2007'den Bugüne 92,429 Tavsiye, 28,232 Uzman ve 19,994 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Evlilikte Aldatma ve Aldatılma - Sadakat ve Sadakatsizlik
MAKALE #12542 © Yazan Psk.Dnş.Filiz OKUŞ TEZEL | Yayın Nisan 2014 | 20,637 Okuyucu
Evlilikte Aldatma ve aldatılma - Sadakat ve Sadakatsizlik
“Akşamdan kalma adam, büyük bir baş ağrısı ile sabah uyanmış. Zorlukla gözlerini açıp, yerinden doğrularak, şöyle bir etrafına bakınmış. Komodinin üstünde bir bardak su ve iki aspirin duruyormuş. Yatağın ayakucundaki sandalyede elbiseleri temiz ve ütülenmiş bir şekilde bekliyormuş. Aspirinleri içerken, komodindeki not dikkatini çekmiş; "Sevgilim, günaydın. Kahvaltın mutfakta. Ben alışverişe çıkıyorum, erken dönerim. Seni seviyorum". Kalkıp, giyinmiş ve kahvaltı için mutfağa gitmiş. Bakmış oğlu oturmuş, kahvaltı yapıyor. Masada da kendi servisi ve gazeteleri duruyor. Oğluna sormuş; -Evlat, dün gece ne oldu, biliyor musun? -Evet, dün gece saat 3'ü geçiyordu, sarhoş olarak eve geldiğinde, önce koridordaki sandalyeyi devirdin, ardından kustun, daha sonra da odanın kapısına kafanı çarptın, bir gözün morardı. Adam, şaşırmış vaziyette: - Anlayamadım. O zaman niye her şey temiz, kahvaltı hazır ve gazetem alınmış? -Annem seni sürükleyerek yatak odasına götürüp, pantolonunu çıkarmaya çalıştığında;
"Bayan, beni yalnız bırakın, ben evli bir adamım" dedin.

İçten bağlılık olarak tanımlanan sadakat, birçok mutlu evliliğin adeta sırrı gibidir. Eşe karşı duyulan güven, bağlılık mutluluğu ve huzuru da beraberinde getirir.
Sadakatsizlik ise sadık olamamak, eşe bağlı kalamamaktır. Bu durum ise hem ilişkiyi hem de evliliği derinden etkiler.

Sadakatsizlik kimi zaman duygusal, kimi zaman da fiziksel olabilmektedir. Eşlerden bir tanesinin, bir başka insanla birlikte olması fiziksel sadakatsizlik olarak kabul edilirken, birine âşık olması, ondan hoşlanması ya da cinsel bir beraberlik yaşamasa dahi paylaşımlarda bulunması da sadakatsizlik olarak kabul görülür.

Sadakatsiz eş, çoğunlukla evliliğinde bir şeylerin eksik olduğundan ve yeni birlikte olduğu kişide bu eksikliklerin tamamlandığından bahseder. Fakat bu süreçte mevcut evlilik de devam etmekte, onunla da bağlar koparılamamaktadır. Sadakatsizlik erkekler kadar kadınlarda da sıkça görülen bir durumdur:

35 yaşında, evli bir kadın bu durumu şöyle anlatıyor:
“Evli ve çocukları olan bir kadınım. Yaptığım şey doğru değil biliyorum ama insan duygularının önüne geçemiyor. Eşime hem haksızlık hem ihanet ediyorum; ama bir de işin cinsel anlamda yetersizlik durumu var. Evlendiğim günden beri eşim cinsel anlamda beni mutlu edemiyor. Uzun zaman aldatmayı asla düşünmedim ama bir yere kadar… İnsan sonra birisinden mutlaka etkileniyor. Ben de duygusal anlamda boşlukta iken biri ile tanıştım önceleri sadece arkadaştık ama bana olan ilgisi, şefkati beni ona âşık etti. Yaklaşık bir yıldır birlikteyiz, o da evli ben de. Bu ilişki tam anlamı ile beni eşimden soğuttu Fakat ne eşimden vazgeçebiliyorum, ne de onunla birlikte mutluyum.”
İlişkilerde kadınların ve erkeklerin öncelikleri farklılıklar gösterir. Kadınlar çoğunlukla erkeklerin onları anlamadığından, yeterince ilgi ve şefkat gösteremediğinden şikâyet ederken, erkekler ise güçlü olduklarını, yeterli olduklarını hissetmek ister. Kadının ilişkideki önceliği paylaşmak ve yakınlık hissetmektir.

Kadının çoğu zaman sadakatsizlik gösterme nedeni, beklediği ilgiyi ve şefkati mevcut ilişkisinde bulaşamayışından dolayıdır. Erkekteki sadakatsizlik ise çoğu zaman cinsel haz arayışından kaynaklanmaktadır.

Evliliklerde zamanla, flört sürecinde ve ilk yıllarında yaşanan heyecanın kaybolması, yeni partnerde kaybolan bu heyecanın yeniden hayat bulması da insanları ilişkide sadakatsizliğe yönelten nedenler arasındadır.

Genellikle sadakatsizliğe uğradığını öğrenen eş kadar, sadakatsizlik gösteren eş de bu süreçte duygusal olarak zarara uğrar. Yaşadığı bu ikilem psikolojik olarak kendisini zorlamakla birlikte, eşine yaşattığı psikolojik yıkımdan dolayı da kendisini suçlu hisseder.

Evliliklerde sadakatsizlik, aldatma gibi durumlarda çiftler aile ve çift danışmanlığı ile bir uzman desteği alabilir. Bu süreçte psikolog yardımı ile hem bireysel, hem de çift olarak alınan destek yaşanan olayın en az zarar verecek şekilde atlatılmasına yardımcı olacaktır.

Sadakatsizlik Genetik Mi?

Amerikalı bilim adamlarının yaptığı bir çalışmaya göre, bazı insanların en sevdikleri insanlara dahi sadık kalamayışının nedeni sadakatsizliklerinin genetik olması. İtalyan Corriere Della Sera Gazetesi’nde çıkan bir habere göre, New York Devlet Üniversitesinden bir grup bilim adamı, bazı insanların eşlerine sadık kalamamalarının nedeninin, alkol ve kumar alışkanlıklarıyla da ilgili olan ve hatta kişinin siyasi olarak daha "liberal" eğilimli olmasına yol açan DRD4 geni varyasyonu olabileceğini bildirdi. Bilim adamları, 181 gencin DNA'sını ve cinsel geçmişlerini karşılaştırdı. DRD4 geni varyantını taşıyanların, kaçamak yapma ihtimallerinin diğerlerine göre iki kat daha fazla olduğunu ortaya koyan araştırmayı yürüten ekibin başındaki Justin Garcia, bunun kesinlikle, bu varyantı taşıyan herkesin evlilik dışı ilişkiye gireceği anlamına gelmediğinin altını çizdi.

Evliliklerde Sadakatsizlik ve Terapi Süreci

Sadakatsizlik durumlarında eşlerle yapılan çalışmalarda:
1- Eşlerin; diğerinin uygun duygusal, cinsel ve sosyal sınırlarında anlaşmaları.
2- İncinmiş eşin, ilişkideki güveni yeniden sağlamaya başlama ve affediciliği sağlama hakkında gönüllülük göstermesi.
3- Sadakatsiz eşin böyle bir meseleye karıştığı için özür dilemesi ve incinmiş eşin ilişkideki güveni yeniden sağlamaya başlaması için mesele ile ilgili bilmek istediği bütün bilgileri vermesi.
4- Eşlerin; mesele ile ilgili bireysel hassaslığı ve savunma olmaksızın uyarıcı ifadeleri tartışmaları.
5- Eşlerin; ilişkilerindeki tehditleri belirlemeleri ve fark etmeleri.
6- Eşlerin; birbirlerinin duygusal ve fiziksel ihtiyaçların karşılamaya çalışmaları.
7- Eşlerin; ilişkiyi yeniden yapılandırmak için sorumluluğu paylaşmayı geliştirmeleri ve birbirleri ile ilgili empati kurduklarını ifade etmeleri.
8- Yazılı ve/veya sözlü kontrakt aracılığıyla, eşlerin, ilişkiyi yeniden yapılandırmada önemli alıştırmalar üzerinde açıkça anlaşmaları,.
9- Eğer ilişki kurtarılamamışsa, kişilerin ayrılık için anlaşmaları sağlanır.

Evliliği Sürdürmenin 7 İlkesi

Psychotherapy Networker dergisi tarafından 'Son 25 Yılın En ilham Verici İlk 10 Terapisti' psikolog doktor John Gottman'a göre evliliği sürdürmenin yedi ilkesi:
1. Aşk haritanızı geliştirin. (Gottman, beyninizde eşinizle ilgili bilgileri depoladığınız yeri aşk haritası olarak tanımlıyor. Ne kadar çok bilgi olursa, o kadar iyi.)
2. Şefkatinizi ve hayranlığınızı ayakta tutun.
3. Birbirinize sırtınızı değil, yüzünüzü dönün.
4. Size bir şeyler öğretmesine izin verin. Bir ilişkide kimliğinizi korumak önemli ama eşinizden öğrenmek, esnek olmak da önemli.
5. Çözülebilir sorunları çözün. Halledilebilecek meseleler üzerinde uzlaşmak önemli. Bunun için şu beş basamağı dikkate alın: Yumuşak bir başlangıç yapın, tamir ve telafi girişimlerinde bulunmayı ve bu girişimleri kabul etmeyi öğrenin, kendinizi ve onu teskin edin, özveride bulunun ve birbirinizin hatalarına tolerans gösterin.
6. Temel sorunların çözülememesinin nedeni, her iki tarafın birbirinden çok farklı fikirlerinde inat etmesi. Uzlaşamazsanız bile, eşinizle empati kurmaya çalışın.
7. Ritüeller, gelenekler, rol veya semboller üzerinden ikinizin de paylaştığı bir değerler sistemi yaratın. Bu, sizi birbirinize yakınlaştırır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Evlilikte Aldatma ve Aldatılma - Sadakat ve Sadakatsizlik" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Filiz OKUŞ TEZEL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dnş.Filiz OKUŞ TEZEL'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     12 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Filiz OKUŞ TEZEL Fotoğraf
Psk.Dnş.Filiz OKUŞ TEZEL
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi47 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Filiz OKUŞ TEZEL'in Yazıları
► Evlilikte Aldatma/Aldatılma Psk.Dnş.İdem TONOZ
► Evlilikte Aldatma ve Aldatılma Psk.Dnş.Sezen SALİHOĞLU
► Evlilikte Aldatma ve Sadakatsizlik Neden Olur Psk.Dnş.İsa Özgür ÖZER
► Sadakatsizlik ve Aldatma Psk.Dnş.Banu BEKÇİ AYTEKİN
► Aldatma ve Aldatılma Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE
► Aldatma ve Aldatılma Psikolojisi Psk.Beniz YILMAZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,994 uzman makalesi arasında 'Evlilikte Aldatma ve Aldatılma - Sadakat ve Sadakatsizlik' başlığıyla benzeşen toplam 17 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Öfke Kontrolü Eğitimi Programı ÇOK OKUNUYOR Mart 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:14
Top