TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Besin ve Besin Öğeleri

İpek AĞACA Fotoğraf
Dyt.İpek AĞACA
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi40 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 24 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 68656,

* Yayın Tarihi : 04-11-2008 - 11:58 (3033 gün önce),

* Ortalama Günde 22.63 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 8168 , Kelime Sayısı : 1212 , Boyut : 7.98 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.İpek AĞACA hakkında söyledikleri:
kalp hastasıyım.kalp doktorum kesinlikle kilo vermemi istedi.. ipek hanımı internet aracılığı ile buldum.. 88 kg ile ipek hanıma geldim.. yaptığı ölçümler sonucu özellikle yağ oranımın fazla olduğunu söyledi.. bilimsel bir diyet önerisi hazırladı ve buna uyduğumda kas ve su kaybı olmaksızın sadece yağ yakarak ayda 4 kilogram verebileceğimi söyledi... diyet listemi incelediğimde pekte mantığıma yatmamıştı.. çünkü ara öyünlerle birlikte 6 öyün yemek yiyecektim...denedim hemen hemen harfiyen uydum diyete.. sonuç iki ay sonra gerçekten tamamı yağdan olamak üzere 10 kg verdim ..ipek hanımdan ger... [DEVAMI..]
(ihsan çxx, Danışan, 27-05-2011)

şimdiye kadar pek çok kez diyet uygulamıştım. bir çok programa başlamıştım. Ama hepsi bir şekilde ya yarım kaldı ya da başarısız oldu. Çünkü hepsi çok sıkıcı ve uygulaması zor diyetlerdi. İpek hanımla tanıştığımda ona beklentilerimi anlattım ve sonrasında ölçlümlerimi yaptı. Bana özel bir diyet programını birlikte konuşarak oluşturduk ve bu çok hoşuma gitti. Uygulayamayacağım hiçbir şeyi diyetin içine koymamıştı. O yüzden benim için çok motive edici ve kolay bir başlangıç oldu. Diyet yaptığımı ben bile anlamadım. Şu anda istediğim ve hoşuma giden ne varsa (pizza, hamburger , çikolata vs.) onl... [DEVAMI..]
(Dilek Öxx, Danışan, 16-05-2011)

merhaba bundan yaklaşık 4 ay önce çalıştıgım iş yerinde diyetisyen ipek hanımla tanıştım fazla olan kilolarım için bana bu konuda yardımcı olamasını istedim kendisi gayet güleryüzlü ve pozitif enerji veren bir diyetisyen olarak benim bu diyeti başarmamda en büyük pay sahibidir bu diyeti başarmamdaki ikinci bir etkense bana özel bir diyet olmasıdır ve hiç bir şekilde zorlanmadan ideal kilomu buldum 4 ay önce 101 kilo iken şuan 80 kilodayım ve saglıklı bir hayatın keyfini ögrendim ve kendisine teşekkür ediyorum .zayıflamak isteyen herkese ipek ağacayı tavsiye ediyorum. iyi günler
(mesut, Danışan, 05-01-2011)

Dyt.İpek AĞACA Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Besin ve Besin Öğeleri

BESİN ve BESİN ÖĞELERİ


Besin; yenilebilen ve yenildiğinde yaşam için gerekli besin öğelerini sağlayan bitki ve hayvan dokuları olarak tanımlanmaktadır.

Besin öğesi;besinlerin bileşiminde bulunan ve yaşamsal işlevler için gereksinim duyulan kimyasal maddelerdir.

Besinler ağıza alındıktan hemen sonra sindirim işlemi başlar. Sindirimin gerçekleştiği organlarda besinler, besin öğelerine parçalanırlar ve vücutta o şekilde kullanılırlar.

İnsanların ihtiyacı olan bu besin öğeleri şunlardır:
 • Karbonhidratlar
 • Proteinler
 • Yağlar
 • Vitaminler ve Mineraller
 • Su


1- KARBONHİDRATLAR

· Karbonhidratlar, en kolay sindirilebilen ve en kısa sürede enerjiye dönüştürülebilen besin gruplarıdır.

· 1 gr karbonhidrat, 4 kkcal enerji verir.

· Gün içerisinde alınması gereken enerjinin %55-60’ı karbonhidratlardan karşılanmalıdır.
· Karbonhidratlar, sindirim sonrasında glikoza çevrilir. Glikoz, başta beyin olmak üzere tüm hücrelerin enerji kaynağıdır.
· Karbonhidratlar, kompleks ve basit karbonhidratlar olmak üzere 2 ayrı sınıfta yer alırlar.
o Basit karbonhidratlar kana çok çabuk karışarak insülin salınımını artırırlar. Dolayısıyla; kan şekeri dalgalanmasına ve obeziteye neden olmaktadırlar.
o Kompleks karbonhidratların sindirimi ise daha uzun sürer ve kana yavaş karışırlar.


Bu özellikleri nedeniyle; hem kan şekeri seviyelerini sabit düzeylerde tutmak, hem de diyabet (şeker hastalığı) oluşma riskini azaltmak için karbonhidrat ihtiyacının %90’ı kompleks karbonhidrat kaynaklarından (Kuru baklagiller, tam tahıllar, sebze ve meyveler gibi ) karşılanmalıdır.


Yüksek karbonhidrat içeren besinler:

Ø Ekmek ve Tahıllar
(Pirinç, buğday, bulgur, mısır, yulaf, irmik vb)
Ø Un ve unlu mamüller
Ø Baklagiller
(Kuru fasülye, nohut, mercimek, soya vb)
Ø Meyveler
Ø Bazı sebzeler
(Patates, havuç, bezelye vb)


Karbonhidratlar sayesinde enerji ihtiyacının yanı sıra; B grubu ve C vitaminleri ihtiyacı da karşılanmaktadır.Ayrıca Albumin, Kalsiyum, Fosfor, Demir minerallerini ve Posa içerirler.

Yüksek miktarda karbonhidrat içeren besinlerin gereğinden fazla miktarda alınması durumunda fazla kilolar oluşabilmekte ve sağlık açısından olumsuz durumlar ortaya çıkabilmektedir. Tüketilecek miktarlar kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir.

2- PROTEİNLER
 • Vücudumuzu oluşturan hücrelerimizin temel yapı maddesi olan proteinler, büyüme ve gelişme için başta gelen besin öğeleridir.
 • En önemli özellikleri savunma sistemini oluşturan hücrelerin, hormonların ve enzimlerin yapısını oluşturmasıdır.
 • Hücrelerin çoğalması, işlev yapması, kısaca tüm fonksiyonları için enzimler gereklidir. Enzimler de proteinlerden yapılırlar.
 • Proteinler enerji kaynağı olarak da önemlidir. 1 gr protein 4 kcal enerji verir.
 • Günlük alınan enerjinin %12-15 i proteinlerden karşılanmalıdır.
 • Bütün hayvansal ve bitkisel besinler protein içerirler. Ancak miktar ve kalite bakımından farklılıklar mevcuttur. Dolayısıyla; besinlerin biyolojik yararlılıkları da farklılık göstermektedir. Bazı besinlerin biyolojik yararlılıkları şöyledir: Yumurta, süt et gibi hayvansal kaynaklı proteinler, vücutta %98 oranında sindirilirler. Tahıllar, %78-85; kuru baklagiller ise %78 civarında sindirilirler.
Vücutta kullanılma durumlarına göre proteinleri şu şekilde sınıflandırabiliriz.

— Örnek protein: Yumurta

— İyi kalite protein: Et ve ürünleri, süt ve ürünleri, tavuk, balık

— Düşük kalite protein: Tahıllar, kuru baklagiller gibi bitkisel kaynaklı protein içeren besinler

3- YAĞLAR

 • En fazla enerji veren besin öğesi yağlardır. 1 gramı 9 kalori vermektedir.
 • Günlük enerjinin ortalama % 25-30’unun yağlardan alınması yeterlidir.
 • Enerji vermesin yanı sıra; yağların en önemli özelliği lezzet verici olmalarıdır. Yağ içeren besinlerin daha lezzetli olması da bu nedenden kaynaklanmaktadır.
 • Yağlar aynı zamanda yağda eriyen vitaminlerin (A, D, E, K) vücut tarafından kullanılmasını da sağlarlar.
 • Vücudun değişik bölgelerinde depolanan yağlar, farklı işlevlere yararlar. Örneğin; deri altında bulunan yağlar vücut ısısının korunmasında, organ çevresindeki yağlar ise bazı hormonların salınımında ve o organın korunmasında görevlidirler.
 • Gereksinimden daha fazla miktarda alınan yağlar; obezite, kalp hastalıkları ve kanser gibi hastalıklara neden olabilmektedir.
 • Yağlar, yağ asitlerinden meydana gelmekte, sindirim işlemi sonrasında da kana yağ asidi olarak geçmektedirler. Sonrasında karaciğere gelerek çeşitli formlarda yeniden düzenlenir ve dokulara iletilirler.
v Doymuş ve Doymamış Yağlar

Tüketilen yağın cinsi de en az tüketilen miktar kadar önemlidir.
 • Süt, et, yumurta, peynir, tavuk gibi besinlerde bulunan yağlar, hayvansal kaynaklıdır ve doymuş yağ (Yapılarında tek bağ olan yağlar) olarak adlandırılırlar. Doymuş yağlar oda ısısında katı şekilde bulunurlar.
 • Yağlı tohumlar, zeytin, soya gibi besinlerde bulunan yağlar da bitkisel kaynaklı yağlardır. Bitkisel kaynaklı yağlar, bu besinlerin doğrudan veya rafine edilerek tüketilmesiyle vücuda alınırlar ve doymamış yağlar (Yapılarında çift bağ olan yağlar) olarak adlandırılırlar. Doymamış yağlar oda ısısında sıvı şeklindedirler.

Doymamış yağlar tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar olmak üzere 2 gruba ayrılır.

v Tekli doymamış yağlar: Zeytin ve kanola yağları, kabuklu yemişler (fındık, fıstık, ceviz gibi), kabuklu yemiş yağları (yer fıstığı ve badem yağları), avokado tekli doymamış yağları çok miktarda içerir. Bu yağlar oda sıcaklığında sıvı halde kalırken buzdolabına konduğunda yavaşça katılaşırlar.

Zeytin yağı, n-9 yağ asidi (oleik asit) bakımından zengindir.


v Çokludoymamış yağlar: Çoklu doymamış yağ asitlerinin omega-3 ve omega-6 yağ asitleri olmak üzere 2 ana grubu vardır.

Çoklu doymamış yağ asitlerinden olan omega-3 yağ asitleri retina, beyin gelişimi, kalp sağlığının korunmasında çok önemli bir rolü bulunur. Omega 3 yağ asitlerinin en önemli kaynağı ise balıktır.

Omega-6 yağ asitlerinden zengin bitkisel yağlar mısır özü, ayçiçeği, soya fasulyesi yağıdır.


Görünür-Görünmez Yağlar

— Diyetle vücudumuza aldığımız yağlar, görünür ve görünmez yağlar olmak üzere 2 gruba ayrılabilir.

— Görünmez yağlar, tükettiğimiz besinlerle (genellikle süt, et, tavuk gibi hayvansal besinler) farkında olmadan aldığımız, görünür yağlar ise zeytin, katı yağlar, sıvı yağlar gibi tüketilen yağlardır.

— Sağlık için; görünür yağ tüketimi mümkün olduğunca azaltılmalıdır.


4- VİTAMİN VE MİNERALLER
 • Vitamin ve mineraller, yaşam için gerekli olan tüm metabolik olayların devam etmesinde önemli rol oynarlar.
 • Vitamin ve mineraller enerji içermezler. Fakat diğer besin öğelerinin yıkım olaylarında rol aldıklarından, enerji sağlanmasına katkıları büyüktür.
Vitaminler; yağda ve suda eriyenler olmak üzere 2 grupta incelenebilir.
 • Yağda eriyen vitaminler A, D, E, K vitaminleridir. Bu vitaminler karaciğerde bir miktar depolanmaktadır.
 • Suda eriyenler ise B1, B2, B5, B6, B12, Niasin, C vitamini ve Folikasit’ tir.
 • Mineraller; vücutta birçok metabolik olayda katalizör olarak görev alırlar. Bunlardan en önemlileri Kalsiyum, Fosfor, Sodyum, Magnezyum, Demir, İyot ve Çinko’ dur.
 • Vitamin ve mineraller, genel olarak vücut tarafından yapılamadığı için dışarıdan besinler yoluyla alınmaları gerekir. Yeterli ve dengeli beslenme ile vücuda yeterli miktarda vitamin ve mineral alabilmek mümkündür.
 • Besinlere uygulanan yanlış hazırlama, pişirme ve saklama yöntemleri, besinlerde bazı besinsel kayıplara neden olabileceğinden, besinlere bu yöntemleri uygularken temel ilkelere mutlaka dikkat edilmelidir.
 • Vitamin ve mineral yetersizliğine bağlı olarak birçok hastalık gelişebilir.Demir yetersizliğinde kansızlık, D vitamini eksikliğinde raşitizm, Flor Eksikliğinde diş çürümeleri, B12 vitamini eksikliğinde sinir sistemi bozuklukları, A vitamini eksikliğinde gece körlüğü oluşması gibi.

Sağlıklı ve formda günler dilerim.

Dyt. İpek Ağaca


Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Besin ve Besin Öğeleri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.İpek AĞACA'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Dyt.İpek AĞACA Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Light Ürünler Sağlıklı Mıdır: Light Ürünler Hakkında Merak Edilenler - Güvenilir Besinlerin Önemi ve Besin Hijyeni
 • Kilo Kontrolünde Bazı Yargılar - Besin Zehirlenmeleri - Çocuğunuzu Suluksuz Okula Yollamayın!
 • Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Kazanmada Püf Noktalar
 • Hemoroid ve Beslenme
 • Çocuğunuzun İştahsızlık Sorununa 15 Çözüm Önerisi
 • Unlu Besinler ve Tüketirken Dikkat Edilecekler
 • Ramazan Ayında Sağlığınızı ve Formunuzu Korumanın Püf Noktaları
 • Su İçmenin Sağlık Açısından Önemi Nedir?
 • Fazla Kilolarınızdan Hemen mi Kurtulmak İstiyorsunuz? Aman Dikkat!
 • Meyve Tüketimini Arttırmak İçin Öneriler
 • Oks Sınavına 2 Hafta Kaldı; Beslenmeye Dikkat!!!
 • İnek Sütü Proteini Allerjisi
 • Kaliteli Menülerle Huzurevinde Mutlu ve Sağlıklı Yaşlılık
 • Saçlarım Dökülüyor Diyorsanız; Çinkoya Dikkat!
 • Kabızlıktan Kurtulma ve Beslenme
 • Osteoporoza Karşı Önleminizi Aldınız mı?
 • Hipertansiyon ve Merak Ettikleriniz - 10 Altın Kural
 • Premenstrual Sendrom (Pms) ve Beslenme
 • Kurban Bayramı Geliyor... Kurban Etini Nasıl Tüketmeliyim???
 • Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Besin Grupları
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Kilo Vermeye Yardımcı Kürler , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Otizm ve Beslenme , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • 0 - 2 Yaş Süt Çocuğu Beslenmesi , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Diyabet Yönetiminde Düşük Karbonhidratlı Diyet , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Avokado Yağı , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Beslenme Çantasında Hazır Gıdaya Yer Vermeyin , Dyt.Ayşe Didem GÜLER AVCI
 • Lahana Çorbası Diyeti Neymiş ? , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Uyku Bozuklukları ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Helikobakter Pilori ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Hiperaktivite ve Omega-3 Yağ Asitleri , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Limon Suyu : Asit mi Alkali mi? Önemli mi? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Ketojenik Diyet Nedir? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Hızlı Yemek ile Daha Fazla Ağırlık Kazanımı İlişkisi , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Beslenmenin Abc’si , Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
 • Engellilerde Doğru ve Bilinçli Beslenmenin Önemi , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Hiperaktif Çocuklarda Beslenme , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Çocukluk Çağı Obezitesi , Dyt.Aybüke SUBAŞIOĞLU
 • Krıll Yağı mı? Balık Yağı mı? , Doç.Dr.Dyt.Barış ÖZTÜRK
 • Kanser ve İmmünonütrisyon , Dyt.Pelin POLAT
 • Palm Yağı ve Sağlık İlişkisi: Palm Yağı Sağlık İçin Zararlı mı? , Dyt.Nursel EROĞLU
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  00:10
  Top