2007'den Bugüne 92,311 Tavsiye, 28,221 Uzman ve 19,978 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Düzenli Egzersiz Yapmanın İnanılmaz Faydaları
MAKALE #17521 © Yazan Uzm.Psk.İrem BRAY | Yayın Kasım 2016 | 3,606 Okuyucu
Psikologların zihne odaklanması beklense de, ben sistemik eğitim almış meraklı bir terapist olarak beden-zihin-ruhu bir bütün olarak ele almayı tercih ediyorum. Başarılı olmuş pek çok insan gibi ben de kendimi bildim bileli düzenli olarak egzersiz yaparım ve yıllardır hep bunun faydasını gördüm. Bu nedenle herkesi ısrarla düzenli egzersiz yapmaya teşvik ederim. Bu paylaşımda, düzenli egzersiz yapmanın inanılmaz faydalarını ele alarak bu ısrarımın nedenini açıklamak istiyorum.

Düzenli Egzersiz Yapmanın Hastalıkları Önleyici ve İyileştirici Özellikleri

Batıda kullanılan hastalıkla mücadele yöntemlerinin, hastalık ve sağlık söz konusu olduğunda beden-zihin-ruhu ayrıştırmak gibi talihsiz bir etkisi var. Bu anlayış, bizi bir sıkıntımız varsa doktorların bir ilaç verip bizi iyileştireceklerine inanmaya yönlendiriyor. Bu inanç bizi kendi kendimizi iyileştirme yeteneğimizden koparmakla kalmıyor, aynı zamanda bize çaresizlik ve doktorlara bağımlılık hissi de veriyor. Oysa doktorlar bile, elimizde, kendi kendimizi sağaltmak için hiç kullanmadığımız çok çeşitli içsel kaynaklar olduğunu biliyor. Hatta bazı tıp uzmanları ve eczacılar çoğu zaman ilaçların sıkıntımızı azaltmasının asıl nedeninin bizim onların iyileştirici gücüne inanmamız olduğunu kabul ediyorlar. Buna plasebo etkisi diyoruz.

Kısa bir süre önce ABD’de yapılan bir araştırmada, plasebo etkisinin çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde ilacın etkisinden daha etkili olduğu görülmüş. Bu beklenmedik sonuç ilaç testleri sırasında keşfedilmiş; bu testlerde hastaların bazılarına ilaç verilirken, ilacın etkisini ölçmek için karşılaştırma yapmak amacıyla “kontrol grubu” olarak belirlenen bazı hastalara da herhangi bir etkisi olmayan maddeler veriliyor.

Dolayısıyla kendi kendimizi sağaltmak düşündüğümüzden çok daha fazla etkin katılım gerektiren bir süreç. Egzersiz de hem sağlığımızı korumak hem de rahatsızlandığımızda kendimizi sağaltmak için serbestçe kullanabileceğimiz, çok yönlü olumlu etkileri olan en etkili araçlardan biri. Sağlık danışmanları egzersizin fayda/maliyet oranı en yüksek tedavi yöntemi olduğunu söylüyorlar, bunun nedeni de zaman ayırmak ve faydalanmaya hazır olmaktan başka hiçbir bedel ödemenizin gerekmemesi.

Düzenli Egzersiz Nedir?

Çoğu kişi egzersiz yaparken ya aşırıya kaçma ya da yetersiz yapma eğilimi gösteriyor. Bu durumların her ikisi de hastalığa yol açabilir, hatta ölümcül olabilir. Hayatın her alanında, en iyi sonuçları elde etmenin yolu dengeli bir düzey tutturmaktır.

Ne tür ve ne kadar egzersiz yapmanız gerektiği kim olduğunuza ve ilgi alanlarınıza göre değişir. Fakat genel bir kural olarak günlük egzersiz programlarının haftalık programlara göre daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki, haftalık programlar bile hiçbir program takip etmemekten iyidir.

Düzenli Egzersiz Yapmanın Beden-Zihin-Ruh Üzerindeki Faydaları

Düzenli egzersiz o kadar mucizevi ki, insan olarak varlığımızın olumlu etkilemediği bir yönü yok.

Kendimizi mutlu ve ilgili hissederiz: Egzersiz yaptığımızda bedenimiz endorfin adı verilen mucizevi bir hormon salgılar. Endorfin hem fiziksel hem de zihinsel anlamda sakinleşmemizi ve rahatlamamızı sağlar. Eğer kendinizi gergin, moralsiz, durgun, kaygılı, stresli ya da genel olarak olumsuz hissediyorsanız egzersiz bedensel ve duygusal durumunuzu çok somut ve etkili bir şekilde değiştirir. İlaç ve uyuşturucuların yan etkilerine maruz kalmadan ya da bağımlı olma riskine girmeden kendinizi iyi hissedersiniz.

Konsantrasyon, bellek ve düşünme yeteneğinde gelişme: Egzersiz hem yeni beyin hücrelerinin ve yeni etkinlik düzenlerinin oluşumunu artırarak hem de yangıyı azaltarak zihni canlandırır. Egzersiz sırasında beyindeki dopamin, norepinefrin ve serotonin düzeyleri hemen yükselir, bu da belleği ve konsantrasyonu güçlendirir. Egzersiz, bu yönüyle, Dikkat Eksikliği Bozukluğu ilaçları ile aynı şekilde etki eder.
Uyku düzenini iyileştirir: Düzenli egzersiz yapmanın uyku düzenini ve kalitesini iyileştirdiği görülüyor. Aşırı uyuma gereksinimi ve yatakta uzun süre dönüp durma sorunu ortadan kalkıyor.

Kiloyu düzenler, form, esneklik, öz saygı ve zorluklara dayanma gücünü artırır: Düzenli egzersiz yapmak iştahı dengeleyerek ve etkinlik düzeyini yükselterek kiloyu düzenler. Kemiklerimiz ve kaslarımız güçlendiği için daha az kaza yaparız. Cildimiz de güzelleşir. Kendimizi fiziksel olarak formda ve esnek hissettiğimizde ve fiziksel görünüşümüzden memnun olduğumuzda, hem öz saygımız artar hem de hayatımızdaki stresli durumlar karşısında daha güçlü ve daha esnek bir tavır benimseyebiliriz.

Daha yüksek enerji: Düzenli olarak egzersiz yapmak kalp atış hızını artırarak enerjiyi yükseltir. Nasıl ki cansızlık giderek kendi kendini besleyen bir durumsa, aynı şey egzersiz için de geçerlidir. Egzersiz yapmaya her gün birkaç dakika ile başlasanız da farkına bile varmadan etkinlik düzeyiniz doğal bir şekilde yükselecektir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Bizi hasta eden şey çoğu zaman stres birikimidir. Egzersiz stresin etkilerini giderdiği için o kadar kolay hastalanmamaya başlarız. Düzenli egzersizin vücut kimyasını değiştirerek önemli hastalıklara yakalanma riskini % 50 oranında azalttığı gözleniyor.

Düzenli Egzersizi Hayatınızın Bir Parçası Haline Getirmek İçin

İnsan olmak, eksikleri ve kusurları olan bir durum. Çoğumuz olduğumuz şeyden hoşnut değiliz. Alışkanlıkları değiştirmek kolay değildir ve olduğumuz gibi kalmamızı isteyen güçlü enerjiler vardır. Ama inanın, her alışkanlığı değiştirmenin yolu vardır, yeter ki eski alışkanlıklarınız nüksettiğinde kararlılıkla yolunuza devam edin. Eski bir alışkanlıktan kurtulmak en az 3 ay sürer ve pek çok kez başarısızlıkla karşılaşabilirsiniz, yeni bir alışkanlık edinmekse 21 gün sürer.

Kendi başınıza olduğu kadar çift ve aile olarak da egzersiz içeren programlar geliştirmenizi şiddetle tavsiye ederim. Arkadaş toplantılarınızda bile böyle alışkanlıklar oluşturabilirsiniz. Çocukluk arkadaşlarımla biz her yıl en az bir kez bir araya gelmeye çalışıyoruz, çoğu kez toplanıp birlikte geç bir kahvaltı yapıyoruz. Bu yıl arkadaşlarımı benimle birlikte deniz kıyısında yürümeye davet ediyorum.

Siz ne sıklıkta egzersiz yapıyorsunuz? Ne tür egzersiz yapıyorsunuz? Eğer yapmıyorsanız ama yapmak istiyorsanız, hayatınızda düzenli bir egzersiz programı oluşturmak için neler yapabileceğinizi aşağıya yazın. Bir çift olarak ya da aile olarak ne tür egzersiz programları düşündünüz? Çocuklarınızı düzenli olarak egzersiz yapmaya teşvik ediyor musunuz? Çocuklarınızın zihni egzersiz yapmayı bırakıp çalışmaları gerektiği konusunda programlanmış durumdaysa neler yapabilirsiniz? Düşündüğümüz şeyleri yazıya dökmek planlarımızı gerçekleştirme olasılığımızı artırır. Herkes yazarsa birbirimize esin verebiliriz.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Düzenli Egzersiz Yapmanın İnanılmaz Faydaları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.İrem BRAY'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.İrem BRAY'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
İrem BRAY Fotoğraf
Uzm.Psk.İrem BRAY
Muğla (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi40 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.İrem BRAY'ın Yazıları
► Egzersiz ve Spor Psikolojisi Psk.E.Cem ENGİN
► Can Sıkıntısının Faydaları Psk.Nihan DİKME
► Panik Atakın Faydaları Psk.Asım EREN
► Psikolojinin Önemi ve Terapinin Faydaları ÇOK OKUNUYOR Psk.Dnş.Büşra UYSAL
► Sabah Erken Uyanmanın Faydaları Psk.Berivan ŞENTÜRK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,978 uzman makalesi arasında 'Düzenli Egzersiz Yapmanın İnanılmaz Faydaları' başlığıyla benzeşen toplam 89 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Bağıran İhtiyaçlar Kasım 2019
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


10:36
Top