TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ - DİSLEKSİ

Halil TÜRKMEN Fotoğraf
Psk.Halil TÜRKMEN
Gaziantep
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi19 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 23 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 12441,

* Yayın Tarihi : 10-10-2008 - 09:36 (2360 gün önce),

* Ortalama Günde 5.27 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 10150 , Kelime Sayısı : 1268 , Boyut : 9.91 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Halil TÜRKMEN hakkında söyledikleri:
Sayın Halil hocama çok umutsuz olduğum bir dönemde mail attım. Ve bana hemen cevap vermesi beni çok mutlu etti ve çok şaşırttı. kendisinden yardım isteyen insanlara bu denli özenli ve hassas davranması onun mesleğini ne kadar sevdiğinin bir kanıtıdır. Bana yardımcı olduğu için hocama çok teşekkür ediyorum tavsiye ve önerilerini okuyup kendimi ona göre değiştirmeye başladım ve daha mutlu hissediyorum. Bu anlamda sorun yaşayan herkesi Halil beye danışmasını öneririm, cvp alacağınızdan emin olabilirsiniz. Gerek makalelerini okuyarak , gerek koyduğu testleri uygulayarak sorununuzla başa çıkabilirs... [DEVAMI..]
(Gizem, Danışan, 13-06-2013)

Halil Türkmen hocamla mail vasıtası ile irtibata geçtim sağolsun problemlerimi dinledi ve izlemem gereken yolu net bir şekilde ifade etti. Hocamın bir psikolog olarak bilgi birikimine , akademik , alanında başarılı özgeçmişine ve samimi , dinleyici ,güven verici kişiliğine ve konuşmalarına şahit olarak herkese tavsiye ederim ve kendisine teşekkürü borç bilirim.
Kendisine mesleğinde başarılar dilerim ve her zaman beklediğimiz ve istediğimiz hasta-doktor ilişkisini bu çizgide gayet başarılı şekilde yürüttüğü için ayrıca saygılarımı sunarım.

(F.k, Arkadaş/Tanıdık, 18-05-2013)

İçerisinde bulunduğum sorun ile ilgili başvurmadığım yer kalmamıştı,çoğundan cevap bile gelmedi.Cevabı verebilenlerin ise cevapları net ve anlaşılır değildi.Bu kafakarışıklığı içerisinde bir sezgi ile bir zamanlar net de yayınlanan yazılarından çok faydalandığım Halil Bey'e başvurdum.Kendisi bana sorunumum çözümü ile ilgili en ayrıntılı bilgileri verdi,ve uzun zamandır süren kafakarışıklığımın sona ermesini sağladı.Ayrıca Halil Bey gibi yardımsever insanların olduğunu bilmek bana ayrı bir güç ,huzur ve sevinç kattı.Kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır.Başarılarının devamını diliyorum.
(Aylin Yxx, Danışan, 27-01-2013)

Halil Hocam;
bir mail ile kendisine ulaşma şansım oldu.Bulunduğum yer itibarı ile mahrum bir yerdeyiz.Çocuğumla ilgili kendisine danıştım.Kendiside sağolsun en kısa sürede hem gerekli açıklama,hem de gerekli izlemem gereken yol hakkında bana geniş ve ayrıntılı bilgi verdi.Makalelerinden de takip ettiğim kadar işinin ehli olmuş ve bilgilerinden istifade edilmesini düşünüyorum.Gaziantep e geldiğimde mutlak surette ziyaret etmeye çalışacağım.
Saygılarımla

(hüseyin, Danışan, 11-12-2012)

Psk.Halil TÜRKMEN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ - DİSLEKSİ

Öğrenme Güçlüğü ,karşımıza çıkan soruna göre:
Üç çeşiti vardır,diyebiliriz. ( 3 türlü sorunlu öğrenci karşımıza çıkmaktadır.)
a) Konuşmada Görülen Disleksi Durumu
b) Yazma da Görülen Disleksi Durumu
c) Okuma-yazmada Görülen Disleksi Durumu

Adından da anlaşılacağı gibi Öğrenme Güçlüğü kavramı: Okumada yada yazmada görülen güçlük şeklinde karşımıza çıkmaktadır.Bu öğrenme güçlüğünden biri veya herhangi bir öğrencide bulunursa; bu durum o öğrenciye has, o öğrenciye özgül bir güçlük olarak ortaya çıkar. Diğer değişle, fiziksel yada bedensel veya zihinsel bir problemi olmayan fakat Öğrenme Güçlüğü-Disleksi: “Dili anlamaya ve kullanmaya yönelik bazı psikolojik süreçlerle ilgili problemlere sahip öğrencileri” ve sorunlarını içeren kapsamlı bir tanımlamadır.

Öğrencinin; öğrenme; algılama, organize etme, depolama ve gerektiğinde bilgiyi göstermeyi yani zihnin şemalarının herhangi aşamalarını da içeren bilginin kazanılması işlevine kadar oluşan süreçleri kapsar. Bu tanıma göre bilgi beyine ulaşmalı (girdi), sonra organize edilmeli, anlaşılmalı (bütünleme), ardından depolanmalı (kısa ve uzun süreli bellek) ve gerektiğinde kullanılmalıdır (çıktı). Öğrenme sürecinde yaşanan bu aşamaların birinde ya da bir kaçında bir sorun olduğunda özgül öğrenme güçlüğü ortaya çıkar.

Özgül Öğrenme Güçlüğü Olan Çocukların Özellikleri

Öğrencinin zihinsel yeteneği olmasına rağmen akademik yeteneğin zayıf olması özgül öğrenme güçlüğünün temel özelliğidir. Bu durum yeterince bilgi becerinin depolanamaması sonucu, akademik yetenekte kısırlık oluşturur.

Özgül öğrenme güçlüğü olan öğrenci, şekil ve pozisyona dayalı karıştırmalar yapar. Harf ya da kelimeleri birbirlerine karıştırır ve ters görür. Örneğin b yerine p ya da d, koç yerine çok, ve yerine ev yazar ya da okur. Harfleri yanlış yada ters algılar. Bu nedenle harf,hece, kelime ya da satır atlar. Uzaklık, boyut, derinlik algılamada zorlanır. Sesleri ayırt edemez veya birine odaklanamaz. Dokunarak bir nesneyi tanımlayamaz, şeklini, sayısını ayırt edemez. Okuma, yazma, yön bulma ve dağınık bir çekmeceden aradığı objeyi bulmada, çok yakınında ki bir nesneyi ayırt edememede, çok sesli bir ortamda gerçek söylenileni duyma ve anlamada, hızlı bir konuşmayı izleme ve bütünüyle algılamada zorluk çekerler. Öğretmenin ane-babanın kullandığı tümce yada tümceleri yanlış algılarlar.

Özel öğrenme güçlüğü olan çocuk, duyduğu ya da okuduklarını doğru sırada aktaramaz, bu nedenle yanlış okur, anlamsız eklemeler yapmış gibi ifade eder, eksik ve noksan okur. Okunan bir yazının, metnin, okuma parçasının akışını doğru sırası ile takip edemez, harflerin dizgisini karıştırır, mevsimleri, ayları, haftanın günlerini sırasıyla sayamaz, öncesini sonrasını karıştırabilir.. Kelimelerin kullanılış biçimlerine göre taşıdıkları anlamı ayırt edemez, yanlış kullanır. Şakaları ve deyimleri, tembihleri,uyarı ve ikazları anlamakta zorlanır. Hangisinin doğru,hangisinin yanlış olduğunu anlamlandırıp,ayırt edemez. Bir konunun neyi anlatmak istediğini yada özünü anlayamaz. Yaşamını programlayamaz ve çevresini düzenleyemez. Bu ve benzeri bir çok nedenden dolayı, düşünmeden okuma (kafadan atma) vardır. Öğrenci kelimenin bir kısmını okur (örneğin ilk heceyi) diğerlerini tahmin ederek ekleme yapar, bu nedenle genelde yanlış okur. Yanlış anladığı için yanlış ifade eder yada yazımla yanlış yazar. Bu durum, resimlerle yapılan öğretimde daha belirgin olarak ortaya çıkar. Örneğin “eşek” ve “at“ resimleri gösterdiğinizde, çocuk belirgin özelliklere dikkat etmeden ata eşek, eşeğe de at diyebilir.

Özel öğrenme güçlüğü olan çocuklarda aşamalandırma güçlüğü vardır. Özellikle bu durum hecelerin bağlanarak kelime üretiminde göze çarpmaktadır. Üç heceli bir kelimede, öğrenci üçüncü heceye ulaştığında birinci heceyi hatırlamaz. Bu durum kelimelerin yanlış okunmasına, yanlış okunan kelimelerinde cümlenin anlamının çökmesine neden olmaktadır. Bu durum zincirleme olarak (paragraf ve metin üzerinde) devam etmekte ve bütünün anlamını bozmaktadır.

Özgül öğrenme güçlüğü olan çocuklar çok kısa süreli hafızaya sahiptirler. Bundan dolayı da kelime ve harfleri zihinde özellikleriyle ve anlamlarıyla beraber gerektiği kadar fazla tutamazlar. Uzun süreli hafıza oluşmadığı için öğrendiklerini çabuk unuturlar. Konulara dikkatlerini yoğunlaştıramazlar. Örneğin çok kısa bir paragrafı okuduktan sonra o paragrafın ana fikrini yazamaz. Dikkatlerini yoğunlaştıramazlar. Çok çabuk sıkılırlar ve su yüzden okunanı dinlemedikleri gibi kendi okuduklarını da anlamaya çalışmazlar. Şekli doğru anlatır ama çizemezler.

Yani Özgül Öğrenme Güçlüğü-Disleksiden kaynaklanan bir dikkat dağınıklığı ve dikkat eksikliği bizi bu çocuk DEHB tanısı koyacak şekilde yanıltabilir. Oysa Özgül Öğrenme Bozukluğunun yukarda açıklanan nedenden kaynaklanan bir dikkat dağınıklığı ve dikkat eksikliği, kaynaklı ilgisizlik ortaya çıkarması doğaldır. Ayrıca bu çocuk da güven ve özgüven eksikliği de ortaya çıkması doğal olan bir sonuçtur. Akşam ezberlenen şiiri ve anıyı sabah unutarak, okuyamayabilir. Sınıftan çıkarken aklında tuttuğu ödevini ve eve gelince unutabilir. Ekmeye gönderilen çocuk fırına varınca kaç ekmek alacağını unutabilir. Bu ve benzeri örnekleri istediğimizce arttırabiliriz.

Bununla birlikte üzerinde çok etki bırakan, tekrarlanan yada çok sayıda duyu organına hitap edik erek öğrenilen bazı bilgilerin bir yıl önce öğrenilmiş bilgiler yada ya da yaşanmış olaylar olsa da; bu bilgileri yada olayı, herhangi bir yolla uzun süreli belleğe kaydederek sorduğumuzda anımsaması bizleri yanıltmamalıdır. Çünkü uzun süreli belleğimizde yerleşen bilgiler kolay kolay unutulmazlar.ve bu nedenle birkaç yıl geçmiş dahi olsa bu bilgiler hatırlanır. Çünkü özel öğrenme güçlüğü olan çocuk olan çocuklarda bilgileri kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe aktarma sorunu olmasına rağmen bazı bilgiler aktarılabilir. ( iz bırakan,sık sık tekrarlanan,olumlu pekiştireçlerle desteklenen, çok sayıda duyuya hitap eden,yaparak yaşayarak öğrenilenler vb.). Özgül öğrenme güçlüğü olan çocuk, yaşıtlarının az tekrarla öğrenebildiklerini (uzun süreli belleğe geçirebildikleri) bilgileri öğrenebilmek içen çok daha fazla tekrar etmesi gerekmektedir.

5) Özgül öğrenme güçlüğü olan çocuğun kazanılmış bilgileri kullanmada sorunu varsa; kendiliğinden konuştuğunda, akıcı ve düzgün konuşurken, sorulara yanıt vermede aynı beceriyi gösteremez ve tutuklaşır. Konuşma anında sorulan bir soruya uygun yanıtı bulup vermede zorlanır. Geçiştirmeye çalışır. Bu çevresindeki herkes için şaşırtıcıdır. Yürürken, koşarken bir şeylere takılır, yalpalar. Yazmaya ilişkin güçlükler yaşayabilir. Çabuk yorulur, hatalı ve ağır yazar.

6) Özel öğrenme güçlüğü olan çocuklarda; bezginlik, kendini güvensiz, değersiz ve kötü hissetme, yeterince zeki olmadığını düşünme, kavgacılık ve çabuk alınma gibi duygusal problemler gözlenmektedir. Bunun yanında baş ağrısı, bulantı, karın ağrısı bedensel yakınmalar ya da okula gitmede isteksizlik görülebilir. Bazen de sınıf içinde çeşitli komiklik ya da yaramazlıklar yaparak dikkate çekmeye çalışırlar.

Özgül Öğrenme Güçlüğü olan öğrenciye nasıl yardım edilebilir?

' Öğrencinin yetersiz olduğu süreç tespit edilmeli ve düzeltilmelidir. Örneğin, çocuğun okuma problemlerinin görsel algılama sürecindeki yetersizlikler sonucu olduğu düşünülürse, çocukla okuma öğretimine başlamadan önce görsel algılama öğretimi yapılarak bu süreç geliştirilmelidir.
'Özgül öğrenme güçlüğü olan çocuklar çözümleme (bütünden parçaya doğru) yöntemi ile okuma-yazmayı öğrenmede güçlük çekerler ya da öğrenemezler. Bu çocuklara okuma-yazma öğretiminde bireşim (parçadan bütüne doğru) yöntemi kullanılmalıdır. İlk önce harfler öğretilmeli sonra harflerin birleştirilmesinden hece ve kelimeler ortaya çıkartılarak öğretim yapılmalıdır.
' Başarılı öğrenciler dahi başarılarından dolayı ödüllendirilmezlerse duygusal olarak rahatsızlık hissederler. Bu nedenle, özgül öğrenme güçlüğü olan çocuklara küçük işler, başarabileceği işler yaptırılıp hemen ödüllendirilmelidir.
*Özgül öğrenme güçlüğü olan çocuğun güçlü yönleri kuvvetlendirilmeli, güçsüz olduğu alanların üstesinden gelmesine destek sağlanmalıdır.
*Bilgiyi kazanmada en önemli faktör motivasyon, yani öğrenmeye istekli olmaktır. Öyleyse, öğrencinin sınıf içinde güçlü yönleri vurgulanmalı, başarabileceği ödevlerden başlanmalı, öğrenciye sorumluluk verilerek onun sınıf içinde kendine güveni artırılmalı ve öğrenmeye istekli hale getirilmelidir.
*Öğrenciye başarabileceği ölçüde ödevler verilmeli, böylece zorlamanın etkisini azaltılmalı, adım adım kolaydan zora geçiş sağlanmalıdır.
*Özgül öğrenme güçlüğü olan çocuk ön sıralara oturtulmalıdır. Bu dersi takip açısından çocuğa kolaylık sağlayacak, daha aktif olarak derse katılmasına yardımcı olacaktır.
*Bilgiyi kazanıp kazanmadığını sınamanın en iyi yolu daha iyi öğrendiği yöntemden faydalanmaktır. Özgül Öğrenme Güçlüğü olan çocukların bazıları görerek, bazıları işiterek daha kolay öğrenmektedir. Örneğin bazıları ağır yazıyor ve yetişemiyorsa, sözlü sınav yapılarak bilgisi ölçülebilir. Tam tersi, motor becerileri iyi,ancak ifade edici dil becerisi iyi olmayan öğrencinin bilgisi tahtaya yazması istenilerek ve konuşmaya cesaretlendirilerek sınanabilir.
*Özgül öğrenme güçlüğü olan öğrencinin zayıf yönlerine odaklanarak onu hayal kırıklığına uğratmaktansa, güçlü taraflarını ön plana çıkarılmalıdır.
*Özgül Öğrenme Güçlüğü olan çocuklarla özel olarak ilgilenmek hayli zor ve özveri isteyen bir çalışmadır. Bunu başarabilen pek çok öğretmen, bu çocukların farklılığını kavrayarak, onları olduğu gibi kabul ederek ve güçlüklerinin üstesinden gelmeye yüreklendirerek, çocukların ilerideki akademik başarısını ve özgüvenini olumlu yönde etkilemektedir.
Okumada ki Disleksi hakkında uzun uzun açıklamalar yaptım ve örnekler verdim. Okumadaki bu durum başka bir öğrencimizde Yazmada Disleksi şeklinde sorun olarak ortaya çıkabileceği gibi hem yazmada hem de okumada ortaya çıkabilir.
Kısacası, bu alanda uzman özel eğitim öğretmeni yada özel eğitim sınıf öğretmeninden bireysel eğitim ve Psikolog yada Psikolojik Danışman- Rehber Öğretmenden destek almasında yarar vardır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ - DİSLEKSİ ile İlgili Kavramlar : özgül öğrenme güçlüğü, öğrenme güçlüğü, disleksi, zor öğrenme
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ - DİSLEKSİ" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Halil TÜRKMEN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Psk.Halil TÜRKMEN Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Unutkanlıktan Kurtulmak Ve Unutmamak İçin Neler Yapmalıyız
 • Unutma Ve Unutkanlık Nedenleri
 • Stres Düzeyini Belirleme Ölçeği
 • Unutkanlık Ölçeği, Unutma, Unutkanlık Sorununuza Çözüm
 • Psikoloji Ve Pdr Atamasında, Meb’ Nın Yasa Dışı Ve Eşitlik İlkesine Aykırı Uygulamaları
 • Ülkemizde Psikolog Ve Psikolojik Danismanlık Mesleği Sonlanıyor Mu?
 • Psikolog Ve Psikolojik Danışman Rehber Öğretmenlerin Konumları - (Son Yapılan Düzenlemelerle)
 • Yaşamımızı Uzatmak İçin Stresi Tanımak Ve Mücadele Etmek - Stres Eğitimi-4
 • Yaşamımızı Uzatmak İçin Stresi Tanımak Ve Mücadele Etmek - Stres Eğitimi-3
 • Yaşamımızı Uzatmak İçin Stresi Tanımak Ve Mücadele Etmek - Stres Eğitimi
 • Yaşamımızı Uzatmak İçin Stresi Tanımak Ve Mücadele Etmek - Stres Eğitimi
 • Strese Dayanıklılık Ölçeği
 • Stres Konusunda Neler Biliyorsunuz ?
 • Stres Düzeyi Belirleme Ölçeği: Stresde Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
 • Özürlülerin Eğitim Giderlerine Dair Yönetmelik Taslağı Ve Öneriler
 • Psikolog / Psikolojik Danışman Rehber Öğretmenlerin Ders/ Seans Yazamamaları
 • Sınav Kaygısı Ve Öğrencilere Öneriler
 • Engellilerin Eğitimleri İçin Sağlık Kurulu Raporu Alma Zorunluluğu Getirilmesi
 • Psikolog, Pdr, Rehber Öğretmenlerin Görevleri Ve Görevlendirme Usul Esasları
 • Engelli Hakları, Yasal Düzenlemeler Ve Yaşanan Sorunlar
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Çocuk İstismarı , Yasemin EYİGÜN KANTÜRK
 • Aynı Tipler Beni Buluyor! Korktuğum Şeyler Başıma Geliyor! , Merve EKŞİ
 • Ergenlikte Bağlanma Durumlarının Rolü , Zeynep ANAFOROĞLU
 • Yarık Ruhlar , Hülya MACİT
 • Çocuklarda Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu ( Dikkat Sınıfımızda Dehb Var!!) , Melek DEMİR
 • Annelik Tutumları , Pınar HOCAOĞLU
 • " İlişkinin Hastalığında Veya Sağlığında " İlişki Hakkında Konuşmak , Ayşenur BAYRAKTAR
 • Hayatı Değiştiren Çizgi: Eş Seçimi , Murat İDİN
 • Survivor Şartlarında Sınav! , Mehmet CAN
 • İlk Yazışmada @şk , Mehmet CAN
 • Alkol Bağımlılığında Aile İçinde Oluşan Değişiklikler , Arzu GÜNEŞ
 • İnsanda Öfke Duygusunun İşleyişi , Fatma ÇAKIR ÇALIŞKAN
 • Borsa Ve Define Bağımlılığı , Remzi KARAKAYA
 • Bizi Etkiliyorsa Hastalık Mıdır , İzzet GÜLLÜ
 • Stresin, Panzehiri Kahkaha , Nihal ARAPTARLI
 • Ergenlikte Cinsellik , Nazan PARLAK
 • Boşanan Ebeveynlere Çocukları İçin Öneriler , Dilek ÇELEBİ ÇELİK
 • Çocuk Eğitiminde Sınırlar , Nazan PARLAK
 • Sınavlara Hazırlıkta Psikolojik Ve Teknik Boyut… , Ayşe ERBAŞ
 • Tıpta Algı Oyunları , İzzet GÜLLÜ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  20:50
  Top