TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!ÖFKENİN TEMELLERİ VE ÖFKE KONTROLÜ

Berna GÖRGÜLÜ ÇELİK Fotoğraf
Psk.Berna GÖRGÜLÜ ÇELİK
İstanbul
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi120 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 17 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 3659,

* Yayın Tarihi : 11-10-2011 - 01:10 (1881 gün önce),

* Ortalama Günde 1.94 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7723 , Kelime Sayısı : 1024 , Boyut : 7.54 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Berna GÖRGÜLÜ ÇELİK hakkında söyledikleri:
Kendisi ile 2015 yazının sonunda terapilere başladık. Kendisi ile hayatım iyi anlamda değişti. Sebebinin ne olduğu sorgulanmadan depresyon tedavisi için ilaç kullanımına başlayacak iken ilaca gerek dahi kalmadı. Ailemin hatırı için ilaca başlamak üzereydim.

Depresyon sorunu ile mücadele etmenin dışında depresyona sebep olan unsurun ne olduğunu irdeledi. Bir daha böyle bir sorun yaşamamam için çözüm yoluna gitti. Narsist Kişilik Bozukluğu ve Paranoid ile mücadele etmemde kendisinini çok büyük bir payı var. Narsizme ve paranoid temelli bir depresyon olduğu için yalnızca depresyon ile mücadel... [DEVAMI..]

(Mehmet Bxx, Danışan, 18-01-2016)

Psikolog berna hanıma yaşadığım panik atak ve kaygı sorunları yüzünden gittim. Artık problem benim için çok ciddi boyutlara gelmişti, vapura binemiyor, metroda seyahat edemiyor, kapalı yerlerden geçerken ciddi problemler yaşıyordum. Evde yalnız kalmak benim için çok önemli bir problem haline gelmişti, bu durumları yaşarken bu sitede berna hanımı buldum ve ona gitmeye karar verdim. Kendisi oldukça sıcakkanlı ve güleryüzlü davrandı, en büyük korkularımdan biri ticari olarak düşünen birine gidecek olma korkusu idi. Fakat berna hanım kesinlikle çok güvenilir geldi, önceliği bana yardım etmek oldu,... [DEVAMI..]
(F.D, Danışan, 18-01-2016)

Psikolog Berna Hanım'a tavsiye üzerine gittim. Hiç geçmeyen ağrılarım ve zaman zaman da gelen bayılma nöbetlerim vardı. Yıllarca bütün doktorları gezdim ve en sonunda bana psikolojik teşhisini koydular, psikiyatrlara gittim, ilaç kullandım, ama ne zaman yoğun strese girsem ya ağrılarım başlıyor ya da bayılma nöbeti geçiriyordum. Daha sonra Berna Hanım'dan terapi alan bir arkadaşım bana onu tavsiye etti, açıkçası gittiğimde umutsuzdum da. İlk görüşmemiz çok olumlu geçti, bana daha önce hiçbir doktorun söylemediği şeyleri söyledi, ilginç bağlantılar fark ettirdi. Söyledikleri çok doğruydu, beni... [DEVAMI..]
(E.Ü.K., Danışan, 16-09-2015)

Psk.Berna GÖRGÜLÜ ÇELİK Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
ÖFKENİN TEMELLERİ VE ÖFKE KONTROLÜ

Freud’ yen görüşe göre bizim davranışlarımızı ve bilinçdışı işleyen sürecimizi arzularımız ve dürtülerimiz yönetir. Dürtülerin ise temel bir hedefi vardır ki, o da elemden kaçmak ve hazza ulaşmaktır. En genel tanımıyla bakacak olursak bütün psikoloji teorileri ve psikoterapi tekniklerinin özeti budur; kişinin nihai hedefi hazza ulaşmak, yani dürtülerin doyurulmasıdır. Freud’a göre dürtülerimizin doyurulması, ruhsal yapımız içindeki bir takım katmanların uyumlu çalışmasına bağlıdır. Yani ruhsal aygıtımızın içerisindeki 3 temel yapı taşı olan id, ego ve süper ego arasında herhangi bir uyumsuzluk olmaması gerekir.

İd ruhsal aygıtımızın en ilkel ve en erken oluşan kısmıdır. Yeni doğan bebeğin ruhsal aygıtında sadece id yapılaşmıştır. İd içten gelen bütün dürtülerin hemen, orada doyurulmasını ister. Yani id de zaman, mekan, nedensellik, empati, vicdan kavramları yoktur. İd sadece dürtülerin o an gerçekleşmesini ister. Eğer sadece idden gelen dürtülerin saf çıplak hali ile hareket ediyor olsa idik, canımız yemek çektiğinde ve bu yemeği alacak paramız olmadığında bunu hiç düşünmeden çalabilirdik. Fakat bizim ruhsal yapımızda idden sonra ego katmanı gelişmiştir.

Ego, bizim düşünen, akıl yürüten, muhakeme yapan, karar veren kısaca zihinsel işlevlerimizi yapan kısımdır. Egonun aynı zamanda idden gelen dürtüleri seçmek ayıklamak mantıklı bulduklarına izin vermek, izin vermediklerini ise birtakım savunma mekanizmaları ile engellemek gibi görevleri vardır.

Ruhsal aygıtın üçüncü katmanı olan süper ego ise bizim yasak, ayıp, günah gibi olgularımızı harekete geçirir. Daha genel bir dille söylemek gerekirse vicdanla ilgili eylemlerden süper ego sorumludur diyebiliriz. Bir örnek üzerinden açıklanacak olursa kişi acıkır, parası yoktur, id bunun çalınması gerektiğini söyler, ego çalmak bir suç olduğu için izin vermez; fakat kişi açtır, açlık dürtüsünün boşaltılması gerekmektedir. Bu durumda ya ego başka çözümler bulmak zorundadır; ya da kişi idden gelen dürtüleri uygulayacaktır. Fakat id doyurulduğunda bu kez süper egomuz devreye girecek ve bunun haksızlık ve ayıp olduğu ile ilgili bizi cezalandıracaktır. Bu durumda egonun güçlenmesi ve kriz durumlarında olgun savunma düzenekleri bulması kişinin elemden kaçması için ehemmiyet taşımaktadır. Bu gerçekleşmediğinde kişi ya kendisini ya da çevresindekileri cezalandıracaktır.

İşte öfkenin ortaya çıkış öyküsü temel olarak budur. Bizdeki en ilkel olan elem ve haz duyguları öfkenin başlangıç öyküsüdür.

Kişi elem yaşadığında, yani ego savunma düzenekleri idden gelen dürtüleri boşaltmakta yetersiz kaldığında, yani kişi engellendiğinde öfke ve saldırganlık hisseder. Peki bu engellenme durumları neleri kapsar, bunlara kısaca göz atacak olursak şöyle bir tablo ile karşı karşıya kalırız. Biz ne zaman duygusal bütünlüğümüzü, öz değerimizi, tehdit altında hissederiz, işte o zaman silahımız ortaya çıkar. O da öfkedir. Yani öz değerimizi onarmak kendimizi çevremizdekiler tarafından kabul ettirmek için öfkenin korumasına sığınırız.


Bizim fizyolojik ihtiyaçlarımız karşılandıktan sonraki nihai amacımız toplum içinde değerli sevilen güçlü ve üstün bir kişi olma isteğimizdir. Çünkü kendimize olan saygımızın yani özsaygımızın korunması için bu gereklidir. Bu, toplum tarafından kabul görmüş birtakım değerlere ulaşmakla olur. Nedir bu değerler? Aşk, zenginlik, başarı, ün, unvan, şeref, güç, bilgi, güzellik gibi pek çok şey. Bu değerler, bize toplumun sunduğu ve “ne olmak” ile “nasıl olmakla” ilgili özdeşim kurduğumuz ideallerimizdir. Yani iyi bir işe sahip olmak, evlenmek, okulda başarılı olmak, iyi para kazanmak. Bunların hepsi toplum tarafından prestiji olan şeylerdir. Bizim yaşarken nihai amaçlarımızdan biri de bu emellere ulaşmak; ya da bunlara ulaşmaya dair umut etmektir. İşte ne zaman ki özdeşim kurduğumuz ideallere ulaşma çabamız veya umudumuz engellenir tehdit edilir o zaman öfke, nefret ve saldırganlık ortaya çıkar. Bir başka deyişle bu, duygusal bütünlüğe ulaşmamızın engellenmesi, kişiliğimizin yaralanmasıdır. Eğer bizim bu emellerimiz engellenir, saldırıya ve uğrar ve bizim için bir duygusal yaralanmaya yol açarsa biz öfkeleniriz.

Bu durumda öfke aslında üzerinde özenle durmamız gereken bir işaretçidir. Neye işaret eder: Öfkelenen kişinin hakkı yeniyor, istekleri ve talepleri dikkate alınmıyor ve doyurulmuyor, o kişinin kendisini ifade etmesine izin verilmiyor gibi. Aynı zamanda şunun da işaretidir ki bu kişinin engellenme hali uzun süre devam ederse kişi ya kendisine ya çevresine zarar verebilir.

Fakat öfke kaçınılması, olmaması gereken bir duygu değildir. Bütün insanlar engellenme karşısında öfke hisseder, bu doğaldır ve olması gereklidir. Bu öfke, doğru baş etme mekanizmaları ile kontrol edilebildiğinde kişi için yararlı olabilmektedir. Öfke kontrol mekanizmalarından bahsederken, öfkeyi hissetmemek ya da azaltmak gibi bir vaat oldukça ütopik ve bireyin doğasına da ters olacaktır. Önemli olan öfkeyi nerede nasıl kullanacağımızı bilmektir, diğer bir deyişle kendimize bir öfke yol haritası oluşturmaktır.

Öfke en genel tanımı ile doyurulmamış isteklere, istenmeyen sonuçlara ve karşılanmayan beklentilere verilen duygusal tepkidir. Öfke diğer duygular gibi son derece doğal, evrensel ve sağlıklı olarak ifade edildiğinde yapıcı ve kişiler arası iletişimi düzeltici olabilen bir duygudur. Ancak öfke kontrol edilemeyen ve yıkıcı bir biçimde davranışlara yansıyarak saldırgan ve son derece tahrip edici tepkilere dönüşme potansiyeline sahiptir. Genelde insanlar öfke ile ilgili olarak ne kadar sıkıntıları olsa da genellikle bunu kabul edip konuyla ilgili yardım istemek yerine öfke ve benzen duygularını daha çok bastırmaya, inkar etmeye ve yok saymaya çalışırlar. Bir çok çalışmada sağlıklı biçimde ifade edilemeyen ve bastırılmaya çalışılan öfkenin ise kronik kalp damar hastalıklarına, baş ağrısına, yüksek tansiyona ve mide hastalıklarına yol açarak kışının fiziksel sağlığı için ciddi tehditler oluşturduğu tanımlanmaktadır. Öfkenin ne bastırılması ne de inkar edilmesi sağlıklı ve etkili bir ifade yolu olarak görülmemektedir. Sonuçta her tur öfkenin kişiyi uyarıcı, koruyucu veya harekete geçirici bir işlevi vardır. Dolayısıyla öfke organizmayı bir problem olduğunda uyarır ve kendisine zarar verici veya saldırgan davranma eğiliminden kişiyi haberdar etmede etkin bir rol oynar. Öfkenin sağlıklı olarak yaşanıp ve yönetilebilmesi için kabul edilmesi, nedenlerinin ve biçiminin anlaşılması ve kesinlikle saldırgan biçimlerde ifadesinin kontrol edilmesi gereklidir.


Görüldüğü gibi öfke sağlıklı bir şekilde başa çıkıldığında organizma için harekete geçirici güç olurken, kontrol edilemediğinde ise oldukça yıkıcı ve tahrip edici olabilmektedir. Öfke, kişiyi alarm durumuna geçiren, yeni öğrenmeler için bir motivasyon sağlayan ve sağlıklı baş edilebildiğinde kişiyi koruyan bir duygudur. Fakat kontrol edilemediğinde, bir problem çözme aracı, başkalarını suçlama ya da haklı olma aracı olarak kullanılır, işte bu öfkenin yanlış kullanıldığı ve hem kendimize, hem de kişisel ilişkilerimize tahrip verdiği durumdur. Özetle öfke kontrol edilemediğinde sosyal ilişkilerden kaçınma, strese bağlı fizyolojik rahatsızlıklar, saldırganlık ve depresyon gibi patolojik tabloları da beraberinde getirmektedir.


Öfke kontrol metotlarından bahsedecek olursak, en birincil alınacak önlem öfkenin hemen öncesinde ve öfke anında bunun kaynağını bulmaktır. Temeldeki neden bulunduğunda, çoğu zaman hissettiğimiz öfkenin büyük bir kısmı yok olmaktadır. Ayrıca gevşeme egzersizleri, nefes egzersizleri, alternatif düşünce yolarlı geliştirme gibi çözümler bulunabilir. Öfke kronik bir hal aldı ve kişinin yaşantısında tahriplere, kısıtlamalara yol açıyor ise psikoterapi önerilmektedir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"ÖFKENİN TEMELLERİ VE ÖFKE KONTROLÜ" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Berna GÖRGÜLÜ ÇELİK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Psk.Berna GÖRGÜLÜ ÇELİK Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Çocukların Davranış Problemini Oyun Terapisi Tekniği İle Düzeltme
 • Kontrol Etme Hastalığı
 • Takıntı Hastalığı (Obsesif Kompülsif Bozukluk) Nedir Ve Nasıl Geçer?
 • Bir Yalnızlık Senfonisi (Yalnız Hissetme Üzerine Notlar, Yalnız Hissetmenin Psikolojisi)
 • Çocuklarda Yeme Sorunları
 • Çocukluk Çağında Mastürbasyon
 • Çocuklarda Tik Bozuklukları
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu
 • Borderline Kişilik Bozukluğu
 • Kişiliğimiz Nasıl Oluşur?
 • Panik Atak Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavi
 • Uçak Seyahati Yapacak Panik Atak Hastalarına Öneriler
 • Çekingen Miyim, Sosyal Fobim Mi Var?
 • Yaşamdaki Anlam Arayışı (Hayatın Anlamı Nedir)
 • Çocuğa Yönelik Cinsel İstismara Yaklaşım Ve Etik Problemler
 • Streste Zihnin Rolü Ve Şemalarımız
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Antidepresan Mı ? Psikoterapi Mi ? , Uzm.Ebru ÖZKURT TOPÇU
 • Çocuklarda Mahremiyet, Ağlama Ve Davranış Bozuklukları , Ferit KARADAŞ
 • Ruh Sağlığım Yerinde Mi? , Aysel İnciler BİRTÜRK
 • Düşüncelerin Düzenlenmesi Stres Ve Kaygılardan Korur , Uzm.Feyzullah ALPMAN
 • İçimizdeki “saldırganı” Açığa Çıkaran Benmerkezci İnsanlar , Uzm.Ümit AKÇAKAYA
 • Öfkemi Nasıl Kontrol Edebilirim ? , Uzm.Sabahat ERLER
 • Birey Olmak Ya Da Olmamak , Uzm.Ümit AKÇAKAYA
 • 'sihirli Bağ' Emzirmenin Anne Ve Bebek Psikolojisine Etkisi , Uzm.Seval Ulviye AKYOL
 • Cinsellik Ve Özgüven , Aysel İnciler BİRTÜRK
 • Dikkat Dağınıklığı Ve Hiperaktivite , Uzm.Havva BAYAR
 • Cinsel Terapi Nedir? , Aysel İnciler BİRTÜRK
 • Çocukluk Döneminde Cinsel Merak , Fatih UYUMAZ
 • Gidenin Ardından (Kayıp Ve Yas) , Uzm.Feyzullah ALPMAN
 • Baba Çocuk İlişkisi , Serap DUYGULU
 • Sık Seyahat Eden Anne Babalar , Serap DUYGULU
 • Bilgisayar Oyunları Ölüme Yol Açar Mı? , Serap DUYGULU
 • Boşanmayı Nasıl Anlatmalı? , Uzm.Ebru YURDALAN
 • Hipnoz Nedir? , Aysel İnciler BİRTÜRK
 • Kardeş Kıskançlığı , Bilgen SAĞ
 • Çocuklarda Kaygı Bozuklukları , Sinem ERUSTA DÜNDAR
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  19:22
  Top