2007'den Bugüne 92,471 Tavsiye, 28,238 Uzman ve 19,997 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Gençlerde Depresyon ve İntihar Girişimleri
MAKALE #11584 © Yazan Psk.Dnş.Kıvanç TIĞLI | Yayın Ekim 2013 | 4,019 Okuyucu
GENÇLERDE DEPRESYON VE İNTİHAR GİRİŞİMLERİ

Zaman zaman her insan yaşamını sorgulamaya başlayabilir ve hatta insanın hayattan bıktığı zamanlar da olabilir. Fakat hayatına son vermek istemek ve ölümü son çare olarak görmek, tedavi edilmesi gereken bir düşünce bozukluğudur.
Hamide de böyle düşüncelerle dolu on sekiz yaşında bir genç kızdı. Son iki senedir intihar girişiminde bulunuyordu. Hamide’nin lise yıllarından tanıştığı ve çok sevdiği bir genç vardı. Bu genç, Hamide ile evlenmek istiyordu, birbirlerini çok seviyorlardı. Ancak aile Doğulu bir aileydi ve oğullarının kendi memleketlerinden bir kızla evlenmesini istiyorlardı. Hamide’yi tanısalar mutlaka seveceklerdi ama buna bile fırsat vermediler. Daha sonra Hamide’nin erkek arkadaşı başka bir kızla evlendirildi. Bunu öğrenen Hamide ilk defa o zaman intihar girişiminde bulundu. Terk edilmek ona çok ağır gelmişti. Erkek arkadaşında, babasından şimdiye kadar bulamadığı sevgiyi, ilgiyi bulmuştu. Yani Hamide için sevdiği kişiyi hayatından çıkarmak, kendisine, sanki vücudunun bir organını kaybetmiş gibi hissettirmişti.. Ailesi Hamide’yi bir doktora götürmüş ve ilaç tedavisine başlanmıştı. Bir psikologdan iki ay terapi de almıştı ancak şu sıralar gene kendini bitkin, hayattan bezmiş değersiz görüyordu. Anne ve baba da çok umutsuzlardı. Bir başka danışanımın tavsiyesi üzerine bana gelmişlerdi. Bu sıralar Hamide ile seanslarımız çok güzel ve yararlı geçiyor. Şu an babasıyla aralarındaki o soğuk iletişim de düzeldi. Hamide terapilerde şu gerçeğin farkına vardı; “Hayat her şeye rağmen çok güzel. Kimse için ölümü düşünmeye değmez.” “Sağlam olarak uyandığımız her gün aslında bize Allah tarafından verilmiş güzel bir hediyedir” diye düşünüp, artık her geçen gün hayata sımsıkı sarılmaya başladı.
Psikanaliz ergenlikte intihar girişimini şöyle açıklar;
Ergenliğin uğraşı bedeni sahiplenmedir.Bedene sahip çıkmak demek ,yeni bedenin zihinsel bir tasarımına sahip olmak demektir.Düşüncede yeni bedene ait yeni bir tasarım oluşturmak.Çocuksu beden tasarımı yerini,erişkin beden tasarımına bırakmalıdır.Çocukken kız ya da erkek olmanın farkı penisin olması ya da olmaması iken ergenlikte erkek -kadın farklıdır.Dünya,bir penisin varlığı ya da yokluğu değil artık kadın ve erkeklerin hepsinin de bir şekilde eksik olduğu bakış açısına sahip olmak demektir.Ve bunun kanıtı da bedenidir.Ancak bedenleri artık geri dönülmez olmuştur.Ergenler bedensel değişikliği reddettiklerinde beden ergenin tüm kinini üstüne çekmektedir ve intihar girişimleri de bu nefretin tanığıdır.İntihar girişimleri bedene saldırıdır.
Ergenlerde depresyon belirtilerine baktığımızda bunlar;
İç sıkıntısı ve huzursuzluk, dikkat toplamada güçlük çekme, eyleme vuruk davranışlar, insanlara sığınma veya onlardan kaçış, okul başarısında düşme, enerji azlığı, uykusuzluk, iştahsızlık, ilgi azlığı, ümitsizlik, intihar düşünceleri olarak sıralayabiliriz.
Yukarıda saydığımız sıkıntılar, gencin bireysel ve sosyal gelişimini olumsuz olarak etkilemekte, çevresi ve ailesiyle uyum sorunları yaşamasına neden olmaktadır.
Son zamanlarda, gençlerde görülen intihar davranışının ardında depresyon ve bunaltı ruh halinin olduğunu gözleyebiliyoruz. Genç bir yandan kendi kimliğini bulmayla uğraşırken, bir yandan da çevresel sorunların artışıyla birlikte bunalmakta, çözüm yolu olarak kısa vadede intiharı seçmektedir. Genç kişi, ilişkilerinde, hayatında bir tükenmişlik ve çaresizlik duygulanımı içinde kendini bütün kötü giden olayların sebebi olarak algılamakta, belki de kendisiyle beraber ailesini de bu kötü gidişten sorumlu tutup onları da cezalandırma düşüncesi içinde intihar girişiminde bulunmaktadır.
Gençlerimizi intihara sürükleyen faktörler ;
Çökkünlük, depresyon, çaresizlik, ailede uzun süren huzursuzluk, sosyal ilişkilerde uyumsuzluk, değersizlik duygusu, kız-erkek arkadaşlarla ilgili sorunlar, okul sorunları, sevgisizlik, cinsel uyum /kimlik sorunları, alkol ve madde bağımlılığı gibi faktörlerdir ve asla gözden kaçırılmamalıdır.
Gençlerin intihara karşı meyilli olup olmadıklarını nasıl anlayabiliriz, bu konuya değinelim;
Çocuğunuzdan sık sık, “Yaşamın bir anlamı yok, her şey boş, hiçbir şeyden zevk almıyorum. Keşke ölsem de kurtulsam” şeklinde konuşmalar duyuyorsanız size sinyal veriyor demektir.
Sık sık araba kazaları yapıyor ve çok süratli araç kullanmaktan zevk alıyorsa bunun altında ölme isteği yatabilir.
Kronik ve çaresiz gibi sayılan bir fiziksel ya da ruhsal hastalığı varsa “nasıl olsa iyileşemeyeceğim “ düşüncesiyle yaşamına son vermek isteyebilir.
Genç, okulda, ailede özellikle başkalarının yanında küçük düşürülmesi veya dayak atılması gibi durumlarda aniden intihar girişiminde bulunabilir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Gençlerde Depresyon ve İntihar Girişimleri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Kıvanç TIĞLI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dnş.Kıvanç TIĞLI'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Kıvanç TIĞLI Fotoğraf
Psk.Dnş.Kıvanç TIĞLI
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi15 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Kıvanç TIĞLI'nın Yazıları
► İntihar ve İntihar Girişimleri Psk.Seliyha DOLAŞIR
► Gençlerde Depresyon Psk.Dnş.Kıvanç TIĞLI
► Depresyon ve İntihar Psk.Sena TUNÇ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,997 uzman makalesi arasında 'Gençlerde Depresyon ve İntihar Girişimleri' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Özşefkat Ocak 2021
► Korona Kaygısı Ocak 2021
► Kendin Olma Cesareti Ocak 2021
► Çocuklarda Çalma Ekim 2018
◊ Sosyal Fobi Vaka Örnekleri ÇOK OKUNUYOR Aralık 2013
◊ Depresyon Vaka Örneği ve Emdr ÇOK OKUNUYOR Aralık 2013
◊ Sosyal Fobi ÇOK OKUNUYOR Kasım 2013
◊ Vitiligo Kasım 2013
◊ Yetişkinde Fibromiyalji Kasım 2013
◊ Baş Ağrıları Ekim 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


23:58
Top