TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Light Ürünler Sağlıklı Mıdır: Light Ürünler Hakkında Merak Edilenler - Güvenilir Besinlerin Önemi ve Besin Hijyeni

İpek AĞACA Fotoğraf
Dyt.İpek AĞACA
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi40 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 24 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 4589,

* Yayın Tarihi : 17-06-2009 - 12:50 (2808 gün önce),

* Ortalama Günde 1.63 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 9269 , Kelime Sayısı : 1170 , Boyut : 9.05 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.İpek AĞACA hakkında söyledikleri:
kalp hastasıyım.kalp doktorum kesinlikle kilo vermemi istedi.. ipek hanımı internet aracılığı ile buldum.. 88 kg ile ipek hanıma geldim.. yaptığı ölçümler sonucu özellikle yağ oranımın fazla olduğunu söyledi.. bilimsel bir diyet önerisi hazırladı ve buna uyduğumda kas ve su kaybı olmaksızın sadece yağ yakarak ayda 4 kilogram verebileceğimi söyledi... diyet listemi incelediğimde pekte mantığıma yatmamıştı.. çünkü ara öyünlerle birlikte 6 öyün yemek yiyecektim...denedim hemen hemen harfiyen uydum diyete.. sonuç iki ay sonra gerçekten tamamı yağdan olamak üzere 10 kg verdim ..ipek hanımdan ger... [DEVAMI..]
(ihsan çxx, Danışan, 27-05-2011)

şimdiye kadar pek çok kez diyet uygulamıştım. bir çok programa başlamıştım. Ama hepsi bir şekilde ya yarım kaldı ya da başarısız oldu. Çünkü hepsi çok sıkıcı ve uygulaması zor diyetlerdi. İpek hanımla tanıştığımda ona beklentilerimi anlattım ve sonrasında ölçlümlerimi yaptı. Bana özel bir diyet programını birlikte konuşarak oluşturduk ve bu çok hoşuma gitti. Uygulayamayacağım hiçbir şeyi diyetin içine koymamıştı. O yüzden benim için çok motive edici ve kolay bir başlangıç oldu. Diyet yaptığımı ben bile anlamadım. Şu anda istediğim ve hoşuma giden ne varsa (pizza, hamburger , çikolata vs.) onl... [DEVAMI..]
(Dilek Öxx, Danışan, 16-05-2011)

merhaba bundan yaklaşık 4 ay önce çalıştıgım iş yerinde diyetisyen ipek hanımla tanıştım fazla olan kilolarım için bana bu konuda yardımcı olamasını istedim kendisi gayet güleryüzlü ve pozitif enerji veren bir diyetisyen olarak benim bu diyeti başarmamda en büyük pay sahibidir bu diyeti başarmamdaki ikinci bir etkense bana özel bir diyet olmasıdır ve hiç bir şekilde zorlanmadan ideal kilomu buldum 4 ay önce 101 kilo iken şuan 80 kilodayım ve saglıklı bir hayatın keyfini ögrendim ve kendisine teşekkür ediyorum .zayıflamak isteyen herkese ipek ağacayı tavsiye ediyorum. iyi günler
(mesut, Danışan, 05-01-2011)

merhaba,
fazla olan kilolarım beni fazlasıyla üzüyordu, internetten yaptıgım arastırma sonucu ipek hanımı buldum ve irtibata gectim. fulyada çalıştığı hastaneye gittim. kendisi cok sıcakkanlı ve pozitif enerji yayan bir diyetisyen. onun bu özelliği benim diyete başlamaya karar vermemde cok etkili oldu.
kendisinin de sık sık üzerinde durdugu gibi benim beslenme alışkanlıklarımı değiştirecek şekilde bir diyet planladı. diyet tam bana uygundu, cunku ipek hanım diyeti bana özel planladı. saatleri ve icerikleri bana uygun oldugu icin hic zorlanmadan uyguladım. 2 haftadır diyetime devam ediyorum, ... [DEVAMI..]

(bora, Danışan, 06-11-2009)

Dyt.İpek AĞACA Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Light Ürünler Sağlıklı Mıdır: Light Ürünler Hakkında Merak Edilenler - Güvenilir Besinlerin Önemi ve Besin HijyeniLİGHT ÜRÜNLER İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN SORULAR


LİGHT ÜRÜNLER SAĞLIKLI MIDIR?


1. Light ürün seçerken nelere dikkat edilmelidir?
Light ürün seçerken mutlaka ürünün etiketi dikkatle okunmalıdır.
· Bu light üründe acaba gerçekten daha mı az enerji – yağ vb. var?
· Referans ürüne göre fark ne kadar?
· İçerisine tatlandırıcı mı konulmuş?
· Ürünün içeriği ve besin değeri tam olarak nedir? gibi soruların cevapları ürün etiketinde aranmalıdır.

2. Light ürünlerin kullanımında ne gibi hatalar yapılıyor? Bu hataların nasıl önüne geçilebilir?
Light ürünler ile ilgili pek çok kişi tarafından çeşitli hatalar yapılmaktadır. Örneğin bunlardan en başlıcası; light ürünlerin zayıflattığı ve vücutta bulunan yağları yaktığı düşüncesidir. Bu düşünce tamamen yanlıştır. Light ürünler, referans ürüne göre daha az kalori içerir; ama zayıflatma gibi bir özelliği yoktur. Zayıflatmanın tersine; eğer tüketim miktarına dikkat edilmezse fazla kalori alımına sebep olacağı için şişmanlatabilir bile… Light ürünleri bilinçli şekilde tüketmek çok önemli.

3. Ana öğünlerde light ürün kullanımını tavsiye eder misiniz?
Evet; niye olmasın. Normal bir ürüne göre daha az enerji içerdiği için fazla kalori alımını engellemiş olur. Ara öğünlerde light türünler tüketilebilir. Özellikle bisküvi-kurabiye tarzı fazla şekerli ve yağlı yiyeceklerin light özellikte olanlarını tercih etmekte fayda var. Ama tüketim miktarına mutlaka dikkat edilmelidir; bu miktar aynı normal besinlerde olduğu gibi kişinin gereksinimlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Kişinin yaşına, boyuna, kilosuna, fiziksel aktivite durumuna, metabolizma hızına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Gereksiniminiz olan miktarları öğrenmek için mutlaka Diyetisyene başvurmalısınız. Diyetisyeniniz size uygun beslenme programını planlayacaktır.

4. Light ürünlerde besin kaybı söz konusu mudur?
Bu üründen ürüne değişkenlik göstermektedir. Bazı light ürünler, normal ürüne göre daha az kalori içerir belki evet ama aynı zamanda besin değeri daha azdır; daha az vitamin ve mineral içerir. Dolayısıyla bu iki ürünü karşılaştırdığımızda besin değerinde azalma söz konusu olmuştur. Ama bu durum tüm light ürünler için geçerli değildir. Piyasada pek çok çeşitte ve özellikte pek çok firmanın light ürünü mevcut. Bunların arasında tercih yaparken etiketler dikkatle okunmalı ve sonrasında satın alınmalıdır.

5. Light ürünleri çocuklar da tüketebilir mi?
Light ürünlerin tüketimini, bebeklik ve çocukluk çağında önermiyoruz. Bu yaş grubundaki çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaları çok önemli; aynı zamanda mümkün olduğunca doğal beslenmeleri lazım. Bazı light ürünlerde fazla miktarda katkı maddesi ve tatlandırıcı, vb. çeşitli takviyeler bulunuyor. Bebeklik ve çocuk çağında beslenme ne kadar sağlıklı ve doğal olursa ileriki yaşlardaki sağlık durumu da o derece olumlu etkilenecektir. Bu yüzde çocuk beslenmesi daha hassas.

6. Diyet uygularken mutlaka light ürün kullanmak mı gerekir?
Diyet uygularken mutlaka light ürün kullanmak tabiki gerekmez. Ama light ürünlerden yardım alınabilir. Light üründe daha az miktarda yağ, şeker, enerji bulunduğu için daha az enerji alımına yol açacak ve kilo vermeyi kolaylaştırabilecektir.

7. Light ürünler gerçekten düşük kalorili midir?
‘Light ürün’ ibaresi, enerjisi referans ürüne göre %25 azaltılmış ürünlerde kullanılabiliyor (Türk Gıda Kodeksi). Yani light ürünlerin enerji içerikleri, light olmayan ürüne göre 1 / 4 kadar azaltılmıştır. Örneğin; 1 adet kurabiye 100 kkal enerji içeriyor olsun; bu kurabiyenin kalorisi azaltılıp ‘light kurabiye’ şekline dönüştürüldüğünde bu kurabiyenin enerji içeriği 75 kkal’e inmekte. Ama görüldüğü gibi bu kurabiye light olmasına rağmen kalorisiz değil; ve enerji miktarında da mucizevi bir azalma söz konusu değil. O yüzden tüketim miktarına dikkat!

8. Uzun süre light ürünleri tüketmek sakıncalı mıdır?

Uzun süre light ürünün kullanılmasında aslında bir sakınca yok. Ama tabi kullanım miktarına, kullanım sıklığına, kullanım süresinin uzunluğuna, light ürünün cinsine bağlı olarak sonuç değişebilmektedir. Örneğin fazla miktarda tatlandırıcı alımı vücutta laksatif etki gösterebilir. Laksatif etki ‘ishal yapıcı’ anlamına gelir. Tatlandırıcı ile yapılmış light ürünlerin fazla miktarda tüketimi sonucunda ishal görülebilmektedir. Yine aynı şekilde fazla kalori alımına sebep olacağı için kilo alımları gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden her tür besinde olduğu gibi light besinlerin de tüketim miktarları oldukça önemli.


TÜKETTİĞİNİZ BESİNLERİN GÜVENİLİR OLDUĞUNDAN EMİN OLUN


Yeterli ve Dengeli beslenmede tüketilen besinlerin cinsi, miktarı, tüketim sıklığı çok önemlidir. Bunların yanında bir önemli unsur da besinlerin hijyenidir. Örneğin bir besin, besin değeri açısından çok kaliteli olabilir ama eğer yeterince hijyenik değilse kişide sağlıklı beslenme sağlanamayacak, hatta çeşitli sağlık sorunları dahi ortaya çıkabilecektir.

Güvenilir besin nedir?

‘Güvenilir besin’; temiz, bozulmamış ve sağlık açısından herhangi bir zararlı madde içermeyen besinlere denir. Sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir yaşam için tükettiğimiz besinlerin ‘güvenilir’ olduğundan emin olmalıyız. Bu noktada; tükettiğimiz besinlerin hijyeni yani temizliği sağlığımız açısından büyük önem taşımaktadır.

Güvenli olmayan besin tüketildiğinde ne olur; Ne yapmalı?

Hijyenik olmayan besinlerin tüketilmesi ile birlikte besin zehirlenmeleri gerçekleşebilmekte veya daha farklı sağlık sıkıntıları da ortaya çıkabilmektedir. Bir besin fiziksel şekilde kirlenmiş ise; su ile yıkayarak temiz hale getirmek mümkün olabilir. Fakat besinde kimyasal kirlenme söz konusu ise (besinde tarım ilacı kalıntıları, deterjan kalıntıları vb.); su temizlemek için yeterli olmayacaktır, bu gibi durumlarda özel solüsyonların kullanılması sağlık açısından çok daha doğrudur.

Güvenli gıda için besinlerin satın alma, hazırlama, pişirme ve saklama aşamalarında hijyene dikkat etmek gerekir. Dikkat edilmesi gereken, çoğu zaman atlayabildiğimiz başlıca noktalar üzeride durmak gerekirse;

— Besinleri satın alırken sağlam, zedelenmemiş, bozuk olmayan besinler seçilmelidir. Örneğin; kırık, çatlak ve kirli yumurtalar satın alınmamalıdır. Hasarlı hiç bir konserve besin alınmamalıdır.

— El hijyenine ve araç-gereç temizliğine dikkat edilmeli

Besinleri hazırlarken kişisel temizliğe, gıdanın temizliğine ve gıda ile temas eden araç gereç temizliğine(bıçak, kaşık gibi aletler, tezgah temizliği gibi) dikkat edilmeli. Besine dokunmadan önce el hijyeninden emin olunmalı, eller olması gereken şekilde yıkanmalıdır (Ellerin dayanabileceği sıcaklıktaki su ile bilekleri ve parmak uçlarını iyice sabunlayıp el parmak aralarını 20 saniye kadar ovuşturmak gerekir. Ardından akan su altında eller iyice durulanmalı ve temiz bir kağıt havlu/ havlu ile kurulanmalıdır). Doğru şekilde el yıkamak sağlık açısından büyük önem taşımaktadır.

— Besinler dondurulmuş bile olsa saklama süresi ve koşulları çok önemlidir.
Dondurulmuş besinlerin saklama süreleri derin dondurucunun sıcaklık derecesine bağlı olarak değişebilir.
Örneğin; -6 Cº sıcaklığa sahip derin dondurucuda muhafaza edilen bir besinin saklama süresi ortalama 1 haftadır. -12 Cº sıcaklığa sahip derin dondurucuda bu süre ortalama 1 aya yükselir;
-18 Cº sıcaklığa sahip derin dondurucuda ise; muhafaza edilen bir besini saklama süresi ortalama 3 ay a kadar uzayabilmektedir.

— Bir besinin güvenilir olması sizin elinizde!
— Orta veya az pişmiş kırmızı et/köfte yerine haşlanarak, buharda veya fırında iyi pişirilmişini tercih etmek daha güvenilirdir.
—Tavuk veya balıketi güvenilir hale gelmesi için mutlaka iyice pişirilmelidir.
—Yumurta besin zehirlenmesi riski yüksek olan bir besindir. Katı şekle gelmiş, iyi pişirilmiş yumurta, rafadan yumurtaya kıyasla daha güvenilirdir.
— Yumurtalı terbiye ile hazırlanmış çorba servis öncesinde mutlaka kaynatılmalıdır. Aksi halde güvenilirliğini yitirecektir.
— Kremalı pasta yapıldığı gün tüketilmeli, mutlaka buzdolabında saklanmalıdır. Kremalı şekilde hazırlanmış tüm besinlerin besin zehirlenmesine yol açma riskleri oldukça yüksektir (Özellikle de yaz aylarında).
— Besinlerin hazırlanması, saklanması, pişirilmesi, servis için sıcak tutulması, yeniden ısıtılması sırasında uygulanacak sıcaklık dereceleri mikroorganizmaların çoğalmasını önleyecek yeterlikte olmalıdır.
— Besinlerin güvenilirliklerini kaybetmemek için oda sıcaklığında bırakılmamalı, uygun koşullarda saklanmalıdır.
— Besinleri sıcak tutma ve ısıtma derecesi ortalama 60–74 C arasındadır. Soğuk tutma derecesi ise 5 C’nin altındadır.
— Dondurulmuş besinler özellikle etlerin buzu çözüldükten sonra yeniden dondurulmamalıdır. Çözüldükten sonra hemen tüketilmelidir. Çözülme işi oda sıcaklığında, radyatör üzerinde veya altında, hafif ateşte veya güneşli yerde yapılmamalıdır, buzdolabının alt raflarında bekletilerek yapılmalıdır.
— Etler birer yemeklik miktarlarda, yassı bir şekilde paketlenmiş olarak dondurulmalı-saklanmalıdır.
— Et ve balıkların diğer besinlerle teması plastik kap veya ambalaj kullanarak önlenmelidir.
— Pişmiş ve pişmemiş yiyeceklerin birbirine teması önlenmelidir.

Güvenilir ve sağlıklı besinlerle besleneceğiniz sağlıklı günler diliyorum…

Dyt. İpek Ağaca

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Light Ürünler Sağlıklı Mıdır: Light Ürünler Hakkında Merak Edilenler - Güvenilir Besinlerin Önemi ve Besin Hijyeni ile İlgili Kavramlar : besin, sağlıklı beslenme, güvenilir besin, sağlıklı besin, besin hijyeni, light ürünler, light gıdalar, diyet, kalorisi azaltılmış, kalorisi azaltılmış besinler, kalorisi azaltılmış gıdalar
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Light Ürünler Sağlıklı Mıdır: Light Ürünler Hakkında Merak Edilenler - Güvenilir Besinlerin Önemi ve Besin Hijyeni" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.İpek AĞACA'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Dyt.İpek AĞACA Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Kilo Kontrolünde Bazı Yargılar - Besin Zehirlenmeleri - Çocuğunuzu Suluksuz Okula Yollamayın!
 • Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Kazanmada Püf Noktalar
 • Besin ve Besin Öğeleri
 • Hemoroid ve Beslenme
 • Çocuğunuzun İştahsızlık Sorununa 15 Çözüm Önerisi
 • Unlu Besinler ve Tüketirken Dikkat Edilecekler
 • Ramazan Ayında Sağlığınızı ve Formunuzu Korumanın Püf Noktaları
 • Su İçmenin Sağlık Açısından Önemi Nedir?
 • Fazla Kilolarınızdan Hemen mi Kurtulmak İstiyorsunuz? Aman Dikkat!
 • Meyve Tüketimini Arttırmak İçin Öneriler
 • Oks Sınavına 2 Hafta Kaldı; Beslenmeye Dikkat!!!
 • İnek Sütü Proteini Allerjisi
 • Kaliteli Menülerle Huzurevinde Mutlu ve Sağlıklı Yaşlılık
 • Saçlarım Dökülüyor Diyorsanız; Çinkoya Dikkat!
 • Kabızlıktan Kurtulma ve Beslenme
 • Osteoporoza Karşı Önleminizi Aldınız mı?
 • Hipertansiyon ve Merak Ettikleriniz - 10 Altın Kural
 • Premenstrual Sendrom (Pms) ve Beslenme
 • Kurban Bayramı Geliyor... Kurban Etini Nasıl Tüketmeliyim???
 • Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Besin Grupları
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Kilo Vermeye Yardımcı Kürler , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Otizm ve Beslenme , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • 0 - 2 Yaş Süt Çocuğu Beslenmesi , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Diyabet Yönetiminde Düşük Karbonhidratlı Diyet , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Avokado Yağı , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Beslenme Çantasında Hazır Gıdaya Yer Vermeyin , Dyt.Ayşe Didem GÜLER AVCI
 • Lahana Çorbası Diyeti Neymiş ? , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Uyku Bozuklukları ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Helikobakter Pilori ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Hiperaktivite ve Omega-3 Yağ Asitleri , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Limon Suyu : Asit mi Alkali mi? Önemli mi? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Ketojenik Diyet Nedir? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Hızlı Yemek ile Daha Fazla Ağırlık Kazanımı İlişkisi , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Beslenmenin Abc’si , Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
 • Engellilerde Doğru ve Bilinçli Beslenmenin Önemi , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Hiperaktif Çocuklarda Beslenme , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Çocukluk Çağı Obezitesi , Dyt.Aybüke SUBAŞIOĞLU
 • Krıll Yağı mı? Balık Yağı mı? , Doç.Dr.Dyt.Barış ÖZTÜRK
 • Kanser ve İmmünonütrisyon , Dyt.Pelin POLAT
 • Palm Yağı ve Sağlık İlişkisi: Palm Yağı Sağlık İçin Zararlı mı? , Dyt.Nursel EROĞLU
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  00:10
  Top