektiği din adamlarınca vurgulanması ve bir evlilik için 13-14-15 yaşlarının yeterli olduğu düşüncesi, erken yaşlarda evlilikleri kolaylaştırmaktadır.
Eğitim seviyelerinin düşük olması, ergenlikle birlikte fiziki gelişimlerinin belli bir olgunluğa ulaşması, kız ve erkek çocuklarının evlilik gibi biraz daha soyut olan bir müessesenin tam olarak anlayacak bir zihinsel olgunluğa ulaşamamış olmaları.
Ebeveynlerden birinin veya ikisini kaybetmeleri, aile yakınları çocukların biran önce evlenip yuva kurmalarını istemektedir. Böylelikle onlarla ilgili sorumluluğu biraz da olsa azaltma eğilimindedirler.
Özellikle kız çocuklarının erken yaşlarda fiziksel olgunluğa ulaşmaları, aile ve ailenin akrabalarını kız çocuğunun çevreyle olan etkileşimi aileyi ürkütebilmektedir. Aile çevrelerinde görmüş oldukları olumsuz örneklerin aynısını kız çocuklarının da yaşayabileceği korkusuyla bu karara varabilmektedir. Bazı durumlarda ailenin kararını komşuları ve akrabalarının baskıları da etkili olabilmektedir.
Yapılan görüşmelerde, kız çocukları aile içinde erkek çocuğundan daha önemsiz olarak görülebilmektedir. Kız çocuğu bir şekilde aile içinde hor görüldüğünü hissetmesi, ailenin de bu kararda kararlı tutumu kız çocuğunun bu kararı vermesinde etkili olabiliyor.
Kendisinden büyük aile ferdine kız istenmesi, karşı aileden de kendi ailelerine kız talep etmeleri bu durumu etkileyen başka bir nedendir. Halk dilindeki adı berdel olan bu durum karşılıklı kız alıp vermedir.
Ev içerisinde kız çocuğuna şiddet ve baskının yapılması, kız çocuğunun evliliği bir kurtuluş olarak görmesine neden olabilmektedir.
Kız çocuğunun nasıl olsa evlenip gidecek, eve yük oluyor mantığıyla yaklaşılması bu kararda etkili olabilmektedir.
Erkek çocuğu için düşünüldüğünde evin tek erkek çocuğu olması bu kararı etkileyebilmektedir. Burada aile fert sayısını artırma, eve bir yardımcının alınması düşünceleri etkili olabilmektedir.
Aile içerisinde kız çocuğuna olan sevgi ve ilginin az olması, kız çocuğunun bu duyguları dışarıda arama isteğine yol açabilmektedir. Kız çocuğu bunu evlenerek sağlayabileceğini düşünmektedir.
Ailenin kapalı bir aile olması ve babanın aile üzerinde otoriter olması bu kararın baba tarafından verilmesine yol açabilmektedir. Babaya olan saygı ve korkunun bu durumu engellemeye çalışmasında yetersiz olmasına yol açabilmektedir.
Ailenin eğitim seviyesinin düşük olması, aile yapısının gelenekçi bir yapıda olması bu uygulamaları artırmaktadır.
Kişilerin evlendirilmeleri için nuska, büyü gibi yollara başvurulması ya da anne ve babanın kutsallığını, dini öğelerle destekleyerek alınan kararın aile rızasını dini öğelerle özdeşleştirilme girişimleriyle çocuğun korkutulmaya çalışılmaktadır.
Pek yaygın olmasa da hala var olan beşik kertmesi uygulamasının bazı ailelerde uygulamaya çalışmaları buna yol açabilmektedir.
Ailenin gelenekçi yapısı şeref, söz, töre ve adetler çocukların erken yaşlarda evlenmelerine yol açabilmektedir.
Ergenlik dönemindeki fiziksel olgunlaşmayla birlikte bazen duygusal yoğunlukların olması çocukların bu kararları kendi istekleriyle vermelerine yol açabilmektedir.
Akrabalar arasındaki bağların güçlü olması ve çocukların yabancı biriyle evlendirilmelerinin yerine akraba çocuklarıyla evlenmelerini etkileyebilmektedir. Burada çocuğun ve ailesinin tanınması, mal varlığı ve birçok etkenin işe karışması bu kararın verilmesine neden olabilmektedir. Bölgede akraba evlilikleri yaygın bir şekilde yapılmaktadır.
Evleneceği erkeğin yapısı, durumu, mesleği ve ekonomik durumu bazen aileyi etkileyebilmektedir. Burada aile çocuğun rahat edeceği düşüncesiyle çocuğun yerine karar verebilmektedir.
Toplumdaki bazı kalıplaşmış sözler ‘‘15’e gel, koş (Kürtçe çeviri)” gibi kalıpların bazen ailede etkili olabilmektedir. Burada kız çocuklarına olan güvensizliği de aslında yansıtmaktadır. Kız çocuğunun evden kaçabileceği düşüncesi mevcuttur.
Kız çocuğunun belli bir yaştan sonra kısmetinin kapanacağı, evde kalabileceği korkusu da ailede bu kararın verilmesinde etkili olabilmektedir.
Kız çocuğu bazen evliliği bir evcilik oyunuymuş gibi de algılaması bu kararı vermesinde etkili olabilmektedir. Erken yaşlarda ilişkilerde yaşamış olduğu hayal kırıklıkları, yaşadığı acıları unutmaya çalışması, bunları gerçekleştirmek için de bu kararı vermesinde etkili olabilmektedir.
Ailenin maddi durumunun yetersiz olması, ailenin kalabalık ve yoksul olması da bu kararın verilmesinde etkili olabilmektedir.
Kız çocuğunun ev içinde yapılan baskılar, hakaretler, fiziksel ve sözel şiddet, kız çocuğunun ev içinde ve dışında çalıştırılması çocuğun evliliği bir kurtuluş olarak görmesine yol açabilmektedir.
Anne veya babanın ikinci evliliği yapması, bu çocukların erken yaşlarda evlendirilip evden uzaklaştırılmak istenilmesi de erken yaşta evliliklere yol açabiliyor.

Erken Yaşta Evliliklerin Getirdiği Sorunlar

Yukarda saymış olduğum nedenler aslında çocukların yaşamış oldukları hak ihlallerini de yansıtmaktadır. Çocukların en temel haklarından olan yaşama, eğitim, oyun, sağlık, barınma, güvenlik vs. birçok haktan mahrum bırakılarak evlilik gibi büyük bir sorumluluğun altına girmektedirler. Zorla evlendirilmeye çalışan çocuk bu evlilikten kurtulmak için intihar girişimleri, psikolojik sorunlar ya da evden kaçma gibi tepkiler gösterebilmektedir.
Evliliklerde çocuk bazen psikolojik, sosyolojik ve sağlık gibi büyük sorunlar yaşayabilmektedir. Çocuğun yaşamış olduğu sorunlar arasında en çok depresyon, kaygı bozuklukları, fobik problemler, güven problemleri, sağlık ile ilgili problemler ve intihar girişimleri bulunmaktadır. Erken yaş evliliklerde, erken gebelik ve doğumlara yol açabilmektedir. Fiziksel gelişimini tamamlayamamış, üreme noktasında olgunlaşamamış çocuk, gebelik ve doğumlarda anne veya çocuğun ölümüne, çocukların sağlıklı bir şekilde büyüyememelerine yol açmaktadır.
Genelde bu tür evliliklerde aile içi sorunlar daha fazla görülmekte, çocuk bakma ve çocuğu büyütme noktasında yeterli bir olgunlukta olamamaları, çocuk yetiştirme noktasında sorun yaşamalarına yol açabilmektedir. Aile içi şiddet ve evlilikten mutlu olamamaları, kadında ve erkekte psikolojik sorunların görülmesine yol açabilmektedir. Bu evlilik kadın için katlanması gereken bir durum, erkek içinse mutluluğun dışarıda aranma duygusunu tetikleyebilmektedir. Karı koca arasındaki sorunlar, ailelerin de bu durumdan etkilenmelerine yol açabiliyor. Aile ve eşler arasında kavgalara, kıskançlıklara, şiddete yol açabilmektedir. Aile fertleri bu durumda ya sorunu devam ettirme ya da boşanma, intihar gibi sonuçlarla kendini gösterebilmektedir. Bu durum da yıpranmış aileler, ortada kalmış çocuklar, psikolojik sorunlarla büyüyen eşler ve çocuklara yol açmaktadır.

Erken Yaşta Evlilikler ile İlgili Çözüm Önerileri

· Toplumu erken evliklerin yaratmış oldukları sorunlarla ilgili bilinçlendirilmesi,
· Zorunlu eğitimin 8 yıldan 12 yıla çıkartılması,
· 18 yaş altındaki evliliklerin yasalarla kesin bir şekilde engellenmesi,
· Özellikle kız çocuklarının eğitime dahil edilmesi, ailelere bu konuda caydırıcı cezaların verilmesi ve eğitimi yarıda bırakılan kız çocuklarının takibinin çok iyi yapılması,
· Kadınların ekonomik anlamda özgürlüğünün sağlanması, kadınların iş kurma ve meslek edinmelerinin sağlanması,
· Cinsel istismar, cinsiyet ayrımcılığı ve Toplumsal Halk Sağlığı konularında toplumun bilinçlendirilmesi,
· Ekonomik koşullarının iyileştirilmesi ile yaşam düzeylerinin artırılması,
· Genç nüfusun istihdamının sağlanması,
· Çalışmayan genç nüfusun sağlık hizmetlerinin ücretsiz karşılanması ve ihtiyaçları için belli bir aylığın bağlanması,
· Kadın Sığınma ve Koruma Evlerinin sayılarının artırılması, buralardaki kalma sürelerinin 3 aydan daha fazla bir süreye uzatılması ya da kadının sorunlardan yeterince uzaklaştırılıp, kendi ayaklarının üstünde durabileceğini hissetmesinden sonra kadının sosyal hayata döndürülmesi ve sürecin belli periyotlarla takip ettirilmesi,
· Kadın sığınma evlerinden ailelere tekrardan dönüşüm sağlandığında, kadın aileden ve çevresinde yaşama hakkını devam ettirmesi için ailenin takibinin yapılması,
· Kadın sığınma evlerinde profesyonel ve uzman görevlilerin bulundurulması,
· Kadın sığınma evlerine alınan kadınların rehabilitasyonu ve topluma kazandırılması için kadın sığınma evlerinde sürekli olarak uzman psikiyatrist, psikolog ve sosyologların görevlendirilmesi,
· Bölgesel kalkınmanın sağlanması,
· Anne ve babaların çeşitli eğitimlerle görsel ve işitsel medya kullanılarak erken yaşta evlilik, kadın hakları, çocuk hakları, aile içi şiddet vb. konularında bilinçlendirilmesi,
· Aile planlaması hizmetlerinin yaygınlaştırılması,
· Aile planlaması yararlarının topluma daha açıklayıcı bir şekilde yansıtılması, toplumun aile planlamasıyla ilgili olumsuz önyargılarının değiştirilmeye çalışılması,
· Din görevlilerinin, günümüz koşullarında erken evliliğin sakıncalarını gerekli yerlerde gündeme getirilerek vurgulanması,
· Fahri ve devletin görevlendirmiş olduğu imamların resmi nikahın uygun gördüğü 18 yaş sınırına dikkat etmeleri ve 18 yaş sınırında olmayan kişilerin dini nikahlarının kılınmaması,
· Dini nikâhta, 18 yaş sınırına uyulmadıkları tespit edilen din adamlarının görevden alınmaları ve haklarında soruşturma açılması, fahri imamlar hakkında ise yasal işlemlerin yapılması gerekmektedir.
· Dini nikahın resmi nikahtan sonra yapılması,
· Boşanma, evden kaçma, aile baskısı, aile içi şiddet konularında yapılan müracaatların dikkate alınması, kadının tekrardan aynı duruma maruz kalmaması için çeşitli periyotlarla kişinin takibin yapılması,
· Yerel ve ulusal kitle iletişim araçları ile toplumu erken evliliklerin sakıncaları ve olumsuz yönleriyle ilgili haber ve programların yapılarak toplumu bilinçlendirmesi,
· Evden kaçma ve sığınma evlerine alınan kadınların aileye tekrardan dönme sürecinde devletin üzerine düşen sorumluluğu yapması, bunların altyapılarının oluşturulması,
· Kadın merkezleri, kadınlara yönelik aktiviteler gerçekleştirecek mekanların yapılması, kadınların buralarda sosyalleştirilmeleri ve psikolojik desteklerin sağlanması,

Sabahattin ZENGER

(Psikolog)

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

ERKEN YAŞTA EVLİLİKLER (ÇOCUK YAŞTA EVLİLİKLER) RAPORU ile İlgili Kavramlar : erken evlilik, çocuk yaşta evlilik, erken yaşta evlilik, çocuk gelin, çocuğu evlendirmek
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"ERKEN YAŞTA EVLİLİKLER (ÇOCUK YAŞTA EVLİLİKLER) RAPORU" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Sabahattin ZENGER'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Şimdi Ve Burada Hissetmek Ve Depresyon , Ayşenur BAYRAKTAR
 • Toplumsal Bilinç Ve Empati Üzerine , Uzm.İpek ERDEM
 • Parmak Emme Ve Tırnak Yeme , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Cinsel Gelişim Ve Eğitim , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Çocuğumun Anaokuluna Hazır Olduğunu Nasıl Anlarım? , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Kimler Manüplasyon Yapar , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Manüplasyon Teknikleri , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Manüplasyon , Uzm.Tuğba DEMİRÖZ
 • Çocuğunuzla Oyun Oynamak , Uzm.İpek ÖRGÜT
 • Sınav Kaygısı Ve Başa Çıkma Yolları , Uzm.Melis SÜYÜR
 • İnsanda Duygusal Gelişimin Nörobiyolojisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Kendini Kontrol , Uzm.Hülya MACİT
 • Özgüven Eksikliği Ve Geliştirme Yolları , Uzm.Feyzullah ALPMAN
 • Çocuklarda Konuşma Gelişimi Ve Bozuklukları , Eser ÖLÇER
 • Bugünü Bozan Geçmiş! Travma Sonrası Stres Bozukluğu , Uzm.Hakan TOKGÖZ
 • Evlenmeden Önce Boşanmayı Çalışın! , Mehmet POLATOĞLU
 • Çocuk Ve Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu , Ferit KARADAŞ
 • Vajinismus Nedir? , Aysel İnciler BİRTÜRK
 • Sınav Kaygısı Ve Sınav Öncesi Ve Sınav Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar , Ferit KARADAŞ
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu , Özgür TÖNBÜL
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  17:03
  Top