2007'den Bugüne 90,341 Tavsiye, 27,807 Uzman ve 19,737 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Online Terapi Faydalı Mıdır?
YAZI #7486 © Yazan Uzm.Psk.İlkay DİNGEÇ | Yayın Ağustos 2022
Son zamanlarda alışveriş, iş toplantıları, hatta eğitim bile online ortama taşındı.

Online terapi de yıllardır kullanılan bir terapi biçimi olmasına rağmen özellikle pandemi ile birlikte daha çok tercih edilen bir terapi yöntemine dönüştü diyebiliriz.
Ancak pek çok insanın aklında hala soru işaretleri kalmaktadır.
Bu yazıda kısaca online terapi'nin avantajlarından bahsedeceğim.
Son yıllarda oldukça popüler olan online terapi, avantajları ve dezavantajları bakımından ele alındığında yüz yüze terapiden çok fazla uzaklaşmadığı görünmektedir.
Danışanlarımdan en fazla aldığım soruların başında "Yüz yüze mi daha faydalı yoksa online mı?" geliyor.
Online terapi ile yüz yüze terapi'yi ayıran en önemli fark online terapide arada bir ekran olmasıdır. Psikolog ile danışan arasındaki güven bağı online terapide, tıpkı yüz yüze de olduğu gibi rahatlıkla kurulabilmektedir. Bunla beraber işleyiş aynıdır. Online terapide kişi tıpkı yüz yüze olacağı gibi sessiz bir odada bulunmalıdır ve seans boyunca içeriye kimse girmemelidir.
Bunun yanı sıra online terapi'nin pek çok avantajı bulunmaktadır. Bunların başında psikolog ile danışan ne kadar uzakta yaşarlarsa yaşasınlar terapilerine devam edebilme özgürlüklerinin devam edebilmesidir. İki taraftan birinin başka şehre gitmesi terapi seanslarının aksamasıyla sonuçlanmaz. Terapi aynı akıcılıkla devam eder.
Diğer taraftan online terapi bireye evinin rahatlığında psikoloğuyla görüşme imkanı sağlar. Elbetteki açık alan fobisi olan bireylerle terapi yolculuğunda çeşitli alıştırmalar yapılacaktır, ama en azından ilk görüşmelerde bu alıştırmalara bir anda değil de yavaş yavaş ısınması birey için iyi bir durum olacaktır.
Ayrıca küçük şehirlerde yaşayan ve bu yüzden psikoloğa gitmekten çekinen bireyler için online terapi tercih edilen bir yöntem olmaktadır.
Online terapi özellikle büyük şehirlerde yaşayan ve haftasonunda trafikle uğraşmak istemeyen bireylerin de sıklıkla tercih edip memnun kaldığı bir terapi yöntemidir.
Online terapi'de dikkat edilmesi gereken hususlar da bulunmaktadır. Bunlardan biri terapinin gerçekleşeceği bilgisayarın güçlü internet bağlantısı olması gerektiğidir.
Eğer online terapi almak istiyor ama çekinceleriniz var ise umarım bu yazı faydalı olmuştur.
Online terapi seanslarım hakkında bilgi almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog İlkay Dingeç
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
İlkay DİNGEÇ Fotoğraf
Uzm.Psk.İlkay DİNGEÇ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.İlkay DİNGEÇ'in Yazıları
► Online Terapi - Online Emdr Terapisi Psk.Aygün Tuçe ATAŞ
► Online Terapi - Online Emdr Psk.Aslı KIRBAYIR ÖZERENLER
► Online Terapi Nedir? Psk.Beyza ERGEN
► Online Terapi Nedir? Psk.Dnş.İsmail KOÇ
► Online Terapi Nasıl Yapılır Psk.Serhat ÖNCÜLER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,737 uzman makalesi arasında 'Online Terapi Faydalı Mıdır?' başlığıyla benzeşen toplam 43 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ İçimizdeki Sarmaşıklar Ağustos 2022
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:34
Top